Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Výsledky 16. ročníku esejistické soutěže Knihovny Václava Havla  08/12/23

Téma 16. ročníku esejistické soutěže pro studenty středních škol znělo: Druhým rokem ve stínu války. Jak se nás dotýká válka, kterou známe jen z médií, a přesto jsme její součástí? Do soutěže přišlo celkem 71 prací ze 24 středních škol. Jak rozhodla porota? Které české osobonosti letos v porotě zasedly?  Více

Ilustrace

Havel navždy  07/12/23

Podpořte nás. Nadělte (si) členství v Klubu přátel Knihovny Václava Havla jako vánoční dárek a staňte se naším podporovatelem. O svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na platformě havelchannel.cz, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů a divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. Dává Vám naše práce smysl? Pomozte nám a staňte se našimi dlouhodobými podporovateli. Vstupte do Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Členství v Klubu můžete také věnovat jako letošní vánoční dárek. Podpoříte naši práci, a přitom můžete inspirovat své okolí! Pro Vašeho obdarovaného vám zašleme elektronický certifikát.

Ilustrace

Výzva mladým autorů/autorkám do třiceti let  27/11/23

Zamyslete nad Zahradní slavností Václava Havla a pošlete nám svůj text, ke kterému vás inspirovala. Může mít formu fejetonu, eseje, fotoeseje, grafického eseje, literární kritiky, studie či polemiky.     Více

Ilustrace

Čítanka Sešívaný deník Václava Havla  23/11/23

Vydali jsme novou elektronickou publikaci určenou školám – čítanku Sešívaný deník Václava Havla (1936–1979). K sestavení nás inspiroval sám Václav Havel, který celý život plánoval, že si povede deník. Bohužel k tomu – až na krátkou výjimku – nikdy nedošlo. Přitom v jeho textech nejrůznějšího druhu jsou autenticky a zajímavě popsány nejen události jeho života, ale i podstatná část příběhu našich moderních dějin, navíc s přidanou hodnotou vlastních prožitků a názorů jednoho z nejzajímavějších Čechů. Více

Program na Září 2023<>

Debata N: Jak mluvit a psát o dnešní vědě?

Debata N: Jak mluvit a psát o dnešní vědě?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 5. září 2023, 19:00 – 21:00

Vědecké objevy mění svět více a rychleji než kdykoli dříve. Často působí jako bezprostřední síla ovlivňující politiku. Současně sílí nedůvěra části společnosti k vědě a její odmítání. Dá se s tím něco dělat? Jak popularizovat dnešní vědu, vysvětlovat její poznatky i její omezení? Diskutovat budou Markéta Klíčová, doktorandka v oboru nanotechnologií, Halina Šimková, forenzní genetička, a Petr Brož, geolog a popularizátor vědy. Debatu moderuje redaktor Deníku N Petr Koubský.

Echo z Knihovny: Cenzura v době svobody

Echo z Knihovny: Cenzura v době svobody

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 6. září 2023, 19:00 – 21:00

Žijeme ve společnosti, která princip svobody slova a svobody uměleckého vyjadřování považuje za jedno ze základních práv. Pochybnosti o reálném rozsahu naší svobody vyjadřování však narůstají. Jací jsou největší nepřátelé svobody slova v dnešní době? Politická korektnost? Algoritmy sociálních sítí? Grantové mechanismy v kultuře?

Beseda z cyklu Salon Echa se koná v rámci doprovodného programu výstavy Necenzurováno. Polské nezávislé umění 80. let, která probíhá v kutnohorské galerii GASK. Spoluorganizátorem výstavy je Galerie současného umění Zamek Ujazdowski ve Varšavě, jejíž ředitel, historik umění Piotr Bernatowicz, bude i prvním z panelistů. Dále vystoupí spisovatel, jazykovědec a mediální expert Marek Kochan z varšavské univerzity SWPS a novinář Deníku N a spisovatel Ondřej Štindl.

Debatu moderuje Ondřej Šmigol.

Organizátory besedy jsou týdeník Echo, Polský institut v Praze, Institut Adama Mickiewicze a Knihovna Václava Havla. Partnerem je galerie GASK.

Illja Sin: Libido

Illja Sin: Libido

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 7. září 2023, 19:00 – 21:00

Běloruský autor Illja Sin patří k nejvýznamnějším osobnostem tamního kulturního života, především v oblasti prózy a umělecké performance. Je zakládajícím členem minské skupiny BumBamLit a Divadla psychické nerovnováhy, autorem knih experimentální prózy Porouchané loutky, Beletrie ad. Román Libido je významným dílem takzvané „nové běloruské prózy“. Děj temného podobenství, které svou atmosférou připomíná Tarkovského filmy, se odehrává v blíže neurčeném postsovětském městě v době válečného konfliktu, jehož předobrazem se stala válka na Ukrajině probíhající od roku 2014. Do města se přestěhuje bývalá sexuální pracovnice Marie, jejíž někdejší povolání je ohroženo nejnovějšími technologiemi… najde Marie cestu ven ze zoufalství, apatie a všudypřítomné destrukce?

V roce 2019 byl román oceněn prestižní literární Cenou Jerzyho Giedroyce za nejlepší běloruskou prozaickou knihu roku.

České vydání románu v Nakladatelství Pavel Mervart představíme za přítomnosti autora, hovořit s ním bude překladatel knihy, básník Max Ščur a kritička Jana Hubáčková.

Uvádí Jáchym Topol.

9/11 Legacies and the Global War on Terror

9/11 Legacies and the Global War on Terror

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 8. září 2023, 14:00 – 17:00

As the formal infrastructure of the Global War on Terror (GWOT) retracts, the social relations, logics, and material resources from the planetary war are set to shape our collective futures. This event brings together an array of scholars who will reflect on some of the enduring legacies of 9/11 and the Global War on Terror. The event is guided by one overarching question: In what ways will our post-GWOT era be shaped by the Global War on Terror?

Programme

Welcome

Panel I: Muslim Networks and Islamophobia

Panel II: Knowledge and Cultural Production

Panel III: Capital and Patronage Flows

List of Participants

Jan Daniel, Institute of International Relations Prague
Olmo Gölz, University of Freiburg
Daniel R. Mahanty, Center for Civilians in Conflict
Pelin Ayan Musil, Institute of International Relations Prague
Ameem Lutfi, Lahore University of Management Sciences
Tomas Petru, Oriental Institute, Czech Academy of Sciences
Aditi Saraf, University of Utrecht
Kevin L. Schwartz, Oriental Institute, Czech Academy of Sciences

The international conference is organized by the Oriental Institute, Czech Academy of Sciences.

The programme will be held in English.

Debata s Respektem: Nepohodlný policajt

Debata s Respektem: Nepohodlný policajt

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 12. září 2023, 19:00 – 21:00

Vyšetřování korupce a mafie v devadesátých a nultých letech v Česku si nezadalo s nejdobrodružnějšími filmy. Investigativní novinář Jaroslav Spurný o tom napsal knihu Nepohodlný policajt, knižní rozhovor s ústřední postavou policejního tažení proti temnotám Zdeňkem Macháčkem. Leccos z toho, o čem spolu mluví, se prolíná až do dneška. V debatě vystoupí Jaroslav Spurný, Zdeněk Macháček a Jana Klímová. Moderuje Ondřej Kundra

Sázení ohně. Pětačtyřicet let poezie Svatavy Antošové

Sázení ohně. Pětačtyřicet let poezie Svatavy Antošové

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 13. září 2023, 19:00 – 21:00

V čitateli nejrůznější vlivy: od undergroundu a patafyziky přes expresivní folklor po málem romanticky střiženou krajinnou lyriku. A ve jmenovateli pořád tytéž sudičky: komika, erotika a kritika. Prostě básnířka jedinečné imaginace a vnitřní síly. Výbor přivítají jednak autorka v rozhovoru s editorem publikace Radimem Kopáčem, jednak řada hostů, které Svatava Antošová chystá jako překvapení. Knihu Sázení ohně vydalo nakladatelství Paper Jam s ilustracemi Michala Matzenauera.

Svobodná akademie: Michal Pěchouček

Svobodná akademie: Michal Pěchouček

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 14. září 2023, 19:00 – 20:00

Umělá inteligence dnes a zítra: diskuse o dopadu na společnost

Michal Pěchouček uvede diskusi krátkou poznámkou o současném stavu umělé inteligence, pokusí se rozptýlit obavy z ovládnutí lidstva umělou inteligencí a zároveň vysvětlí, proč je nebezpečné podceňovat rychlost a rozsah celospolečenských změn, které umělá inteligence přináší v kontextu nečekaných příležitostí a reálných hrozeb. Michal Pěchouček také vysvětlí, proč – ačkoliv souhlasí s důvody, které přední osobnosti vědy a technologie umělé inteligence vedly k formulování výzvy iniciující dočasné zastavení tréninku velkých modelů AI – k petici nepřipojil svůj podpis.

Zažít město jinak s Knihovnou Václava Havla

Zažít město jinak s Knihovnou Václava Havla

  • Kde: Opatovická ulice, Praha 1
  • Kdy: 16. září 2023, 11:00 – 19:00

Knihovna Václava Havla se i letos připojí k sousedským slavnostem Zažít město jinak, organizovaným spolkem AutoMat. V rámci celodenního programu v nedaleké Opatovické ulici při té příležitosti potkáte náš stánek s knihami, plakáty a dalšími nezbytnostmi, v zahradě V Jirchářích si budete moci prohlédnout výstavu Antikódů Václava Havla.

Václav Havel: Prase

Václav Havel: Prase

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 18. září 2023, 19:00 – 21:00

Téměř zapomenutý dialog Václava Havla, který vznikl v roce 1987, je úsměvnou historkou o tom, jak se Václav Havel ještě jako disident pokoušel na vesnici obstarat prase na zabijačku, na níž měli přijet jeho přátelé z disentu. Jednoaktovku v Knihovně Václava Havla uvádí divadelní soubor Dokola.

Režie a výprava: Vojtěch Morava 
Hudba: Jan Váňa,
Hraje: Štěpán Tuček 

Divadlo Dokola je profesionální soubor se sídlem v Táboře, který se dlouhá léta zaměřoval výhradně na loutková představení pro děti. S novým vedením divadlo začalo uvádět inscenace také pro mládež a dospělé, a kromě loutek se objevuje činohra a další.

Ukrajina jako úkol

Ukrajina jako úkol

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 21. září 2023, 19:00 – 21:00

Diskusní fórum Rostislava Prokopjuka o minulosti, současnosti i budoucnosti Ukrajiny. Hosté: Alexandra Alvarová, novinářka, expertka na politickou komunikaci, on-line propagandu a hybridní války, a Andrej Poleščuk, aktivista a analytik spolku Evropské hodnoty, věnuje se problematice východní Evropy, EU a postsovětského prostoru.

Knihovna Václava Havla na Světu knihy Plzeň

Knihovna Václava Havla na Světu knihy Plzeň

  • Kde: DEPO2015, Presslova 14, Plzeň
  • Kdy: 22. září 2023, 09:00 – 23. září 2023, 19:00

Knižní veletrh Svět knihy se po několikaleté přestávce vrací do Plzně a mezi vystavovateli nebude chybět Knihovna Václava Havla. Najdete nás v prostoru DEPO2015. 

Vzpomínkový večer na Vlada Miluniće, nejznámějšího českého Chorvata

Vzpomínkový večer na Vlada Miluniće, nejznámějšího českého Chorvata

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 25. září 2023, 19:00 – 21:00

17. září 2023 uplynul rok od smrti českého architekta chorvatského původu Vlada Miluniće. Narodil se v Záhřebu, ale většinu svého života prožil v Praze, kam se v roce 1956 přistěhoval za svými rodiči, kteří zde koncem 40. let zůstali jako političtí emigranti. Po studiích na Fakultě architektury ČVUT v Praze byl několik let na stáži v Paříži. Po návratu do Československa od roku 1969 spolupracoval více než dvacet let s Janem Línkem na sociálních stavbách. Po sametové revoluci v roce 1990 založil vlastní Studio VM (Volné myšlenky). Jeho nejznámějším dílem je Tančící dům, Ginger and Fred, na Rašínově nábřeží v Praze, ale jeho architektonický odkaz má mnohem větší rozsah. Byla mu udělena řada ocenění a vyznamenání, to poslední v roce 2019 prezidentkou Chorvatské republiky Kolindou Grabar Kitarović.

V průběhu večera na Vlada Miluniće zavzpomínají přátelé, kolegové i jeho nejbližší. Vystoupí dcera Ester Miluničová, J. E. velvyslankyně Chorvatské republiky Ljiljana PancirovRostislav Švácha, Martin Ebel, Robert Vůjtek a další hosté.

Večer uvede Jáchym Topol.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 68206 záznamů celkově
  • 25309 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 567 audio záznamů
  • 6603 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8126 knih
  • 39051 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět

Knihovna Václava Havla, nadační fond
Ostrovní 13, 110 00 Praha 1
Tel.: (+420) 222 220 112
info@vaclavhavel-library.org

Archiv přístupný pro badatele každé úterý od 9.00 – 17.00 hodin.

Účetní adresa

Knihovna Václava Havla, nadační fond
Ostrovní 13, 110 00 Praha 1
IČO 27169413 / DIČ CZ 27169413

Bankovní spojení

7077 7077 / 0600 CZKIBAN: CZ30 0600 0000 0000 7077 7077
7755 7755 / 0300 EURIBAN: CZ40 0300 0000 0000 7755 7755
7747 7747 / 0300 USDIBAN: CZ66 0300 0000 0000 7747 7747
SWIFT CODE: CEKO CZPP
Zpět na začátek

Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla

Domníváme se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.

Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!

 

Podpořte nás
jednorázově
Přispět

Přítel

1000 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.

Patron

10000 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost

Partner

? Kontaktujte nás
pro další informace
Kontaktovat

Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...

Podpořte nás

Finanční dary

Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH

Nebo bankovním převodem do:

ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1

  • číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
  • číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
  • číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD

V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.

Základní pravidla dárcovství shrnuje etický kodex Knihovny VH.

Dary a zápůjčky archivu KnVH

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.

V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.

Stáže

Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.

Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.

Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.

Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.

Mediální a propagační spolupráce KnVH

Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.

Dobrovolníci

Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury