Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Výzva mladým autorů/autorkám do třiceti let  27/11/23

Zamyslete nad Zahradní slavností Václava Havla a pošlete nám svůj text, ke kterému vás inspirovala. Může mít formu fejetonu, eseje, fotoeseje, grafického eseje, literární kritiky, studie či polemiky.     Více

Ilustrace

Čítanka Sešívaný deník Václava Havla  23/11/23

Vydali jsme novou elektronickou publikaci určenou školám – čítanku Sešívaný deník Václava Havla (1936–1979). K sestavení nás inspiroval sám Václav Havel, který celý život plánoval, že si povede deník. Bohužel k tomu – až na krátkou výjimku – nikdy nedošlo. Přitom v jeho textech nejrůznějšího druhu jsou autenticky a zajímavě popsány nejen události jeho života, ale i podstatná část příběhu našich moderních dějin, navíc s přidanou hodnotou vlastních prožitků a názorů jednoho z nejzajímavějších Čechů. Více

Ilustrace

Podpořte nás a pomozte nám dokončit vzdělávací sérii „Devadesátá“  21/11/23

Milí přátelé, příznivci a podporovatelé Knihovny Václava Havla, víte, že téměř polovina dětí starších 12 let netuší, co byla sametová revoluce nebo proč došlo k rozdělení Československa? Přestože devadesátá léta proměnila naši společnost v mnoha ohledech zásadním způsobem, školní osnovy jim dlouhodobě věnují jen velmi malou pozornost. To chceme napravit. Mladá generace by měla rozumět moderní historii své země, a měla by se dokázat na ni dívat kriticky i s poučením Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #21: Takže spolu chodíme?  20/11/23

Další díl podcastu Občané z Ostrovní je o vztazích, tedy především o tom, jak se vztahy v dnešní době mění. Moderátorky Anna Klein a Pavlína Kašparová si povídají se socioložkou a terapeutkou Markétou Šetinovou o fenoménu single lidí či o nekonvenčních vztazích typu situationship či polyamorii. „Největší hrozbou pro současné vztahy je naše zaneprázdněnost,“ konstatuje na základě své praxe Šetinová a dodává, že ve vztazích je dnes výrazně větší důraz na seberealizaci.

Program na Září 2022<>

Transatlantické dialogy Havel – Albrightová

Transatlantické dialogy Havel – Albrightová

 • Kde: Kongresové centrum Praha, 5. května 1640/65, Praha 4
 • Kdy: 1. září 2022, 14:00 – 15:00

Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“ jsou součástí konference Forum 2000.

Hosté: Jan Lipavský, ministr zahraničních věcí ČR, Vjosa Osmani Sadriu, prezidentka Kosovské republiky, Derek Mitchell, prezident Národního demokratického institutu, Iveta Radičová, socioložka a bývalá slovenská premiérka, a Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla.

Moderátor: Myroslava Gongadze, ukrajinská novinářka

Transatlantické dialogy Havel – Albrightová můžete sledovat také on-line.

Kdo přečetl celou Babičku nebo Psohlavce? O bibliodiverzitě a knižní praxi

Kdo přečetl celou Babičku nebo Psohlavce? O bibliodiverzitě a knižní praxi

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 5. září 2022, 17:00 – 18:00

Kniha není jen produkt, ale i umělecké dílo, artefakt zaznamenávající lidskou identitu a myšlenky. Proto potřebujeme, aby lidé, kteří takové knihy tvoří, dostávali důstojně zaplaceno. Honoráře korektur 10 korun za normostranu, nebo 150 korun za překlad už by neměly být nikomu nabízeny, natož akceptovány. A přesto jsou. Stejně tak potřebujeme, aby lidé četli. Ale vedeme skutečně dobře děti a mladé lidi ke čtení? Seznamy doporučené literatury často neoplývají zrovna lákavými tituly, které by k dětem a brzy dospělým lidem promlouvaly a reflektovaly jejich životní zkušenost. Narozdíl od jiných médií.

O tom, jak vytvořit zdravý literární biotop, budeme mluvit s ministrem kultury Martinem Baxou, autorkou dětských knih Ester Starou, manažerkou a básnířkou Annou Štičkovou a odborníkem na čtenářství Jiřím Trávníčkem.

Moderuje Kateřina Svátková.

Diskuzi pořádá KnVH a Asociace malých nakladatelů a knihkupců, nová profesní organizace, která prosazuje nejen zájmy malých nakladatelů a knihkupců, ale i čtenářů.

 
Křest N | Venezuela: Rozklad ráje

Křest N | Venezuela: Rozklad ráje

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 6. září 2022, 19:00 – 21:00

Venezuela, kdysi jedna z nejbohatších zemí světa, se během dvaceti let pod nadvládou socialistů propadla mezi ty úplně nejchudší. Politický a sociální projekt založený Hugem Chávezem zkrachoval a dnes je Venezuela zemí s řadou problémů včetně zdevastované ekonomiky, rozbujelé kriminality, front na potraviny a nedostatku léků. Je to země, kde jde často o holé přežití.

Eduard Freisler zachytil venezuelskou krizi prostřednictvím strhujících, často až děsivých lidských osudů. Našel zde ale i triumf a odolnost tváří v tvář mafiánskému režimu Chávezova nástupce Nicoláse Madura přezdívaného „tropický Stalin“.

Hosté: Vanessa Antonia Neumann, bývalá velvyslankyně Juana Guaidóa ve Velké Británii, Josef Opatrný, historik a iberoamerikanista, a Eduard Freisler, novinář, redaktor Českého rozhlasu, externí spolupracovník Deníku N a autor knihy 
 
Moderuje Michael Romancov.
 
• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •
 
ČAS OD ČASU #12: O streetworku s Martinou Zikmundovou

ČAS OD ČASU #12: O streetworku s Martinou Zikmundovou

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 8. září 2022, 19:00 – 21:00

S psycholožkou, sociální pedagožkou a respektovanou ředitelkou České asociace streetwork o 25 letech strávených na ulici, o efektivitě práce sociální služeb a o tom, proč je dobré mít v obci stretworkera. Jak pracují neziskové organizace na zakázku státu a proč je pro stát nezbytné podporovat sociální služby? Má smysl sociální práci propagovat? Jací vlastně jsou streetworkeři? A co Martina Zikmundová před lety hledala na Ukrajině?

Moderuje Adéla Paulík Lichková, moderátorka Radia Wave.

Olga Fečová: Den byl pro mě krátkej

Olga Fečová: Den byl pro mě krátkej

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 12. září 2022, 19:00 – 21:00

Představení knihy Olgy Fečové, ženy s nezdolnou energií, jež byla magnetizující autoritou pro celé generace Romů. Ve svých pamětech Den byl pro mě krátkej zachytila život svérázných obyvatel zmizelého světa tradičních osad, staroměstských pavlačí i dělnických kolonií v pohraničí. Její rodina přišla po válce do Čech za prací a úspěšně se začlenila do zdejší společnosti, aniž by se vzdala romských tradic a hodnot. Na půdorysu individuálního osudu před námi vystupují kontury dosud málo poznaného příběhu Romů v československém prostoru.

Pozvání do debaty přijala ředitelka Muzea romské kultury, historička a editorka Jana Horváthová a redaktorka Katolického týdeníku, literární vědkyně a kritička Alena Scheinostová.

Moderuje editorka knihy Lenka Jandáková.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvími Kher a Paseka.

 
Jana Wohlmuth Markupová: Soukromá válka Huga Vavrečky

Jana Wohlmuth Markupová: Soukromá válka Huga Vavrečky

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 13. září 2022, 19:00 – 21:00

Jméno Huga Vavrečky (1880–1952), novináře, diplomata, ředitele firmy Baťa, ministra propagandy a dědečka bratrů Havlových, zaznívá v české historiografii spíše okrajově. Jemu samotnému byla pozornost věnována doposud jen sporadicky, přímo posledním letům jeho života pak vůbec. Právě ona přitom patří k těm, která kladou nejvíce otázek a přinášejí nejméně očekávatelné odpovědi, které konečně čtenářům zprostředkovává kniha Jany Wohlmuth Markupové, která se rodinnému okruhu Havlových věnuje dlouhodobě.

O Vavrečkově činnosti válečné i poválečné, o nařčeních z kolaborace s nacisty, o celoživotním budování sítě kontaktů napříč politickými stranami i režimy i o tom, jakou roli v závěru jeho života sehráli Vavrečkovi vnuci Václav a Ivan M. Havlovi bude s autorkou debatovat Pavel Mücke z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a Fakulty humanitních studií UK.

Petr Hruška: Spatřil jsem svou tvář

Petr Hruška: Spatřil jsem svou tvář

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 14. září 2022, 18:00 – 21:00

8. září 1522 po vyčerpávající tříleté plavbě dorazila do Sevilly „poslední zbídačená loď velké Magalhãesovy flotily / přetížená hřebíčkem, / osmnácti muži / a zprávou, / že Země nemá okraje a tedy spočinutí“. Přesně po pěti stech letech, 8. září 2022, vychází nová básnická kniha Petra Hrušky, v níž je zachycena jakási fiktivní tragikomická plavba – básníkem stvořená loď je stejně tak objevitelskou jako dobyvatelskou, bludnou i kšeftařskou, velkolepou plachetnicí i počínajícím vrakem, ale připomíná též proslulou středověkou loď bláznů, zbavenou směru a smyslu...

Čte Petr Hruška

Knihu pokřtí zpěvem Monika Načeva a slovem František Hruška

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Host.

Svobodná akademie #4: Klimatická změna – nevyhnutelná katastrofa, nebo šance pro lepší budoucnost? - ZRUŠENO

Svobodná akademie #4: Klimatická změna – nevyhnutelná katastrofa, nebo šance pro lepší budoucnost? - ZRUŠENO

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 15. září 2022, 19:00 – 20:30

O dopadech klimatické změny slyšíme každý den a dotýkají se negativně každého z nás, přesto je to téma, které ve velkém rozděluje společnost. Za života Václava Havla nebylo ještě jasné, jakou měrou člověk ovlivňuje klima a zda se přeci jen nejedná o přirozený cyklus. Přesto si Václav Havel kladl otázku: „Nepřipraví nás čekání na jeho potvrzení, na onu nevyvratitelnou přesnost jen o čas, potřebný k relativně bezbolestným opatřením oproti těm, která bychom museli podstoupit v případě dalších odkladů?“ Ukázalo se, že měl pravdu. Věda se od té doby posunula a dnes o stoprocentním vlivu člověka na současné oteplování planety neexistují pochyby.

Bohužel jsme promeškali potřebný čas pro zavedení relativně bezbolestných opatření a nastartovali přírodní změny, které už nepůjde zvrátit. Jedinou cestou ven je odklon od fosilních paliv a modernizace všech lidských odvětví. Jedině tak dokážeme předat udržitelnou Zemi našim dětem a vnukům.

O vědeckých faktech, dopadech klimatické změny na naše životy i osobních zkušenostech z pobytů v Arktidě bude v přednášce mluvit Marie Šabacká, česká bioložka zaměřující se na výzkum polárních oblastí.

Zažít město jinak s Knihovnou Václava Havla

Zažít město jinak s Knihovnou Václava Havla

 • Kde: Praha 1
 • Kdy: 17. září 2022, 11:00 – 17:00

V rámci bohatého programu akce „Zažít město jinak“ potkáte náš stánek s knížkami, plakáty a dalšími nezbytnostmi po celý den v zahradě V Jirchářích v Opatovické ulici – vstup naproti Café Jericho.

Karel Rožánek: Zápisky z Afghánistánu

Karel Rožánek: Zápisky z Afghánistánu

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 19. září 2022, 19:00 – 21:00

V čem spočívá práce válečného reportéra a jaká specifika má Afghánistán? Nejen o tom vypráví ve své knize Zápisky z Afghánistánu zahraniční zpravodaj Karel Rožánek. Během besedy a křtu jeho novinky přijdou na přetřes témata novinářská, vojenská i politická. Kmotrem knihy bude Karel Řehka. Večerem provede Petr Vizina.

Debata s Respektem

Debata s Respektem

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 20. září 2022, 19:00 – 21:00

Energetická krize straší velkou část populace. Někteří ministři mluví o riziku změny politického režimu. Hrozí nástup populistů? Jak zareaguje veřejnost? A jak efektivně vláda problém s drahými cenami energií řeší? Hosté: Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Helena Horská, ekonomka, a Jiří Nádoba, ekonomický novinář, Respekt. Diskuzi moderuje Ondřej Kundra.

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

V družstevních domech a bytech žije v Česku milion lidí, co bude dál?

V družstevních domech a bytech žije v Česku milion lidí, co bude dál?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 21. září 2022, 19:00 – 21:00

Zájem o družstevní výstavbu stoupá. Především mladí lidé nedosáhnou na hypotéky, hledají proto alternativu v bydlení, kterou družstevní projekty nabízí. O družstevní výstavbu se navíc začínají zajímat také města a obce, které připravují vlastní cesty, jak pomoci lidem k bydlení. Chtějí si udržet dostatek důležitých profesí, jako jsou hasiči, zdravotníci či učitelé a zároveň nechtějí, aby jim utíkaly mladé rodiny jinam. Jak by měla tato pomoc vypadat? Co mohou pro dostupné bydlení udělat obce, a co developeři a banky? Musí se změnit systém, nebo stačí větší spolupráce? Chybí legislativa, aby se lidé dostali k dostupnějšímu bydlení, nebo brzdí vše politici?

Hosté diskuse: Jan Eisenreich, zakladatel spolku DoDružstva, Anna Ježková, zástupce Coop Development, Martin Kroh, předseda České společnosti pro rozvoj bydlení a předseda jednoho z největších správců bytů SBD Praha, a další.

Debatu moderuje Veronika Kubíčková.

Viktar Valtar: Zrozeni pod Saturnem

Viktar Valtar: Zrozeni pod Saturnem

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 22. září 2022, 19:00 – 21:00

„V jednom státě, sousedícím s Československem, znám jisté lidi, jsou to bojem zocelení povstalci. Musel bys ilegálně přejít hranici, napojit se na ně a pomoct jim vytvořit povstaleckou síť...“

Román běloruského spisovatele Viktara Valtara Zrozeni pod Saturnem byl napsán koncem 20. let minulého století, kdy bylo Bělorusko rozděleno mezi Polsko a sovětské Rusko. Dnes je Bělorusko Ruskem vojensky okupováno a zvláště ve stínu ruské agrese na Ukrajině se dilemata Valtarových hrdinů zdají být nesmírně současnými, stejně jako jejich tázání se po smyslu života, jenž připadl na bouřlivou dobu bojů o národní nezávislost.

Debaty u příležitosti českého vydání Valtarova románu, jehož děj se odehrává mezi pražskými exulanty z Běloruska, Ukrajiny a Ruska, se zúčastní překladatel Max Ščur, lingvista Mirosław Jankowiak a bělorusistka Jana Koliášová.

Moderuje historik Petr Hlaváček.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Běloruským institutem v Praze.

 
Hvížďala a Landovský: Soukromá vzpoura

Hvížďala a Landovský: Soukromá vzpoura

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 26. září 2022, 16:30 – 18:00

„Ty seš teda dobrej kamarád, uděláš rozhovor s Havlem a na mě, kterýho znáš mnohem dýl a kterej tě s ním seznámil, kašleš.“ Po této vlídné výzvě Karel Hvížďala vše zařídil, Pavel Landovský za ním v roce 1987 přijel na týden do Bonnu a narodila se kniha Soukromá vzpoura. V ní Karel Hvížďala mj. vzpomíná, jak Pavel Landovský přijel do Bonnu, okamžitě okupoval celý domek, všem vařil, nikoho nepustil do kuchyně, o všechny se po svém staral, nože nabrousil o schody nejen nám, ale skoro celé ulici. Vydržel vyprávět hodiny, hrál, skákal na židle, válel se po zemi, dělal grimasy, převlékal se, tahal za kšandy...

Naštěstí se podařilo hercův košatý projev převést do psaného jazyka a nyní po pětatřiceti letech vznikla i audiokniha, kde za nepřítomného Pavla Landovského brilantně zaskočil Jiří Lábus.

Na Pavla Landovského budou vzpomínat Karel Hvížďala, Jiří Lábus, Karel Steigerwald a Jiří Peňás.

Hudební doprovod obstará Vladimír Merta.

 
Echo z Knihovny: Co pro Evropu znamená Putinova mobilizace

Echo z Knihovny: Co pro Evropu znamená Putinova mobilizace

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 27. září 2022, 19:00 – 21:00

V debatě vystoupí politický geograf Jan Kofroň z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR, a Daniel Koštoval, bývalý náměstek ministra obrany pro vyzbrojování. Diskuzi moderuje Lenka Zlámalová.

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Rudo Prekop: Underground – fotografické portréty

Rudo Prekop: Underground – fotografické portréty

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 29. září 2022, 19:00 – 21:00

Na portrétech a medailonech osobností z neoficiální kulturní scény, čili undergroundu a jejich konfrontaci se starší i mladší rodovou linií, pracoval  Rudo Prekop osm let. Podařilo se mu koncepčně obrazově zaznamenat jedinečné a nyní již bohužel odcházející společenství a vytvořit tak reprezentativní „obrazový genofond“ undergroundu.

Knihu představí autor a její kmotry Dana Němcová a Jana Hlavsová.

Promluví nakladatel Jan Heller, současní editoři díla a také někdejší pamětníci Josef Moucha, Martin Machovec a František Stárek.

Zahrají Tomáš Hradil a Eva Turnová, Motl Family.

Uvádí a večerem provází Jáchym Topol.

foto (c) Marcel Stecker

Překlad rozšiřuje obzory: Radka Denemarková a Eva Profousová

Překlad rozšiřuje obzory: Radka Denemarková a Eva Profousová

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 30. září 2022, 19:00 – 21:00

Mezinárodně oceňovaná spisovatelka Radka Denemarková a renomovaná německá překladatelka Eva Profousová budou u příležitosti Mezinárodního dne překladu diskutovat o důležitosti literárního překladu. Řeč bude zejména o románu Radky Denemarkové Hodiny z olova (2018), který Eva Profousová přeložila do němčiny. Za německé vydání románu, který vyšel začátkem letošního roku v nakladatelství Hoffmann & Campe, získaly letos Radka Denemarková a Eva Profousová Cenu Brücke Berlin za literaturu a překlad 2022.

Slavnostní udělení ceny se bude konat 10. října 2022 v divadle Deutsches Theater Berlin.

Cenu Brücke Berlin uděluje každé dva roky Nadace BHF BANK Stiftung ve spolupráci s Literárním kolokviem Berlín a Deutsches Theater Berlin. Patronkou ceny je Herta Müller. Členové poroty tentokrát byli Jürgen Jakob Becker, Sabine Berking, Ulrich Khuon, Patricia Klobusiczky, Klaus-Dieter Lehmann a Olga Radetzkaja.

Akci pořádá České literární centrum (sekce Moravském zemské knihovny) ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Goethe-Institutem v Praze. 

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

 • 83 vzdělávacích videí a podcastů
 • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
 • 6 workshopů
 • 5 webinářů  
 • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

 • 67912 záznamů celkově
 • 25028 událostí ze života VH
 • 2831 textů VH
 • 2125 fotografií
 • 403 video záznamů
 • 567 audio záznamů
 • 6603 dopisů
 • 15101 textů o VH
 • 8126 knih
 • 38964 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

 • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
 • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
 • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět

Knihovna Václava Havla, nadační fond
Ostrovní 13, 110 00 Praha 1
Tel.: (+420) 222 220 112
info@vaclavhavel-library.org

Archiv přístupný pro badatele každé úterý od 9.00 – 17.00 hodin.

Účetní adresa

Knihovna Václava Havla, nadační fond
Ostrovní 13, 110 00 Praha 1
IČO 27169413 / DIČ CZ 27169413

Bankovní spojení

7077 7077 / 0600 CZKIBAN: CZ30 0600 0000 0000 7077 7077
7755 7755 / 0300 EURIBAN: CZ40 0300 0000 0000 7755 7755
7747 7747 / 0300 USDIBAN: CZ66 0300 0000 0000 7747 7747
SWIFT CODE: CEKO CZPP
Zpět na začátek

Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla

Domníváme se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.

Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!

 

Podpořte nás
jednorázově
Přispět

Přítel

1000 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.

Patron

10000 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost

Partner

? Kontaktujte nás
pro další informace
Kontaktovat

Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...

Podpořte nás

Finanční dary

Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH

Nebo bankovním převodem do:

ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1

 • číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
 • číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
 • číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD

V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.

Základní pravidla dárcovství shrnuje etický kodex Knihovny VH.

Dary a zápůjčky archivu KnVH

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.

V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.

Stáže

Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.

Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.

Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.

Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.

Mediální a propagační spolupráce KnVH

Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.

Dobrovolníci

Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury