Menu Prohledat web KVH EN

„Žijeme prostě v době, kdy může lidstvo čelit všem hrozbám, které se nad ním vznášejí, jen probudí-li se v něm, to znamená v každém z nás, s novou silou a novým étosem odpovědnost za svět jako celek. Myslet jen na sebe je za těchto okolností sebevražedné pro všechny, mocné i slabé, velké i malé.“ Fulbrightova cena, Washington D.C. 3. října 1997

Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Vánoce 2020 s Knihovnou Václava Havla  19/11/20

Ponožky dostane každý druhý... Proč tedy nedarovat též členství v Klubu přátel Knihovny VH? Více informací naleznete na www.havelnavzdy.cz

Ilustrace

Klub Knihovny Václava Havla  13/10/20

Milí přátelé, po dobu nouzového stavu budou plánované pořady přenášeny živě na našem Facebooku. Ze záznamu je poté můžete zhlédnout na Havel Channel. Náš e-shop nadále funguje, osobní odběr po předchozí domluvě (info@vaclavhavel.cz). Děkujeme za pochopení!

Ilustrace

Webináře v době nouzového stavu  07/10/20

Držíme palce všem středním školám, které v těchto dnech přechází na on-line výuku. Pokud hledáte zpestření nebo doplnění on-line výuky, využijte naše interaktivní webináře! Diskutujeme v nich o lidských právech a československé historii 2. pol. 20. století, čteme ukázky z Audience a eseje Moc bezmocných. Více zde.

Ilustrace

Archiv Knihovny Václava Havla  30/09/20

Vážení přátelé, od pondělí 5. října bude náš archiv k dispozici jen po předběžné domluvě. V případě zájmu napište na e-mail (martin.vidlak@vaclavhavel.cz | petr.kalas@vaclavahavel.cz). Děkujeme Vám za pochopení!

Program na Říjen 2020<>

Petr Fischer: Byla tohle krize?

Petr Fischer: Byla tohle krize?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 1. říjen 2020, 16:00 – 18:00

Co se dělo s českou společností, s celým světem v době prvních měsíců ohrožení covidem-19? Co jsme se dozvídali o sobě?

Petr Fischer jako jeden z mála českých novinářů schopných přesně a rychle pojmenovávat události, odkrývat význam gest a proslovů pozorně sledoval a glosoval opatření vlád, přístup politiků a reakce občanů, od chvíle, kdy téměř všechny státy šlapaly na brzdy. Soubor jeho brilantních úvah v pomyslném dialogu s filozofy od Derridy po Žižeka, s politiky od Hamáčka po Merkelovou, od Camuse po Houellebecqa zachycuje proměnu, která nevynechala nikoho z nás a napověděla, co bychom měli či mohli jako lidstvo dělat.

Co je správné? Co je normální? Co je mravné? Otázky nejenže zůstávají, ale stávají se ještě naléhavějšími. 

S autorem Petrem Fischerem o společenských, politických a ekonomických dopadech koronavirové pandemie budou besedovat socioložka Tereza Stöckelová a informatik a analytik sociálních sítí Josef Šlerka. Účast přislíbil také autor předmluvy ke knize právní filozof a sociolog Jiří Přibáň, pokud mu to podmínky cestování mezi Velkou Británií a Českem dovolí.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Novela bohemica.

 
Karel Pecka: Motáky nezvěstnému

Karel Pecka: Motáky nezvěstnému

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 1. říjen 2020, 19:00 – 21:00

Po třiceti letech vychází stěžejní dílo Karla Pecky jako kniha a audiokniha.  

Strhující románový příběh dvacetiletého Viléma Svobody, politického vězně padesátých let, líčí brutální, avšak skutečné poměry v československých koncentračních táborech, zejména v uranových dolech na Jáchymovsku. Je zároveň podobenstvím o hledání mravní síly a vnitřní svobody nevinného člověka uprostřed vražedného systému.

O přelomové knize a o jejím autorovi promluví socioložka Jiřina Šiklová, psycholog Cyril Höschl, nakladatel Daniel Pagáč a další hosté.

Debatu moderuje badatel Jiří Padevět

Z díla Karla Pecky přečte ukázky Igor Bareš.

Hudební doprovod: Jaroslav Hutka

Uvádí Jáchym Topol

Knihovna Václava Havla na Tabooku

Knihovna Václava Havla na Tabooku

 • Kde: Tábor
 • Kdy: 2. říjen 2020, 10:00 – 3. říjen 2020, 19:00

Na tradičním setkání malých nakladatelů se čtenáři, které se koná každoročně v jihočeském Táboře, Vám nabídneme novinky i již osvědčené tituly z naší produkce.

Filozof praktický. O místo filozofie v životě a světě

Filozof praktický. O místo filozofie v životě a světě

 • Kde: on-line
 • Kdy: 5. říjen 2020, 10:00 – 12:00

V pondělí 5. října, v den nedožitých 84. narozenin Václava Havla, udělila Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 svou v pořadí 22. Cenu. Laureátem je Ivan Chvatík, významný filosof a zakladatel Archivu Jana Patočky při Filosofickém ústavu Akademie věd ČR. Nadace se rozhodla, že z důvodu nouzového stavu uspořádá slavnostní ceremoniál a diskusi s laureátem V PŘÍŠTÍM ROCE.

Možnosti slasti | Jan Němec a Marta Dzido

Možnosti slasti | Jan Němec a Marta Dzido

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 6. říjen 2020, 19:00 – 21:00

Jak dnes napsat milostný román? Jan Němec a Marta Dzido ve svých prózách hledají jazyk pro lásku, vášeň a erotickou přitažlivost, zatímco se obratně vyhýbají červené knihovně i pornografii. Slast a Možnosti milostného románu si hrají se čtenářem, slovy a žánrem romance: nemůžete se nezamilovat! 

Marta Dzido (nar. 1981), spisovatelka, novinářka a režisérka. Kniha Slast (Frajda, 2018) získala Cenu Evropské unie za literaturu, česky vyšla v roce 2019 (přel. Anna Plasová, Dokořán). V Česku byly také uvedeny její dokumenty Solidarita podle žen a Silačky.

Jan Němec (nar. 1981), spisovatel, redaktor a literární kritik, působí a své knihy publikuje v časopise a nakladatelství Host. Jeho románový debut Dějiny světla (2013) byl rovněž oceněn Cenou EU za literaturu, v roce 2019 publikoval Možnosti milostného románu, nominovanou na cenu Magnesia Litera.

Večer moderuje Klára Fleyberková.

• Pořad můžete sledovat živě na našem Facebooku, poté naleznete záznam na www.havelchannel.cz

Spoluorganizátory programu v rámci Polsko-českého literárního podzimu jsou České literární centrum, Instytut Książki, Knihovna Václava Havla a Svět knihy.

 
Někam jsem to schoval

Někam jsem to schoval

 • Kde: www.havelchannel.cz
 • Kdy: 7. říjen 2020, 19:00 – 21:00

Uvedení zatím posledního objeveného díla Václava Havla.

Před třemi lety vydala Knihovna Václava Havla jako příležitostný tisk pod titulem Případ CH77 I. Přepadení fragment rozsáhlejšího textu, v němž Havel popisuje týdny a měsíce pronásledování a perzekucí po zveřejnění Charty počátkem roku 1977. Fragment, v němž se střídá faktografie událostí vylíčených s typickou havlovskou pečlivostí se stejně typickou reflexí absurdních aspektů celé situace, Havel kamsi uschoval, aby ho neobjevila StB, a poté zapomněl kam. Teprve v roce 2016 ho v pozůstalosti Havlova přítele Zdeňka Urbánka objevil jeho vnuk David Dušek. Jak se nyní ukazuje, byl to jen střípek ucelenějšího textu, který je současně jedinečným dobovým svědectvím i literárním dílem.

Nový havlovský objev představí Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla, a David Dušek.

Ukázky z textu přečte Jáchym Topol.

• Pořad můžete sledovat živě na našem Facebooku, poté naleznete záznam na www.havelchannel.cz •

Karel Hvížďala: Věta jako povolání

Karel Hvížďala: Věta jako povolání

 • Kde: on-line
 • Kdy: 8. říjen 2020, 19:00 – 21:00

Soubor čtyř knih Osmý den týdne, Dobře mrtvý dědeček, Exilový orloj a Šváb nereptá jsou vzpomínkami – nezapomínkami na autorovo dětství, exil a návrat do Čech, doplněné o eseje, povídku, rozhovor a portréty osobně nezbytných lidí.

Povídání nad knihami se účastní autor, editoři Zdenko Pavelka a Miloš Voráč a celé dílo pokřtí Radkin Honzák.

Ukázky čte Jiří Lábus. Večerem provází Petr Fischer.

Hudbou doprovází Jiří Stivín.

• Pořad proběhne bez publika, můžete ho ale sledovat živě na našem Facebooku, poté naleznete záznam na www.havelchannel.cz •

Václav Havel Symposium on Human Rights

Václav Havel Symposium on Human Rights

 • Kde: on-line
 • Kdy: 12. říjen 2020, 17:00 – 17:45

In cooperation with Forum 2000 and Information Centre for Democracy and Human Rights in China. 

CHINA: A HUMAN RIGHTS CONUNDRUM

Being a communist dictatorship since 1949, the human rights record of the People's Republic of China has always been dark. However, with the economic opening after 1978, the subsequent economic success and the rise of the middle class, hopes emerged about a gradual improvement in the field of human rights as well. Any expectations in this regard, however, have been quashed after President Xi Jinping assumed power. Disregard to international obligations, systematic efforts at forced ethnic and cultural assimilation, and modern concentration camps, combined with thorough digital surveillance, are the realities of today's „People's Republic“. What is the perspective for human rights in China? 

Moderator:

Tomáš Vrba, Chairman, Board of Directors, Forum 2000 Foundation, Czechia 

Speakers: 

Lobsang Sangay, Sikyong, Central Tibetan Administration, Tibet 

Nury A. Turkel, Commissioner, U.S. Commission on International Religious Freedom , USA/China 

Loretta Lau, Artist, Hong Kong

Debata s Respektem: Ženská práva v době krize

Debata s Respektem: Ženská práva v době krize

 • Kde: on-line
 • Kdy: 13. říjen 2020, 19:00 – 21:00

Diskuse redaktorů týdeníku Respektu a jejich hostů na aktuální téma.

Hosté: socioložka Marcela Linková, Johanna Nejedlová, spoluzakladatelka organizace Konsent, a právnička Pavla Špondrová

Moderuje Silvie Lauder.

• Pořad můžete sledovat živě na našem Facebooku, poté naleznete záznam na www.havelchannel.cz •

Festival demokracie v Knihovně Václava Havla

Festival demokracie v Knihovně Václava Havla

 • Kde: on-line
 • Kdy: 13. říjen 2020, 16:00 – 15. říjen 2020, 15:00

Festival demokracie tematicky navazuje na 24. konferenci Forum 2000, která se v letošním roce uskuteční čistě on-line a která má název „Nový svět na obzoru? Jak obnovit odpovědnost a solidaritu“. Hosté se v diskusích a přednáškách zaměří na hledání cest k obnově odpovědnosti a solidarity v radikálně se měnícím světě.

13. 10. | 16.00 – 17.30 
ROLE LIDSKÝCH PRÁV V 21. STOLETÍ

Když byla v roce 1948 přijata Všeobecná deklarace lidských práv, svět byl dosti odlišným místem. Několik let trvající válka a hororové příběhy holocaustu měly dopad na velkou část společnosti. V roce 2018 jsme oslavili 70. výročí přijetí deklarace a také 65. výročí existence Evropské úmluvy o lidských právech. Oba důležité dokumenty nyní procházejí zatěžkávací zkouškou v souvislosti se změnou politického prostředí, vzestupem iliberálních režimů nebo klimatických změn. Výzvou jsou také digitalizace, umělá inteligence, otázky okolo práva na soukromí a svobody projevu v internetovém prostředí. Svět se mění, na což musí demokratické systémy celého světa včas adekvátně reagovat.

Potvrzení hosté:
▪️ Anna Šabatová, bývalá veřejná ochránkyně práv
▪️ Linda Sokačová, ředitelka, Amnesty International ČR
▪️ Šimon Pánek, výkonný ředitel, Člověk v tísni
▪️ Aleš Gerloch, vedoucí Katedry teorie práva a právních učení, Právnická fakulta, Univerzita Karlova
▪️ Jan Kysela, vedoucí Katedry politologie a sociologie, Právnická fakulta, Univerzita Karlova
 
Moderátor: Jan Macháček

• Pořad můžete sledovat živě na našem Facebooku

The Other Europe

The Other Europe

 • Kde: on-line
 • Kdy: 13. říjen 2020, 17:30 – 17:45

Jacques Rupnik, the author of the film document The Other Europe shot in 1987-88 in Central Europe, will present the international project of digitalisation of the interviews from the film document. Moderated by Ian Willoughby. More information about the project: www.othereurope.com
In cooperation with Forum 2000.

Dialogy Václava Havla o lidských právech: Práva žen v čase krize

Dialogy Václava Havla o lidských právech: Práva žen v čase krize

 • Kde: on-line
 • Kdy: 14. říjen 2020, 16:00 – 19:00

Diskuse můžete sledovat živě na Facebooku Knihovny Václava Havla.

16.00–16.45 Mezinárodní Dialog o ženských právech v čase krize

Účast potvrdily: Madeleine Albrightová, Karolina Wigura a Svjatlana Cichanouská
 
(panel proběhne v angličtině)
 

16.45 On-line rozhovory s významnými představitelkami v oblasti ženských práv

Najia Nasim (ředitelka Women for Afgan Women, organizace byla mezi finalisty Ceny Václava Havla za lidská práva v roce 2015)
 
Hülya Gülbahar (turecká advokátka se zaměřením na lidská práva, řečnice na konferenci k Ceně VH za lidská práva z roku 2018)
 

17.25 Série videí Tři otázky

Odpovídat budou Michaela Bakala, Nora Fridrichová, Magda Vášáryová a Tereza Engelová.
 
 
Dialogy Václava Havla o ženských právech se uskuteční díky laskavé podpoře Nadace Sekyra Foundation.
 
Setkání pořádáme ve spolupráci s Forem 2000.
 
Cena Václava Havla za lidská práva nemůže být letos v řádném termínu udělena, neboť náš partner, parlamentní shromáždění Rady Evropy, zasedá na podzim pouze virtuálně. Cena by měla být udělena při příležitosti jeho lednového zasedání a Knihovna Václava Havla bude připravena ji doprovodit další konferenční akcí.
 
Evropští básníci naživo

Evropští básníci naživo

 • Kde: www.havelchannel.cz
 • Kdy: 15. říjen 2020, 19:00 – 21:00

Tradiční čtení českých a zahraničních básníků v rámci festivalu Stranou – evropští básníci naživo a koncert violoncellisty Petra Hejného.

Hosté: Nataša Burger (SLO–CZ) / Petr Hruška (CZ) / Zita Izsó (HU) / Dora Kaprálová (DE–CZ) / Nina Medved (SLO) / Andraž Polič (SLO–CZ) / Ivo Stropnik (SLO) 

Večerem provází Lenka a Peter Kuharovi.

Večer natáčíme, záznam můžete zhlédnout po konání akce na www.havelchannel.cz.

Máme pamětníka ve škole. Jenže dá se mu věřit?

Máme pamětníka ve škole. Jenže dá se mu věřit?

 • Kde: on-line
 • Kdy: 25. říjen 2020, 17:00 – 19:00

Případ Věry Sosnarové vzbudil vloni diskuzi nejen mezi historiky, ale také mezi pedagogy. Řadu let jezdila do škol a tvrdila, že byla vězněná v gulagu. Historik Adam Hradilek zjistil, že její vyprávění se diametrálně liší od toho, co je v archivech. Jak pedagogové reagovali na to, že má dramatický příběh Sosnarové trhliny? A co nyní řeší, než si pozvou pamětníka do školy? Budou více obezřetní a začnou pátrat v archivech po minulosti těch, které zvou na besedy se studenty? Nebo je pro ně důležitější, aby představili někoho, kdo má dramatický příběh?

Diskutující:
Pavel Martinovský – předseda Asociace učitelů dějepisu ČR
Jaroslav Pinkas – pedagog a didaktik vzdělávacího oddělení Ústavu pro studium totalitních režimů
Magdalena Benešová – vedoucí vzdělávacích projektů Příběhy našich sousedů

Moderátorka:
Irena Kalhousová – politoložka, ředitelka Herzlova centra izraelských studií Univerzity Karlovy

• Pořad můžete sledovat živě na našem Facebooku, poté naleznete záznam na www.havelchannel.cz

Donbas – Reportáž z ukrajinského konfliktu

Donbas – Reportáž z ukrajinského konfliktu

 • Kde: on-line
 • Kdy: 29. říjen 2020, 19:00 – 20:00

Slovenský reportér Tomáš Forró se zabývá krizovými oblastmi a válečnými konflikty po celém světě. V Knihovně Václava Havla představí svou – v českém překladu – novou knihu Donbas (Paseka, 2020), ve které popisuje reportérskou misi do nitra války na Ukrajině. 

Co ho tam nejvíce překvapilo? Do jakých nebezpečných situací se dostal? S jakými lidmi se setkal a jak se mu podařilo získat jejich osobní zpovědi?

Diskusní večer s autorem o dění na Ukrajině. Moderuje Ondřej Soukup.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Paseka.

• Pořad můžete sledovat živě na našem Facebooku, poté naleznete záznam na www.havelchannel.cz

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Vzdělávací projekty

Ilustrace

Webinář: Ne svobodná tvorba

Webinář se zaměřuje na období českého undergroundu. Studenti se dozví, jak vypadala zakázaná kultura v období normalizace, jak lidé toužili svobodně poslouchat hudbu bez diktátu totalitního režimu a jak za to někteří tvrdě zaplatili. Ukážeme si, jak jeden koncert pomohl v boji za demokracii a dal podnět k vzniku Charty 77.

Ilustrace

Webinář: Moc bezmocných

Interaktivní webinář přibližuje studentům středních škol klíčovou esej Václava Havla Moc bezmocných formou videoukázek a diskuse o jejích klíčových tématech i dějinném kontextu, v němž text vznikl. Pro pedagogy představuje webinář vhodné doplnění k tématu Havel-spisovatel/filosof i k tématu československých dějin 2. poloviny 20. století.

Ilustrace

Webinář: Audience

Interaktivní webinář poskytuje studentům možnost nahlédnout na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Pro pedagogy představuje vhodné doplnění k tématu Havel – spisovatel i k tématu československých dějin 2. poloviny 20. století.

Ilustrace

Webinář: Lidská práva aneb do vězení za písničku?

Webinář pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Ilustrace

Každý může změnit svět - Lidská práva v životě a díle Václava Havla

Šestidílná vzdělávací videosérie seznamuje mladé diváky s nejdůležitějšími historickými událostmi druhé poloviny 20. století v Československu a ukazuje jim důležitost boje za lidská práva. Sérií provází zpěvačka a moderátorka Emma Smetana a choreograf a producent Yemi. Moderátory anglické verze jsou rodilí mluvčí.

Ilustrace

Rok revoluce

Sametový rok pohledem mladé youtuberky. Série sedmi video lekcí mapuje revoluční rok od ledna do prosince 1989 a přibližuje tak klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratickou zemi.

Ilustrace

Číst Havla

Soubor krátkých videoklipů, v nichž mladé osobnosti českého veřejného prostoru představují ikonické i méně známé texty Václava Havla.

Ilustrace

Václav Havel tady a teď

Cyklus putovních besed nejen o VH s Michaelem Žantovským a jeho kolegy, určený studentům středních škol, knihovnám a kulturním centrům.

Ilustrace

Soutěž o nejlepší studentský esej

Jedním z ústředních žánrů tvorby Václava Havla je žánr eseje – na témata literární, umělecká, společenská, politická i duchovní. Eseje Václava Havla, jako je Moc bezmocných či Slovo o slovu, se staly klasickými texty české literatury, byly přeloženy do desítek jazyků a patří k nemnoha skutečně světově proslulým výtvorům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení. Literární soutěž pro studenty středních škol vyhlašuje Knihovna Václava Havla každoročně na začátku školního roku.

Ilustrace

Knihovničky Václava Havla

Knihovničky Václava Havla jsou nově vznikající klíčový projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je vytvoření celorepublikové sítě základních a středních škol, které s podporou KnVH aktivně šíří odkaz Václava Havla mezi své žáky a studenty. Smyslem knihovniček je vytvořit na školách (po vzoru již existujících laviček VH) malé knihovny, na nichž škola bude shromažďovat jak texty Václava Havla, tak texty s ním úzce související. Knihovničky budou moci obsahovat i další písemné, zvukové a audiovizuální záznamy a fotografie.

Ilustrace

Zítra to spustíme

Divadelně vzdělávacím projektem Zítra to spustíme si Knihovna Václava Havla připomněla 100. výročí založení Československa. V jeho rámci nazkoušelo 20 školních a amatérských studentských spolků z celé ČR hru Václava Havla Zítra to spustíme a během října 2018 ji odehrálo ve své třídě, škole, v místním kulturním domě či divadle. Všechny zapojené soubory se na konci projektu sešly na společném filmově-divadelním pásmu v Divadle v Dlouhé dne 27. 11. 2018, kde se formou živých a filmových ukázek všechny vytvořené inscenace prezentovaly.  

Ilustrace

Prohlídka expozice Havel v kostce s výkladem

Komentovaná návštěva expozice Havel v kostce je určena všem zájemcům z řad základních a středních škol. Expozice se skládá ze známých i méně známých fotografií, na jejichž základě jsou žáci a studenti seznamováni s životem a myšlenkami Václava Havla. Doporučená délka návštěvy je 60 minut a doporučený počet osob ve skupině je 20.

Ilustrace

Workshop: Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce

Interaktivní workshop v délce 180 minut je určen pro žáky a studenty základních a středních škol. Účastníci v něm pracují s vybranými texty Václava Havla a fotografiemi mapujícími dobové dění, kriticky se nad nimi zamýšlí a zpracovávají konkrétní badatelské úkoly. Workshop souvisí nejen s výukou českých dějin, ale i s osobnostní, literární, uměleckou a mediální výchovou a s výchovou k demokratickému občanství. Scénář vychází z cílů Rámcových vzdělávacích programů pro ZŠ a SŠ.

Ilustrace

Workshop: Audience

Interaktivní  workshop pro studenty středních škol nahlíží na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Účastníci zažijí dramatický text jak z čistě divácké perspektivy, tak jako tvůrci samotní.

Ilustrace

Workshop pro 1. stupeň ZŠ: Příběh Václava Havla

Interaktivní workshop představí mladším školním dětem Václava Havla nejen jako osobnost, která významným způsobem ovlivnila část naší historie a literatury, ale také jako člověka se zajímavým životním příběhem. 

Ilustrace

Workshop: Lidská práva aneb do vězení za písničku?

Workshop pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Ilustrace

Workshop: (Ne)svobodná tvorba

Workshop se zaměřuje na seznámení se s uměním českého undergroundu a jeho historických souvislostí. Studenti se dozvědí, proč některé umění bylo zakázané a jiné povolené, a jak a kde probíhaly výstavy, koncerty, přednášky a divadla zakázaných umělců.

Výstavy

Ilustrace

Havel v kostce (stálá expozice)

Expozice Knihovny Václava Havla přibližuje návštěvníkům životní osudy Václava Havla kolážemi fotografií a citátů. Dotykové obrazovky vřazují jednotlivé kapitoly života do širších kulturněhistorických souvislostí. Velkoplošná interaktivní mapa umožňuje návštěvníkům učinit si plastickou představu o světové „stopě“ Václava Havla.

Ilustrace

Oldřich Škácha – Okupace 1968

Soubor fotografií Oldřicha Škáchy ze sbírky Knihovny Václava Havla.

Ilustrace

Tváře vzdoru

On-line fotografická výstava Pavla Hrocha zobrazuje příběhy lidí, kteří se v rozpětí mnoha desítek let československé historie postavili proti zlu, nelidskosti, útlaku, barbarství a nekulturnosti, kteří v určitých chvílích projevili odvahu, vůli ke svobodě, lásku k bližním a zdravý rozum.

Ilustrace

Přes Východ na Západ

Na podzim roku 1989 zaplavila Prahu vlna občanů Německé demokratické republiky. Československé hlavní město se pro ně mělo stát přestupní stanicí v cestě za svobodou, do západní části kdysi společné země, jejíž rozdělení symbolizovala Berlínská zeď. Jedním z hlavních důvodů pro nenadálý nárůst počtu uprchlíků byla obava, že NDR ještě před oslavami ke 40. výročí svého založení uzavře hranici s Československem, jedinou zemí, do které mohli východoněmečtí občané.

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období transformace, počátku devadesátých let, kdy se v Československu dělo to, co bylo před tím nemožné a nepředstavitelné, dobu radosti, karnevalového veselí, dobu vizí, přání a velké a možná i trochu naivní víry v budoucnost. Poskytují po dvaceti pěti letech zrcadlo, jakým způsobem se tyto sny a vize podařilo naplnit a kde se právě teď nacházíme.

Ilustrace

Odcházení

Příběh poslední divadelní hry a prvního filmu Václava Havla (1988–2011)

Ilustrace

Srpnová invaze na Hrádeček

Setkání dětí disidentů a dalších osobností, které vzpomínaly na Václava Havla. Výstava je pestrou koláží fotografií, audiozáznamů – od vystoupení jednotlivých účastníků na téma „Můj život s Václavem Havlem“ až po koncert Moniky Načevy a Michala Pavlíčka – a unikátních archiválií.

Depozitář

Za dobu svého trvání Knihovna Václava Havla připravila a uspořádala desítky výstav. Část z nich – přibližující nejen život a dílo Václava Havla, ale též nejrůznější kulturní, historické a společenské fenomény českých zemí 2. poloviny 20. století – se stala součástí jejího archivu. Nyní bychom je rádi prostřednictvím tohoto digitálního depozitáře nabídli dalším vzdělávacím a kulturním institucím (školám, knihovnám, klubům…) k bezplatnému využití.  

Ilustrace

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

Výjimečné snímky zachycující příběh ikonického plakátu „Havel na hrad“, atmosféru...

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období...

Ilustrace

Samizdat a Edice Expedice

Výstava věnovaná nejen knižní edici, kterou v roce 1975 založil se svými přáteli Václav Havel....

Ilustrace

Hele, Havel!

Výstava vytvořená z výběru fotografií, které do Knihovny Václava Havla doputovaly během...

Ilustrace

Antikódy (velké)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Ilustrace

Měli jsme underground a máme prd

Výstava připomíná symbolickou roli, jakou hrál Václav Havel v literární tvorbě undergroundu 70....

Ilustrace

Já prostě nemůžu žít jinak!

Výstava koláží z dobových dokumentů a fotografií, uspořádaná k 30. výročí procesu...

Ilustrace

Platón na Kampě – LOTR na Hrádečku

Dokumentární výstava přibližující Kampademii coby jedinečné intelektuální...

Ilustrace

Havel v kostce

Koláž z textů, dokumentů a fotografií zachycující Václava Havla jako dítě z bohaté...

Ilustrace

Antikódy (malé)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

 • 52990 záznamů celkově
 • 15303 událostí ze života VH
 • 2994 textů VH
 • 2086 fotografií
 • 281 video záznamů
 • 559 audio záznamů
 • 6524 dopisů
 • 14722 textů o VH
 • 6699 knih
 • 27471 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla shromažďuje, zkoumá, zveřejňuje, šíří a hájí myšlenkový, literární a politický odkaz velké postavy moderních českých dějin - spisovatele, dramatika, myslitele, bojovníka za lidská práva a československého a českého prezidenta. Zabývá se také osobnostmi, událostmi a jevy, které s odkazem Václava Havla souvisí, a snaží se je přibližovat a zasazovat do dobového i současného kontextu.

Od srpna 2014 sídlí Knihovna Václava Havla na adrese Ostrovní 13, Praha 1. Přízemní prostory této budovy jsou věnovány expozici „Václav Havel aneb Havel v kostce“ a klubovým akcím Knihovny VH: pořádání nejrůznějších seminářů, autorských čtení, výstav, přednášek, koncertů a divadelních představení. V prvním patře se nachází kanceláře, archiv, průběžně doplňovaná knihovna a badatelna pro veřejnost.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

 • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
 • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
 • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla

„Domnívám se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.“ – Michael Žantovský

Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!

 

Podpořte nás
jednorázově
Přispět

Přítel

200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.

Patron

1200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost

Partner

? Kontaktujte nás
pro další informace
Kontaktovat

Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...

Podpořte nás

Finanční dary

Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH

Nebo bankovním převodem do:

ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1

 • číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
 • číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
 • číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD

V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.

Dárci s občanstvím USA nás mohou podpořit prostřednictvím Vaclav Havel Library Foundation New York.

Dary a zápůjčky archivu KnVH

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.

V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.

Stáže

Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.

Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.

Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.

Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.

Mediální a propagační spolupráce KnVH

Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.

Dobrovolníci

Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.

Bakala PhilanthropyRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury