Menu Prohledat web KVH EN

(Za)hradní slavnost. 20 let Knihovny Václava Havla

Ilustrace
  • Kde: Pražský hrad – Královská zahrada – Míčovna, Praha 1
  • Kdy: 13. červen 2024, 10:00 – 21:00

20 let Knihovny Václava Havla v Královské zahradě na Pražském hradě  

Již dvacet let existuje na mapě místo, kde se vede dialog bez cenzury a předsudků, kde si svoboda podává ruku s nezávislostí, odpovědností a respektem k lidským právům, kde se poznávání moderních dějin prolíná s porozuměním principům demokracie a občanské společnosti - již dvacet let je tu Knihovna Václava Havla!  

Pojďte spolu s námi, našimi přáteli a podporovateli toto výročí oslavit! V Královské zahradě na Pražském jsme pro vás při této příležitosti připravili “balábile”, namíchané z divadelního představení, koncertů, diskusí, čtení, foto show, výstav, venkovních šachů, divadelních pouťových atrakcí a nejednoho překvapení. Neváhejte a doražte! (Za)hradní slavnost patří všem!   

(Za)hradní slavnost pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci se Správou Pražského hradu. 

NA AKCI JE NUTNÉ SE BEZPLATNĚ REGISTROVAT ZDE - ŠKOLY NALEZNOU REGISTRAČNÍ FORMULÁŘE NÍŽE

Program  

Letní Míčovna 

10.00   Prezentace aktivit Knihovny Václava Havla, prodej publikací 
11.00   Michaelův Mashup – živé natáčení pořadu Michaela Rozsypala. Dva hosté. Jeden moderátor. Živé publikum. A jejich interakce. Bez konfliktu, ale s inspirací. Hosté: herečka Eva Holubová a novinář a youtuber Tony Havlík (Segment)
12.30   Rozhovor s pamětnicí Annou Freimanovou – Z Hrádečku na Hrad. Jak souvisí divadlo a politika? Co se dá vymyslet v pivovaru, nebo ve vězení? Co měl společného hodný hoch s drsnými rockery? Kudy vede cesta z vězeňské cely na Hrad? Nejen na tyto otázky odpoví ve vzpomínkovém rozhovoru Anna Freimanová, dlouholetá blízké spolupracovnice Václava Havla.  
13.30   Fotoshow Ondřeje Němce – Václav Havel 1976–2011 / Knihovna VH ve fotografiích. Fotograf Ondřej Němec patřil k blízkým přátelům Václava Havla. Také proto jej mohl během let zachycovat i v těch nejběžnějších situacích. Vznikl tak ojedinělý soubor snímků, který prvního polistopadového prezidenta představuje neokázale a osobně.  
14.30   Čtení z díla Václava Havla – Někam jsem to ukryl. Setkání spisovatele Jáchyma Topola a jeho hostů nad nedávno objeveným textem, v němž první polistopadový prezident líčí první hodiny po zveřejnění Prohlášení Charty 77, následné vyšetřování, čtyřměsíční vyšetřovací vazbu, propuštění a následné mučivé sebezptytování.  
15.30   Projekce filmů z produkce Knihovny Václav Havla: Chyba (r. Jan Prušinovský), Play Havel (r. Ondřej Štefaňák), Václav Havel – život (r. Knihovna VH)  
16.00   Debata s Respektem: Splnil se Václavu Havlovi jeho sen o aktivních Češích? Oblíbená debata redaktorů časopisu Respekt se při příležitosti 20 let výroční Knihovny Václava Havla dotkne havlovského tématu občanské společnosti a angažovanosti. Hosté: Erik Tabery, Jiří Pehe a další, moderuje Ivana Svobodová.
18.00   Projekce filmu Havel na houbách (r. Knihovna VH), hudební doprovod k filmu Václav a Šimon Havelkovi a Vojtěch Havel 
   Projekce filmu Zahradní slavnost (r. Kateřina Popiolková) 
19.00   koncert Rozálie Havelkové 
20:00   Konec programu 

* Po celý den od 10:00 do 21:00 výstava Neznámý VH, aneb Václav Havel dvacetkrát jinak – výstava sestavená z dvaceti neokoukaných snímků z archivu Knihovny Václava Havla a stánky s občerstvením pro veřejnost.

Míčovna 

17.00 Otevření sálu – v předsálí výstava fotografií laureátů Ceny Václava Havla za lidská práva
17.30   Zahájení 
17.40   Slavnostní vyhlášení Ceny Toma Stopparda 
18.00   Dejvické divadlo – Václav Havel: Zítra to spustíme 
19.00   přestávka  
20.00   Koncert Ondřeje Havelky & Melody Makers 
21.00   Konec programu 

Prosíme návštěvníky akce, aby v Královské zahradě dodržovali Návštěvní řád areálu Pražského hradu .

Program pro školy

Srdečně zveme základní a střední školy, aby spolu s námi oslavily 20 let existence Knihovny Václava Havla. Během celého dne máte možnost účastnit se natáčení speciálního dílu oblíbené talk show, setkat se s pamětníky, nahlédnout do literárního díla Václava Havla stejně jako diskutovat o současnosti. 
Poznejte přední české novináře, moderátory, spisovatele i naše kolegy a navštivte krásné prostředí Královské zahrady areálu Pražského hradu. Všechny níže uvedené akce jsou určeny mladému publiku se zájmem o historii i současnost. 
 
Účast škol je podmíněna bezplatnou registrací. Prosíme o realistický odhad počtu žáků / studentů, aby se akcí mohlo zúčastnit co nejvíce škol. V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit na vzdelavani@vaclavhavel.cz 
 
11.00   Michaelův Mashup – živé natáčení pořadu Michaela Rozsypala. Dva hosté. Jeden moderátor. Živé publikum. A jejich interakce. Bez konfliktu, ale s inspirací. Pro střední školy. Hosté: herečka Eva Holubová a novinář a youtuber Tony Havlík (Segment) Registrace pro učitele
12.30   Rozhovor s pamětnicí Annou FreimanovouZ Hrádečku na Hrad. Jak souvisí divadlo a politika? Co se dá vymyslet v pivovaru, nebo ve vězení? Co měl společného hodný hoch s drsnými rockery? Kudy vede cesta z vězeňské cely na Hrad? Nejen na tyto otázky odpoví ve vzpomínkovém rozhovoru Anna Freimanová, dlouholetá blízké spolupracovnice Václava Havla.  Pro 2. stupeň ZŠ a SŠ.   Registrace pro učitele
13.30   Fotoshow Ondřeje NěmceVáclav Havel 1976–2011 / Knihovna VH ve fotografiích. Fotograf Ondřej Němec patřil k blízkým přátelům Václava Havla. Také proto jej mohl během let zachycovat i v těch nejběžnějších situacích. Vznikl tak ojedinělý soubor snímků, který prvního polistopadového prezidenta představuje neokázale a osobně.  Pro 2. stupeň ZŠ a SŠ.  Registrace pro učitele
14.30   Čtení z díla Václava Havla – Někam jsem to ukryl. Setkání spisovatele Jáchyma Topola a jeho hostů nad nedávno objeveným textem, v němž první polistopadový prezident líčí první hodiny po zveřejnění Prohlášení Charty 77, následné vyšetřování, čtyřměsíční vyšetřovací vazbu, propuštění a následné mučivé sebezptytování. Pro střední školy.    Registrace pro učitele
16.00   Debata s Respektem: Splnil se Václavu Havlovi jeho sen o aktivních Češích? Oblíbená debata redaktorů časopisu Respekt se při příležitosti 20 let výroční Knihovny Václava Havla dotkne havlovského tématu občanské společnosti a angažovanosti. Hosté: Erik Tabery, Jiří Pehe a další, moderuje Ivana SvobodováPro střední školy.  Registrace pro učitele

Sdílet

Facebook | Twitter