Menu Prohledat web KVH EN

Fenomén emigrace z Ruské říše: její historie a paralely k současnosti

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 26. říjen 2023, 19:00 – 21:00

Po první světové válce se nejen změnila mapa Evropy, ale kontinent se rovněž potýkal s první velkou moderní migrační vlnou: až tři miliony lidí byly vyhnány z někdejší Ruské říše, která se po rudé revoluci měnila v sovětský stát zbavující se opozice. Československá republika tehdy hned po svém vzniku přijala třicet tisíc migrantů, zároveň byla jediným státem na světě, který svou imigraci cíleně a důsledně „formoval“ – v programu nazvaném Ruská pomocná akce byli přijímáni především studenti, učenci, zemědělci nebo umělci. Jak tehdejší migrační vlna vypadala? Jaký dopad měla na československý stát? Jak nově příchozí vnímali občané?

Nejen na tyto otázky odpoví historička Dana Hašková ze Slovanského ústavu Akademie věd České republiky, historička a dcera jednoho z emigrantů Anastázie Kopřivová a ředitel Odboru výzkumu a vzdělávání ÚSTR Petr Hlaváček.

Moderuje redaktor Týdeníku Echo Lukáš Novosad. 

V průběhu večera bude pokřtěn biografický slovník Osobnosti emigrace z území Ruské říše v meziválečném Československu aneb monumentální završení třicetileté historické práce. 

Sdílet

Facebook | Twitter