
Klub / Novinky / Program

Občané z Ostrovní #28 O tlumočení a podnikání 18/03/25
Jak se žije začínajícím tlumočnicím? Co tato profese obnáší? Hostkou dalšího dílu podcastu Občané z Ostrovní je tentokrát jedna z moderátorek Anna Klein. Anna vystudovala tlumočnictví na Univerzitě Karlově se zaměřením na konferenční tlumočení pro mezinárodní instituce. Své znalosti si prohloubila během několika studijních pobytů v zahraničí a tlumočila například při Evropské komisi v Bruselu. O tlumočení, ale i výhodách a úskalích práce na volné noze s ní mluví moderátorka Pavlína Kašparová.

Vedení Knihovny Václava Havla se dnes ujal ekonom, filozof a spisovatel Tomáš Sedláček 03/03/25
"Jsem hrdý, že jsem získal důvěru rozvíjet a pečovat o odkaz Václava Havla a že se mohu přidat ke skvělému týmu Knihovny. Chci veškerou svou energií pomoci vystavět platformu světového formátu, která se bude dívat dopředu a bude atraktivní pro novou generaci lidí, kterým záleží na duchu Evropy. Chtěl bych vrátit do veřejného prostoru havlovský optimismus a jeho hodnoty. Právě nyní je to extrémně potřebné, a i proto svou novou roli vnímám také jako velký závazek," dodal ke svému jmenování ředitel Knihovny Václava Havla Tomáš Sedláček. Více

Knihovna Václava Havla představuje vzdělávací projekt „Devadesátá“ 06/02/25
Václav Havel, Karel Gott nebo Michal David? Aneb jak (a proč) učit o 90. letech? Odpovědět může projekt Knihovny Václava Havla Devadesátá. Podle výsledků exkluzivního průzkumu, který pro Knihovnu Václava Havla za připravil analytický ústav STEM, si 85 % mladých lidí přeje, aby 90. léta byla pevnou součástí vzdělávacích plánů výuky dějepisu. Knihovna Václava Havla se vzdělávání v oblasti soudobých dějin a občanské společnosti věnuje už deset let. Ze spolupráce s více než dvěma tisíci pedagogy z celé republiky vzešla poptávka po výukových materiálech, které by představily právě 90. léta. Více

Cena Toma Stopparda za rok 2025 05/02/25
Knihovna Václava Havla již popáté otevřela nominace na výroční Cenu Toma Stopparda za vynikající původní esejistickou práci v českém jazyce. O ceně rozhoduje nezávislá tříčlenná porota. Cena bude udělena za původní, knižně nevydanou esej, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje Tom Stoppard. Příspěvky k posouzení na Cenu Toma Stopparda za rok 2025 je možné zaslat do 2. dubna 2025 na adresu cenaTS@vaclavhavel.cz. Důležité informace o podmínkách Ceny najdou zájemci ZDE.
Program na Říjen 2022<>
Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Pražský hrad za Václava Havla
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 3. říjen 2022, 19:00 – 21:00
Jak se proměnila naše nejvýznamnější památka v letech 1989–2003? Za totalitního režimu „zakletý zámek“ se změnil na živé kulturní a společenské centrum, na jehož obnově se podílela řada špičkových umělců. Debatu s historikem architektury Zdeňkem Lukešem moderuje Jáchym Topol

Debata N: Sýrie jako neúspěšný projekt Západu?
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 4. říjen 2022, 19:00 – 21:00
Debata o situaci v Sýrii a tomu, co k ní vedlo. V čem Západ selhal? Může mít tamní situace šťastný konec a co je jeho podmínkou? Jak souvisí ruské aktivity v Sýrii s tím, co se nyní děje na Ukrajině? V debatě vystoupí Zora Hesová, vědecká pracovnice Ústavu politologie, Filosofická fakulta, Univerzita Karlova, Tomáš Kocián, regionální ředitel Člověka v tísni pro Blízký východ, a Martin Novák, redaktor zahraniční rubriky Aktuálně.cz. Moderuje redaktorka Deníku N Petra Procházková.
• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Ukrajina a Babylonská věž
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 5. říjen 2022, 19:00 – 21:00
Večer ukrajinských autorů žijících v České republice. Vedle ukázek z děl bude součástí večera diskuse s autory o jejich práci, životních příbězích a osudech. Vystoupí básnířka a překladatelka Iryna Zahladko, které nyní žije v ČR a začala psát česky, básnířka a překladatelka Marie Iljašenko, která se narodila v Kyjevě v rodině s ukrajinsko-polsko-českými kořeny, a básník a překladatel Tim Postovit, který je původem rovněž z Kyjeva, nějaký čas pobýval s rodiči v Kibucu v Izraeli a teď žije v Praze. Lenka Víchová z Ukrajinského žurnálu pak přítomné seznámí s nejnovější situací na Ukrajině.
Večer, který uvedou a budou moderovat Jáchym Topol a Petr Placák, pořádá revue Babylon ve spolupráci s Knihovnou VH a spolkem RUTA – ukrajinskou iniciativou v České republice.
Akce je součástí projektu Babylonská věž – literatura národnostních menšin v ČR a v Norsku 2021/23, který je podpořen Fondy EHP 2014–2021.

Co může občan a co může stát?
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 10. říjen 2022, 19:00 – 21:00
Demokratická teorie a právní stát jsou nerozlučně spjaty s pojmem omezené vlády. Stát má jen ty pravomoce, které mu svěřuje Ústava a zákony, a nemá zasahovat nad jejich rámec do života svých občanů. Vznik sociálního státu, sociálně tržní hospodářství praktikované v posledních desetiletích v Evropě a v jiných částech světa, mimořádné požadavky na stát v dobách válečných a jiných krizí, požadavky bezpečnosti a raketově rostoucí objem dat, které stát získává nebo kterými prostřednictvím svých složek disponuje, vedou téměř ve všech vyspělých zemích k růstu velikosti státního aparátu a nástrojů, kterými disponuje. Tytéž faktory pak vedou k vzrůstajícím nárokům občana na stát, k rostoucímu počtu případů, kdy stát neoprávněně neoprávněně vniká do soukromé sféry občanů, a k právním sporům mezi občany a státem.
Existuje v demokracii něco jako přirozená hranice mezi občanem a státem, jejíž překročení ze strany státu znamená ohrožení svobody jako takové? O linii dotyku mezi občanem a státem a konfliktech na ní probíhajících budou diskutovat Karel Šimka, soudce, právník a politolog, předseda Nejvyššího správního soudu ČR, Jan Kysela, ústavní právník a odborník v oboru státovědy a politologie, působí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy jako vedoucí Katedry politologie a sociologie, a Anna Shavit, politoložka a vedoucí Katedry marketingové komunikace a PR, FSV UK.
Debatu moderuje Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla.

Underground a Československo 1987–1988
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 11. říjen 2022, 09:50 – 17:00
Letos proběhne již sedmý ročník konference věnovaný fenoménu (nejen) českému undergroundu.
Po tvrdých represích z počátku 80. let nastává ve druhé polovině desetiletí oživení nejen opoziční scény, ale i takzvané šedé zóny, kterou probudil z letargie nový politický kurz Moskvy po nástupu Michaila Gorbačova k moci, a který se ve zmutované podobě odrazil i v nejvyšších patrech domácí komunistické strany. Pro normalizační vedení se tzv. perestrojka a glasnosť staly noční můrou, jelikož popíraly vše, na čem stál Husákův, respektive Jakešův režim. Zkostnatělé vedení Komunistické strany Československa považovalo přestavbu za nejhorší krizi, v níž se strana ocitla od února 1948. Krátký čas hájemství opozice, kdy komunisté nevěděli, co si mohou a nemohou dovolit, vytvořil podmínky vedoucí k rozmanité kulturní produkci, včetně bouřlivých diskuzí uvnitř Charty 77, jak dále postupovat vůči vládě jedné strany. Krize v Chartě 77 nakonec vedla k první skutečně politické demonstraci od srpna 1969, která se odehrála v Den lidských práv 10. prosince 1987 na Staroměstském náměstí, a jež je dodnes neprávem opomíjenou událostí. O tom všem i dalším budou na konferenci v Knihovně Václava Havla hovořit odborníci a odbornice na problematiku (nejen) undergroundu.
Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.
Program
9.50 Úvodní slovo Jáchym Topol
10.00–12.00 První blok (moderuje a diskusi řídí Martin Valenta)
• Ladislav Kudrna: Den lidských práv, 10. prosinec 1987 a první politická demonstrace od srpna 1969
• Petr Placák: České děti a Charta 77
• František Stárek Čuňas: Vokno jako instituce
• Petra Veselá: „Nové myšlení“ a „negativní jevy“. Marxisticko-leninské vzdělávání v období let 1987–1988
12.00–12.15 Diskuse
12.15–13.30 Přestávka na oběd v okolních restauracích
13.30–17.00 Druhý blok (moderuje a diskusi řídí František Stárek Čuňas)
• Martin Valenta: Příspěvek k diskusi o románu Jana Pelce „...a bude hůř“
• Jan Cholínský: Vojenská služba, knihovna, kotelna a underground – jak se žilo
• Barbara Bothová: Čo nám hovoria fotky – underground pred objektívom
15.00–15.30 Diskuse a pauza na kávu
• Miroslav Vodrážka: Proč Hnutí revoluční mládeže nemohlo oslovit underground
• Zdeněk R. Nešpor: Underground a alternativní sociologie – (ne)překvapivé míjení
• Jan Blüml: K recepci metalu v českém prostředí osmdesátých let
17.00–17.15 Diskuse a slovo závěrem (Ladislav Kudrna)

Echo z Knihovny
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 11. říjen 2022, 19:00 – 21:00
Téma: Jak přispělo Německo k prudkému růstu cen energií. Co se s tím dá dělat? Hosté: Alexander Vondra, europoslanec za ODS, Jan Sechter, zástupce velvyslance ČR v Německu, a Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy pro hospodářskou politiku. Diskuzi moderuje Lenka Zlámalová.

Jubilejní 10. konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva
- Kde: Pražská křižovatka, Zlatá 1, Praha
- Kdy: 12. říjen 2022, 14:00 – 18:30
Zločin a trest – zločiny proti míru a lidskosti a kola spravedlnosti
- Pořádá: Knihovna Václava Havla & Nadace Charty 77
- Partner projektu: Parlamentní shromáždění Rady Evropy
Program
13.30 – 14.00 Registrace
14.00 – 14.10 Zahájení: Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla
14.10 – 14.20 Úvodní slovo: Karim Khan – hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu v Haagu
14.20 – 14.40 Rozhovor s laureátem/laureátkou Ceny Václava Havla za lidská práva 2022
Host: Evgenia Kara-Murza, manželka letošního laureáta Ceny ruského opozičního politika Vladimíra Kara-Murzy
Moderátor: Michael Žantovský, Knihovna Václava Havla
14.40 – 15.25 Panel I: Diskuse s finalisty Ceny Václava Havla za lidská práva 2022
Hosté:
Denys Rabomizo, zástupce ukrajinské koalice V 5 hodin ráno,
shromažďující důkazy o porušování lidských práv následkem ruského vpádu na Ukrajinu
Áaron Demeter, zástupce maďarské Duhové koalice hájící práva LGBTQIA+
Moderátorka: Linda Bartošová, novinářka a moderátorka
15.25 – 15.45 Přestávka na kávu
15.45 – 17.00 Panel II: Kola spravedlnosti
Rozsáhlé porušování lidských práv, k jakému dochází například následkem ruské agrese na Ukrajině, ukazuje nejen hrůzné scény lidského utrpení a zvrácenosti, avšak otevírá též složité otázky uplatňování trestní odpovědnosti a transformační spravedlnosti. Kromě imperativu okamžitého a nepodmíněného ukončení všech zvěrstev je nezbytně nutné zdokumentovat a zaznamenat pro příští generace každé jednotlivé porušení lidských práv a přivést před soud ty, kteří za to odpovídají, abychom zabránili opakování takovýchto zločinů.
Diskusní panel se zaměří na tyto přístupy a jejich použitelnost u událostí, k nimž dochází na Ukrajině. Konkrétně se bude věnovat rozsahu a omezením Římských dohod ustavujících Mezinárodní trestní soud, různým historickým formám tribunálů, které projednávají válečné zločiny, rolí Rady Evropy, EU a OBSE, zkušenostem Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii a rolí paměťových institucí a neziskových organizací při shromažďování důkazů o zločinech proti míru, a také různým formám retribuce a odškodnění obětí a jejich rodin.
Hosté:
Veronika Bílková – profesorka mezinárodního práva zaměřující se na mezinárodní bezpečnost a lidská práva, viceprezidentka Evropské společnosti pro mezinárodní právo
Vladimír Dzuro – bývalý vyšetřovatel Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii
Tomáš Holub – katolický kněz a plzeňský biskup, první český vojenský kaplan
Moderátorka: Lenka Kabrhelová – novinářka, reportérka, Seznam zprávy
17.00 – 17.20 Přestávka
17.20 – 18.35 Panel III: Kde pramení zlo?
Současné události rovněž vedou k oživení jedné z nejpalčivějších otázek ohledně samotné povahy lidství: Je zlo jen konstrukt, kterým si vykládáme jednání, pro něž neexistuje adekvátní a přijatelné sociální vysvětlení, nebo je schopnost páchat zlo integrální a neoddělitelnou součástí lidské existence? A pokud platí to druhé, pak kde jsou jeho kořeny a spouštěcí mechanismy?
Hosté:
Ksenia Poluektova-Krimer – ruská historička zaměřující se na holocaust
Lenka Víchová – ukrajinistka
Jan Vevera – přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň a bývalý armádní psychiatr
Moderátor: Jakub Szántó – novinář a moderátor, Česká televize
18.25 – 18.40 Závěrečné slovo: Martin Palouš – diplomat, pedagog, signatář Charty 77 a zastánce lidských práv
18.40 – 18.45 Poděkování a pozvání na sklenku: Michael Žantovský, Knihovna Václava Havla
* Diskuse se budou konat v češtině a angličtině se simultánním překladem z/do obou jazyků.
Konference se koná za laskavé finanční podpory Sekyra Foundation a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Hlavním strategickým partnerem Knihovny Václava Havla v roce 2022 je Fondation Zdeněk at Michaela Bakala.

Setkání autorů Velkého knižního čtvrtku
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 13. říjen 2022, 17:00 – 20:00
Srdečně vás zveme na setkání a autogramiádu autorů 22. pokračování Velkého knižního čtvrtku. Můžete se těšit na autorku a autory letošních novinek Evžena Bočka, Jana Nováka, Jana Němce, Václava Cílka, Pavla Kosatíka, Dalibora Balšínka, Františka Šmehlíka nebo Evu Grestenbergerovou, dále na překladatele Tomáše Jurkoviče a na redaktory knih Petra Onufera a Martinu Mašínovou. Někteří z autorů vás pozdraví ze zahraničí na krátkém videu.
Setkání moderuje Tereza Willoughby.
Pořad bude živě vysílán na Facebooku a na www.havelchannel.cz
Více o projektu na www.velkyctvrtek.cz

Machiavelliho Vladař a Rousseauova Společenská smlouva
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 17. říjen 2022, 18:00 – 20:00
Machiavelliho Vladař jednou provždy změnil náš způsob uvažování o povaze politiky, ať už na něj nahlížíme z jakýchkoli pozic. Rousseauova Společenská smlouva trvale změnila naše uvažování o demokracii. Obě základní díla moderní politické teorie vycházejí v nových, odborně fundovaných a komentovaných překladech, s doprovodnými texty, které je zasazují do kontextu doby, autorova života a současného bádání.
Knihy představí překladatelé Jan Bíba a Hana Fořtová, diskuzi bude moderovat Milan Znoj.
Večer se koná s laskavou podporou Nadace Sekyra Foundation.

Debata s Respektem: Írán na prahu změny?
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 18. říjen 2022, 19:00 – 21:00
Smrt dvaadvacetileté kurdské ženy Mashy Amíní, kterou kvůli „nevhodnému oblečení“ zatkla a zjevně následně ubila íránská mravnostní policie, spustila v zemi masivní vlnu protestů. Pohání je nejen frustrace s vyžadovaným zahalováním žen, ale celková nespokojenost Íránců se zatuhlým teokratickým režimům. Mají protesty šanci na úspěch? Co požadují? Pozvání k debatě přijala íránoložka Zuzana Kříhová, která působí na Katedře Blízkého východu Filozofické fakulty UK a která se z Íránu vrátila koncem září, a Íránci žijící v Česku. Debatu moderuje Silvie Lauder. Diskuze bude probíhat v angličtině, bez tlumočení.
• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Rehabilitace generála Syrového
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 19. říjen 2022, 19:00 – 21:00
Postava Jana Syrového, bývalého ministra obrany a předsedy československé vlády od 22. září do 30. listopadu 1938, je spojována s obdobím národního ponížení v důsledku Mnichovské dohody. Poválečná éra, kdy byl generál Syrový odsouzen k dvacetiletému trestu těžkého žaláře, ke ztrátě vojenské hodnosti a propadnutí jmění, tvoří kapitolu z hlediska národních osudů ještě problematičtější. Současná česká justice, která se od roku 2021 zabývala jeho kauzou a nakonec letos očistila Syrového jméno, se tím zákonitě vyslovila i k jeho historické roli a povaze doby, kdy tento muž politicky působil i strádal.
O tomto průlomovém „soudu“ nad našimi dějinami a peripetiemi spojenými s úsilím o generálovu rehabilitaci bude v Knihovně Václava Havla debatovat historik Jaroslav Rokoský, advokát rodiny Syrových Lubomír Müller a Jan Syrový, jeden z žijících potomků generálova rodu.
Moderuje David Svoboda.
Akce proběhne v rámci 16. ročníku mezinárodního festivalu proti totalitě Mene Tekel.
Společné večery Knihovny Václava Havla a Muzea paměti XX. století.

Svobodná akademie #5: Teorie vědomí a současná společnost
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 20. říjen 2022, 19:00 – 20:30
Otázka vztahu mezi vědomím a mozkem je doposud otevřená a představuje zásadní výzvu současné neurovědy. Její řešení by umožnilo nejen porozumět tomu, jak je konstruována a strukturována vědomá skutečnost a jaká je povaha reality, ale rovněž by bylo lépe zřejmé, jakými mechanismy dochází k rozvoji duševní nemoci. Na rovině celospolečenské pak teorie vzniku vědomé skutečnosti může přispět k pochopení a řešení negativních jevů jako jsou konspirační teorie apod.
Přednáška profesora Jiřího Horáčka, přednosty Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. LF UK a vedoucího Centra pokročilých studií mozku a vědomí NUDZ.

Vladimír Dzuro: Démoni balkánské války
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 26. říjen 2022, 19:00 – 21:00
Vladimír Dzuro byl první a po dlouhou dobu jediný Čech, který v úřadu hlavního žalobce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii vyšetřoval válečné zločiny na Balkáně. Podílel se na prvním zatčení válečného zločince od norimberských procesů. Rozkrýval pozadí masakru u Vukovaru na farmě Ovčara. Někdejší pražský kriminalista působil více než devět let v týmu pověřeném vyšetřováním válečných zločinů Srbů v bývalé Jugoslávii. Nyní vede kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku. Kniha Vyšetřovatel, kterou napsal, přináší jeho unikátní svědectví. Na její motivy vznikl komiks Démoni balkánské války, jejž inicioval Jan Kužník.
Komiks se snaží přiblížit nesmyslnost samotného válečného konfliktu, zrůdnost etnického násilí a nebezpečí falešných zpráv v médiích i těm čtenářům, kterým dílo Vladimíra Dzuro zatím uniklo.
Hosté: Vladimír Dzuro, bývalý vyšetřovatel Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, Jan Kužník, iniciátor a spoluautor scénáře komiksu Démoni balkánské války, Zdeněk Ležák, spoluautor scénáře komiksu Démoni balkánské války, a Jakub Dušek, ilustrátor komiksu Démoni balkánské války.
Moderuje David Šťáhlavský, dramaturg a publicista, Český rozhlas Plus.
Večer zahájí Jáchym Topol.

Olga Havlová – křest charitativního kalendáře Bohdana Holomíčka
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 31. říjen 2022, 19:00 – 21:00
Nevšední okamžiky každodenního života Olgy a Václava Havlových zachycuje objektiv dnes již legendárního fotografa Bohdana Holomíčka. Charitativní kalendář připravený pro Výbor dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové k nedožitým 90. narozeninám Olgy Havlové pokřtí Anna Freimanová a Monika Granja.
Součástí večera bude promítání fotografií samotným autorem.
Havel Channel
Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.
Publikace / E-shop
Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.
Kádrový dotazník
99,- Kč
Péče o stát
229,- Kč
Placka s motivem srdce
50,- Kč
Placka s portrétem Václava Havla
50,- Kč
Placka "Havel na hrad"
50,- Kč
Magnetka "Havel na hrad"
60,- Kč
Konference a ceny
Evropské Dialogy Václava Havla
Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.
Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.
Praha Plzeň Brno 2022Olomouc Praha 2023Praha 2021Mnichov 2020Brusel 2020Praha 2019Brusel 2019Praha 2018Brusel 2018Evropa na křižovatcePraha 2017Brusel 2017Praha 2016Brusel 2016Praha 2015Brusel 2015Brusel 2014Berlín 2014Praha 2014 - J. GauckBruggy 2014Praha 2014
Cena Václava Havla za lidská práva
Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.
12. ročník Ceny (2024)11. ročník Ceny (2023)10. ročník Ceny (2022)9. ročník Ceny (2021)8. ročník Ceny (2020)7. ročník Ceny (2019)6. ročník Ceny (2018)5. ročník Ceny (2017)4. ročník Ceny (2016)3. ročník Ceny (2015)2. ročník Ceny (2014)1. ročník Ceny (2013)O Ceně
Transatlantické dialogy Havel - Albrightová
Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.
Transatlantic Dialogues 2021Transatlantické dialogy 2022HATD 2022 Praha
Cena Toma Stopparda

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“
Tom Stoppard
Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši.
Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard.
Václav Havel
Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova
- spisovatel a dramatik, publicista a filozof
- jeden z trojice prvních mluvčích Charty 77
- vůdčí autorita československé společenské změny v listopadu 1989
- poslední prezident Československa a
- první prezident České republiky
- celoživotní zastánce lidských práv a svobod doma i ve světě.
Knihovna Václava Havla školám
Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.
Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:
- 83 vzdělávacích videí a podcastů
- Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
- 6 workshopů
- 5 webinářů
- 14 digitálních výstav
Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.
- 76328 záznamů celkově
- 32330 událostí ze života VH
- 2831 textů VH
- 2125 fotografií
- 406 video záznamů
- 569 audio záznamů
- 6583 dopisů
- 15100 textů o VH
- 8575 knih
- 43546 bibliografických záznamů
Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.
Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.
Přihlášení (jen pro registrované)

Den za dnem s Václavem Havlem
Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Letem světem s Václavem Havlem
Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Galerie kulturních osobností Oldřicha Škáchy
Galerie kulturních osobností Oldřicha Škáchy vám představuje unikátní a dosud neznámé fotografie Ludvíka Vaculíka, Jana Wericha, Milana Kundery, Marty Kubišové a mnoha dalších významných osobností jako autentický a originální zdroj poznání naší novodobé historie.

Jiná Evropa
Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela
Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Rozhovory Václava Havla
Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Archiv Pavla Juráčka
Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ.
Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“
Vše o Knihovně
Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost.
Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.
Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:
- organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
- formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
- organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Podpořte nás
Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Podpořte nás finančním darem
Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.
Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.
Pomozte nám rozšířit archív
Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.
Darovat lze i jinak
Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny.
Sdílejte informace o nás
Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích.
Dárcovství má svá pravidla
V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.
Zapojte se do dobrovolnictví
Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.