Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. dubna je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Program na Červen 2023<

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

XXIII. ročník udílení literárních Cen Miroslava Ivanova

XXIII. ročník udílení literárních Cen Miroslava Ivanova

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 1. červen 2023, 17:00 – 18:00

Cena Miroslava Ivanova je od roku 2001 udělována autorům nejzdařilejších publikací z oblasti literatury faktu. Vyhlašuje ji Klub autorů literatury faktu za podpory města Jaroměř.

Setkání moderuje Marie Hodinářová.

Debata s Respektem

Debata s Respektem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 5. červen 2023, 19:00 – 21:00

Jak válka na Ukrajině proměňuje východní Evropu? Co můžeme čekat od dalšího vývoje konfliktu? A jak důležitá je dnes Evropa pro Spojené státy? Debata Barbory Chaloupkové s americkým historikem Michaelem Kimmagem, expertem na americko-ruské vztahy a dějiny studené války.

Diskuze proběhne v angličtině bez tlumočení do češtiny.

Debata N: Mrháme dětským potenciálem?

Debata N: Mrháme dětským potenciálem?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 6. červen 2023, 19:00 – 21:00

Z devátých tříd letos odchází nejsilnější ročník za posledních třicet let, a střední školy tak zažívají největší přetlak. I když se tento nápor čekal, kapacita škol zůstala téměř stejná jako v předchozích letech. V debatě Deníku N se budeme ptát, jak by se měl změnit systém jednotných přijímacích zkoušek a jak pomoci tomu, abychom měli vzdělanější žáky.

Pozvání přijali ministr školství Mikuláš Bek, předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová, ředitel CERMATu Miroslav Krejčí a analytik z PAQ Research Jan Zeman. Mluvit s nimi bude redaktorka Deníku N Markéta Boubínová.
Spatřil jsem svou tvář

Spatřil jsem svou tvář

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 7. červen 2023, 19:00 – 21:00

Tradiční autorská čtení v rámci festivalu Stranou – evropští básníci naživo.

Vystoupí: Cvetka Bevc (SLO) / Gale Burns (UK) / Przemysł Dakowicz (PL) / Petr Hruška (CZ) / Vid Karlovšek (SLO) / Jakub Pacześniak (PL) / Daniela Vodáčková (CZ) / Iryna Zahladko (UA-CZ)

Hudební program: Petr Hejný (violoncello) a Edita Keglerová (cembalo)

Večerem provedou Lenka Kuhar Daňhelová a Peter Kuhar.

Jiří Přibáň a Karel Hvížďala: Hledání smyslu

Jiří Přibáň a Karel Hvížďala: Hledání smyslu

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 8. červen 2023, 19:00 – 21:00

Diskuze uvádí poslední svazek volné trilogie navazující na knihy Hledání dějin a Hledání odpovědnosti. Autoři se v něm obracejí od dějin a etiky směrem k lidské kultuře a člověku jako stvoření, které hledá smysl všeho, nejvíc své vlastní existence. Již samo spojení „hledání“ a „smyslu“ přitom může svádět k falešné představě, že hledání je nějaké úsilí či pohyb, zatímco smysl představuje stálost a jistotu, ke které tím hledáním dospíváme. Ve skutečnosti je to naopak, v hledání je totiž skryta naše základní životní zkušenost, zatímco smysl se nám často jeví jako pohyblivý terč. A dnešní kulturní krize spočívá v tom, že člověk smysl nehledá, ale o to víc ho chce mít. Ve skutečnosti je hledání smyslu nepřetržitý, neustálý a nikdy nekončící proces.

Za přítomnosti autorů diskutují Pavel Rychetský, Tereza Matějčková, Jan Němec a Veronika Pehe.

Moderuje Petr Fischer.

Knihovna Václava Havla na Knihexu

Knihovna Václava Havla na Knihexu

  • Kde: Kasárna Karlín, Praha 8
  • Kdy: 10. červen 2023, 10:00 – 20:00

Ani tentokrát nebude stánek Knihovny Václava Havla chybět na tradičním festivalu malých knižních nakladatelů Knihex (s pořadovým číslem 13). Najdete v něm nabídku našich nejnovějších i osvědčených knižních titulů, plakáty i další nezbytnosti.

Jan Steklík, smíšená technika

Jan Steklík, smíšená technika

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 12. červen 2023, 17:00 – 20:00

U příležitosti výstavy kreseb Jana Steklíka v Libri Prohibiti se koná meziměstské i mezinárodní setkání, které se zabývá životem a tvorbou mnohostranného umělce Jana Steklíka.

PROGRAM

Úvod
Jiří Gruntorád, Libri Prohibiti
Jozef Cseres, Masarykova Univerzita Brno, Ústav hudební vědy, spoluautor monografie Jana Steklíka

Hudební inspirace Jana Steklíka
Terezie Petišková, Dům umění Brno, spoluautorka monografie Jana Steklíka

Ke vzniku monografie Steklík
Josef Daněk, Ostravská univerzita, fakulta umění
Blahoslav Rozbořil, Masarykova Univerzita Brno, pedagogická fakulta

Textově-výtvarná performance: Neutilitární škola - Pozdrav Janu Steklíkovi
Duňa Slavíková

Záměr: Komunikace
Don Sparling

Jan Steklík jako průvodce k poznání české kultury a společnosti
Jiří Fiodor, nakladatel

Jan Steklík v devadesátých letech
Annegret Heinl, umělkyně, Steklíkova spolupracovnice, Kolín nad Rýnem

Live out of Pocket. Unterwegs mit Steklík. Performativní přednáška s konkrétními a mediálními elementy:
Gerald Turner

Diskuzní panel
Účastníci: Marie Steklíková, Karel Oujezdský, Jan Šafránek a Aleš Lamr
Diskuzi moderuje Paul Wilson.

Organizace a moderace: Duňa Slavíková

Ukrajina jako úkol

Ukrajina jako úkol

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 13. červen 2023, 19:00 – 20:00

Diskusní fórum Rostislava Prokopjuka o minulosti, současnosti i budoucnosti Ukrajiny. Vystoupí: Petr Hlaváček, historik, publicista, Ústav pro studium totalitních režimů, a Milan Mikulecký, bezpečnostní analytik a expert 
  

Svobodná akademie: Česká minulost jako seriál a film. Přednáška režiséra Jana Pachla

Svobodná akademie: Česká minulost jako seriál a film. Přednáška režiséra Jana Pachla

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 14. červen 2023, 19:00 – 21:00

Jak vyprávět o nedávné minulosti a nezpronevěřit se jí na úkor příběhu? Jak držet  v napětí diváka, který většinu z toho, oč běží, zná přinejmenším z doslechu? Jak zaujmout mladého diváka, který příběh vidí poprvé? Jak si v takto vytyčeném prostoru udržet tvůrčí svobodu? Na tyto a podobné otázky odpoví v dalším díle přednáškového cyklu Svobodná akademie Jan Pachl, televizní a filmový režisér, který je podepsán pod snímky Gangster Ka a Gangster Ka: Afričan a seriály Cirkus Bukowsky, Rapl a Volha. 

Babylonská věž

Babylonská věž

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 15. červen 2023, 19:00 – 21:00

Tak se jmenoval rok a půl trvající projekt revue Babylon věnovaný literatuře, kultuře, historii národnostních menšin v České republice a v Norsku (projekt byl podpořen z Norských fondů) – Ukrajinců, Rusínů, Romů, Sámů. A tak se jmenuje i sborník, který z projektu vzešel. S jeho tématy a autory vás seznámí editor sborníku a šéfredaktor Babylonu Petr Placák. Jeho hosty budou romský spisovatel a novinář Patrik Banga, spisovatel a slavista s ukrajinskými kořeny Alexej Sevruk, ukrajinsko-česká básnířka Iryna Zahladko, ukrajinistka a novinářka Lenka Víchová. Rusíny zastoupí Agáta Pilátová ze Společnosti přátel Podkarpatské Rusi a norskou menšinu Sámů představí nordistka Daniela Mrázová, která na projektu spolupracovala. Debatu moderuje spisovatel Jáchym Topol, který byl od začátku u toho.

Setkání s vůdcem krymských Tatarů Refatem Čubarovem

Setkání s vůdcem krymských Tatarů Refatem Čubarovem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. červen 2023, 19:00 – 20:00

Setkání s předsedou Medžilisu krymskotatarského lidu Refatem Čubarovem, který se přes Prahu vrací do Kyjeva z Haagu, kde se konalo slyšení Mezinárodního soudního dvora OSN. Tématem byla ukrajinská žaloba Ruska za porušení Mezinárodní úmluvy o odstranění všech forem rasové diskriminace a Mezinárodní úmluvy o boji proti financování terorismu. Diskuzi moderují Yuliya Krasylenko a Dmytro Babeško.

Tlumočení do češtiny zajištěno.

Refat Čubarov (* 1957) je vůdce Krymských Tatarů. Od roku 2013 předseda Medžlisu Krymských Tatarů, v letech 1998 až 2007 byl poslancem ukrajinského parlamentu. V červnu roku 2014 mu byl zakázán vstup na území Ruské federace.

Konference: Politické strany, peníze a vliv

Konference: Politické strany, peníze a vliv

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 19. červen 2023, 12:00 – 17:00

Nadace Democracy & Culture Foundation ve spolupráci s nadací Sekyra Foundation a Konrad-Adenauer-Stiftung pořádají v pondělí 19. června v Knihovně Václava Havla diskuzní fórum. V první části proběhne panelová debata nazvaná „Ženy v politice a veřejném prostoru“. Facilitaci druhé, čtyřhodinové části zajišťuje mezinárodní organizace Atlas. Účastníci budou vyzváni k tomu, aby debatovali na téma „Politické strany, peníze a vliv“ a nadnesli návrhy, které by mohly přispět k posílení liberální demokracie v českém nebo celosvětovém kontextu. V panelové diskuzi vystoupí Monika Ladmanová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, a Danuše Nerudová, univerzitní profesorka a kandidátka v českých prezidentských volbách 2023.

Následnou konzultaci povedou Andrea Venzon a Colombe Cahen-Salvador.

Úvodní panel bude moderovat Václav Štětka.

Program proběhne v českém jazyce. Na akci je nutné se předem zaregistrovat zde: www.atlasmovement.org/powerofparties

Akce je součástí tříletého mezinárodního projektu Reimagining the Building Blocks of Democracy (Přehodnocování stavebních kamenů demokracie), který během necelých dvou let již zavítal do deseti měst po celém světě. Prostřednictvím odborných kulatých stolů v kombinaci s občanskými konzultacemi se snaží identifikovat, zveřejňovat a prosazovat konkrétní politické návrhy, které liberální demokracii pomohou zdolat nástrahy dnešní doby. 
 

Vzpomínkový večer na Josefa Jařaba

Vzpomínkový večer na Josefa Jařaba

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 19. červen 2023, 19:00 – 21:00

Nedávno zesnulý pedagog, amerikanista, překladatel a veřejná osobnost Josef Jařab (1937–2023) se více než půl století podílel na úsilí o svobodnou a demokratickou společnost. Byl významnou osobností intelektuálního života na Moravě, ve Slezsku i v Čechách a podílel se na vytváření životního názoru a kulturního rozhledu generací mladých lidí. Po listopadu 1989 se jako politik a senátor zasloužil o budování demokratických akademických a společenských institucí u nás i v celé střední Evropě. V průběhu večera věnovaného Jožkovi Jařabovi na něj vzpomenou přátelé i jeho nejbližší. Vystoupí Martin Hilský, Michael Žantovský, Ingeborg Fialová, David Jařab a další hosté. Zazní i úryvky z jeho překladatelského díla. Hudební doprovod Emil Viklický.

Echo z Knihovny

Echo z Knihovny

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 20. červen 2023, 19:00 – 21:00

Mladí a citliví vs. staří a hrubí? Žijeme v generačním konfliktu? V debatě s týdeníkem Echo vystoupí Jiří Černický, David Černý, Vladimír Kokolia, Alice Koubová, Tereza Matějčková a Marta Hermannová. Diskuzi moderuje Jiří Peňás.

Otevřené byty, otevřená srdce – vzdorující ženy v éře normalizace

Otevřené byty, otevřená srdce – vzdorující ženy v éře normalizace

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 21. červen 2023, 19:00 – 21:00

Otevřené byty v uzavřené době. Ostrůvky svobody navzdory ustavičné hrozbě jejího odnětí. A ženy hostitelky, ženy manželky, ženy matky, ženy aktivistky...  Jak se žilo v otevřených bytech? Jaké radosti a jaké nároky to kladlo na jejich obyvatele? Co to znamenalo pro děti, které v nich vyrůstaly? A považovaly se tyto vzdorující a nonkonformní ženy za feministky? O tom budou hovořit matematička, matka šesti dětí a jedna z významných postav disentu Kamila Bendová, dále signatářka Charty 77 a dcera nedávno zesnulé Dany Němcové Pavla Paloušová a feminista, undergroundový hudebník a publicista Mirek Vodrážka. Debatu moderuje Veronika Bendová.

Aleš Lederer 70. Životní jubileum legendárního českého nakladatele

Aleš Lederer 70. Životní jubileum legendárního českého nakladatele

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 22. červen 2023, 19:00 – 21:00

Někdejší vydavatel samizdatu Aleš Lederer už měsíc po událostech na Národní třídě v roce 1989 oficiálně založil nakladatelství PROSTOR a začátkem ledna 1990 vydal první knihu – Politickou emigraci v atomovém věku publicisty Pavla Tigrida v nákladu sto tisíc výtisků. Tím zahájil více než třicet let života s nakladatelstvím, které vždy usilovalo o kultivování a udržení prostoru svobody v naší zemi. Mnoho z jím vydaných knih mělo a má v tomto ohledu významný společenský dopad. Ve čtvrtek 22. června oslaví Aleš Lederer 70. narozeniny. Na této jedinečné akci vás čeká beseda s jubilantem a jeho hosty.

Debata s Respektem

Debata s Respektem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 26. červen 2023, 19:00 – 21:00

Jak se v Česku pracuje novinářkám? Je možné nějak zastavit stále častější útoky na sociálních sítích? Debaty se zúčastní Linda Bartošová, Silvie Lauder a Apolena Rychlíková. Moderuje Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt. 

Uvedení knihy Svatý kopeček

Uvedení knihy Svatý kopeček

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 27. červen 2023, 17:00 – 19:00

Nakladatelství Kalich a Knihovna Václava Havla srdečně zvou na uvedení knihy Svatý kopeček. Tato bibliofilie obsahuje Wolkerův vlastnoruční opis básně Svatý kopeček a ilustrace Pavla Brázdy a Věry Novákové, jež oba zhotovili po návštěvě Svatého kopečku v roce 1964. Hosté: malířka Věra Nováková, editor Jan Šulc a grafik Luděk Kubík.

Wolkerovu báseň přečte herec Jan Vlasák, zazpívá Magdalena Plíšková.

Večer moderuje redaktor Michal Plzák.

10. ledna 1930 píše Josef Palivec v dopisu Heleně Koželuhové: „Sbírám také rukopisy, a až jich budu mít více, rád bych je dal svázat do velkého foliantu. Budou nalepeny na archy a mezi každý rukopis mám úmysl vložit po původním akvarelu nebo kresbě. Formát akvarelu bude stejný jako formát tohoto listu.“ Tak se začínají rodit Palivcovy Libri carissimi (Knihy nejdražší) a je předznamenán i vznik knihy, která nyní, téměř 60 let po svém vzniku, vychází v nákladu 200 číslovaných výtisků s podpisem autorky.

Předání Ceny Toma Stopparda za rok 2023

Předání Ceny Toma Stopparda za rok 2023

  • Kde: Rezidence primátora hlavního města Prahy, Mariánské náměstí 98/1, Praha 1–Staré Město
  • Kdy: 29. červen 2023, 18:00 – 20:00

Po dohodě s britským dramatikem českého původu, sirem Tomem Stoppardem, se Knihovna Václava Havla ujala výroční Ceny Toma Stopparda. Cena je udělovaná za původní, knižně nevydanou esej přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši.

Tříčlenná porota letošního ročníku Ceny Toma Stopparda zasedla v obsazení: překladatelka Anna Kareninová, sociolog a vysokoškolský pedagog Jiří Přibáň a Jan Němec, spisovatel a šéfredaktor časopisu Host.

Úvodní slovo pronese Michael Žantovský, blízký přítel Toma Stopparda. Úryvky z eseje Jsem všude zdejší přečte jeho autorka a laureátka Ceny Marie Iljašenko.

Na klavír zahraje Marie Šumníková.

Záštitu nad slavnostním ceremoniálem v rezidenci pražského primátora převzal náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 70807 záznamů celkově
  • 27736 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8260 knih
  • 40591 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury