Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Knihovna Václava Havla oslaví 20 let své existence  16/05/24

Ve čtvrtek 13. června 2024 se v Královské zahradě Pražského hradu pod názvem (Za)hradní slavnost uskuteční oslava dvacátých narozenin Knihovny Václava Havla. Pestrá koláž diskusí, výstav, koncertů, čtení a projekcí okořeněná divadelním představením bude probíhat po celý den a zdarma pro širokou veřejnost a pro školy.  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. června je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Program na Říjen 2022<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Pražský hrad za Václava Havla

Pražský hrad za Václava Havla

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 3. říjen 2022, 19:00 – 21:00

Jak se proměnila naše nejvýznamnější památka v letech 1989–2003? Za totalitního režimu „zakletý zámek“ se změnil na živé kulturní a společenské centrum, na jehož obnově se podílela řada špičkových umělců. Debatu s historikem architektury Zdeňkem Lukešem moderuje Jáchym Topol

Debata N: Sýrie jako neúspěšný projekt Západu?

Debata N: Sýrie jako neúspěšný projekt Západu?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 4. říjen 2022, 19:00 – 21:00

Debata o situaci v Sýrii a tomu, co k ní vedlo. V čem Západ selhal? Může mít tamní situace šťastný konec a co je jeho podmínkou? Jak souvisí ruské aktivity v Sýrii s tím, co se nyní děje na Ukrajině? V debatě vystoupí Zora Hesová, vědecká pracovnice Ústavu politologie, Filosofická fakulta, Univerzita Karlova, Tomáš Kocián, regionální ředitel Člověka v tísni pro Blízký východ, a Martin Novák, redaktor zahraniční rubriky Aktuálně.cz. Moderuje redaktorka Deníku N Petra Procházková.

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Ukrajina a Babylonská věž

Ukrajina a Babylonská věž

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 5. říjen 2022, 19:00 – 21:00

Večer ukrajinských autorů žijících v České republice. Vedle ukázek z děl bude součástí večera diskuse s autory o jejich práci, životních příbězích a osudech. Vystoupí básnířka a překladatelka Iryna Zahladko, které nyní žije v ČR a začala psát česky, básnířka a překladatelka Marie Iljašenko, která se narodila v Kyjevě v rodině s ukrajinsko-polsko-českými kořeny, a básník a překladatel Tim Postovit, který je původem rovněž z Kyjeva, nějaký čas pobýval s rodiči v Kibucu v Izraeli a teď žije v Praze. Lenka Víchová z Ukrajinského žurnálu pak přítomné seznámí s nejnovější situací na Ukrajině.

Večer, který uvedou a budou moderovat Jáchym Topol a Petr Placák, pořádá revue Babylon ve spolupráci s Knihovnou VH a spolkem RUTA – ukrajinskou iniciativou v České republice.

Akce je součástí projektu Babylonská věž – literatura národnostních menšin v ČR a v Norsku 2021/23, který je podpořen Fondy EHP 2014–2021.

Co může občan a co může stát?

Co může občan a co může stát?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 10. říjen 2022, 19:00 – 21:00

Demokratická teorie a právní stát jsou nerozlučně spjaty s pojmem omezené vlády. Stát má jen ty pravomoce, které mu svěřuje Ústava a zákony, a nemá zasahovat nad jejich rámec do života svých občanů. Vznik sociálního státu, sociálně tržní hospodářství praktikované v posledních desetiletích v Evropě a v jiných částech světa, mimořádné požadavky na stát v dobách válečných a jiných krizí, požadavky bezpečnosti a raketově rostoucí objem dat, které stát získává nebo kterými prostřednictvím svých složek disponuje, vedou téměř ve všech vyspělých zemích k růstu velikosti státního aparátu a nástrojů, kterými disponuje. Tytéž faktory pak vedou k vzrůstajícím nárokům občana na stát, k rostoucímu počtu případů, kdy stát neoprávněně neoprávněně vniká do soukromé sféry občanů, a k právním sporům mezi občany a státem.

Existuje v demokracii něco jako přirozená hranice mezi občanem a státem, jejíž překročení ze strany státu znamená ohrožení svobody jako takové? O linii dotyku mezi občanem a státem a konfliktech na ní probíhajících budou diskutovat Karel Šimka, soudce, právník a politolog, předseda Nejvyššího správního soudu ČR, Jan Kysela, ústavní právník a odborník v oboru státovědy a politologie, působí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy jako vedoucí Katedry politologie a sociologie, a Anna Shavit, politoložka a vedoucí Katedry marketingové komunikace a PR, FSV UK.

Debatu moderuje Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla.

Underground a Československo 1987–1988

Underground a Československo 1987–1988

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 11. říjen 2022, 09:50 – 17:00

Letos proběhne již sedmý ročník konference věnovaný fenoménu (nejen) českému undergroundu.

Po tvrdých represích z počátku 80. let nastává ve druhé polovině desetiletí oživení nejen opoziční scény, ale i takzvané šedé zóny, kterou probudil z letargie nový politický kurz Moskvy po nástupu Michaila Gorbačova k moci, a který se ve zmutované podobě odrazil i v nejvyšších patrech domácí komunistické strany. Pro normalizační vedení se tzv. perestrojka a glasnosť staly noční můrou, jelikož popíraly vše, na čem stál Husákův, respektive Jakešův režim. Zkostnatělé vedení Komunistické strany Československa považovalo přestavbu za nejhorší krizi, v níž se strana ocitla od února 1948. Krátký čas hájemství opozice, kdy komunisté nevěděli, co si mohou a nemohou dovolit, vytvořil podmínky vedoucí k rozmanité kulturní produkci, včetně bouřlivých diskuzí uvnitř Charty 77, jak dále postupovat vůči vládě jedné strany. Krize v Chartě 77 nakonec vedla k první skutečně politické demonstraci od srpna 1969, která se odehrála v Den lidských práv 10. prosince 1987 na Staroměstském náměstí, a jež je dodnes neprávem opomíjenou událostí. O tom všem i dalším budou na konferenci v Knihovně Václava Havla hovořit odborníci a odbornice na problematiku (nejen) undergroundu.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů. 

Program

9.50 Úvodní slovo Jáchym Topol

10.00–12.00 První blok (moderuje a diskusi řídí Martin Valenta)
• Ladislav Kudrna: Den lidských práv, 10. prosinec 1987 a první politická demonstrace od srpna 1969
• Petr Placák: České děti a Charta 77
• František Stárek Čuňas: Vokno jako instituce
• Petra Veselá: „Nové myšlení“ a „negativní jevy“. Marxisticko-leninské vzdělávání v období let 1987–1988

12.00–12.15 Diskuse

12.15–13.30 Přestávka na oběd v okolních restauracích

13.30–17.00 Druhý blok (moderuje a diskusi řídí František Stárek Čuňas)
• Martin Valenta: Příspěvek k diskusi o románu Jana Pelce „...a bude hůř“
• Jan Cholínský: Vojenská služba, knihovna, kotelna a underground – jak se žilo
• Barbara Bothová: Čo nám hovoria fotky – underground pred objektívom

15.00–15.30 Diskuse a pauza na kávu
• Miroslav Vodrážka: Proč Hnutí revoluční mládeže nemohlo oslovit underground
• Zdeněk R. Nešpor: Underground a alternativní sociologie – (ne)překvapivé míjení
• Jan Blüml: K recepci metalu v českém prostředí osmdesátých let

17.00–17.15 Diskuse a slovo závěrem (Ladislav Kudrna)

Echo z Knihovny

Echo z Knihovny

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 11. říjen 2022, 19:00 – 21:00

Téma: Jak přispělo Německo k prudkému růstu cen energií. Co se s tím dá dělat? Hosté: Alexander Vondra, europoslanec za ODS, Jan Sechter, zástupce velvyslance ČR v Německu, a Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy pro hospodářskou politiku. Diskuzi moderuje Lenka Zlámalová.

Jubilejní 10. konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva

Jubilejní 10. konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva

 • Kde: Pražská křižovatka, Zlatá 1, Praha
 • Kdy: 12. říjen 2022, 14:00 – 18:30

Zločin a trest – zločiny proti míru a lidskosti a kola spravedlnosti

 • Pořádá: Knihovna Václava Havla & Nadace Charty 77
 • Partner projektu: Parlamentní shromáždění Rady Evropy

Program

13.30 – 14.00   Registrace

14.00 – 14.10   Zahájení: Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla

14.10 – 14.20   Úvodní slovo: Karim Khan – hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu v Haagu

14.20 – 14.40   Rozhovor s laureátem/laureátkou Ceny Václava Havla za lidská práva 2022
Host: Evgenia Kara-Murza, manželka letošního laureáta Ceny ruského opozičního politika Vladimíra Kara-Murzy

Moderátor: Michael Žantovský, Knihovna Václava Havla

14.40 – 15.25   Panel I: Diskuse s finalisty Ceny Václava Havla za lidská práva 2022

Hosté:

Denys Rabomizo, zástupce ukrajinské koalice V 5 hodin ráno,
shromažďující důkazy o porušování lidských práv následkem ruského vpádu na Ukrajinu

Áaron Demeter, zástupce maďarské Duhové koalice hájící práva LGBTQIA+

Moderátorka: Linda Bartošová, novinářka a moderátorka

15.25 – 15.45   Přestávka na kávu

15.45 – 17.00   Panel II: Kola spravedlnosti

Rozsáhlé porušování lidských práv, k jakému dochází například následkem ruské agrese na Ukrajině, ukazuje nejen hrůzné scény lidského utrpení a zvrácenosti, avšak otevírá též složité otázky uplatňování trestní odpovědnosti a transformační spravedlnosti. Kromě imperativu okamžitého a nepodmíněného ukončení všech zvěrstev je nezbytně nutné zdokumentovat a zaznamenat pro příští generace každé jednotlivé porušení lidských práv a přivést před soud ty, kteří za to odpovídají, abychom zabránili opakování takovýchto zločinů.

Diskusní panel se zaměří na tyto přístupy a jejich použitelnost u událostí, k nimž dochází na Ukrajině. Konkrétně se bude věnovat rozsahu a omezením Římských dohod ustavujících Mezinárodní trestní soud, různým historickým formám tribunálů, které projednávají válečné zločiny, rolí Rady Evropy, EU a OBSE, zkušenostem Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii a rolí paměťových institucí a neziskových organizací při shromažďování důkazů o zločinech proti míru, a také různým formám retribuce a odškodnění obětí a jejich rodin.

Hosté:
Veronika Bílková – profesorka mezinárodního práva zaměřující se na mezinárodní bezpečnost a lidská práva, viceprezidentka Evropské společnosti pro mezinárodní právo

Vladimír Dzuro – bývalý vyšetřovatel Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii

Tomáš Holub – katolický kněz a plzeňský biskup, první český vojenský kaplan

Moderátorka: Lenka Kabrhelová – novinářka, reportérka, Seznam zprávy

17.00 – 17.20   Přestávka

17.20 – 18.35   Panel III: Kde pramení zlo?

Současné události rovněž vedou k oživení jedné z nejpalčivějších otázek ohledně samotné povahy lidství: Je zlo jen konstrukt, kterým si vykládáme jednání, pro něž neexistuje adekvátní a přijatelné sociální vysvětlení, nebo je schopnost páchat zlo integrální a neoddělitelnou součástí lidské existence? A pokud platí to druhé, pak kde jsou jeho kořeny a spouštěcí mechanismy?

Hosté:
Ksenia Poluektova-Krimer – ruská historička zaměřující se na holocaust

Lenka Víchová – ukrajinistka

Jan Vevera – přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň a bývalý armádní psychiatr

Moderátor: Jakub Szántó – novinář a moderátor, Česká televize

18.25 – 18.40   Závěrečné slovo: Martin Palouš – diplomat, pedagog, signatář Charty 77 a zastánce lidských práv

18.40 – 18.45   Poděkování a pozvání na sklenku: Michael Žantovský, Knihovna Václava Havla

* Diskuse se budou konat v češtině a angličtině se simultánním překladem z/do obou jazyků.

Konference se koná za laskavé finanční podpory Sekyra Foundation a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Hlavním strategickým partnerem Knihovny Václava Havla v roce 2022 je Fondation Zdeněk at Michaela Bakala.

Setkání autorů Velkého knižního čtvrtku

Setkání autorů Velkého knižního čtvrtku

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 13. říjen 2022, 17:00 – 20:00

Srdečně vás zveme na setkání a autogramiádu autorů 22. pokračování Velkého knižního čtvrtku. Můžete se těšit na autorku a autory letošních novinek Evžena Bočka, Jana Nováka, Jana Němce, Václava Cílka, Pavla Kosatíka, Dalibora Balšínka, Františka Šmehlíka nebo Evu Grestenbergerovou, dále na překladatele Tomáše Jurkoviče a na redaktory knih Petra Onufera a Martinu Mašínovou. Někteří z autorů vás pozdraví ze zahraničí na krátkém videu.

Setkání moderuje Tereza Willoughby.

Pořad bude živě vysílán na Facebooku a na www.havelchannel.cz 

Více o projektu na www.velkyctvrtek.cz

Machiavelliho Vladař a Rousseauova Společenská smlouva

Machiavelliho Vladař a Rousseauova Společenská smlouva

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 17. říjen 2022, 18:00 – 20:00

Machiavelliho Vladař jednou provždy změnil náš způsob uvažování o povaze politiky, ať už na něj nahlížíme z jakýchkoli pozic. Rousseauova Společenská smlouva trvale změnila naše uvažování o demokracii. Obě základní díla moderní politické teorie vycházejí v nových, odborně fundovaných a komentovaných překladech, s doprovodnými texty, které je zasazují do kontextu doby, autorova života a současného bádání.

Knihy představí překladatelé Jan Bíba a Hana Fořtová, diskuzi bude moderovat Milan Znoj.

Večer se koná s laskavou podporou Nadace Sekyra Foundation.

Debata s Respektem: Írán na prahu změny?

Debata s Respektem: Írán na prahu změny?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 18. říjen 2022, 19:00 – 21:00

Smrt dvaadvacetileté kurdské ženy Mashy Amíní, kterou kvůli „nevhodnému oblečení“ zatkla a zjevně následně ubila íránská mravnostní policie, spustila v zemi masivní vlnu protestů. Pohání je nejen frustrace s vyžadovaným zahalováním žen, ale celková nespokojenost Íránců se zatuhlým teokratickým režimům. Mají protesty šanci na úspěch? Co požadují? Pozvání k debatě přijala íránoložka Zuzana Kříhová, která působí na Katedře Blízkého východu Filozofické fakulty UK a která se z Íránu vrátila koncem září, a Íránci žijící v Česku. Debatu moderuje Silvie Lauder. Diskuze bude probíhat v angličtině, bez tlumočení.

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Rehabilitace generála Syrového

Rehabilitace generála Syrového

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 19. říjen 2022, 19:00 – 21:00

Postava Jana Syrového, bývalého ministra obrany a předsedy československé vlády od 22. září do 30. listopadu 1938, je spojována s obdobím národního ponížení v důsledku Mnichovské dohody. Poválečná éra, kdy byl generál Syrový odsouzen k dvacetiletému trestu těžkého žaláře, ke ztrátě vojenské hodnosti a propadnutí jmění, tvoří kapitolu z hlediska národních osudů ještě problematičtější. Současná česká justice, která se od roku 2021 zabývala jeho kauzou a nakonec letos očistila Syrového jméno, se tím zákonitě vyslovila i k jeho historické roli a povaze doby, kdy tento muž politicky působil i strádal. 

O tomto průlomovém „soudu“ nad našimi dějinami a peripetiemi spojenými s úsilím o generálovu rehabilitaci bude v Knihovně Václava Havla debatovat historik Jaroslav Rokoský, advokát rodiny Syrových Lubomír Müller a Jan Syrový, jeden z žijících potomků generálova rodu.

Moderuje David Svoboda

Akce proběhne v rámci 16. ročníku mezinárodního festivalu proti totalitě Mene Tekel.

Společné večery Knihovny Václava Havla a Muzea paměti XX. století. 

Svobodná akademie #5: Teorie vědomí a současná společnost

Svobodná akademie #5: Teorie vědomí a současná společnost

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 20. říjen 2022, 19:00 – 20:30

Otázka vztahu mezi vědomím a mozkem je doposud otevřená a představuje zásadní výzvu současné neurovědy. Její řešení by umožnilo nejen porozumět tomu, jak je konstruována a strukturována vědomá skutečnost a jaká je povaha reality, ale rovněž by bylo lépe zřejmé, jakými mechanismy dochází k rozvoji duševní nemoci. Na rovině celospolečenské pak teorie vzniku vědomé skutečnosti může přispět k  pochopení a řešení negativních jevů jako jsou konspirační teorie apod.

Přednáška profesora Jiřího Horáčka, přednosty Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. LF UK a vedoucího Centra pokročilých studií mozku a vědomí NUDZ.

Vladimír Dzuro: Démoni balkánské války

Vladimír Dzuro: Démoni balkánské války

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 26. říjen 2022, 19:00 – 21:00

Vladimír Dzuro byl první a po dlouhou dobu jediný Čech, který v úřadu hlavního žalobce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii vyšetřoval válečné zločiny na Balkáně. Podílel se na prvním zatčení válečného zločince od norimberských procesů. Rozkrýval pozadí masakru u Vukovaru na farmě Ovčara. Někdejší pražský kriminalista působil více než devět let v týmu pověřeném vyšetřováním válečných zločinů Srbů v bývalé Jugoslávii. Nyní vede kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku. Kniha Vyšetřovatel, kterou napsal, přináší jeho unikátní svědectví. Na její motivy vznikl komiks Démoni balkánské války, jejž inicioval Jan Kužník.

Komiks se snaží přiblížit nesmyslnost samotného válečného konfliktu, zrůdnost etnického násilí a nebezpečí falešných zpráv v médiích i těm čtenářům, kterým dílo Vladimíra Dzuro zatím uniklo.

Hosté: Vladimír Dzuro, bývalý vyšetřovatel Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, Jan Kužník, iniciátor a spoluautor scénáře komiksu Démoni balkánské války, Zdeněk Ležák, spoluautor scénáře komiksu Démoni balkánské války, a Jakub Dušek, ilustrátor komiksu Démoni balkánské války.

Moderuje David Šťáhlavský, dramaturg a publicista, Český rozhlas Plus.

Večer zahájí Jáchym Topol.

Olga Havlová – křest charitativního kalendáře Bohdana Holomíčka

Olga Havlová – křest charitativního kalendáře Bohdana Holomíčka

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 31. říjen 2022, 19:00 – 21:00

Nevšední okamžiky každodenního života Olgy a Václava Havlových zachycuje objektiv dnes již legendárního fotografa Bohdana Holomíčka. Charitativní kalendář připravený pro Výbor dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové k nedožitým 90. narozeninám Olgy Havlové pokřtí Anna Freimanová a Monika Granja.

Součástí večera bude promítání fotografií samotným autorem.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

 • 83 vzdělávacích videí a podcastů
 • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
 • 6 workshopů
 • 5 webinářů  
 • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

 • 71336 záznamů celkově
 • 28263 událostí ze života VH
 • 2831 textů VH
 • 2125 fotografií
 • 403 video záznamů
 • 568 audio záznamů
 • 6598 dopisů
 • 15101 textů o VH
 • 8275 knih
 • 40819 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

 • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
 • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
 • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury