Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Knihovna Václava Havla v létě  01/07/24

Vážení přátelé, klub Knihovny Václava Havla zůstane v červenci a srpnu zavřený. Archiv můžete navštívit po předchozí domluvě na e-mailu archiv@vaclavhavel.cz Naši produkci si v létě můžete připomenout na www.havelchannel.cz nebo některým titulem z našeho nakladatelství na shop.vaclavhavel.cz Těšíme se na vás opět v září!

Ilustrace

Vladimír Merta laureátem Ceny Toma Stopparda  14/06/24

Laureátem Ceny Toma Stopparda za rok 2024 se stal hudebník, publicista, esejista a spisovatel, absolvent Filmové a televizní scenáristiky a režie na FAMU Vladimír Merta s esejí nazvanou Mrazivá mystika války. Slavnostní předání Ceny Toma Stopparda Vladimíru Mertovi proběhlo ve čtvrtek 13. června 2024 v Míčovně Pražského hradu jako součást večerní části (Za)hradní slavnosti – oslav 20. výročí založení Knihovny Václava HavlaVladimír Merta obdržel diplom, finanční odměnu 50 tisíc korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard, a symbolicky též pero.  Více

Ilustrace

Knihovna Václava Havla představuje nového ředitele  05/06/24

Ředitelem Knihovny Václava Havla se dnes stal rodák ze Šumperka, vysokoškolský pedagog Milan Babík, D.Phil. Odborník na mezinárodní vztahy prožil celý profesní život ve Spojených státech. Jeho domovskou univerzitou je Colby College v Maine, kde se na uvedenou oblast specializoval. Je autorem řady odborných statí a knih. Organizoval mezinárodní konference zaměřené na střední Evropu a Václava Havla, na řadu konferencí byl pozvaný jako řečník. Založil zahraniční program v Praze, v jehož rámci seznámil desítky amerických studentů s českou historií a literaturou. Více

Ilustrace

Studentský hlas #14: „Evropské volby jsou naše volby,“ říká Natálie Malcová z Díky, že můžem  31/05/24

Proč by mladí lidé měli jít k volbám do Evropského parlamentu? V čem jsou tyto volby zásadní? „Každé volby jsou dnes tak trochu evropské. Bude se řešit budoucnost mladých lidí a měli bychom ukázat, že za sebe dokážeme rozhodovat sami,“ vysvětluje Natálie Malcová, kreativní manažerka organizace Díky, že můžem v rozhovoru s redaktorkou Studentských listů Marikou Staňkovou. Více

Program na Duben 2023<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Pozor, padá historie!

Pozor, padá historie!

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 3. duben 2023, 19:00 – 21:00

Hostem diskuzního fóra Rostislava Prokopjuka bude ukrajinista a historik David Svoboda.

Křest N: Tohle jsme chtěli

Křest N: Tohle jsme chtěli

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 4. duben 2023, 19:00 – 21:00

Deset let bylo dlouhých, ale kniha o tom, čeho všeho byl Miloš Zeman ve funkci prezidenta schopen, co jsme dopustili a co bychom ve vlastním zájmu neměli zapomenout, vychází krátce po jeho konci v úřadě. Hosty debaty společně s autorem křtěné knihy Janem Kudláčkem budou Zdislava Pokorná, investigativní reportérka Deníku N, a Michael Žantovský, bývalý politik, diplomat a současný výkonný ředitel Knihovny Václava Havla. Moderovat ji bude redaktorka Deníku N Renata Kalenská.

Magnesia Litera III

Magnesia Litera III

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 5. duben 2023, 19:00 – 21:00

Autorská čtení - Eduard Freisler: Venezuela. Rozklad ráje (Litera za publicistiku), Petr Hruška: Spatřil jsem svou tvář (Litera za poezii), Viktor Špaček: Čistý, skromný život (Litera za prózu), František Tichý: Rekrut 244 (Litera za knihu pro děti a mládež). Moderuje Pavel Mandys.

Porod jako politikum

Porod jako politikum

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 6. duben 2023, 19:00 – 21:00

„Porodem to začíná“, komentuje často výrazné události společenského a politického dění porodní asistentka Ivana Königsmarková, neúnavná bojovnice za důstojné podmínky pro porod v prostředí zdejšího porodnického systému. Proč je porod politické téma a kdo za to může? Jak se rodíme a co všechno to znamená? Proč je zdejší porodnický obor mezi jinými lékařskými obory nejzaostalejší ve srovnání se západoevropskou praxí? Vyskytuje se u porodu násilí? Kdo umí a má vést přirozený porod? Jsou v prostředí porodnictví pověry babské nebo lékařské a kdo je radikál? 

Debatu pořádáme při příležitosti vydání knihy Porodem to začíná, rozhovoru s porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou, který vedla a ve svém nakladatelství Divočina vydala na konci roku 2022 Gabriela Kontra.

Hosté: Ivana Königsmarková, nezávislá porodní asistentka, Adéla Hořejší, advokátka, a Magdaléna Ezrová, prezidentka Unie porodních asistentek

Diskuzi moderuje Tereza Reichová.

Kriegel: Voják a lékař komunismu

Kriegel: Voják a lékař komunismu

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 11. duben 2023, 19:00 – 21:00

V dubnu uplyne 115 let od narození Františka Kriegla, který prožil jeden z nejspletitějších osudů mezi lidmi své generace. Už Václav Havel toužil po dobré knize o Krieglovi, historik Martin Groman to nyní splnil. Pro mnohé je Kriegel hrdina roku 1968, ale padouch února 1948 a Lidových milicí.
„Kniha nemá Kriegla pochopit, vyložit, obhájit, pohanět, někam stavět, nebo odněkud snímat. Má jej poznat,“ říká Groman. Přijďte na uvedení monografie Kriegel: Voják a lékař komunismu, o které budou debatovat autor Martin Groman, Milena Bartlová a Petr Zídek. Diskuzi moderuje Petr Hlaváček.

Magnesia Litera IV

Magnesia Litera IV

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 12. duben 2023, 19:00 – 21:00

Autorská čtení - Magdaléna Platzová: Život po Kafkovi (Litera za prózu), Martin Rychlík: Dějiny lidí (Litera za publicistiku), Alžběta Stančáková: Čačak (Litera za poezii). Moderuje Pavel Mandys.

Václav Havel: Audience

Václav Havel: Audience

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 13. duben 2023, 19:00 – 21:00

Nejslavnější hru Václava Havla uvádíme k 85. narozeninám Andreje Kroba, principála Divadla na tahu a „dvorního“ režiséra Václava Havla.

V Audienci (1975) diktuje tempo a rytmus pivo. Čím hlouběji se sládek, klíčová postava hry, noří do piva, tím neodbytněji mu vrtá v hlavě otázka: Proč by místo něj nemohl psát udání sám na sebe Ferdinand Vaněk? Kdo jiný má vědět, co o něm chtějí vědět? Stačilo se inspirovat všedním, „znormalizovaným“ životem a úspěšná Havlova hra byla na světě. 

Zakázaný spisovatel Ferdinand Vaněk se po českých i světových jevištích potuluje už skoro padesát let. Jaké je poslání intelektuála? Kde je hranice principů a kde už se člověk „namočí“, kdy to za to stoji a kdy už ne? Václav Havel otázky nezodpovídá. Ani nenaznačuje. Provokuje, inspiruje, apeluje...

Když ze sládka uděláte opilce, tak máte po hře. Držet v postavách život a nedělat z nich kašpary, to mi přijde nejdůležitější. V Havlovi je spousta situací, které jsou nadčasové a aktuální pro dnešek, stačí se jen držet textu. Vždycky jde o věčné problémy lidí, kteří si nevědí rady s tím, co je kolem, a sami se sebou,“ řekl Andrej Krob v rozhovoru pro Respektu v roce 2011.

Inscenaci Divadla na tahu, které se na hry Václava Havla specializuje už od roku 1975, zrežíroval Andrej Krob. Hrají Karel Beseda a Radek Bár.
 

Debata s Respektem

Debata s Respektem

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 18. duben 2023, 19:00 – 21:00

Napadne Čína Tchaj-wan a lze tomu zabránit? Proč se Česku vyplatí ostrov podporovat? A bude z toho něco mít i tuzemský byznys? Na tyto a další otázky budeme hledat odpovědi v další debatě s týdeníkem Respekt. Vystoupí Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Miloš Vystrčil, předseda Senátu PČR, Jakub Janda, ředitel think-tanku Evropské hodnoty, a Pavel Diviš, předseda Česko-tchajwanské obchodní komory. Diskuzi moderuje Ondřej Kundra.

Ukrajina jako úkol

Ukrajina jako úkol

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 19. duben 2023, 19:00 – 21:00

Nová diskusní série Rostislava Prokopjuka, ukrajinského psychologa, spisovatele a malíře dlouhodobě žijícího v Praze. Každý měsíc představí své hosty. Jaká je perspektiva obnovy Ukrajiny z hlediska České republiky? O tom bude hovořit s Tomášem Kopečným, vládním zmocněncem pro rekonstrukci Ukrajiny, a Vladimírem Votápkem, analytikem rizik a bývalým generálním konzulem v Petrohradu. 

Jubilejní 10. mezinárodní konference Evropské dialogy Václava Havla 2023: Evropa ve střetu dvou světů

Jubilejní 10. mezinárodní konference Evropské dialogy Václava Havla 2023: Evropa ve střetu dvou světů

 • Kde: Katedra politologie a evropských studií Univerzity Palackého, Křížkovského 12, Olomouc
 • Kdy: 19. duben 2023, 14:00 – 16:00

„Rusko způsobilo v minulosti mnoha národům a posléze celému světu hodně trápení mimo jiné tím, že nikdy přesně nevědělo, kde začíná a kde končí.“

Václav Havel, Prosím stručně, 2006

Václav Havel byl po celý život zvyklý klást nepohodlné otázky. Jednou z nich byla úvaha o tom, kde začíná a kde končí Evropa. S ní souvisela i otázka, kde začíná a končí Rusko. Namísto postupného přibližování demokratickým a evropským normám se Rusko vydalo opačnou cestou a způsobilo na východních hranicích Evropy krveprolití, které ohrožuje výsledky více než 75 let převážně mírového vývoje. „Evropské hodnoty“ a „ruský svět“ se ocitly v nesmiřitelném protikladu. Na výsledku tohoto konfliktu, v němž zdaleka nejde pouze o nezávislost a územní celistvost Ukrajiny, závisí budoucnost celého kontinentu.

PROGRAM 


13.30 – 14.00     Registrace 

14.00 – 14.15    Zahájení:    

Jiří Stavovčík, prorektor pro internacionalizaci Univerzity Palackého
Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje
Jan Stejskal, děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého
Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla
Monika Ladmanová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR

vzácný host Bijan Sabet, velvyslanec Spojených států amerických

14.15 – 15.55     Debata 

Hosté:

Alexej Kelin – historik, potomek rodiny donských kozáků, nositel Ceny Rudolfa Medka
Valeria Korablyova – ukrajinská socioložka, vedoucí výzkumného centra „Ukrajina v měnící se Evropě“, FSV UK
Tomáš Sedláček – vysokoškolský pedagog a mediální komentátor filozofie ekonomie

Moderátor: Jiří Lach, historik a pedagog, KPES, FF UPOL

15.55 – 16.00 Závěrečné slovo: Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla

* Program se bude konat v angličtině a češtině se simultánním tlumočením z/do obou jazyků. Vstup volný po předchozí registraci a do vyčerpání kapacity sálu.

Staroměstské náměstí ve 20. století – místo symbolů, rituálů a paměti

Staroměstské náměstí ve 20. století – místo symbolů, rituálů a paměti

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 20. duben 2023, 19:30 – 21:00

Muzeum paměti XX. století připravuje stálou expozici v Domě pážat. Jedna z místností bude věnována dějinám klíčového pražského místa paměti, kde se odehrávaly významné události 20. století, které poznamenaly jeho urbanistickou podobu. Ve 20. stoletím se konala řada architektonických soutěží, jejichž cílem byla úprava tohoto prostoru. Staroměstské náměstí bylo v tomto období rovněž proměňováno v důsledku kulturních a náboženských konfliktů. Symbolické reprezentace se projevily několika různými pomníky a pamětními deskami, které zde byly v tomto období odhaleny. Tématem debaty budou také spory o jejich postavení či znovuobnovení.

Hosté: Petr Koura, Zdeněk Lukeš a Jan Royt 

Debatu moderuje Petr Blažek.

Oleksandra Matvijčuková: O co dnes jde

Oleksandra Matvijčuková: O co dnes jde

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 21. duben 2023, 19:00 – 21:00

Debata s Oleksandrou Matvijčukovou (Ukrajina) na téma potřeby spravedlnosti, lidské důstojnosti, míru a základních lidských hodnot v podmínkách ruské agrese proti Ukrajině. Oleksandra Matvijčuková je známá ukrajinská právnička, zakladatelka a ředitelka Centra občanských svobod, které v loňském roce získalo Nobelovu cenu míru.

Uvádí Jáchym Topol.

Debatu (s česko-ukrajinským překladem) povede David Stulík, analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty.

Opatovo dobré dílo

Opatovo dobré dílo

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 24. duben 2023, 19:00 – 21:00

Diskusní večer k 110. výročí narození jedné z nenápadných, ale o to pozoruhodnějších postav poválečných československých dějin minulého století břevnovském arciopatu Anastázi Opaskovi a laické katolické organizaci Opus bonum, která v německém exilu moderovala otevřený, bezpředsudečný dialog stoupenců různého ideového zaměření o českých dějinách a kultuře.

Pozvání do diskuse přijali ti, kteří byli u toho: Ivan Binar, Lída Rakušanová, Jefim Fištejn, Václav Peřich a Dáša Vokatá, která na závěr i zahraje.

Diskusi vede historik a spisovatel Petr Placák, který o Opaskovi a Opus bonum vydal historickou práci Křesťanský zápas o českou věc.

Echo z Knihovny

Echo z Knihovny

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 25. duben 2023, 19:00 – 21:00

Střet generací. Jak dlouho budeme muset pracovat? Proč důchody vyvolávají nejostřejší politické střety? Vystoupí Vladimír Bezděk, finančník a poradce prezidenta pro důchodovou reformu, Jiří Hrabě, ředitel Elpida, autor knihy Od nuly do sta, a další hosté. Moderuje Lenka Zlámalová

Večery s reportéry: O dětech, které dospěly bez varování

Večery s reportéry: O dětech, které dospěly bez varování

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 26. duben 2023, 19:00 – 21:00

Jak děti vnímají válku? A jakou roli hrají v propagandě? Polská reportérka Magdalena Grzebałkowska představí nový český překlad své knihy Vojenka. O dětech, které dospěly bez varování (v roce 2022 vydalo v překladu Jarmily Horákové nakladatelství Absynt), v níž se zaměřila na osudy lidí, kteří v dětství zažili druhou světovou válku. 

Jsou to děti španělských komunistů v Sovětském svazu, nacistů, Poláků deportovaných na Sibiř nebo Japonců ve Spojených státech po útoku na Pearl Harbor. Vzpomínky pamětníků ukazují válku z trochu jiné perspektivy, a zároveň i to, jak se děti stávaly oběťmi různých ideologických kampaní.
 
Druhým hostem večera bude reportérka Voxpotu Eva Čeplová, která představí problém, na nějž se dnes snaží upozornit aktivisté i právníci: ukrajinské děti odvážené z válečné zóny do Ruska, otázku jejich „převýchovy“ i prezentace v ruských médiích.
 
Diskuse proběhne polsky a česky se simultánním tlumočením do obou jazyků.
 
Večer pořádá Knihovna VH, nakladatelství Absynt a Polský institut v Praze
Svobodná akademie: Danuše Nerudová

Svobodná akademie: Danuše Nerudová

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 27. duben 2023, 19:00 – 21:00

Z ekonomiky montoven do ekonomiky mozkoven

Tématem přednášky je zamyšlení se nad důvody, proč není česká ekonomika tak konkurenceschopná, jak bychom si přáli. Jaké jsou příčiny a důsledky a jak se musí naše společnost změnit.

Přednášku přednese ekonomka, vysokoškolská pedagožka a kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová.

Knihovna Václava Havla na Bookfestu

Knihovna Václava Havla na Bookfestu

 • Kde: Žižkárna, Žižkova 28, České Budějovice
 • Kdy: 29. duben 2023, 10:00 – 19:00

Knižní festival Bookfest pořádaný Cechem malých nakladatelů se po Praze a Plzni poprvé otevře návštěvníkům také v Českých Budějovicích (v kulturně-kreativním prostoru Žižkárna). Stánek Knihovny Václava Havla na něm samozřejmě nebude chybět.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

 • 83 vzdělávacích videí a podcastů
 • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
 • 6 workshopů
 • 5 webinářů  
 • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

 • 72523 záznamů celkově
 • 29443 událostí ze života VH
 • 2831 textů VH
 • 2125 fotografií
 • 403 video záznamů
 • 568 audio záznamů
 • 6594 dopisů
 • 15100 textů o VH
 • 8295 knih
 • 41193 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

 • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
 • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
 • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

ArchivKontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury