Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Knihovna Václava Havla oslaví 20 let své existence  16/05/24

Ve čtvrtek 13. června 2024 se v Královské zahradě Pražského hradu pod názvem „(Za)hradní slavnost“ uskuteční oslava dvacátých narozenin Knihovny Václava Havla. Pestrá koláž diskusí, výstav, koncertů, čtení a projekcí okořeněná divadelním představením bude probíhat po celý den a zdarma pro širokou veřejnost a pro školy.  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. června je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Program na Říjen 2023<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Křest N: Orgány nepatří do nebe

Křest N: Orgány nepatří do nebe

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 3. říjen 2023, 19:00 – 21:00

Renata Kalenská podstoupila v roce 2018 transplantaci ledviny a slinivky. Za záchranu svého života vděčí špičkovému týmu chirurga Jiřího Froňka, jehož práci nyní popisuje v obsáhlém rozhovoru. Součástí knihy jsou i příběhy lidí, kteří v IKEMu svůj život vybojovali. Vyprávění přednosty pražského IKEMu a jeho pacientů dokazuje, že čím blíž smrti se ocitáme, tím lépe chápeme skutečnou hodnotu života. Hosty Petry Procházkové z Deníku N budou transplantační chirurg Jiří Froněk, transplantovaný trenér české reprezentace v thajském boxu Jiří Mejstřík a autorka knihy Renata Kalenská. Debatu zakončí křest knihy Orgány nepatří do nebe.  

Ďábelská pokoušení Václava Havla aneb Někam jsem to ukryl

Ďábelská pokoušení Václava Havla aneb Někam jsem to ukryl

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 4. říjen 2023, 19:00 – 21:00

Reportáž o tom, jak po zveřejnění Charty 77 prožíval Václav Havel své první vězení a s jakými pokušeními se v něm musel vyrovnávat, autor brzy po napsání ztratil, a neměl tedy možnost ji zkorigovat. Havlovy syrové, intimní a velmi působivé zápisky, doplněné esejemi Petra Blažka, Davida Duška, Anny Freimanové a editora knihy Michaela Žantovského, vydala Knihovna Václava Havla v roce 2021 a kniha byla téměř okamžitě vyprodána. Čím zaujaly nebo inspirovaly tyto nedávno objevené rukopisy historika Jiřího Suka? A jak David Dušek tento rukopis nalezl? 

Ukázky z knihy přečte Zuzana Stivínová.

Večerem provází Anna Freimanová a Pavel Hájek.

Dotisk Někam jsem to ukryl vychází v předvečer nedožitých 87. narozenin Václava Havla. 

Vzdělání je lék?

Vzdělání je lék?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 5. říjen 2023, 19:00 – 21:00

Vzdělávání znevýhodněných dětí s podporou systému, nebo systému navzdory.

Letos na podzim uplyne již 16 let od přelomového rozsudku Evropského soudu pro lidská práva, který potvrdil, že Česká republika diskriminuje romské děti tím, že je nadměrně posílá do praktických (dříve zvláštních) škol. Podařilo se nám s tím za uplynulých 16 let něco udělat? Zlepšily se od té doby vzdělanostní šance nejen romských, ale všech znevýhodněných dětí, nebo české školy i dnes spíše reprodukují rozdíly dané rodinným zázemím? A co nám situace znevýhodněných dětí říká o českém školství jako takovém? Jakou roli hrají systémová opatření a jakou motivace a přístup jednotlivce, ať už žáka nebo ředitele školy?

O tom všem přijdou diskutovat ředitelka a metodička prevence Základní školy Trmice Marie Gottfriedová, expertka na nerovnosti ve vzdělávání Jana Straková a novinář Patrik Banga.

Diskusi moderuje sociolog Karel Čada

Debata se koná ve spolupráci Knihovny Václava Havla s Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové.

Foto (c) Petr Vrabec

Screening of documentary Bigger Than Trauma

Screening of documentary Bigger Than Trauma

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 9. říjen 2023, 19:00 – 21:00

Projection and a discussion with the director and co-author Vedrana Pribačić

3 women discovering who they could be without the trauma they're identified with, and it’s changing their life and relations, through unconventional healing program. Women whose families were killed in Croatian war for independence; who were tortured and raped but survived kept silent for 25 years. Till now. The slowness of the justice system, the agonizing process of fact-finding in legal proceedings, the inadequate government support and eventual stuffing with tranquilizers– pushed these women to the edge of their physical and mental strength, ruined their marriages, led them to internal isolation and illness. Despite all that and the fact that they still live in the vicinity to their abusers- former friends and schoolmates, these women are getting their power back. Determined to change their lives to better, they've turned to new healing methods, all focused on the solution, not the cause. For 3 years the film follows 3 women connecting with their deepest truths during the unconventional strengthening program, but also in their homes, villages and cities where they live. 

Today, the discovery of who they could be without the trauma they're identified with, is changing their life and relations. Film has received 19 international and domestic film and audience awards. 

The discussion will be moderated by Ian Willoughby.

The film and discussion afterwards will be in English without translation. 

11. mezinárodní konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva 2023

11. mezinárodní konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva 2023

  • Kde: Pražská křižovatka, Zlatá 1, Praha
  • Kdy: 10. říjen 2023, 13:30 – 18:45

Za skutečného hrdinu považuji člověka, který překoná svůj strach, protože ví, že je to tak správné. Člověka, který poslechne své svědomí, které mu říká, že by bylo dobré, kdyby něco udělal. Přestože mu rozum radí, že to pro něj může být nebezpečné.    (Václav Havel, 1995) 

Program konference 

13.30 Registrace  

14.00 Uvítání

  • Lejla Abbasová, moderátorka konference  
  • Pěvecké vystoupení ukrajinských dětí 8–15 let, Charitativní organizace Kroky Dobra 

14.10 Zahájení

  • Gabriel Eichler, předseda správní rady Knihovny Václava Havla 

14.20 Rozhovor s laureátem/laureátkou Ceny Václava Havla za lidská práva 2023 

  • Laureát/laureátka bude slavnostně vyhlášen na podzimním zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku 9. října 2023. 
  • Moderátor: Barbora Kroužková, reportérka a moderátorka, Česká televize 

14.40 Panel I: Diskuse s finalisty Ceny Václava Havla za lidská práva 2023 

  • Finalisté letošní Ceny:

Osman Kavala – podnikatel, obránce lidských práv, filantrop a politický vězeň odsouzený na doživotí se zpřísněnou ostrahou (Turecko). Na konferenci Osmana Kavalu zastoupí novinář a moderátor Jakub Szántó.

Justyna Wydrzyńska – dula a aktivistka bojující za práva žen (Polsko)

Jevhenij Zacharov – lidskoprávní aktivista a zakladatel Ukrajinského helsinského výboru pro lidská práva (Ukrajina)

  • Moderátorka: Barbora Kroužková, reportérka a moderátorka, Česká televize 

Pěvecké vystoupení ukrajinských dětí 8–15 let, Charitativní organizace Kroky Dobra 

15.25–15.50 Přestávka na kávu 

15.50 Panel Keynote

  • Petra Procházková, novinářka, Deník N, působila ve válečných konfliktech v bývalém SSSR, v Afghánistánu, na Východním Timoru i v Africe, nyní na Ukrajině

16.00  Panel II: Tváří v tvář zlu 

  • Ivana Krejčová – matka Taylora, českého medika, zakladatele projektu Phoenix, který zahynul v květnu 2023; členové projektu učí ukrajinské vojáky bojovou medicínu a pomáhají s transportem a ošetřováním raněných na frontové linii   
  • Julienne Lusenge – aktivistka za lidská práva uznávaná za obhajobu obětí válečného sexuálního násilí (Demokratická republika Kongo) 
  • Moderátorka: Maryana Drach  ředitelka Ukrainian Service, Radio Free Europe/Radio Liberty (Ukrajina) 

17.10–17.30 Přestávka na kávu 

17.30 Panel Keynote

  • Guzel Šamilevna Jachina, tatarsko-ruská spisovatelka

17.40 Panel III: Povstanou z popela 

  • Janina Hřebíčková – velvyslankyně, diplomatka, býv. mírová vyjednavačka a ředitelka strategické komunikace v týmu mírových misí OSN, KFOR a IOM (Mezinárodní organizace pro migraci) a býv. vedoucí mise OBSE v regionu Západní Balkánu a Blízkého Východu (Česká republika) 
  • Vedrana Pribačić – režisérka a novinářka, scénáristka a režisérka dokumentu Více než trauma věnovaného traumatickým osudům žen z dob války v bývalé Jugoslávii (Chorvatsko)  
  • Fatima Rahimi – novinářka a psychoterapeutka věnující se zejména tématům souvisejícím s migrací, sociální nerovností, politickou a sociální situací v Afghánistánu a Íránu (Česká republika, Afghánistán)
  • Moderátorka: Una Čilić – editorka digitálního vysílání, RFE/RL Balkan Service (Bosna a Hercegovina)

18.50 Poděkování

  • Karolína Stránská – provozní ředitelka pověřená řízením, Knihovna Václava Havla 
  • Jolana Voldánová – ředitelka Nadace Charty 77 

* Diskuse se budou konat v češtině a angličtině se simultánním překladem z/do obou jazyků. 

Slovo ke konferenci

Ženy ve válce. Spojení, které je s námi odjakživa, a přesto zcela nové, jiné. Dříve označovalo ženy-amazonky, častěji však ženy-markytánky či ženy-válečné kořisti. Tento pohled již dávno nestačí. Mezi ženami a muži ve válce není žádný rozdíl. Ženy figurují jako vojákyně, velitelky, pilotky, reportérky, lékařky, političky, vůdkyně, mírové vyjednavačky, ale i matky posílající do boje své děti nebo uprchlice bez domova. Nebylo by správné nezmínit, že i ženy se, podobně jako muži, ve válkách proměňují také v tyranky, kruté dozorkyně či propagandistky.

Boj Ukrajiny proti ruským okupantům, jehož jsme v posledních dvou letech bezprostředními svědky, má mnoho rozličných podob. Jedno však mají společné: významnou úlohu v něm zastávají ženy. Některé potkáváme na ulicích, jiné se zatajeným dechem sledujeme na sociálních sítích či v televizních reportážích v krytech, na frontové linii se zbraní v ruce, či obstarávající zbídačená hospodářství. 

Jak se postavit tváří v tvář zlu? Jak ovládnout strach a beznaděj? Jak se vypořádat se smrtí blízkých? Jak udržet rozvahu a víru v budoucnost? Jak poskytnout dětem pomoc a útěchu? Jak po skončení konfliktu dál žít vedle agresorů, které si spravedlnost možná nikdy nenajde? Jak dojít usmíření? Tyto nelehké otázky si ženy zasažené válečnými konflikty kladou po boku svých dětí a rodin snad ještě intenzivněji než muži. 

Letošní konference k Ceně Václava Havla za lidská práva přináší příběhy jejího laureáta a  finalistů, a spolu s nimi též svědectví alespoň několika žen z nekonečného zástupu těch, které postihl válečný teror v nejrůznějším věku, čase i místě. Všechny je spojuje odvaha - navzdory všemožnému nebezpečí - vytrvat a nevzdávat se. Je pro nás velkou ctí mít možnost být s nimi a jim naslouchat. 

Lvov, zapomenutý střed Evropy

Lvov, zapomenutý střed Evropy

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 11. říjen 2023, 18:00 – 20:00

Debata nakladatelství Argo, moderovaná novinářem Respektu Ondřejem Kundrou, s německým novinářem Lutzem C. Klevemanem o jeho knize Lvov. Zapomenutý střed Evropy: především o jeho cestě do Lvova v roce 2014, „zapomenuté válce“ na východě Ukrajiny a geniu loci Lvova. Také o různých pohledech na ukrajinskou minulost a současnost, o roli tzv. ukrajinského nacionalismu v ukrajinské historii a o kultuře paměti. Debaty se dále zúčastní ukrajinistka Tereza Chlaňová a překladatel knihy Petr Dvořáček. 

Underground a Československo v roce 1989

Underground a Československo v roce 1989

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 12. říjen 2023, 10:00 – 16:00

Osmý ročník konference věnovaný fenoménu (nejen) československého undergroundu se bude zabývat klíčovým rokem 1989. Již v lednu se komunistický režim doslova otřásl v základech během tzv. Palachova týdne. Brutalita, s níž režim potlačil masové protesty, rezonovala po celém světě. Československá socialistická republika se stala skutečným ostrovem neostalinismu uprostřed Evropy. Přední postavy undergroundu a chartovního společenství se opětovně ocitly ve vězení. Vznikala nová opoziční hnutí. Probíhaly „nelegální“ kulturní aktivity od rockových koncertů, samizdaty až po výtvarné výstavy. K životu se hlásila tzv. mlčící většina, šedá zóna. O tom všem budou na konferenci v Knihovně Václava Havla hovořit odborníci a odbornice na problematiku (nejen) undergroundu.

PROGRAM

10.10 – 12.30 První blok
• Ladislav Kudrna: Underground v klíčovém roce 89
• Martin Valenta: Voknoviny v době přelomu: ročníky 1989-90
• Barbara Bothová: FIDESZ (Zväz mladých demokratov) na protirežimných demonštráciách pri príležitosti výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa

Moderuje a diskusi řídí František Stárek Čuňas.

11.10 – 11.30 Přestávka na kávu a občerstvení

• Petra Veselá: „Roztrhané světy“ Pavla Zajíčka
• Jiří Andrs: Hardcoreová skupina Michael’s Uncle v roce 1989–z nepřítele státu spořádaní mládenci?

12.10 – 12.30 Diskuse

12.30 – 14.00 Přestávka na oběd v okolních restauracích

14.00 – 16.30 Druhý blok

• František Stárek Čuňas: Druhý proces proti časopisu Vokno 
• Mirek Vodrážka: Příběh jednoho parazitického (bondyovského) mýtu
• Jan Cholínský: Nad druhým dílem almanachu Boba Krčila Sebráno v New Yorku

Moderuje a diskusi řídí Martin Valenta.

15.05 – 15.30 Přestávka na kávu a občerstvení

• Jiří Fiedor: Bílé vrány v černém kraji. Opoziční aktivity a jejich vliv na změnu společensko-politických poměrů v Severomoravském kraji
• Petr Placák: Politika nebo kultura: underground a změna režimu

16.10 – 16.30 Diskuse slovo závěrem: Ladislav Kudrna

Foglar pro 21. století

Foglar pro 21. století

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. říjen 2023, 19:00 – 21:00

Má ještě Jaroslav Foglar co říct novým generacím, nebo jde jen o nostalgické listování jeho knihami těmi dříve narozenými? Kdo a proč navazuje na foglarovky? Přijímají Foglarovi čtenáři nové knihy od současných autorů? Jak je to s Poselstvím ze Stínadel? Se Zkázou Jezerní kotliny? S Tleskačem? 

Nejen o tom budou diskutovat religionista a autor knihy Evangelium podle Jaroslava Foglara Pavel Hošek, vedoucí archivu Junáka a Skautské nadace Jaroslava Foglara Roman Šantora – Bobo, spisovatel Petr Hugo Šlik, autor románu Zkáza Jezerní kotliny a grafik současných foglarovek Martin Pecina.

Moderátorem diskuze bude David Jan Žák, autor knihy Tleskač a dobrodružné foglarovské trilogie Tromby. Na otázky účastníků rádi odpoví i zástupci nakladatelství Albatros. 

Večer uvádí Jáchym Topol.

Donald/Jarosław. Debata s Respektem

Donald/Jarosław. Debata s Respektem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 17. říjen 2023, 19:00 – 21:00

Budeme rozebírat výsledky polských parlamentních voleb - co znamenají pro Unii, pro Ukrajinu a pro malé polské sousedy, Čechy? V debatě vystoupí Vít Dostál, ředitel Asociace pro mezinárodní otázky, Eva Decroix, poslankyně, členka zahraničního výboru, ODS, a Filip Harzer, reportér, Seznam Zprávy. Debatu moderuje Tomáš Brolík

Svobodná akademie: František Skála téměř všemi smysly

Svobodná akademie: František Skála téměř všemi smysly

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 18. říjen 2023, 19:00 – 21:00

Přednáška Františka Skály (1956) o vlastní výtvarné, hudební, literární a jiné činnosti. S ukázkami. 

Velký knižní čtvrtek

Velký knižní čtvrtek

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 19. říjen 2023, 17:00 – 20:00

Srdečně zveme na 24. pokračování Velkého knižního čtvrtku, na němž představíme 15 podzimních titulů.

Na setkání přijíždějí i dvě zahraniční autorky Hannah Goldová a Janne Teller.

Pozvání přijali autoři a autorka Andrea Sedláčková, Josef Formánek, David Bőhm, Pavel Tomeš, Martin Chadima a Milan Jakobec. Dále představí zahraniční tituly spisovatelé a spisovatelky prostřednictvím svých zdravic a též překladatelé Pavel Pecháček a Tomáš Havel.

Pořadem provede Jiří Svoboda, kulturní redaktor ČT.

Ukrajina jako úkol

Ukrajina jako úkol

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 25. říjen 2023, 19:00 – 21:00

Diskusní fórum Rostislava Prokopjuka o minulosti, současnosti i budoucnosti Ukrajiny. Vystoupí poslanec a politolog Marek Ženíšek a politický geograf a publicista Michael Romancov.

Fenomén emigrace z Ruské říše: její historie a paralely k současnosti

Fenomén emigrace z Ruské říše: její historie a paralely k současnosti

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 26. říjen 2023, 19:00 – 21:00

Po první světové válce se nejen změnila mapa Evropy, ale kontinent se rovněž potýkal s první velkou moderní migrační vlnou: až tři miliony lidí byly vyhnány z někdejší Ruské říše, která se po rudé revoluci měnila v sovětský stát zbavující se opozice. Československá republika tehdy hned po svém vzniku přijala třicet tisíc migrantů, zároveň byla jediným státem na světě, který svou imigraci cíleně a důsledně „formoval“ – v programu nazvaném Ruská pomocná akce byli přijímáni především studenti, učenci, zemědělci nebo umělci. Jak tehdejší migrační vlna vypadala? Jaký dopad měla na československý stát? Jak nově příchozí vnímali občané?

Nejen na tyto otázky odpoví historička Dana Hašková ze Slovanského ústavu Akademie věd České republiky, historička a dcera jednoho z emigrantů Anastázie Kopřivová a ředitel Odboru výzkumu a vzdělávání ÚSTR Petr Hlaváček.

Moderuje redaktor Týdeníku Echo Lukáš Novosad. 

V průběhu večera bude pokřtěn biografický slovník Osobnosti emigrace z území Ruské říše v meziválečném Československu aneb monumentální završení třicetileté historické práce. 

Zóna solidarity –⁠ anarchistická pomoc v Putinově Rusku

Zóna solidarity –⁠ anarchistická pomoc v Putinově Rusku

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 27. říjen 2023, 19:00 – 21:00

Iniciativa na podporu protiválečných vězňů 

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu se Zóna solidarity soustřeďuje zejména na pomoc zatčeným za protiválečné aktivity, kteří nejsou v hledáčku lidskoprávních organizací.
 
Z prohlášení Zóny solidarity: „Jakákoli forma odporu proti autoritářskému režimu v imperialistickém Rusku je legitimní. Každý je hoden obrany a solidarity. Jsme solidární se všemi, kteří slovem a skutkem vystupují proti státnímu násilí.“
 
Kdo jsou dnešní v Rusku věznění aktivisté a partyzáni? Jak vypadá pomoc pronásledovaným a uvězněným? Jakou sílu má mezinárodní solidarita? A jaká je tvář dnešního ruského anarchismu? 
 
Na tyto a další otázky v diskusním večeru odpoví aktivisté Zóny solidarity Ania Kurbatova a Ivan Astashin.
 
Tlumočení z ruštiny Edita Jiráková.
Jacques Rupnik –  20. století v textech Josefa Guttmanna

Jacques Rupnik – 20. století v textech Josefa Guttmanna

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 30. říjen 2023, 19:00 – 21:00

Josef Guttmann, levicový intelektuál a později člen vedení KSČ, se na počátku třicátých let 20. století se stranou rozešel a spolu se Závišem Kalandrou se stal význačným levicovým oponentem. Československo opustil koncem roku 1938 a o tři roky později se usadil v New Yorku, kde pod pseudonymem působil jako přední znalec dění v sovětském bloku, kritik totalitarismu a autor prvních článků o antisemitském procesu se Slánským. Jeho české texty z třicátých let spolu se studiemi a eseji o povaze komunistických režimů, genocidě a antisemitismu psané již ve Spojených státech vybral Jacques Rupnik a vycházejí v jeho původní vlasti poprvé. O knize s Jacquesem Rupnikem budou hovořit Daniela Kolenovská z Fakulty sociálních věd UK a historik Martin Groman. Debatu moderuje historik Petr Brod.

Křest publikace Kočka v nás. Sochař a hudebník Libor Krejcar

Křest publikace Kočka v nás. Sochař a hudebník Libor Krejcar

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 31. říjen 2023, 19:00 – 21:00

Publikace přináší první ucelený pohled na dílo loni zesnulého sochaře, řezbáře a hudebníka Libora Krejcara (1961–2022). Kniha historičky umění Lenky Dolanové představuje Krejcarovu hudební i sochařskou tvorbu, ale i oblast akčního umění a body artu, a doprovází ji množství z velké části dosud nezveřejněných materiálů z archivů Krejcarovy rodiny a přátel.

O Liboru Krejcarovi promluví jeho přátelé a spolupracovníci John Bok a Vladimír Lábus Drápal.

Součástí večera bude projekce filmových záznamů o práci Libora Krejcara z archivu Jiřího Valenty.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 71258 záznamů celkově
  • 28185 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6599 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8275 knih
  • 40807 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury