Menu Prohledat web KVH EN

Jubilejní 10. mezinárodní konference Evropské dialogy Václava Havla 2023: Evropa ve střetu dvou světů

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 11. květen 2023, 18:00 – 21:00

„Rusko způsobilo v minulosti mnoha národům a posléze celému světu hodně trápení mimo jiné tím, že nikdy přesně nevědělo, kde začíná a kde končí.“

Václav Havel, Prosím stručně, 2006

Václav Havel byl po celý život zvyklý klást nepohodlné otázky. Jednou z nich byla úvaha o tom, kde začíná a kde končí Evropa. S ní souvisela i otázka, kde začíná a končí Rusko. Namísto postupného přibližování demokratickým a evropským normám se Rusko vydalo opačnou cestou a způsobilo na východních hranicích Evropy krveprolití, které ohrožuje výsledky více než 75 let převážně mírového vývoje. „Evropské hodnoty“ a „ruský svět“ se ocitly v nesmiřitelném protikladu. Na výsledku tohoto konfliktu, v němž zdaleka nejde pouze o nezávislost a územní celistvost Ukrajiny, závisí budoucnost celého kontinentu.

Na debatě pořádané ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR vystoupí diplomat a zastánce lidských práv Martin Palouš a vedoucí ZEK Monika Ladmanová. Debatovat budou polský historik a politolog Łukasz Adamski, politický geograf Michael Romancov a ruský historik a politolog Andrej Zubov.

Diskuzi moderuje Jan Moláček, investigativní novinář, Deník N.

* Program se bude konat v ruštině a češtině se simultánním tlumočením Edity Jirákové a Kryściny Šyjanok. 

Pořad bude streamován na www.havelchannel.cz

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Polským Institutem v Praze a za laskavé podpory Zastoupení Evropské komise v České republice.
Medialním partnerem debaty je Deník N.

Související fotogalerie

Související videa

Sdílet

Facebook | Twitter