
Klub / Novinky / Program

Na pozvání Knihovny Václava Havla přijíždí do Prahy pátá gruzínská prezidentka 03/04/25
Salome Zurabišviliová vystoupí během své návštěvy v Senátu a setká se s některými politickými představiteli. Ve středu 9. dubna ve 14:30 vystoupí v rozhovoru s Tomášem Sedláčkem na půdě Knihovny Václava Havla. Na veřejném setkání budou mluvit o nedávném vývoji v zemi, o sestupu demokracie a o geopolitickém významu Gruzie. Akce proběhne v angličtině bez tlumočení. Účast je podmíněna registrací v odkaze zde.

Knihovna Václava Havla připomíná 50. výročí napsání dopisu Václava Havla Gustávu Husákovi 02/04/25
Dopis Václava Havla tehdejšímu generálnímu tajemníkovi ÚV KSČ a pozdějšímu prezidentovi Gustávu Husákovi je řazen mezi nejzásadnější Havlovy texty a základní dokumenty československého disentu. Předznamenal vznik Charty 77. Havel v něm analyzuje situaci, v níž se společnost nacházela po šesti letech od zahájení tzv. normalizace, popisuje ponížení lidí v komunistické společnosti, strach a pokrytectví. Knihovna Václava Havla k výročí připravila záznam debaty o tomto textu s ředitelem Knihovny Tomášem Sedláčkem, novinářem Seznam Zprávy Jindřichem Šídlem a programovou ředitelkou spolku Díky, že můžem Ester Valtrovou. Více

Občané z Ostrovní #28 O tlumočení a podnikání 18/03/25
Jak se žije začínajícím tlumočnicím? Co tato profese obnáší? Hostkou dalšího dílu podcastu Občané z Ostrovní je tentokrát jedna z moderátorek Anna Klein. Anna vystudovala tlumočnictví na Univerzitě Karlově se zaměřením na konferenční tlumočení pro mezinárodní instituce. Své znalosti si prohloubila během několika studijních pobytů v zahraničí a tlumočila například při Evropské komisi v Bruselu. O tlumočení, ale i výhodách a úskalích práce na volné noze s ní mluví moderátorka Pavlína Kašparová.

Vedení Knihovny Václava Havla se dnes ujal ekonom, filozof a spisovatel Tomáš Sedláček 03/03/25
"Jsem hrdý, že jsem získal důvěru rozvíjet a pečovat o odkaz Václava Havla a že se mohu přidat ke skvělému týmu Knihovny. Chci veškerou svou energií pomoci vystavět platformu světového formátu, která se bude dívat dopředu a bude atraktivní pro novou generaci lidí, kterým záleží na duchu Evropy. Chtěl bych vrátit do veřejného prostoru havlovský optimismus a jeho hodnoty. Právě nyní je to extrémně potřebné, a i proto svou novou roli vnímám také jako velký závazek," dodal ke svému jmenování ředitel Knihovny Václava Havla Tomáš Sedláček. Více
Program na Listopad 2022<>
Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Debata N | Pořád nám říkají: Vzchop se
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 1. listopad 2022, 19:00 – 21:00
Jsou na tom dnešní mladí psychicky hůř než starší generace? Data i zkušenosti napovídají, že se situace po pandemii zhoršila, odborníci i lidé z praxe ale hledají cesty, jak z toho ven. Hosty debaty budou Barbora Mudrová, studentka sociální práce FF UK a člověk se zkušeností, Jan Kulhánek, klinický psycholog a psychoterapeut, a Dan Pražák, učitel a popularizátor učitelství, natáčí podcast Hovory z kabinetu. Debatu budou moderovat redaktoři Deníku N Adéla Karásková Skoupá a Vítek Svoboda.
• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Jan Němec: Liliputin. Povídky z války
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 2. listopad 2022, 19:00 – 21:00
Čech, který jede na Ukrajinu najít své jiné já. Banda dětí bez domova, jež válka vyžene ze sklepa, protože ten teď chtějí nájemníci využívat jako kryt. Německý pár, který si na Ukrajině „pronajme dělohu“, ale jejich dítě po porodu uvízne v Kyjevě. Výrostek, který v obléhaném Mariupolu rozváží lavaš a váhá, kdy zmizet, až už je pozdě. Ruská akademička, která se spolu se svou milenkou rozhodne protestovat uprostřed Moskvy pomocí pas de deux z Labutího jezera… Ne. Postavami této povídkové knihy nejsou vojáci na frontě, avšak ani tito lidé už nikdy nebudou stejní.
Jan Němec, spisovatel a šéfredaktor literárního měsíčníku Host, představí svou novou povídkovou knihu Liliputin. Kniha obsahuje pět povídek – dvě západní, dvě ukrajinské a jednu ruskou. Všechny jsou o válce, nicméně není vždy jasné, kdo je vlastně nepřítel.
Moderuje novinář Petr Vizina.

Patrik Banga: Skutečná cesta ven
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 4. listopad 2022, 19:00 – 21:00
Skutečná cesta ven je reálný příběh novináře Patrika Bangy, který popisuje, jak se dostal z romské čtvrti až mezi novináře předních českých médií. Vyprávění začíná v devadesátých letech na pražském Žižkově, který v té době zdaleka nebyl tak ambiciózní čtvrtí jako dnes. Místo čpí neutěšeností, drogami, alkoholem, prostitucí a rvačkami a vyrůstat ve zdejších romských komunitách znamená jediné — být předurčen k životu dalšího z nepřizpůsobivých.
Banga syrovým a nemilosrdným způsobem popisuje realitu romského dospívajícího chlapce, který se už v raném věku setkává s odmítáním, kriminalizací, rasismem a policejní brutalitou. A hledá skutečnou cestu ven. Mnohokrát narazí, mnohokrát prohraje. Autor je bytostně přesvědčený, že každý člověk je individualita, a ve své biografii otevřeně líčí úspěchy i pády, vnitřní střet s romskou kulturou nebo snahu vymanit se ze škatulky „Rom“.
Knihu uvedou Jiří Padevět – spisovatel, kmotr knihy, Miroslav Balaštík – publicista, šéfredaktor vydavatelství HOST a Patrik Banga.
Moderuje Vladimír Vokál, moderátor pořadu Rozstřel, iDnes.cz
Zahraje Trio Romano, world music.
Večer zahájí Jáchym Topol.
Pořad bude streamovat Romea.cz

Večery s polskými reportéry: Čečenská válka Wojciecha Jagielského
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 7. listopad 2022, 19:00 – 21:00
Jak souvisí probíhající válka na Ukrajině s tou rusko-čečenskou? Jeden z nejuznávanějších současných polských zahraničních reportérů Wojciech Jagielski se jako novinář zúčastnil ozbrojených konfliktů v Gruzii, Čečensku, Afghánistánu nebo Tádžikistánu a vývoj v postsovětském prostoru dlouhodobě sleduje. V nakladatelství Absynt mu nyní po afghánských reportážích Modlitba za déšť (2018) vychází nový překlad: Kamenné věže věnované Čečensku. Jeho kniha nepřibližuje pouze samotný střet s Ruskem, ale také jeho kulturně-společenské příčiny, a představuje jedinečnou možnost porozumět dnešním čečensko-ruským vztahům.
Večer moderuje překladatelka knihy, publicistka a bývalá disidentka Petruška Šustrová.
Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Polským institutem v Praze.
Tlumočeno do češtiny.

Debata s Respektem – zákaz spalovacích motorů 2035. Spása planety, nebo zkáza Evropy?
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 8. listopad 2022, 19:00 – 21:00
Nově schválená část Green Dealu stvrdila postupný konec klasických aut na benzín a naftu v EU. Čemu to pomůže a co tím riskujeme? Debatovat budou Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu, Lukáš Hataš, výkonný ředitel Asociace pro elektromobilitu ČR, a Milan Smutný, mluvčí spolku Realistická energetika a ekologie. Moderuje Jiří Nádoba z týdeníku Respekt.
• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Vzestup a pád jedné družby: Pět let česko-čínských vztahů v souvislostech
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 9. listopad 2022, 19:00 – 21:00
Autorské čtení a uvedení knihy
Velká očekávání, ještě větší zklamání, manévry diplomatické i policejní, fiktivní investice a skutečné dluhy, intriky, předžalobní výzvy a vyhaslý poradce – to vše a mnohem více v jednom svazku!
Přijďte se dozvědět více o turbulentních vztazích ČR a ČLR, od nekritického nadšení počátečních let „restartu“ a očekávání velkých čínských investic po pozdější karamboly v podobě krachu společnosti CEFC či aféry ovlivňování českého veřejného mínění společností Home Credit. Dozvíte se například, jakým způsobem se stále asertivnější Čína snaží ovlivňovat domácí i zahraniční veřejnost a prosazovat vlastní narativ – ať už jde o situaci v Ujgurské autonomní oblasti, kde dochází ke katastrofálnímu porušování lidských práv - genocidě, či (ne)vyšetřování původu pandemie koronaviru.
Debatují a čtou sinoložka a překladatelka Olga Lomová a novinářka Kateřina Procházková.
Uvádí Jáchym Topol.

Digitalizace státu – teď už opravdu?
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 10. listopad 2022, 19:00 – 21:00
Telefonem se dnes dá platit v obchodě, nahrát si do něj lze jízdenku na vlak či tramvajenku. Jak vypadá zevnitř banka, v níž máme peníze, to už většina lidí spokojeně zapomněla. Na úřady je ale pořád potřeba chodit osobně, přizpůsobit se nejen jejich otevírací době, ale také často nesrozumitelným požadavkům. Kdy se stát naučí poskytovat služby občanům elektronicky? Proč to už dávno neumí, když v zahraničí to většinou jde hladce? Co tomu brání? Dokáže to změnit nynější vláda? Co konkrétně pro to dělá? To vše se dozvíte během diskuzního večera na téma digitalizace státní správy.
Vystoupí:
Senta Čermáková je ředitelkou pro inovace v konzultační firmě Deloitte Česká republika
Eva Pavlíková je spoluzakladatelkou a ředitelkou Česko.Digital, komunity expertních dobrovolníků podílejících se mj. na projektech digitalizace státu
Jaroslav Pejčoch, zakladatel společnosti T-Soft, zkušený odborník na státní informatiku a krizové řízení
Ondřej Profant, informatik, specialista na svobodný software a politik, náměstek ministra pro místní rozvoj ČR
Moderuje Petr Koubský, redaktor Deníku N.

Ideje a jejich lidé: Chronotopos Miloslava Petruska
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 11. listopad 2022, 16:00 – 21:00
Ač se to zdá neuvěřitelné, v letošním roce si připomínáme smutné výročí 10 let od úmrtí Miloslava Petruska (1936–2012), jednoho z nejvýznamnějších českých sociologů pozdní doby. Petrusek by nejen plodným autorem, zručným esejistou či charismatickým popularizátorem, ale také oblíbeným přednášejícím, jeden z jeho kurzů ostatně nesl tajemný název: Chronotopos, odkazující k prolínání lidských osudů v místě a čase.
Jaký byl chronotopos Miloslava Petruska? Jakým způsobem bylo jeho myšlení utvářeno historickými okolnostmi? Existuje „petruskovská sociologie“? Pokud ano, jaká je? Tyto a řadu dalších otázek zkusíme zodpovědět na kolokviu věnovaném Petruskovu dílu a jeho místu v dějinách české sociologie. Setkání se zúčastní Petruskovi přátelé, kolegové i žáci, mj. Václav Bělohradský, Marek Skovajsa z FF UK, Jan Balon z FSV UK, Jiří Šubrt z FHS UK a Jiřina Šmejkalová z FF UK, ze záznamu promluví i sám profesor Petrusek.
Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci se Sekcí sociologické teorie České sociologické společnosti.

Poezie dnes: proč ji psát, číst, překládat?
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 15. listopad 2022, 19:00 – 21:00
Beseda a autorské čtení šesti českých a skotských básníků , kteří se v rámci projektu Czech Scottish Poetry Connections po roce schůzek na internetu, kdy diskutovali o své tvorbě a vzájemně ji překládali, setkávají tváří v tvář a zamýšlejí se nad zdánlivě jednoduchými otázkami o roli poezie – osobní, společenské a politické. Besedují a čtou Jitka Bret-Srbová, Ondřej Lipár, Rob Mackenzie, Niall O’Gallagher, Alycia Pirmohamed a Olina Stehlíková. Moderuje Alexandra Büchler.
Pořad proběhne v angličtině a češtině.
Ve spolupráci s organizacemi Culture Reset, Literature Across Frontiers a festivalem Den poezie. S podporou Českého literárního centra, Creative Scotland a Edwin Morgan Trust.

The Velvet Revolution, the Current Crises and the Future of Liberal Democracy. A Patočka Debate
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 16. listopad 2022, 19:00 – 21:00
In the days following November 17, 1989, the Czech and Slovak citizens took responsibility for the destiny of their country and embarked on decades of a dramatic and largely successful transformation. From this perspective, the perfect storm of recent crises, from the COVID pandemic through Putin's aggression against Ukraine, the energy crisis and the disruption of globalization chains and processes, together with the challenges of the democratisation of knowledge and the advent of the ‘postfactual era’, can be seen as different symptoms of a single crisis of responsibility that Václav Havel predicted in his address to the US Congress more than thirty years ago.
On the eve of the anniversary of the Velvet Revolution, two of its eye witnesses and sympathetic observers, historian Timothy Garton Ash, professor of European Studies at Oxford University, and journalist Misha Glenny, recently appointed rector of the Institute for Human Sciences in Vienna, together with Professor of political sociology Anna Durnova of the University of Vienna, will share their thoughts on the velvet heritage, the crisis of liberal democracy, the legacy of Václav Havel with moderator Michael Zantovsky and the audience.
The debate will serve as a springboard for further dialogue conducted under the auspices of the New Republic of Letters project.
The discussion will be conducted in English.

Knížka o Haně
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 17. listopad 2022, 19:00 – 21:00
Ve sváteční den představujeme novou publikaci o Haně Jüptnerové (1952–2019), disidentce a chartistce, učitelce němčiny v Jilemnici a Vrchlabí. „Jako po očistné lázni“ se cítila po návštěvách nedalekého Hrádečku, kde jí Václav Havel půjčoval knihy. Její inspirativní, nezávislé postoje, projevené například na památném pohřbu Pavla Wonky v květnu 1988, pokračovaly i po revoluci, kdy mj. usilovala o nápravu česko-německých vztahů. V roce 2017 jí organizace Člověk v tísni udělila Cenu Příběhů bezpráví.
Knížku o Haně, album složené ze 67 dvojic fotografií a textů, představí její autorka, německá básnířka a Hanina blízká přítelkyně Tina Stroheker, a překladatel Jonáš Hájek.
Večerem provede Jáchym Topol.

Obývák Václava Havla
- Kde: Piazzeta Národního divadla, Praha
- Kdy: 17. listopad 2022, 11:00 – 19:00
Součástí Korza Národní, pouličních oslav Dne boje za svobodu a demokracii, bude již tradičně i Obývák Václava Havla, v němž budou herci Národního divadla a Divadla Na Zábradlí číst úryvky z díla Václava Havla i z textů současných autorů, letos na téma perzekuce či vymezování se proti oficiálním proudům. Těšit se můžete také na setkání s námi u našeho stánku s knihami.
11:30 - 12:00 Novičok nebo kulka
12:00 - 12:30 ND x DAMU: texty z běloruské rezidence
12:30 - 13:00 Václav Vašák: Kéž je to všecko ku prospěchu obce (Petr Blažek)
13:00 - 13:30 Sam a Max Budimanovi: Pižďuchové
13:30 - 14:00 Tomáš Ráliš: Bezpečnostní pásy
14:00 - 14:30 Apolena Rychlíková: Slepé skvrny (Daniel Prokop)
14:30 - 15:00 ND x DAMU: texty z běloruské rezidence
15:00 - 15:30 Jana Plodková: Děj se co děj (Dana Němcová)
15:30 - 16:00 Jáchym Topol: Peklo existuje
16:00 - 16:30 Kateřina Císařová: Příliš pozdě zemřít mladý (Ivo Pospíšil)
16:30 - 17:00 Michael Žantovský - Havel: Setkání s Gorbačovem
18:00 - 18:30 ND x DAMU: texty z běloruské rezidence
18:30 - 19:00 Eva Salzmannová: Projev na konferenci Europe's New Democracies (VH)

17. listopad v Knihovně Václava Havla
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 17. listopad 2022, 11:00 – 16:00
Ve sváteční den 17. listopadu budou v Knihovně Václava Havla dveře dokořán. Chceme připomenout, jak významnou roli na konci listopadu a začátku prosince roku 1989 sehráli divadelníci a divadlo vůbec. Připravili jsme sérii dobových filmových dokumentů na téma divadlo a revoluce.
V době, která čím dál častěji kulturu nabízí prostřednictvím nejrůznějších odosobněných médií, je dobré připomenout a vyzdvihnout nejcennější specifikum, které divadelní žánry mají – dialog živých tvůrců s živými diváky, kdy vzniká, nebo by vznikat mělo zvláštní magnetické pole, atmosféra duchovního a pocitového srozumění hlediště s jevištěm.
Krátkým úvodním slovem vždy představíme:
* dva sestřihy z Originálního Videojournalu přímo z centra dění
* film Pavla Kačírka Jeden den Václava Havla
* dokument Miry Haviarové Den v pražských divadlech
Srdečně zveme – jsme za rohem Národní třídy!
Vstup volný

Svobodná akademie #6: Michael Žantovský – K čemu je nám prezident a nebylo by líp bez ní?
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 21. listopad 2022, 19:00 – 21:00
Každý demokratický politický systém potřebuje ke své stabilitě pevnou občanskou základnu, o kterou se opírá, silný stát, který vykonává moc podle zákonů, a symbolický vrchol, který moc pouze završuje a symbolizuje. Systém, který postrádá základnu, je ze své povahy nestabilní a bortí se. Bez silného státu se demokratický systém stává obětí dílčích zájmů a klientských struktur. Demokratický systém, který postrádá vrchol, je ze své povahy přízemní, provinciální, nesourodý a ustrnulý. Kdybychom prezidenta neměli, museli bychom si ho vymyslet.

Mladí ladí občanskou společnost III.
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 21. listopad 2022, 14:00 – 16:00
Beseda se uskuteční v rámci 3. ročníku středoškolské výzvy Daruj srdce, jejíž cílem je zapojit mladé lidi do pomoci potřebným. Pozvání na besedu přijala Irena Gillarová, olympionička a jedna ze zakladatelek Nadačního fondu Sportovců, jehož cílem je podpora mladých sportovců v přípravách na studium v zahraničí a zapojení profesionálních sportovců do dobročinných akcí. Druhým hostem besedy bude David Špunar, který založil Nadační fond Nenech to být, platformu a mobilní aplikaci fungující jako on-line schránka důvěry na školách a firmách po celém světě. O svých zkušenostech s pomocí druhým promluví také předseda správní rady Nadace Olgy Havlové Vojtěch Sedláček, který se dlouhodobě věnuje podpoře lidí bez domova a je zakladatelem projektu Nejdřív střecha. Moderovat bude Martina Malina Prášilová.
Pokud se chcete akce zúčastnit, kontaktujte, prosíme, paní Kateřinu Kubínovou (kubinova@vdv.cz)

Echo z Knihovny: Nepřekonatelný odpor. Jak moc ovlivní prezidentskou volbu
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 22. listopad 2022, 19:00 – 21:00
Jak moc ovlivní prezidentskou volbu fenomén „nepřekonatelného odporu“ většiny voličů k jednomu z velkých favoritů prvního kola? Můžeme zažít českou reprízu, kdy postup Jean Marie Le Pena do druhého kola mobilizoval Francii k rekordní účasti a podpoře jeho soupeře? Hosté: Martin Buchtík, ředitel agentury STEM, Marek Hanč, marketingový expert, který stojí za volebními úspěchy Andreje Babiše, a Michal Kormaňák, analytik agentury IPSOS. Diskuzi moderuje Lenka Zlámalová.
• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Rozdělení Československa: Co jsme získali a o co jsme přišli?
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 23. listopad 2022, 19:00 – 21:00
S třicetiletým odstupem pomalu nastává čas se bez emocí zamyslet nad okamžikem, kdy se po více než sedmdesáti letech soužití cesty českého a slovenského národa rozdělily, aby se opět sblížily již v rámci Evropské unie. Často se radujeme nad tím, jak blízko k sobě stále máme navzdory tehdejšímu rozchodu. Ale máme-li k sobě tak blízko, museli jsme se vůbec rozcházet? Bylo rozdělení nevyhnutelnou výslednicí abstraktních historických sil, jak se domnívají někteří, anebo důsledkem jednání konkrétních jednotlivců a motivů? Co znamená rozdělení pro chápání historických dějů a co říká o nás?
O událostech před třiceti lety budou v předvečer přijetí Ústavního zákona o zániku České a Slovenské Federativní Republiky diskutovat s Michaelem Žantovským jejich pamětníci a přímí účastníci - politoložka Soňa Szomolányi, profesorka Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě, právník Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu ČR, advokát Jan Kalvoda, bývalý ministr spravedlnosti ČR, a slovenský politik a sociolog Martin Bútora.

Agadir: Hassan Ali Djan – Na strunách naděje
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 25. listopad 2022, 19:00 – 21:00
Hudebně dramatické pásmo, které vychází z autobiografie afghánského autora Hassana Ali Djana, který před lety za dramatických okolností opustil svou vlast a po těžkých peripetiích získal azyl v Německu. Jeho příběh je odrazem současné společnosti, která se pohybuje mezi přirozenou schopností a snahou pomáhat člověku v nouzi a staronovými předsudky. Je také odrazem statečného odhodlání, houževnatosti a víry v dobro. Napětí mezi životem a smrtí, nebezpečím a odvahou je vyjádřena slovem, hudbou a pohybovými kreacemi. Literární předlohou je kniha Afghánistán. Mnichov. Já. Moje cesta za lepším životem.
Za finanční podpory Státního fondu kultury České republiky.

Jan Rejžek: Jste to vy?
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 28. listopad 2022, 18:00 – 20:00
Křest knihy vzpomínek hudebního, filmového, divadelního a sportovního publicisty a básníka Jana Rejžka (* 1954), známého čtenářům z mnoha novin a časopisů, ale i z rozhlasových a televizních pořadů po dobu více než čtyřiceti sedmi let.
Kniha je psána lehkým, zábavným perem, které nezapře hlavní rysy Rejžkova psaní, jak ho dobře známe – ironii i sebeironii, sarkasmus, břitkost, nesmlouvavou kritičnost, ale i humor, nadsázku a vtip. Kniha Jste to vy? nepochybně mnoho čtenářů naštve a rozčílí – jak ani u Rejžka nelze jinak –, jiné pobaví a poučí o četných detailech z českého kulturního a společenského života, rozhodně však nikoho nebude nudit.
Své vzpomínky představí osobně autor spolu s pozvanými hosty – Petrem Blažkem, Radkem Schovánkem a Pavlem Žáčkem.
Křest doplní duo Jaroslav Olin Nejezchleba a Norbi Kovács.

Beseda s Josefem Kroutvorem
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 29. listopad 2022, 19:00 – 21:00
Debata s básníkem, prozaikem a esejistou Josefem Kroutvorem, letošním laureátem Ceny Jaroslava Seiferta. Uvádí Jiří Peňás z Týdeníku Echo, účinkují spisovatel Miloš Doležal a harmonikář Vladimír Herák.
Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Nadací Charty 77.

Konobrže? Ale kdeže!
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 30. listopad 2022, 19:00 – 21:00
Večer (pro) Pavla Růžka
Jsou lidé, kteří píší, aby se uživili – a lidé, kteří žijí, aby mohli psát. Pavel Ružek (1951–2011) patřil beze sporu mezi ty druhé. Psaní obětoval vše. Včetně svých blízkých a vlastního zdraví. Ale na rozdíl od většiny podobně rozervaných duší po něm zůstalo skutečně pozoruhodné dílo, které by se mělo stát součástí českého literárního kánonu. Nemáme tím na mysli jen silně „rabiátské“ povídky otištěné v souborech Bez kůže (2010), Bez růže (2011) a Bez tebe (2022), ale též prózy Budižkničemu, Mistr světa či Obyčejný ráj, které vyšly ještě před sametovou revolucí.
O životní a umělecké cestě Pavla Růžka promluví jeho dcera Alžběta, písněmi na něj vzpomenou Jaroslav Hutka a Václav Koubek.
Uvádí Pavel Hájek.
Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Dybbuk.
Havel Channel
Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.
Publikace / E-shop
Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.
Kádrový dotazník
99,- Kč
Péče o stát
229,- Kč
Placka s motivem srdce
50,- Kč
Placka s portrétem Václava Havla
50,- Kč
Placka "Havel na hrad"
50,- Kč
Magnetka "Havel na hrad"
60,- Kč
Konference a ceny
Evropské Dialogy Václava Havla
Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.
Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.
Praha Plzeň Brno 2022Olomouc Praha 2023Praha 2021Mnichov 2020Brusel 2020Praha 2019Brusel 2019Praha 2018Brusel 2018Evropa na křižovatcePraha 2017Brusel 2017Praha 2016Brusel 2016Praha 2015Brusel 2015Brusel 2014Berlín 2014Praha 2014 - J. GauckBruggy 2014Praha 2014
Cena Václava Havla za lidská práva
Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.
12. ročník Ceny (2024)11. ročník Ceny (2023)10. ročník Ceny (2022)9. ročník Ceny (2021)8. ročník Ceny (2020)7. ročník Ceny (2019)6. ročník Ceny (2018)5. ročník Ceny (2017)4. ročník Ceny (2016)3. ročník Ceny (2015)2. ročník Ceny (2014)1. ročník Ceny (2013)O Ceně
Transatlantické dialogy Havel - Albrightová
Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.
Transatlantic Dialogues 2021Transatlantické dialogy 2022HATD 2022 Praha
Cena Toma Stopparda

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“
Tom Stoppard
Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši.
Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard.
Václav Havel
Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova
- spisovatel a dramatik, publicista a filozof
- jeden z trojice prvních mluvčích Charty 77
- vůdčí autorita československé společenské změny v listopadu 1989
- poslední prezident Československa a
- první prezident České republiky
- celoživotní zastánce lidských práv a svobod doma i ve světě.
Knihovna Václava Havla školám
Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.
Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:
- 83 vzdělávacích videí a podcastů
- Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
- 6 workshopů
- 5 webinářů
- 14 digitálních výstav
Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.
- 77670 záznamů celkově
- 32330 událostí ze života VH
- 2831 textů VH
- 2125 fotografií
- 407 video záznamů
- 569 audio záznamů
- 6583 dopisů
- 15100 textů o VH
- 8600 knih
- 43649 bibliografických záznamů
Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.
Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.
Přihlášení (jen pro registrované)

Den za dnem s Václavem Havlem
Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Letem světem s Václavem Havlem
Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Galerie kulturních osobností Oldřicha Škáchy
Galerie kulturních osobností Oldřicha Škáchy vám představuje unikátní a dosud neznámé fotografie Ludvíka Vaculíka, Jana Wericha, Milana Kundery, Marty Kubišové a mnoha dalších významných osobností jako autentický a originální zdroj poznání naší novodobé historie.

Jiná Evropa
Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela
Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Rozhovory Václava Havla
Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Archiv Pavla Juráčka
Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ.
Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“
Vše o Knihovně
Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost.
Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.
Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:
- organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
- formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
- organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Podpořte nás
Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Podpořte nás finančním darem
Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.
Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.
Pomozte nám rozšířit archív
Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.
Darovat lze i jinak
Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny.
Sdílejte informace o nás
Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích.
Dárcovství má svá pravidla
V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.
Zapojte se do dobrovolnictví
Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.