Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. června je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Program na Září 2020<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

My a Solidarita

My a Solidarita

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 1. září 2020, 17:00 – 19:00

31. srpna 1980 vznikl na základě dohody o ukončení stávky v loděnicích v polském Gdaňsku Nezávislý odborový svaz Solidarita. První nezávislé odbory ve východním bloku se ihned staly celonárodním hnutím, které otřáslo mocenským monopolem komunistické strany. Od začátku své existence kladla Solidarita důraz i na mezinárodní kontext svého poslání, což se nakonec projevilo Výzvou pracujícím ve východní Evropě, směřovanou lidem v dalších zemích východního bloku.

Jak vývoj v Polsku vnímala československá společnost? Do jaké míry ovlivnil český disent? Nakolik byla zkušenost Solidarity přenositelná do reality normalizačního Československa?

Diskutovat budou Alexandr Vondra, pamětník a bývalý disident, zapojený i do vzniku Polsko-československé solidarity, a polský historik Łukasz Kamiński.  

Pořad moderuje Michael Žantovský.

Večer se koná v polštině a češtině, tlumočení zajištěno.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Polským institutem Praha.

Bydlení pro město a město pro bydlení

Bydlení pro město a město pro bydlení

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 3. září 2020, 19:00 – 21:00

Nedostatek bytů je jedním z hlavních faktorů dlouhodobě omezujících rozkvět hlavního města. Zdlouhavá a nedostačující výstavba vedla zejména v posledních několika letech k prudkému zdražení cen nemovitostí i nájemního bydlení. Rozvoj sdílené ekonomiky vytlačuje soukromé bydlení ze středu města. Vedle bytů v komerčních projektech, které se pro průměrnou mladou rodinu stávají cenově nedostupné, a omezené nabídky sociálního bydlení, vyhrazené sociálně nejpotřebnějším, je nanejvýš žádoucí rozvoj bytové výstavby pro střední příjmové skupiny na družstevním principu a s podporou města. Lze tímto způsobem dospět k rozšíření nabídky cenově dostupnějších bytů? Je město připraveno takové projekty podpořit? Lze využít prudkého snížení poptávky po krátkodobých pronájmech, způsobeného krizí COVID-19, alespoň k částečnému návratu Pražanů do bytů
v centru města?

O těchto a dalších otázkách bude hovořit Hana Marvanová, radní HMP pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení, Tomáš Lapáček, ředitel Sekce strategií a politik Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, a ekonom a publicista Miroslav Zámečník.
 
Diskusi moderuje Michael Žantovský.
Knihovna Václava Havla na KNIHEXu

Knihovna Václava Havla na KNIHEXu

  • Kde: Kasárna Karlín, Praha 8
  • Kdy: 5. září 2020, 10:00 – 20:00

Na již tradičním setkání nakladatelů se čtenáři pod jednou střechou Vám nabídneme hřejivý koktejl z novinek a osvědčených titulů.

Vladimír Merta: Popelnicový román

Vladimír Merta: Popelnicový román

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 7. září 2020, 19:00 – 21:00

Popelnicový román je svým obsahem, stylem i celkovým vyzněním dílem v současné české próze ojedinělým. Vpravdě postmoderní próza, pracující s nesčetnými citáty, aluzemi, persiflážemi a pastišemi, je zdrcujícím šklebem nad českou dobou předlistopadovou, těsně polistopadovou i současnou. Stejně jako Jaroslav Hašek ve svém Švejkovi, i Vladimír Merta v Popelnicovém románu rezignuje na psychologii a realistický popis postav. Jsou mu pouhými figurínami ve hře, jejímž smyslem je ukázat to, co je nesmyslné, trapné, směšné – a přitom hrůzné. Hlavními Mertovými vypravěčskými prostředky jsou humor, vtip, nadsázka, ironie a sarkasmus. Popelnicový román není kniha na jedno přečtení, je to prozaický vulkán, který hrozí zavalit čtenáře lávou přesně mířené legrace, z níž mrazí.

Uvádí Michael Žantovský.

S autorem, Vladimírem Mertou, promluví redaktor knihy, Jan Šulc.

Čestným hostem je Jiří Dědeček.

Součástí večera bude četba těch nejvtipnějších pasáží z románu.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Galén.

Debata s Respektem: Česká mise na Tchaj-wan

Debata s Respektem: Česká mise na Tchaj-wan

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 8. září 2020, 19:00 – 21:00

Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan je jednou z nejdůležitějších událostí polistopadové zahraniční politiky. Co ukázala, jaký bude mít dopad na naše vztahy s Čínou a co jsou její přínosy a rizika.

Hosté: novináři Tomáš Etzler a Kateřina ŠafaříkováMiloš Vystrčil, politik a předseda Senátu Parlamentu ČR, a Pavel Fischer, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost 

Diskusi moderuje Ondřej Kundra.

Filip Topol: Kilián Nedory

Filip Topol: Kilián Nedory

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 10. září 2020, 19:00 – 21:00

Slavnostní uvedení souboru textů Filipa Topola o jeho legendárním a tajemném „příteli“ Kiliánu Nedorym, které ve valné většině nebyly publikovány. Večer uzavře projekce filmu/klipu Víta Pancíře Kilián Nedory z roku 1996.

Úvodní slovo: Pavel Hájek a Vít Pancíř

Ukázky čte Šimon Krupa.

Knihovna VH na BRaK

Knihovna VH na BRaK

  • Kde: Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava, Slovensko
  • Kdy: 11. září 2020, 10:00 – 13. září 2020, 18:00

Knihovna Václava Havla na bratislavském knižním festivalu premiérově rozbije svůj stánek a  představí publikační program, včetně horkých novinek. Více informací naleznete na www.brakfestival.sk

Večer s Guerillou a Vladimírem Drápalem

Večer s Guerillou a Vladimírem Drápalem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 14. září 2020, 19:00 – 21:00

Guerilla Records je nezávislé hudební vydavatelství z Loun, které se takřka dvacet let snaží zachytit hudbu i poezii, jejíž kořeny tkví v tzv. undergroundu, přičemž stopuje dílo a mnohdy i život tvůrců, kteří pracují teď a tady – ukazuje se, že v každé době a v každém systému je vždy celá řada umělců, kteří tvoří z vlastního přesvědčení, z vnitřního pnutí.

Guerilla je spojena s desítkami kapel, vydává CD legend, jako jsou Aktuál, Plastic People či DG 307, ale i méně známí Bratři Karamazovi, Odvážní bobříci či třeba lounská kapela Furt rovně, přičemž uvádí práce mimo jiné Dáši Vokaté, Jaroslava Erika Friče, Vratislava Brabence či Libora Krejcara…
I přes mohutný objem činnosti, do které patří pořádání literárních čtení, koncertů i festivalů, si Guerilla drží přehledný osobní rozměr a zůstává vydavatelstvím jednoho muže, Vladimíra Drápala, známého pod přezdívkou „Lábus“.

Večer uvádí a o Vladimírově žití, názorech, práci ve vydavatelství a také o jeho současné politické cestě s ním promluví Jáchym Topol.

Za doprovodu violoncellisty Tomáše Schilly své klasické i ty nejnovější verše přečte J. H. Krchovský.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Guerilla Records.

 
Jan Novák: Kundera. Český život a doba

Jan Novák: Kundera. Český život a doba

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 15. září 2020, 19:00 – 21:00

Jan Novák, jeden z předních českých spisovatelů současnosti, odpálil v červnu na zdejší literární scéně bombu. Jeho monografie s jednoduchým názvem Kundera spustila celou lavinu reakcí – od těch záporných až po zcela nadšené. Podobně diskutovaný titul tu nebyl dlouhá léta, pokud vůbec.

Vášně mezitím trochu ochladly a Jan Novák se vrátil ze stipendijního pobytu v Berlíně, takže nastal čas představit knihu české čtenářské obci.

Autorský večer uvede Michael Žantovský.

Moderuje Petr Onufer.

Vystoupí autor a redaktor knihy Michael Špirit.

Pořad můžete sledovat živě na webu České televize.

Jen jsme šli kolem

Jen jsme šli kolem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 17. září 2020, 19:00 – 21:00

Jakou roli hraje jednotlivec ve společnosti? A jakou má cenu osobní odvaha v době nesvobody? Proč je dnes důležité připomínat výjimečné osudy? Na tyto i další otázky hledá odpovědi kniha Jen jsme šli kolem (CPress, Albatros media 2020) novináře a ředitele neziskové organizace Elpida Jiřího Hraběte a odpovědi na ně budou hledat i hosté diskusního večera. 

Kniha je výběrem rozhovorů s mimořádnými osobnostmi, které v průběhu posledních téměř patnácti letech vycházely v mezigeneračním časopise Vital, který Elpida vydává. 

Uvedení knihy se zúčastní jak autoři rozhovorů, novinář Jan H. Vitvar, fotograf Jan Bartoš či režisérka a producentka Hana Třeštíková, tak osobnosti, se kterými rozhovory vedli – malířka a knižní ilustrátorka Věra Nováková, rozhlasový reportér Karel Tejkal, spisovatel a autor knih o faráři Josefu Toufarovi Miloš Doležal a architekt a spisovatel Michael Třeštík

Pořadem provází Bára Šichanová, moderátorka Radia Wave.

 
Václav Havel: Vize 2000

Václav Havel: Vize 2000

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 18. září 2020, 19:00 – 21:00

Projekce v naší zemi prakticky neznámého dokumentu Juraje Herze, ve kterém hovoří prezident Václav Havel s oscarovým hercem Maximilianem Schellem o své vizi nového tisíciletí, která ani dnes neztrácí na aktuálnosti.

Herce a politika pojí i fakt, že Schell v době, kdy Havel nesměl odjet z Československa, přečetl u příležitosti udělení Mírové ceny německých knihkupců ve Frankfurtu nad Mohanem v říjnu roku 1989 jeho děkovnou řeč.

Večer uvede Tereza Herz Pokorná.

Čtvrtstoletí s Lukašenkem. Co dál?

Čtvrtstoletí s Lukašenkem. Co dál?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 21. září 2020, 19:00 – 21:00

Bělorusko sice leží na východní hranici Evropské unie, ale pro její občany je to stále země neznámá. Na stránkách deníků se objevuje jen ve chvíli, kdy se její autoritářský vůdce rozhodne ignorovat pandemii, nebo když si chce hrát na volby, které žádnými skutečnými volbami nejsou. Režim reaguje hystericky, cenzura jede na plné obrátky a opozice je předem vyškrtnuta z kandidátských listin, nebo skončí ve vězení ještě dřív, než se pokusí protestovat.

Debatují Kryścina Šyjanok, Petr Hlaváček a Ondřej Soukup.

Moderuje Petruška Šustrová.

T. G. Masaryk ve vědě i v tvorbě

T. G. Masaryk ve vědě i v tvorbě

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 22. září 2020, 19:00 – 21:00

Od roku 1989 prošlo masarykovské téma celou řadou proměn. Výročí let 2017–2020 (80 let od úmrtí TGM v září 2017, sté výročí vzniku ČSR v říjnu 2018 a 170. výročí narození TGM v březnu 2020) znovu posílila zájem a podnítila vznik mnoha popularizačních, komerčních i akademických prací o T. G. Masarykovi; jeho obraz i životní vklad byly různě aktualizovány prostřednictvím textů, filmů i výtvarných děl. Snahu po autentičnosti a původnosti zpracování často provázelo hledání nových forem a alternativních prezentací.

Debata se soustředí na témata spojená s možnostmi „nekonečné“ inspirace výraznou historickou osobností napříč obory a žánry a na otázky spjaté s motivací tvůrců aktualizovat historické předlohy.

Pozvání do debaty přijali Zdeněk LežákPavel KosatíkPaulina Skavová, Maxim Velčovský ad.

Moderuje Vratislav Doubek.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem akademie věd ČR.

Monika Zgustová: Oblečené k tanci na sněhu

Monika Zgustová: Oblečené k tanci na sněhu

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 23. září 2020, 19:00 – 21:00

Monika Zgustová, česká spisovatelka a překladatelka do španělštiny a katalánštiny (převedla více než padesát děl významných českých autorů) žijící od osmdesátých let v Barceloně, představí jedno ze svých posledních děl na pomezí románu a literatury faktu Oblečené k tanci na sněhu, v němž zachycuje autentická svědectví devíti „silných, vnímavých a statečných“ žen, které se dostaly do spárů jednoho z nejděsivějších totalitních režimů, a přece se nezlomily a dokázaly se vrátit do alespoň zčásti normálního sovětského života.

Zgustové hrdinky líčí nejen své děsivé zkušenosti s prostředím stalinských lágrů, ale také strázně onoho „návratu do civilu“, jenž byl nejednou stejně nesnadný jako pobyt v místech s běžným lidským životem skoro neslučitelných.

Všechny se shodnou na tom, že přežily zejména díky skutečnosti, že se upnuly na literaturu a poezii a nalezly krásu i ve zcela odlidštěných podmínkách a že jim pobyt v táborech pomohl si uvědomit, jaké hodnoty jsou skutečně důležité. Drásavému tématu navzdory je kniha oslavou života a vyznívá pozitivně v tom smyslu, že i takto drastickou zkušenost je možné přežít.

Večer uvádí Libor Dvořák.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Argo.

Odhalení pamětní schránky Ivana „Magora“ Jirouse

Odhalení pamětní schránky Ivana „Magora“ Jirouse

  • Kde:
  • Kdy: 23. září 2020, 16:00 – 18:00

23. září by se Ivan Martin Jirous, básník, spiritus agens českého undergroundu a vězeň svědomí dožil 76 let. K tomuto výročí odhalují Knihovna Václava Havla, Karel Schwarzenberg, rodina a přátelé na domě v Nádražní 28, kde Magor trávil poslední léta svého života, pamětní schránku, která je dílem výtvarníka Jakuba Grece. Pamětní setkání uvede v 16 hodin ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, Magorovy verše bude číst Jáchym Topol, vystoupí též básníkovi nejbližší a přátelé.

Život po návratu z ulice

Život po návratu z ulice

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 24. září 2020, 19:00 – 21:00

Nemají domov, ale chtějí být přínosní pro společnost. Co spojuje organizace jako Kuchařky bez domova, Pragulic či Přestupní stanice? Jsou místem, které mění životy – poskytují práci a zázemí lidem bez domova. Přijďte si poslechnout, jak vznikaly inovativní projekty, které vrací lidi bez domova zpět do společnosti, upozorňují na problematiku bezdomovectví, bourají předsudky a propojují lidi bez domova a s domovem.

Besedy se zúčastní Eva Dudová, zakladatelka Přestupní stanice, Magdalena Hrdličková za projekty Jako doma a Jídelna Kuchařek bez domova, a také pan Roman, průvodce z organizace Pragulic. 

Na úvod besedy sociolog Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí Petr Holpuch představí výsledky celorepublikového sčítání lidí bez domova. 

Moderuje Martin Churavý

Besedu pořádá Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

 
Krátká báseň

Krátká báseň

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 29. září 2020, 19:00 – 21:00

Od Karla Havlíčka Borovského k Václavu Havlovi.

Krátká báseň je vedle veršů psaných veršem vázaným či volným, znalci a obdivovateli uznávána jako třetí ponorná řeka poezie.

Uváděný výbor zahrnuje klasika žánru K. H. Borovského až po texty třeba Egona Bondyho, Ivana M. Jirouse, Violy Fischerové či experimentujícího Václava Havla.

Večer zahájí Jiří Macháček, šéfredaktor nakladatelství Protimluv. O knize promluví profesor Jiří Trávníček. Verše přečte Jana Franková a Hynek Chmelař. Hudební doprovod (violoncello, viola da gamba) Irena a Vojtěch Havlovi.

Uvádí Jáchym Topol

K sdílení, diskusi či polemice o krátké básni bude připraven editor a básník Zdeněk Volf.

V závěru, za přítomnosti zúčastněných autorů, bude proveden obřad „úklona knize“.

 
Debata s Milošem Vystrčilem

Debata s Milošem Vystrčilem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 30. září 2020, 19:00 – 21:00

S Milošem Vystrčilem o svobodě, úloze lidských práv v zahraniční politice, parlamentní diplomacii a významu Senátu rozmlouvá Michael Žantovský. Diskusi budeme vysílat živě na Facebooku a na www.havelchannel.cz

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 70973 záznamů celkově
  • 27902 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8269 knih
  • 40709 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury