
Klub / Novinky / Program

Výzva mladým autorů/autorkám do třiceti let 27/11/23
Zamyslete nad Zahradní slavností Václava Havla a pošlete nám svůj text, ke kterému vás inspirovala. Může mít formu fejetonu, eseje, fotoeseje, grafického eseje, literární kritiky, studie či polemiky. Více

Čítanka Sešívaný deník Václava Havla 23/11/23
Vydali jsme novou elektronickou publikaci určenou školám – čítanku Sešívaný deník Václava Havla (1936–1979). K sestavení nás inspiroval sám Václav Havel, který celý život plánoval, že si povede deník. Bohužel k tomu – až na krátkou výjimku – nikdy nedošlo. Přitom v jeho textech nejrůznějšího druhu jsou autenticky a zajímavě popsány nejen události jeho života, ale i podstatná část příběhu našich moderních dějin, navíc s přidanou hodnotou vlastních prožitků a názorů jednoho z nejzajímavějších Čechů. Více

Podpořte nás a pomozte nám dokončit vzdělávací sérii „Devadesátá“ 21/11/23
Milí přátelé, příznivci a podporovatelé Knihovny Václava Havla, víte, že téměř polovina dětí starších 12 let netuší, co byla sametová revoluce nebo proč došlo k rozdělení Československa? Přestože devadesátá léta proměnila naši společnost v mnoha ohledech zásadním způsobem, školní osnovy jim dlouhodobě věnují jen velmi malou pozornost. To chceme napravit. Mladá generace by měla rozumět moderní historii své země, a měla by se dokázat na ni dívat kriticky i s poučením Více

Občané z Ostrovní #21: Takže spolu chodíme? 20/11/23
Další díl podcastu Občané z Ostrovní je o vztazích, tedy především o tom, jak se vztahy v dnešní době mění. Moderátorky Anna Klein a Pavlína Kašparová si povídají se socioložkou a terapeutkou Markétou Šetinovou o fenoménu single lidí či o nekonvenčních vztazích typu situationship či polyamorii. „Největší hrozbou pro současné vztahy je naše zaneprázdněnost,“ konstatuje na základě své praxe Šetinová a dodává, že ve vztazích je dnes výrazně větší důraz na seberealizaci.
Program na Duben 2023<>

Pozor, padá historie!
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 3. duben 2023, 19:00 – 21:00
Hostem diskuzního fóra Rostislava Prokopjuka bude ukrajinista a historik David Svoboda.

Křest N: Tohle jsme chtěli
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 4. duben 2023, 19:00 – 21:00
Deset let bylo dlouhých, ale kniha o tom, čeho všeho byl Miloš Zeman ve funkci prezidenta schopen, co jsme dopustili a co bychom ve vlastním zájmu neměli zapomenout, vychází krátce po jeho konci v úřadě. Hosty debaty společně s autorem křtěné knihy Janem Kudláčkem budou Zdislava Pokorná, investigativní reportérka Deníku N, a Michael Žantovský, bývalý politik, diplomat a současný výkonný ředitel Knihovny Václava Havla. Moderovat ji bude redaktorka Deníku N Renata Kalenská.

Magnesia Litera III
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 5. duben 2023, 19:00 – 21:00
Autorská čtení - Eduard Freisler: Venezuela. Rozklad ráje (Litera za publicistiku), Petr Hruška: Spatřil jsem svou tvář (Litera za poezii), Viktor Špaček: Čistý, skromný život (Litera za prózu), František Tichý: Rekrut 244 (Litera za knihu pro děti a mládež). Moderuje Pavel Mandys.

Porod jako politikum
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 6. duben 2023, 19:00 – 21:00
„Porodem to začíná“, komentuje často výrazné události společenského a politického dění porodní asistentka Ivana Königsmarková, neúnavná bojovnice za důstojné podmínky pro porod v prostředí zdejšího porodnického systému. Proč je porod politické téma a kdo za to může? Jak se rodíme a co všechno to znamená? Proč je zdejší porodnický obor mezi jinými lékařskými obory nejzaostalejší ve srovnání se západoevropskou praxí? Vyskytuje se u porodu násilí? Kdo umí a má vést přirozený porod? Jsou v prostředí porodnictví pověry babské nebo lékařské a kdo je radikál?
Debatu pořádáme při příležitosti vydání knihy Porodem to začíná, rozhovoru s porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou, který vedla a ve svém nakladatelství Divočina vydala na konci roku 2022 Gabriela Kontra.
Hosté: Ivana Königsmarková, nezávislá porodní asistentka, Adéla Hořejší, advokátka, a Magdaléna Ezrová, prezidentka Unie porodních asistentek
Diskuzi moderuje Tereza Reichová.

Kriegel: Voják a lékař komunismu
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 11. duben 2023, 19:00 – 21:00
V dubnu uplyne 115 let od narození Františka Kriegla, který prožil jeden z nejspletitějších osudů mezi lidmi své generace. Už Václav Havel toužil po dobré knize o Krieglovi, historik Martin Groman to nyní splnil. Pro mnohé je Kriegel hrdina roku 1968, ale padouch února 1948 a Lidových milicí.
„Kniha nemá Kriegla pochopit, vyložit, obhájit, pohanět, někam stavět, nebo odněkud snímat. Má jej poznat,“ říká Groman. Přijďte na uvedení monografie Kriegel: Voják a lékař komunismu, o které budou debatovat autor Martin Groman, Milena Bartlová a Petr Zídek. Diskuzi moderuje Petr Hlaváček.

Magnesia Litera IV
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 12. duben 2023, 19:00 – 21:00
Autorská čtení - Magdaléna Platzová: Život po Kafkovi (Litera za prózu), Martin Rychlík: Dějiny lidí (Litera za publicistiku), Alžběta Stančáková: Čačak (Litera za poezii). Moderuje Pavel Mandys.

Václav Havel: Audience
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 13. duben 2023, 19:00 – 21:00
Nejslavnější hru Václava Havla uvádíme k 85. narozeninám Andreje Kroba, principála Divadla na tahu a „dvorního“ režiséra Václava Havla.
V Audienci (1975) diktuje tempo a rytmus pivo. Čím hlouběji se sládek, klíčová postava hry, noří do piva, tím neodbytněji mu vrtá v hlavě otázka: Proč by místo něj nemohl psát udání sám na sebe Ferdinand Vaněk? Kdo jiný má vědět, co o něm chtějí vědět? Stačilo se inspirovat všedním, „znormalizovaným“ životem a úspěšná Havlova hra byla na světě.
Zakázaný spisovatel Ferdinand Vaněk se po českých i světových jevištích potuluje už skoro padesát let. Jaké je poslání intelektuála? Kde je hranice principů a kde už se člověk „namočí“, kdy to za to stoji a kdy už ne? Václav Havel otázky nezodpovídá. Ani nenaznačuje. Provokuje, inspiruje, apeluje...
„Když ze sládka uděláte opilce, tak máte po hře. Držet v postavách život a nedělat z nich kašpary, to mi přijde nejdůležitější. V Havlovi je spousta situací, které jsou nadčasové a aktuální pro dnešek, stačí se jen držet textu. Vždycky jde o věčné problémy lidí, kteří si nevědí rady s tím, co je kolem, a sami se sebou,“ řekl Andrej Krob v rozhovoru pro Respektu v roce 2011.
Inscenaci Divadla na tahu, které se na hry Václava Havla specializuje už od roku 1975, zrežíroval Andrej Krob. Hrají Karel Beseda a Radek Bár.

Debata s Respektem
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 18. duben 2023, 19:00 – 21:00
Napadne Čína Tchaj-wan a lze tomu zabránit? Proč se Česku vyplatí ostrov podporovat? A bude z toho něco mít i tuzemský byznys? Na tyto a další otázky budeme hledat odpovědi v další debatě s týdeníkem Respekt. Vystoupí Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Miloš Vystrčil, předseda Senátu PČR, Jakub Janda, ředitel think-tanku Evropské hodnoty, a Pavel Diviš, předseda Česko-tchajwanské obchodní komory. Diskuzi moderuje Ondřej Kundra.

Ukrajina jako úkol
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 19. duben 2023, 19:00 – 21:00
Nová diskusní série Rostislava Prokopjuka, ukrajinského psychologa, spisovatele a malíře dlouhodobě žijícího v Praze. Každý měsíc představí své hosty. Jaká je perspektiva obnovy Ukrajiny z hlediska České republiky? O tom bude hovořit s Tomášem Kopečným, vládním zmocněncem pro rekonstrukci Ukrajiny, a Vladimírem Votápkem, analytikem rizik a bývalým generálním konzulem v Petrohradu.

Jubilejní 10. mezinárodní konference Evropské dialogy Václava Havla 2023: Evropa ve střetu dvou světů
- Kde: Katedra politologie a evropských studií Univerzity Palackého, Křížkovského 12, Olomouc
- Kdy: 19. duben 2023, 14:00 – 16:00
„Rusko způsobilo v minulosti mnoha národům a posléze celému světu hodně trápení mimo jiné tím, že nikdy přesně nevědělo, kde začíná a kde končí.“
Václav Havel, Prosím stručně, 2006
Václav Havel byl po celý život zvyklý klást nepohodlné otázky. Jednou z nich byla úvaha o tom, kde začíná a kde končí Evropa. S ní souvisela i otázka, kde začíná a končí Rusko. Namísto postupného přibližování demokratickým a evropským normám se Rusko vydalo opačnou cestou a způsobilo na východních hranicích Evropy krveprolití, které ohrožuje výsledky více než 75 let převážně mírového vývoje. „Evropské hodnoty“ a „ruský svět“ se ocitly v nesmiřitelném protikladu. Na výsledku tohoto konfliktu, v němž zdaleka nejde pouze o nezávislost a územní celistvost Ukrajiny, závisí budoucnost celého kontinentu.
PROGRAM
13.30 – 14.00 Registrace
14.00 – 14.15 Zahájení:
Jiří Stavovčík, prorektor pro internacionalizaci Univerzity Palackého
Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje
Jan Stejskal, děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého
Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla
Monika Ladmanová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR
vzácný host Bijan Sabet, velvyslanec Spojených států amerických
14.15 – 15.55 Debata
Hosté:
Alexej Kelin – historik, potomek rodiny donských kozáků, nositel Ceny Rudolfa Medka
Valeria Korablyova – ukrajinská socioložka, vedoucí výzkumného centra „Ukrajina v měnící se Evropě“, FSV UK
Tomáš Sedláček – vysokoškolský pedagog a mediální komentátor filozofie ekonomie
Moderátor: Jiří Lach, historik a pedagog, KPES, FF UPOL
15.55 – 16.00 Závěrečné slovo: Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla
* Program se bude konat v angličtině a češtině se simultánním tlumočením z/do obou jazyků. Vstup volný po předchozí registraci a do vyčerpání kapacity sálu.

Staroměstské náměstí ve 20. století – místo symbolů, rituálů a paměti
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 20. duben 2023, 19:30 – 21:00
Muzeum paměti XX. století připravuje stálou expozici v Domě pážat. Jedna z místností bude věnována dějinám klíčového pražského místa paměti, kde se odehrávaly významné události 20. století, které poznamenaly jeho urbanistickou podobu. Ve 20. stoletím se konala řada architektonických soutěží, jejichž cílem byla úprava tohoto prostoru. Staroměstské náměstí bylo v tomto období rovněž proměňováno v důsledku kulturních a náboženských konfliktů. Symbolické reprezentace se projevily několika různými pomníky a pamětními deskami, které zde byly v tomto období odhaleny. Tématem debaty budou také spory o jejich postavení či znovuobnovení.
Hosté: Petr Koura, Zdeněk Lukeš a Jan Royt
Debatu moderuje Petr Blažek.

Oleksandra Matvijčuková: O co dnes jde
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 21. duben 2023, 19:00 – 21:00
Debata s Oleksandrou Matvijčukovou (Ukrajina) na téma potřeby spravedlnosti, lidské důstojnosti, míru a základních lidských hodnot v podmínkách ruské agrese proti Ukrajině. Oleksandra Matvijčuková je známá ukrajinská právnička, zakladatelka a ředitelka Centra občanských svobod, které v loňském roce získalo Nobelovu cenu míru.
Uvádí Jáchym Topol.
Debatu (s česko-ukrajinským překladem) povede David Stulík, analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty.

Opatovo dobré dílo
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 24. duben 2023, 19:00 – 21:00
Diskusní večer k 110. výročí narození jedné z nenápadných, ale o to pozoruhodnějších postav poválečných československých dějin minulého století břevnovském arciopatu Anastázi Opaskovi a laické katolické organizaci Opus bonum, která v německém exilu moderovala otevřený, bezpředsudečný dialog stoupenců různého ideového zaměření o českých dějinách a kultuře.
Pozvání do diskuse přijali ti, kteří byli u toho: Ivan Binar, Lída Rakušanová, Jefim Fištejn, Václav Peřich a Dáša Vokatá, která na závěr i zahraje.
Diskusi vede historik a spisovatel Petr Placák, který o Opaskovi a Opus bonum vydal historickou práci Křesťanský zápas o českou věc.

Echo z Knihovny
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 25. duben 2023, 19:00 – 21:00
Střet generací. Jak dlouho budeme muset pracovat? Proč důchody vyvolávají nejostřejší politické střety? Vystoupí Vladimír Bezděk, finančník a poradce prezidenta pro důchodovou reformu, Jiří Hrabě, ředitel Elpida, autor knihy Od nuly do sta, a další hosté. Moderuje Lenka Zlámalová.

Večery s reportéry: O dětech, které dospěly bez varování
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 26. duben 2023, 19:00 – 21:00
Jak děti vnímají válku? A jakou roli hrají v propagandě? Polská reportérka Magdalena Grzebałkowska představí nový český překlad své knihy Vojenka. O dětech, které dospěly bez varování (v roce 2022 vydalo v překladu Jarmily Horákové nakladatelství Absynt), v níž se zaměřila na osudy lidí, kteří v dětství zažili druhou světovou válku.

Svobodná akademie: Danuše Nerudová
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 27. duben 2023, 19:00 – 21:00
Z ekonomiky montoven do ekonomiky mozkoven
Tématem přednášky je zamyšlení se nad důvody, proč není česká ekonomika tak konkurenceschopná, jak bychom si přáli. Jaké jsou příčiny a důsledky a jak se musí naše společnost změnit.
Přednášku přednese ekonomka, vysokoškolská pedagožka a kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová.

Knihovna Václava Havla na Bookfestu
- Kde: Žižkárna, Žižkova 28, České Budějovice
- Kdy: 29. duben 2023, 10:00 – 19:00
Knižní festival Bookfest pořádaný Cechem malých nakladatelů se po Praze a Plzni poprvé otevře návštěvníkům také v Českých Budějovicích (v kulturně-kreativním prostoru Žižkárna). Stánek Knihovny Václava Havla na něm samozřejmě nebude chybět.
Havel Channel
Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.
Publikace / E-shop
Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.
Karel Schwarzenberg, 2004
149,- Kč
Václav Havel, Silvestr 1976
149,- Kč
Paměti kulisáka
300,- Kč
Moc bezmocných a jiné eseje
349,- Kč
Podivná doba
299,- Kč
Poslední prezidentský projev
149,- Kč
S jeho svatostí Dalajlamou
149,- Kč
Konference a ceny
Evropské Dialogy Václava Havla
Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.
Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.
Praha Plzeň Brno 2022Olomouc Praha 2023Praha 2021Mnichov 2020Brusel 2020Praha 2019Brusel 2019Praha 2018Brusel 2018Evropa na křižovatcePraha 2017Brusel 2017Praha 2016Brusel 2016Praha 2015Brusel 2015Brusel 2014Berlín 2014Praha 2014 - J. GauckBruggy 2014Praha 2014
Cena Václava Havla za lidská práva
Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.
11. ročník Ceny (2023)10. ročník Ceny (2022)9. ročník Ceny (2021)8. ročník Ceny (2020)7. ročník Ceny (2019)6. ročník Ceny (2018)5. ročník Ceny (2017)4. ročník Ceny (2016)3. ročník Ceny (2015)2. ročník Ceny (2014)1. ročník Ceny (2013)O Ceně
Transatlantické dialogy Havel - Albrightová
Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.
Transatlantic Dialogues 2021Transatlantické dialogy 2022HATD 2022 Praha
Cena Toma Stopparda

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“
Tom Stoppard
Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši.
Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard.
Václav Havel
Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova
- spisovatel a dramatik, publicista a filozof
- jeden z trojice prvních mluvčích Charty 77
- vůdčí autorita československé společenské změny v listopadu 1989
- poslední prezident Československa a
- první prezident České republiky
- celoživotní zastánce lidských práv a svobod doma i ve světě.
Knihovna Václava Havla školám
Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.
Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:
- 83 vzdělávacích videí a podcastů
- Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
- 6 workshopů
- 5 webinářů
- 14 digitálních výstav
Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.
- 67912 záznamů celkově
- 25028 událostí ze života VH
- 2831 textů VH
- 2125 fotografií
- 403 video záznamů
- 567 audio záznamů
- 6603 dopisů
- 15101 textů o VH
- 8126 knih
- 38964 bibliografických záznamů
Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.
Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.
Přihlášení (jen pro registrované)

Den za dnem s Václavem Havlem
Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Letem světem s Václavem Havlem
Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Jiná Evropa
Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela
Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Rozhovory Václava Havla
Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Archiv Pavla Juráčka
Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ.
Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“
Vše o Knihovně
Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost.
Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.
Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:
- organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
- formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
- organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Knihovna Václava Havla, nadační fond
Ostrovní 13, 110 00 Praha 1
Tel.: (+420) 222 220 112
info@vaclavhavel-library.org
Archiv přístupný pro badatele každé úterý od 9.00 – 17.00 hodin.
Účetní adresa
Knihovna Václava Havla, nadační fond
Ostrovní 13, 110 00 Praha 1
IČO 27169413 / DIČ CZ 27169413
Bankovní spojení
7077 7077 / 0600 CZK | IBAN: CZ30 0600 0000 0000 7077 7077 |
7755 7755 / 0300 EUR | IBAN: CZ40 0300 0000 0000 7755 7755 |
7747 7747 / 0300 USD | IBAN: CZ66 0300 0000 0000 7747 7747 |
SWIFT CODE: CEKO CZPP |
Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla
Domníváme se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.
Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!
Přítel
Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.
Patron
Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost
Partner
pro další informace
Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...
Podpořte nás
Finanční dary
Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH
Nebo bankovním převodem do:
ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1
- číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
- číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
- číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD
V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.
Základní pravidla dárcovství shrnuje etický kodex Knihovny VH.
Dary a zápůjčky archivu KnVH
Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.
V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.
Stáže
Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.
Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.
Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.
Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.
Mediální a propagační spolupráce KnVH
Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.
Dobrovolníci
Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.