Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. června je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Program na Květen 2023<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Debata N: Pořádek v hlavě Aneb kritické myšlení pro každý den

Debata N: Pořádek v hlavě Aneb kritické myšlení pro každý den

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 2. květen 2023, 19:00 – 21:00

Debata Deníku N na téma kritické myšlení pro všední dny (nejen) v dobách krize. S forenzní genetičkou, popularizátorkou a lektorkou kritického myšlení (tzv. baysovské inference) Halinou Šimkovou a se slovenským filosofem, pedagogem, politikem a spoluautorem knihy Pořádek v hlavě Martinem Poliačikem bude hovořit redaktorka Deníku N Lenka Vrtišková Nejezchlebová.

Beseda s Alešem Palánem a Libuší Jarcovjákovou nad knihou Mami, miluju

Beseda s Alešem Palánem a Libuší Jarcovjákovou nad knihou Mami, miluju

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 3. květen 2023, 19:00 – 21:00

Co dělat, když se mateřská láska vůbec nenastartuje a cizota vydrží? A naopak. Jaké to je, bát se devastujícím způsobem o dceru? Dvojnásobný držitel ocenění Magnesia Litera Aleš Palán a jeho dcera Anna zaměřili svoji pozornost na jeden z nejdůležitějších, ale také nejsložitějších vztahů: mezi matkou a dcerou. Hovořili s pěticí žen hledajících cestu, jak se s takovým patologickým či absentujícím vztahem vypořádat. Jejich knihu Mami, miluju ilustrují fotografie Libuše Jarcovjákové, držitelky ceny Osobnost české fotografie a nominované na ocenění Czech Grand Design. Pořad moderuje Denisa Novotná.

Čínská rudá ruleta

Čínská rudá ruleta

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 4. květen 2023, 19:00 – 21:00

Vzpomínková kniha podnikatele, miliardáře Desmonda Shuma vzbudila zaslouženě celosvětový zájem. Není to jen kvůli mimořádně dramatickým vnějším okolnostem – Shumova manželka a partnerka v podnikání Whitney Duan v roce 2017 v Pekingu záhadně zmizela a pět let o ní nebyly žádné zprávy. Kniha představuje unikátní náhled do nitra čínské politické a ekonomické elity ve znamení rudé aristokracie a poodhaluje vzestup současného prezidenta Si Ťin-pchinga. O knize Čínská ruleta a problémech dnešní Číny budou s redaktorem knihy Filipem Outratou diskutovat sinologové z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a projektu Sinopsis Olga Lomová a Martin Hála.

Knihovna VH na Světu knihy

Knihovna VH na Světu knihy

  • Kde: Výstaviště Praha - Holešovice, Areál Výstaviště 67, 170 90 Praha 7
  • Kdy: 11. květen 2023, 10:00 – 14. květen 2023, 16:00

Stánek Knihovny Václava Havla s nejnovějšími i osvědčenými knižními tituly, plakáty a dalšími nezbytnostmi najdete letos na veletrhu Svět knihy v montované hale vedle Křižíkova pavilonu B.

Jubilejní 10. mezinárodní konference Evropské dialogy Václava Havla 2023: Evropa ve střetu dvou světů

Jubilejní 10. mezinárodní konference Evropské dialogy Václava Havla 2023: Evropa ve střetu dvou světů

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 11. květen 2023, 18:00 – 21:00

„Rusko způsobilo v minulosti mnoha národům a posléze celému světu hodně trápení mimo jiné tím, že nikdy přesně nevědělo, kde začíná a kde končí.“

Václav Havel, Prosím stručně, 2006

Václav Havel byl po celý život zvyklý klást nepohodlné otázky. Jednou z nich byla úvaha o tom, kde začíná a kde končí Evropa. S ní souvisela i otázka, kde začíná a končí Rusko. Namísto postupného přibližování demokratickým a evropským normám se Rusko vydalo opačnou cestou a způsobilo na východních hranicích Evropy krveprolití, které ohrožuje výsledky více než 75 let převážně mírového vývoje. „Evropské hodnoty“ a „ruský svět“ se ocitly v nesmiřitelném protikladu. Na výsledku tohoto konfliktu, v němž zdaleka nejde pouze o nezávislost a územní celistvost Ukrajiny, závisí budoucnost celého kontinentu.

Na debatě pořádané ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR vystoupí diplomat a zastánce lidských práv Martin Palouš a vedoucí ZEK Monika Ladmanová. Debatovat budou polský historik a politolog Łukasz Adamski, politický geograf Michael Romancov a ruský historik a politolog Andrej Zubov.

Diskuzi moderuje Jan Moláček, investigativní novinář, Deník N.

* Program se bude konat v ruštině a češtině se simultánním tlumočením Edity Jirákové a Kryściny Šyjanok. 

Pořad bude streamován na www.havelchannel.cz

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Polským Institutem v Praze a za laskavé podpory Zastoupení Evropské komise v České republice.
Medialním partnerem debaty je Deník N.

Jindřich Mann: Stříbrný kouzelník

Jindřich Mann: Stříbrný kouzelník

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 15. květen 2023, 19:00 – 21:00

Jiří Peňás v rozhovoru se spisovatelem Jindřichem Mannem nad jeho novým románem.

Stříbrný kouzelník je sebevědomá, rafinovaná a zralá próza, plná konkrétních scén a obrazů, které vypravěč vytahuje z klobouku s pobaveným úsměvem iluzionisty. Jindřich Mann je autor s citem pro jazyk, intelektuální hloubkou a vnitřní poctivostí. Čtenáře si podmaňuje melodií a jazykem, který přirozeně mísí obřadné s pouličním, přímou řeč s nepřímou, otázky s meditacemi.

Příběh románu začíná těsně před druhou světovou válkou, aby se přes roky 1952 a 1968 propojil až v současnosti. Náhodná setkání na pražských Vinohradech či u Berlínské zdi nenávratně mění osudy hrdinů. V hlavních rolích vystupují filmový kostým stříbrného kouzelníka, ukradený pas perského prince a podmanivé fialové oči.

Debata s Respektem

Debata s Respektem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. květen 2023, 19:00 – 21:00

Konečně obrat k lepšímu, nebo jen další politické kličkování? Nový dietní balíček Fialovy vlády očima ekonomů Daniela Münicha a Davida Marka v debatě týdeníku Respekt. Moderuje Jiří Nádoba.

Konstantin Sigov: Poselství z Kyjeva o Ukrajině a Evropě

Konstantin Sigov: Poselství z Kyjeva o Ukrajině a Evropě

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 17. květen 2023, 19:00 – 21:00

Kniha kyjevského filozofa Konstantina Sigova přináší nejen rozhovory a články z prvních šesti týdnů ukrajinské války, je také cenným svědectvím doby, kdy ruská vojska stála před Kyjevem a vážným zamyšlením nad smyslem této války. „Nezachraňujeme jen svou kůži, hájíme určitou ideu důstojnosti a svobody,“ říká Konstantin Sigov, který patřil k vůdčím osobnostem ukrajinské Revoluce důstojnosti z přelomu let 2013 a 2014.

V debatě s Konstantinem Sigovem a překladateli jeho knihy Lenkou Karfíkovou a Filipem Karfíkem budeme mimo jiné hovořit o motivech a cílech Putinovy agrese, o morálních zdrojích ukrajinského odporu a o významu tohoto boje pro Evropu. 

Moderuje Jáchym Topol.

Překlad do češtiny zajištěn.

Svobodná akademie: Jiří Přibáň – Svoboda jako sázka

Svobodná akademie: Jiří Přibáň – Svoboda jako sázka

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 18. květen 2023, 19:00 – 21:00

Svobodu nelze politicky ani právně vynutit, ale současně si bez ní nelze představit fungování demokratického právního státu. V tom spočívá základní paradox ústavní demokracie. Člověk se rodí svobodný, ale jen v politickém společenství může tuto  svobodu naplnit. Svoboda je současně dar, který si v sobě nese každý člověk jako morální bytost, i úkol, bez kterého politika ztrácí smysl. Právě proto je každá politická krize současně i krizí morální.

Český právník a sociolog Jiří Přibáň získal profesuru v oborech teorie, sociologie a filozofie práva. Vyučuje sociologii práva, právní teorii a konstitucionalismus na britské Cardiff Law School, kde byl v roce 2006 jmenován profesorem práva. Mimo to působil na UC Berkeley, New York University of San Francisco, University of New South Wales v Sydney, European University Institute ve Florencii, Katholieke Universiteit Leuven nebo University of Pretoria. Kromě práva se zabývá také sociologií současného výtvarného umění a literatury.

Echo z Knihovny: Je na dohled konec dotačního byznysu?

Echo z Knihovny: Je na dohled konec dotačního byznysu?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 23. květen 2023, 19:00 – 21:00

V debatě vystoupí Miloslav Kala, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu, Mojmír Hampl, ekonom a předseda Národní rozpočtové rady, a ekonom Miroslav Zámečník. Diskuzi moderuje Lenka Zlámalová.

Ukrajina jako úkol

Ukrajina jako úkol

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 24. květen 2023, 19:00 – 21:00

Diskusní fórum Rostislava Prokopjuka o minulosti, současnosti i budoucnosti Ukrajiny. Vystoupí Jan Šír z Institutu mezinárodních studií UK a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák.

Fenomén ruské emigrace kdysi a dnes

Fenomén ruské emigrace kdysi a dnes

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 29. květen 2023, 19:00 – 21:00

Bolševická revoluce a občanská válka vyvolaly v Rusku mohutnou emigrační vlnu, jejímž útočištěm se stalo i meziválečné Československo. Podobně i dnes míří do Česka a Evropy Rusové, kteří z různých důvodů odmítají Putinův autoritářský režim a brutální válku Ruska proti statečné Ukrajině. O fenoménu ruské emigrace tváří v tvář aktuálnímu běsnění ruského imperialismu budou diskutovat ruský historik a politolog Andrej Zubov, potomek ruských emigrantů Alexej Kelin a rusista Milan Dvořák. Moderuje historik a filozof Petr Hlaváček.

Součástí debaty bude křest knihy Nikolaje Kelina, kterou pod názvem Paměti donského Kozáka a českého lékaře vydalo nakladatelství Jota.

Překlad zajištěn.

Necenzurováno: umění a kultura v době nesvobody / Bělorusko

Necenzurováno: umění a kultura v době nesvobody / Bělorusko

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 30. květen 2023, 19:00 – 21:00

Fenomén nezávislé kultury a undergroundu doby pozdního komunismu v Polsku a Československu měl nejen umělecký, ale i společensko-politický význam, a výrazně poznamenal naše uvažování o roli kultury ve společnosti a významu svobody. Boj, který vedli tvůrci v našich zemích před několika desetiletími, je nyní údělem umělců v dnešním Bělorusku. Zásah cenzora, hrozba vězení či exil jsou každodenní realitou každého, kdo touží si udržet duchovní a tvůrčí nezávislost. Jak tvořit v takových podmínkách? Jaká je role umění a kultury v době nesvobody?

Hosté: Galina Kazimirovskaya, dirigentka a sbormistryně pěveckého sboru Concordia, a Yaroslava Ananka, běloruská kulturoložka.

Diskuzi s běloruskými umělci, které Lukašenkův režim odsoudil k odchodu ze země, moderuje Jáchym Topol.

Debata se koná v rámci doprovodného programu výstavy Necenzurováno. Polské nezávislé umění 80. let v GASKu v Kutné Hoře.

Pořadatelé: Polský institut v Praze, Institut Adama Mickiewicze, Kancelář demokratických sil Běloruska v ČR a Knihovna Václava Havla

Hledání rovnováhy aneb Život soudce

Hledání rovnováhy aneb Život soudce

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 31. květen 2023, 19:00 – 21:00

Uvedení knižního rozhovoru se spoluzakladatelem Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou, který vedl Tomáš Němeček. Debaty o budování právního státu a české justice se kromě Josefa Baxy a Tomáše Němečka zúčastní také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 70973 záznamů celkově
  • 27902 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8269 knih
  • 40709 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury