Klub / Novinky / Program
Vyhlášení finalistů Ceny Václava Havla za lidská práva 2024 27/08/24
Sedmičlenná porota pod vedením prezidenta Parlamentního shromáždění Rady Evropy Theodorose Rousopoulose oznámila dnes 27. srpna 2024 v prostorách Knihovny Václava Havla trojici finalistů mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva pro rok 2024, kterou uděluje Parlamentní shromáždění Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Více
Knihovna Václava Havla v létě 01/07/24
Vážení přátelé, klub Knihovny Václava Havla zůstane v červenci a srpnu zavřený. Archiv můžete navštívit po předchozí domluvě na e-mailu archiv@vaclavhavel.cz Naši produkci si v létě můžete připomenout na www.havelchannel.cz nebo některým titulem z našeho nakladatelství na shop.vaclavhavel.cz Těšíme se na vás opět v září!
Vladimír Merta laureátem Ceny Toma Stopparda 14/06/24
Laureátem Ceny Toma Stopparda za rok 2024 se stal hudebník, publicista, esejista a spisovatel, absolvent Filmové a televizní scenáristiky a režie na FAMU Vladimír Merta s esejí nazvanou Mrazivá mystika války. Slavnostní předání Ceny Toma Stopparda Vladimíru Mertovi proběhlo ve čtvrtek 13. června 2024 v Míčovně Pražského hradu jako součást večerní části (Za)hradní slavnosti – oslav 20. výročí založení Knihovny Václava Havla. Vladimír Merta obdržel diplom, finanční odměnu 50 tisíc korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard, a symbolicky též pero. Více
Knihovna Václava Havla představuje nového ředitele 05/06/24
Ředitelem Knihovny Václava Havla se dnes stal rodák ze Šumperka, vysokoškolský pedagog Milan Babík, D.Phil. Odborník na mezinárodní vztahy prožil celý profesní život ve Spojených státech. Jeho domovskou univerzitou je Colby College v Maine, kde se na uvedenou oblast specializoval. Je autorem řady odborných statí a knih. Organizoval mezinárodní konference zaměřené na střední Evropu a Václava Havla, na řadu konferencí byl pozvaný jako řečník. Založil zahraniční program v Praze, v jehož rámci seznámil desítky amerických studentů s českou historií a literaturou. Více
Program na Květen 2024<>
Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma
Na každém dítěti záleží. I u nás?
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 6. květen 2024, 16:00 – 18:00
Diskusní setkání (nejen) o reformě systému ochrany ohrožených dětí. O tom, že rodina je nejlepším místem pro každé dítě a že je na čase investovat do podpory rodin, namísto udržování sítě ústavních zařízení, které vznikly v padesátých letech minulého století.
Téměř třicet let se v České republice probírá potřeba zásadní změny systému péče o ohrožené děti a rodiny. Mnoho lidí z řad odborníků a široké veřejnosti přináší nezvratné důkazy o škodlivosti ústavního prostředí na životy dětí. Přesto je právě teď 8 000 dětí a mladých lidí odsouzeno k životu v ústavu. Aktuálně se připravuje nový moderní zákon, který by měl tuto neutěšenou situaci změnit.
Transformují se konečně rozšířené sítě ústavů na ambulantní a terénní služby? Jak pomoci dětem a rodinám ohroženým příjmovou chudobou? Kolik stojí a měl by stát systém ochrany dětí v České republice? Schyluje se k novému legislativnímu zakotvení ochrany dětí a podpoře rodin? Bude u nás jednou záležet opravdu na každém dítěti?
Diskutovat budou Klára Chábová z Nadačního fondu Krok domů a Platformy do dospělosti, Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně pro lidská práva, a Miloslav Macela, autor návrhu reformy systému péče o ohrožené děti.
Debatu moderuje Zuzana Tvarůžková.
Příliš viditelné řemeslo: Limity a proměny grafického designu
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 6. květen 2024, 19:00 – 21:00
Může grafik proměnit špatnou knihu v dobrou? Stává se úpravce knihy jejím spoluautorem? Jak se liší grafický design časopisů a knih? A jak práci grafických designérů ovlivní příchod umělé inteligence? O limitech a proměnách grafického designu (nejen) v knižní branži budou diskutovat tvůrci projektu Identita Linda Kudrnovská a Filip Blažek společně s uznávanou grafickou designérkou Zuzanou Lednickou. Debatu moderuje šéfredaktor Nakladatelství Paseka a editor knihy Neviditelné řemeslo Jakub Sedláček.
Jiří Peňás: Výpravy s knížetem po schwarzenberských místech
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 7. květen 2024, 19:00 – 21:00
Literát a cestovatel Jiří Peňás přináší ve svých půvabných črtách cenný záznam posledních putování knížete Karla Schwarzenberga, s nímž měl možnost na několika celodenních výpravách navštívit místa knížeti nadobyčejně drahá a památná. Rozhovor je veden v přátelském duchu a přináší i fakta dosud nesdělená a souvislosti dosud nezjevené. S Jiřím Peňásem o jeho knize a o cestování s Karlem Schwarzenbergem hovoří Jáchym Topol.
Debata s kandidátkami a kandidáty do Evropského parlamentu
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 13. květen 2024, 18:00 – 21:00
Již mezi 6. a 9. červnem si budou občané států Evropské unie vybírat své zástupce do Evropského parlamentu. Volební kampaně doprovází náročná domácí i mezinárodní témata spojená s válkou na kontinentu, s klimatickou a energetickou krizí, globálním oslabováním demokracie, či vzestupem krajní pravice. V tomto stále komplikovanějším kontextu je proto potřeba diskutovat o roli Evropské unie ve světě, její schopnosti napomáhat posilování demokracie a respektu k lidským právům, jejích klíčových zájmech v měnícím se světovém pořádku a o možnostech občanů lépe se zapojit do formování globální role EU. Přijďte diskutovat s kandidáty a kandidátkami do letošních evropských voleb a zeptat se na jejich postoje ve zmíněných otázkách. Pozvání k debatě přijali: Jan Farský (Starostové a osobnosti pro Evropu), Pavel Havlíček (Koalice SPOLU), Jaroslav Knot (ANO 2011), Marcel Kolaja (Česká pirátská strana), Johanna Nejedlová (Strana zelených).
Moderátorkou diskuse bude Sabina Malcová, výkonná ředitelka, DEMAS.
Událost pořádá Nadace Forum 2000 a asociace českých neziskových organizací DEMAS.
Debata N: Smíření namísto trestu
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 14. květen 2024, 19:00 – 21:00
Jak dosáhnout spravedlnosti v případech sexuálního násilí? Debata Deníku N se bude věnovat restorativnímu přístupu, který se zaměřuje na napravení vztahů, jež byly narušeny spácháním trestného činu. U oběti hledá cestu, jak zajistit její potřeby a napravit újmu. Pachatele pak motivuje k převzetí odpovědnosti. Redaktorky Deníku N Dominika Píhová a Ludmila Blažková budou se svými hosty mluvit o tom, co může znamenat spravedlnost pro oběť i pachatele, nebo o tom, jaký prostor dává restorativním přístupům české právo. Vystoupí Adéla Hořejší, advokátka a spoluzakladatelka Institutu pro restorativní justici, Daniel Bartoň, advokát a odborný asistent na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy, a Dana Pokorná, psychoterapeutka (Terapie Zlatnická), spolupracující s centrem pro oběti domácího a sexuálního násilí proFem.
Václav Havel: Pokoušení
- Kde: Kino Pilotů, Donská 168, Praha 10 - Vršovice
- Kdy: 15. květen 2024, 18:30 – 20:30
Kinopremiéra videoinscenace Andreje Kroba z roku 1988
Václav Havel napsal hru Pokoušení, osobitou parafrázi na faustovské téma, v roce 1985. O rok později měla světovou premiéru ve Vídeňském Burgtheatru. Doma však její uvedení nepřipadalo v úvahu – coby disident a chartista byl Václav Havel komunistickým režimem z veškerého veřejného působení vyloučen. A tak se jeho blízký přítel, kulisák a režisér Andrej Krob, rozhodl inscenovat Pokoušení za pomoci výkřiku tehdejší moderní techniky – videokamery. Jakkoli se zacházení s kamerou učil za pochodu, za pomoci Jana Kašpara a Davida Schmoranze natáčel v průběhu let 1986 a 1987 svým věcným a úsporným způsobem obraz za obrazem. A ve čtvrtek 14. dubna 1988 v útrobách vyšehradských kasemat, kde jeden z účinkujících měl coby dělník šatnu, promítl „své“ Pokoušení autorovi a přátelům.
Po více než 35 letech se Knihovně Václava Havla a Kina u Pilotů podařilo videoinscenaci Andreje Kroba z jedné z původních videokazet citlivě zdigitalizovat. Je až s podivem, s jakou lehkostí restaurované Pokoušení „unese“ velké projekční plátno, aniž by cokoli ztratilo ze své autenticity. Ostatně, posuďte sami!
Vstupenky na www.kinopilotu.cz
Debata nad knihou Vlastní pokoje
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 15. květen 2024, 19:00 – 21:00
Před sto lety otevřela Virginia Woolf téma vlastního pokoje, tedy možnosti žen umělecky tvořit a uplatňovat se, a to v kontextu tehdejších společenských očekávání. Jak se píše a žije českým spisovatelkám v roce 2024? Pozvání do diskuse Barbory Baronové přijaly Jana Poncarová, Pavla Horáková, Michaela Klevisová a autorky zařazené do knihy Vlastní pokoje.
Cirkus ÚSTR. Historie jako zbraň? Jak dezinterpretace moderních dějin oslabují společnost
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 16. květen 2024, 19:00 – 21:00
Moderní české a evropské dějiny, zejména pak reflexe totalitních a autoritářských režimů 20. století, jsou samozřejmě předmětem pluralitního bádání. Zároveň Západ včetně České republiky aktuálně čelí promyšleným útokům ze strany genocidních imperiálních mocností, na prvním místě Ruska, které prostřednictvím propagandy a dezinterpretací zneužívá historii jako nebezpečnou zbraň. Jak funguje ruská manipulace s dějinami a co je jejím cílem? Které události českých dějin jsou Ruskem záměrně instrumentalizovány? Co můžeme dělat, aby společnost byla vůči falšování dějin odolná? Pomůže občanské vzdělávání? Jaká je odpovědnost intelektuálních a politických elit?
Hosté: poslankyně Helena Langšádlová, historik Petr Placák a poslanec Ondřej Kolář
Moderuje historik a filosof Petr Hlaváček, ředitel Odboru výzkumu a vzdělávání ÚSTR.
Debata s Respektem: Setkání s Michaelem Kimmagem
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 17. květen 2024, 19:00 – 21:00
Americký historik Michael Kimmage přijíždí do Prahy představit svoji novou knihu Collisions: The Origins of the War in Ukraine and the New Global Instability, ve které zkoumá příčiny největší evropské války od roku 1945. V čem selhaly Spojené státy a v čem Evropa? Jsou dnes vztahy mezi Západem a Ruskem horší než během studené války? A začalo válkou na Ukrajině období nové světové nestability? Debatu moderuje spolupracovnice týdeníku Respekt Barbora Chaloupková.
Diskuze proběhne v angličtině bez tlumočení do češtiny.
Open House Prague v Knihovně VH
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 18. květen 2024, 10:00 – 19. květen 2024, 18:00
Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha nabídne bohatý program a zdarma otevře 115 budov a prostorů na celém území hlavního města. Vstup na základě registrace (www.openhousepraha.cz)
Kulatý stůl jako nástroj změny: Střední Evropa v roce 1989
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 20. květen 2024, 19:00 – 21:00
Na konci osmdesátých let 20. století sehrály v mnoha zemích sovětského bloku významnou roli takzvané kulaté stoly jako nástroj politické a společenské změny. Vzorem se stalo jednání mezi představiteli komunistického režimu a částí opozicí v Polsku, které se odehrálo na jaře 1989 a vedlo k prvním částečně svobodným volbám od druhé světové války. O příčinách, podobách a důsledcích fenoménu kulatého stolu budou hovořit Michael Kocáb, Martin Mejstřík a Petr Blažek.
Debatu moderuje Hana Kordová Marvanová.
Cyklus pořadů Muzea paměti XX. století.
In Conversation With… Janek Rubeš
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 21. květen 2024, 19:00 – 21:00
As the face of Honest Guide, which has nearly 1.4 million YouTube subscribers, Janek Rubeš is also for many the face of Prague. His videos highlight scams to watch out for, but also offer visitors an insider's guide to the Czech capital. But what motivates the young Praguer to tackle illegal money changers and dodgy exchange offices? And how does he feel the city could be improved? Ian Willoughby of Radio Prague International will put these and many more questions to Rubeš in this edition of In Conversation With…, a series of occasional talks in English hosted by the Václav Havel Library.
Ukrajina jako úkol
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 22. květen 2024, 19:00 – 21:00
Diskusní fórum Rostislava Prokopjuka o minulosti, současnosti i budoucnosti Ukrajiny. Hosté: Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, a Ondřej Kolář, poslanec, Poslanecká sněmovna PČR.
Svobodná akademie: Duo docentky
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 23. květen 2024, 19:00 – 21:00
Kdo a proč hrozí „genderovou ideologií“. Příklad sexuální výchovy, její historie a konkrétní praxe na českých školách
Otázky genderu a sexuality nejsou jen záležitostí individuální identity, ale užitečným indikátorem otevřenosti a demokratičnosti dané společnosti. V současném Česku i za jeho hranicemi se mobilizují antidemokratické a krajně-pravicové síly kolem údajné hrozby „genderové ideologie“. Nejde jim jen o potlačení práv konkrétních skupin, ale o rozvrácení principů demokratického uspořádání. Přednáška bude ilustrovat tyto procesy na příkladu sexuální výchovy a ukáže, jak je obsah vzdělávání spjat s dobovým sociálně politickým kontextem a jak historický vývoj od dob socialismu ovlivnil slabé ukotvení předmětu vychovávajícího k sexuálním, partnerským a rodičovským vztahům.
Lucie Jarkovská a Kateřina Lišková začaly vystupovat jako Duo docentky v roce 2019, kdy spolu poprvé popularizovaly feminismus a výzkum zaměřený na gender a sexualitu skrze stand-up. Společně spoluzakládaly obor genderová studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, jsou aktivní v organizacích zasazujících se za práva žen, menšin a přírody. Aktuálně působí Lucie na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity na Institutu výzkumu inkluzivního vzdělávání, Kateřina pracuje v Historickém ústavu AV ČR, kde vede mezinárodní tým zkoumající vědění o zdraví žen a dětí za socialismu.
Knihovna Václava Havla na Světu knihy Praha
- Kde: Výstaviště Praha - Holešovice, Areál Výstaviště 67, 170 90 Praha 7
- Kdy: 23. květen 2024, 09:00 – 26. květen 2024, 19:00
Náš stánek s knižními novinkami i osvědčenými tituly najdete v hale A u vstupu do areálu výstaviště. Ve čtvrtek 23. května od 15 hodin nás navíc potkáte v Sálu Václava Havla, kde proběhne setkání s nejnovějšími knihami z produkce Knihovny Václava Havla, která tento rok oslaví 20 let své existence. Účinkují Anna Freimannová, Martin Vidlák a Jan Šulc. Úryvky přečte Jáchym Topol.
Slovensko po atentátu na premiéra Fica
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 24. květen 2024, 19:00 – 21:00
Jak změní atentát na premiéra Roberta Fica Slovensko? Bude inspirovat k většímu vzájemnému respektu nejen na Slovensku, ale i v dalších zemích? O rozdělené společnosti, oligarších, mafiích i o ataku na demokracii a svobodu na Slovensku bude hovořit novinář Jaroslav Spurný se slovenským investigativním novinářem Markem Vagovičem.
Samizdat a undergroundová literatura v zemích V4
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 27. květen 2024, 19:00 – 21:00
Co byl vlastně samizdat? Zbraň proti cenzuře? Alternativní forma komunikace? Sbírka necenzurovaných textů? Forma odporu? Síť kreativních sociálních a kulturních praktik? Obtížně dostupné kulturní zboží? Jak samizdat vnímali ti, kteří se sami podíleli na jeho produkci a šíření? Jaké materiály lze vůbec zařadit do kategorie samizdatu? Jaké byly nejdůležitější samizdatové iniciativy v Maďarsku? Jak byly propojeny s polským a československým undergroundem? O těchto otázkách bude řeč v přednášce a diskusi spojených s knihou Gábora Danyiho Psací stroj a cestovní taška. Samizdatová literatura v Maďarsku v letech 1956–1989.
Debaty se dále účastní Marta Šimečková (Projekt Fórum, Bratislava), Andrzej Jagodziński (Gazeta Wyborcza, Varšava), Pál Závada (Obec spisovatelů, Budapešť) a Jáchym Topol (Knihovna Václava Havla, Praha).
Uvádí Judit Rajk (Evropská kulturní nadace, Budapešť).
Diskuzi moderuje Martin M. Šimečka (Projekt Fórum, Bratislava).
Debata bude tlumočena do českého jazyka.
Hvížďala a Sidon: Lež má krátké nohy
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 29. květen 2024, 19:00 – 21:00
Rozhovor Karla Hvížďaly s Karolem Sidonem o slově „lež“ v Bibli, v literatuře, v politice a v životě obou partnerů rozhovoru. Knihu pokřtí Miroslav Petříček, Josef Chuchma a Lenka Bradáčová. Večerem provede Petr Fischer. Na flétnu zahraje Jiří Stivín.
Bývalý prezident Václav Havel
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 30. květen 2024, 19:00 – 21:00
Pro některé už jen bývalý, pro jiné stále jejich prezident. Film Tady Havel, slyšíte mě? uvedený nedávno do distribuce připomněl poslední léta Václava Havla. Odchod z funkce však nemusí znamenat ztrátu vlivu ani odchod do ústraní. Jak vypadal život Václava Havla, jak se vyrovnával s exprezidentstvím, které jej samotného zaskočilo tím, že je svého druhu doživotní funkcí, a čím jej naplnil? Na to se exprezidentových dlouholetých spolupracovníků z doby prezidentské i postprezidentské, Jakuba Hladíka, Sabiny Tančevové a Martina Vidláka, zeptá Jiří Kubík, investigativní novinář a šéfredaktor Seznam Zpráv.
Havel Channel
Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.
Publikace / E-shop
Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.
Placka s motivem srdce
50,- Kč
Placka s portrétem Václava Havla
50,- Kč
Placka "Havel na hrad"
50,- Kč
Magnetka "Havel na hrad"
60,- Kč
Havel
849,- Kč
Konference a ceny
Evropské Dialogy Václava Havla
Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.
Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.
Praha Plzeň Brno 2022Olomouc Praha 2023Praha 2021Mnichov 2020Brusel 2020Praha 2019Brusel 2019Praha 2018Brusel 2018Evropa na křižovatcePraha 2017Brusel 2017Praha 2016Brusel 2016Praha 2015Brusel 2015Brusel 2014Berlín 2014Praha 2014 - J. GauckBruggy 2014Praha 2014
Cena Václava Havla za lidská práva
Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.
12. ročník Ceny (2024)11. ročník Ceny (2023)10. ročník Ceny (2022)9. ročník Ceny (2021)8. ročník Ceny (2020)7. ročník Ceny (2019)6. ročník Ceny (2018)5. ročník Ceny (2017)4. ročník Ceny (2016)3. ročník Ceny (2015)2. ročník Ceny (2014)1. ročník Ceny (2013)O Ceně
Transatlantické dialogy Havel - Albrightová
Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.
Transatlantic Dialogues 2021Transatlantické dialogy 2022HATD 2022 Praha
Cena Toma Stopparda
„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“
Tom Stoppard
Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši.
Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard.
Václav Havel
Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova
- spisovatel a dramatik, publicista a filozof
- jeden z trojice prvních mluvčích Charty 77
- vůdčí autorita československé společenské změny v listopadu 1989
- poslední prezident Československa a
- první prezident České republiky
- celoživotní zastánce lidských práv a svobod doma i ve světě.
Knihovna Václava Havla školám
Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.
Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:
- 83 vzdělávacích videí a podcastů
- Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
- 6 workshopů
- 5 webinářů
- 14 digitálních výstav
Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty
Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.
- 72980 záznamů celkově
- 29767 událostí ze života VH
- 2831 textů VH
- 2125 fotografií
- 404 video záznamů
- 568 audio záznamů
- 6594 dopisů
- 15100 textů o VH
- 8310 knih
- 41662 bibliografických záznamů
Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.
Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.
Přihlášení (jen pro registrované)
Den za dnem s Václavem Havlem
Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.
Letem světem s Václavem Havlem
Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.
Jiná Evropa
Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.
Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela
Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.
Rozhovory Václava Havla
Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.
Archiv Pavla Juráčka
Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ.
Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“
Vše o Knihovně
Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost.
Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.
Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:
- organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
- formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
- organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Podpořte nás
Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…
Podpořte nás finančním darem
Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.
Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.
Pomozte nám rozšířit archív
Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.
Darovat lze i jinak
Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny.
Sdílejte informace o nás
Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích.
Dárcovství má svá pravidla
V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.
Zapojte se do dobrovolnictví
Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.