Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. června je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Program na Duben 2020<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Magnesia Litera IV

Magnesia Litera IV

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 2. duben 2020, 19:00 – 21:00

Autorská čtení tvůrců nominovaných v některé ze sedmi kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera. Uvádí Pavel Mandys z pořádajícího spolku Litera.

Romi Grey: Jmenuji se Orel (DILIA Litera za debut roku), Ema Labudová: Tapetář (DILIA Litera za debut roku), Aleš Palán: Jako v nebi, jenže jinak (Litera za publicistiku) a Michal Vrba: Kolem Jakuba (Litera za prózu)

Možnosti slasti / Polsko-český literární večer

Možnosti slasti / Polsko-český literární večer

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 6. duben 2020, 19:00 – 21:00

​Jak dnes napsat milostný román? Jan Němec a Marta Dzido ve svých nových prózách hledají jazyk pro lásku, vášeň a erotickou přitažlivost, zatímco se obratně vyhýbají červené knihovně i pornografii.

Marta Dzido je spisovatelka, novinářka a režisérka. Kniha Slast (2018) získala Cenu Evropské unie za literaturu, česky vyšla v roce 2019 (překl. Anna Plasová). V Česku byly také uvedeny její dokumenty Solidarita podle žen a Silačky.

Jan Němec je spisovatel, redaktor a literární kritik, působí v časopise Host. Jeho románový debut Dějiny světla (2013) byl rovněž oceněn Cenou EU za literaturu, v roce 2019 publikoval Možnosti milostného románu.

Večer moderuje Klára Fleyberková.

Pořádá Knihovna Václava Havla a Polský institut v Praze ve spolupráci s Českým literárním centrem.

Debata se koná v rámci doprovodného programu prezentace polské literatury „Polsko – čestný host Světa knihy“.

 
Kultura v českých médiích – proč tak málo?

Kultura v českých médiích – proč tak málo?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 8. duben 2020, 19:00 – 21:00

Každoroční setkání s nositeli prestižní Ceny Ferdinanda Peroutky v Knihovně Václava Havla.

Stále hledáme své místo ve světě, mluvíme o své identitě, ale nakonec je to vždy kultura, co nás od ostatních odlišuje. Věnují se jí ale česká média dnes dostatečně, a kladou důraz na hodnotu nebo popularitu v umění? Stačí referovat o festivalech, premiérách nebo kulturních skandálech či životě umělců, nebo je nejzásadnější kritika? Poskytují dnešní média v tomto společnosti kompas, reflektují ji, snaží se kulturu také šířit, zprostředkovat, nebo jen reflektují a informují o ní? Jsem, soudě podle pohledu na kulturní rubriky českých novin, časopisů a webů nebo vysílacích médií, kulturní společnost, nebo nám tu cosi zásadního uniká? 

Účast v debatě přislíbili Ondřej Štindl, Petr Fischer a Josef Chuchma.

Diskusi moderuje Martin Groman.

Debata s Respektem

Debata s Respektem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 14. duben 2020, 19:00 – 21:00

Diskuse redaktorů týdeníku Respektu a jejich hostů na aktuální téma. Více podrobností se dozvíte na www.vaclavhavel.cz

Divadlo na tahu: Audience

Divadlo na tahu: Audience

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 15. duben 2020, 19:00 – 21:00

Audience byla inspirována mým pobytem v pivovaře a poprvé se v ní objevila postava spisovatele Vaňka. Napsal jsem ji rychle, za pár dní, a původně byla myšlena hlavně pro pobavení přátel, kterým jsem ji chtěl při letním setkání na Hrádečku přečíst. I tato hra – k mému překvapení – měla velký ohlas a časem doslova zpopulárněla…” píše autor o své nejslavnější hře v knize Dálkový výslech.

Inscenaci Divadla na tahu, které se na hry Václava Havla specializuje už od roku 1975, zrežíroval Andrej Krob. Hrají Karel Beseda a Radek Bár. 

Depresivní píseň zajistí hudební skupina Obří broskev.

Jen jsme šli kolem

Jen jsme šli kolem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. duben 2020, 19:00 – 21:00

Jakou roli hraje jednotlivec ve společnosti? A jakou má cenu osobní odvaha v době nesvobody? Proč je dnes důležité připomínat výjimečné osudy? Na tyto i další otázky hledá odpovědi kniha Jen jsme šli kolem (CPress, Albatros media 2020) novináře a ředitele neziskové organizace Elpida Jiřího Hraběte a odpovědi na ně budou hledat i hosté diskuzního večera. Kniha je výběrem rozhovorů s mimořádnými osobnostmi 20. století, které v průběhu posledních téměř patnácti letech vycházely v mezigenerační časopise Vital, který Elpida vydává. 

Uvedení knihy se osobně zúčastní jak autoři rozhovorů, novinář Jan H. Vitvar, fotograf Jan Bartoš či režisérka a producentka Hana Třeštíková, tak osobnosti, se kterými rozhovory vedli – malířka a knižní ilustrátorka Věra Nováková, rozhlasový reportér Karel Tejkal, spisovatel a autor knih o faráři Josefu Toufarovi Miloš Doležal a architekt a spisovatel Michael Třeštík.

Pořadem provází Bára Šichanová, moderátorka Radia Wave.

Máme pamětníka ve škole. Jenže dá se mu věřit?

Máme pamětníka ve škole. Jenže dá se mu věřit?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 17. duben 2020, 19:00 – 21:00

Případ Věry Sosnarové vzbudil vloni diskuzi nejen mezi historiky, ale také mezi pedagogy. Řadu let jezdila do škol a tvrdila, že byla vězněná v gulagu. Historik Adam Hradilek zjistil, že její vyprávění se diametrálně liší od toho, co je v archivech. Jak pedagogové reagovali na to, že má dramatický příběh Sosnarové trhliny? A co nyní řeší, než si pozvou pamětníka do školy? Budou více obezřetní a začnou pátrat v archivech po minulosti těch, které zvou na besedy se studenty? Nebo je pro ně důležitější, aby představili někoho, kdo má dramatický příběh?

Diskutující: Pavel Martinovský, předseda Asociace učitelů dějepisu, Jaroslav Pinkas, pedagog a didaktik vzdělávacího oddělení Ústavu pro studium totalitních režimů, a Magdalena Benešová, vedoucí vzdělávacích projektů Příběhy našich sousedů.

Večer moderuje novinářka a publicistka Judita Matyášová.

T. G. Masaryk ve vědě i v tvorbě

T. G. Masaryk ve vědě i v tvorbě

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 20. duben 2020, 19:00 – 21:00

Od roku 1989 prošlo masarykovské téma celou řadou fází, které oscilovaly mezi rovinou popularizační a konzervativně akademickou. Výročí let 2017–2020 (80 let od úmrtí TGM v září 2017, sté výročí vzniku ČSR v říjnu 2018 a 170. výročí narození TGM v březnu 2020) podnítily vznik mnoha popularizačních, komerčních i akademických prací o T. G. Masarykovi a jeho politická i akademická činnost, život a odkaz byly různě aktualizovány prostřednictvím výstav, filmů i výtvarných děl. Snahu po autentičnosti a původnosti zpracování často provázelo hledání nových forem a alternativních prezentací.

Cílem debaty je tyto příspěvky zhodnotit a reflektovat některé výraznější tendence – zaměřením na osobní příběh, citlivé či intimní stránky Masarykova života nebo snahu o jinakost a novost pohledu na TGM. Zamyslíme se také nad dalšími možnostmi rozvoje masarykovského tématu stejně jako vztahu mezi popularizační a akademickou sférou. 

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR.

Cestovatelé ve třetí říši aneb vzestup fašismu očima obyčejných lidí

Cestovatelé ve třetí říši aneb vzestup fašismu očima obyčejných lidí

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 21. duben 2020, 19:00 – 21:00

Britská badatelka Julia Boydová představí knihu, v níž zachytila očitá svědectví návštěvníků Německa v letech 1919–1945. Z postřehů literátů, diplomatů, sportovců, studentů či prostých turistů vytvořila barvitý obraz třetí říše i jejích obyvatel. Sympatie k nacistickému hnutí a podceňování jeho nebezpečí pro demokracii a mír se v nich objevuje příliš často. Z paralely s dnešním vývojem v mnoha zemích čtenáře až mrazí. O to víc stojí za to si připomenout, že i tehdy se našli lidé, který zrůdnou podstatu této ideologie dokázali odhalit již v jejím počátku.

Debatovat s autorkou budou badatel Michal Plzák, redaktorka Petra Švehlová a překladatel Robert Novotný.

Překlad do češtiny zajištěn.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelství Argo.

Život po návratu z ulice

Život po návratu z ulice

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 22. duben 2020, 19:00 – 21:00

Nemají domov, ale chtějí být přínosní pro společnost. Co spojuje organizace jako Kuchařky bez domova, Pragulic či Přestupní stanice? Jsou místem, které mění životy – poskytují práci a zázemí lidem bez domova.
 

Přijďte si poslechnout, jak vznikaly inovativní projekty, které vrací lidi bez domova zpět do společnosti, upozorňují na problematiku bezdomovectví, bourají předsudky a propojují lidi bez domova a s domovem.

Besedy se zúčastní zakladatelé zmíněných organizací a také jejich klienti, v úvodu besedy budou představeny výsledky celorepublikového sčítání osob bez domova.

Večer pořádá Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

Večer kinosamizdatu: Politika života a doby

Večer kinosamizdatu: Politika života a doby

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 23. duben 2020, 19:00 – 21:00

Skvosty filmového undergroundu: ukázky a komentáře I–III

Trojdílný cyklus Tomáše Glance představuje významné krátké i delší filmy, které vznikaly napříč střední, jižní a východní Evropou mimo státní dohled a oficiální filmová studia.

Od šedesátých let se nadaní nadšenci, např. Ewa Partum, Jevgenij Jufit, Lubomír Drožď „Čaroděj OZ“, Katalin Ladik, Irena „Pigi“ Gosmanová, Józef Robakowski, Tibor Hajas, Ivan Tatíček, Gino Hahnemann, Gabi Stötzer a další, působící v neoficiálních komunitách od Petěrburgu až po Jaderské moře zmocňovali soudobých kamer pro domácí natáčení, aby jejich prostřednictvím vytvořili nový typ svědectví: kinosamizdat.

Zatímco autonomní produkce a distribuce v oblasti literatury, filozofie a hudby jsou dávno pečlivě prozkoumané, filmy z undergroundu jsou dodnes málo známé a často těžko dostupné. Představují přitom jedinečnou a často i ohromně zábavnou podívanou, spojující dobová svědectví s rovinami a aspekty nadčasovými.

Kauza Lidice: Úcta k pamětníkům vs. historická fakta

Kauza Lidice: Úcta k pamětníkům vs. historická fakta

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 27. duben 2020, 19:00 – 21:00

Lidická kauza upozornila na dilema, se kterým se publicisté, publicistky a historici a historičky pracující s pamětníky setkávají poměrně často. Jak se vypořádat s tím, pokud se objeví informace, které pamětník či pamětnice nezná? Mají historici a publicisté právo otevřít Pandořinu skříňku jen proto, aby pamětníka konfrontovali a získali více informací? Nebo mají raději mlčet, aby pamětníka neranili? Existuje vůbec nějaká zlatá střední cesta, kdy nechcete pamětníkovi jitřit vzpomínky na minulost, ale zároveň nechcete cenzurovat konkrétní historickou událost? 

Každý z diskutujících má dlouholeté zkušenosti s pamětníky, ať už jsou to osudy přeživších holokaustu, politických vězňů nebo emigrantů, či „obyčejných“ lidí a ve své práci toto dilema řešili mnohokrát. Stejně tak jako otázku, jak zacházet s výpověďmi narátorů a narátorek, co zveřejnit a co raději ne – v zájmu osob, které vedly rozhovor s námi a ne se širokým publikem.

Hosté: Judita Matyášová – novinářka a publicistka, věnuje se především příběhům židovských dětí, které před válkou odjely do zahraničí. Zabývá se také osudy českých emigrantů. Pavel Kosatík – spisovatel, autor životopisů řady osobností XX. století, Pavla Frýdlová – literární a filmová dokumentaristka, orální historička, zaměřuje se na zviditelnění žen a jejich postavení ve společnosti, vedla mezinárodní projekt Paměť žen.

Debatu moderuje Irena Kalhousová, politoložka, ředitelka Herzlova centra izraelských studií Univerzity Karlovy.

Jan Patočka – nejen filozof, nejen chartista

Jan Patočka – nejen filozof, nejen chartista

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 29. duben 2020, 19:00 – 21:00

Debata o osobnosti předního filozofa 20. století a jednoho z prvních mluvčí Charty 77.
 

Když měl známý lingvista Roman Jakobson jmenovat tři největší české myslitele, označil vedle J. A. Komenského a T. G. Masaryka také českého filozofa Jana Patočku. Jan Patočka byl v tomto smyslu originální filozof evropského formátu, reprezentant fenomenologie. Když přemýšlíme, kdo inspiroval myšlenky o svobodě československé společnosti a o lidských právech, kdo významně formoval protikomunistický vzdor a náš disident, tak je to především první mluvčí a první mučedník Charty 77 Jan Patočka. Svoji filozofii vtiskl do vznikající Charty a za tyto své myšlenky položil, po opakovaném, mnohahodinovém výslechu na StB, i svůj život.

V jednom z posledních svých textů Čím je a čím není Charta 77 Jan Patočka píše: „Běží dnes o to, aby pohnutky jednání neležely nadále jedině nebo převahou v oblasti strachu a zvýhodnění, nýbrž v úctě k tomu, co je v člověku vyššího, v porozumění pro povinnost, pro obecně dobré, pro nezbytnost vzít na sebe v tomto směru i nepohodlí, nepochopení a jisté riziko.“

O Janu Patočkovi jako filozofovi, chartistovi i jako prostém i neobyčejném člověku zároveň budou diskutovat Jan Sokol – filozof a Patočkův zeť, Martin Palouš – pedagog, diplomat a chartista, Ivan Chvatík – jeden ze zakladatelů Archivu Jana Patočky při Filozofickém ústavu AV ČR.

Moderuje vysokoškolský pedagog Jan Samohýl.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století.

Koncert: Tomáš Gregor

Koncert: Tomáš Gregor

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 30. duben 2020, 19:00 – 21:00

Tomáš Gregor je slovenský hudebník, který prošel mnohými projekty, aby se nakonec vydal na sólovou dráhu jednoduše pod svým jménem. V roce 2016 vydal debutové album Na zemi a obohatil slovenskou hudební scénu o desku plnou poctivého písničkářství. Na zemi je směsí country, blues a baladického pop-rocku. Skladby jsou založené na jemných kytarových melodiích, okořeněné tklivými bluesovými sóly a country aranžemi. Momentálně s kapelou dokončuje druhé album, které už za pár měsíců plánuje vypustit do světa. V Knihovně Václava Havla zahraje sólo.

Večer moderuje Hana Slívová.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 71004 záznamů celkově
  • 27933 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8269 knih
  • 40721 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury