Menu Prohledat web KVH EN
Staňte se členy Klubu přátel Knihovny VH

Sešívaný deník VH: Veronika Lazorčáková čte z projevu Václava Havla pro Československý rozhlas

Přehrát video: Sešívaný deník VH: Veronika Lazorčáková čte z projevu Václava Havla pro Československý rozhlas

Přežijí média pandemii?

Přehrát video: Přežijí média pandemii?

On-line diskuse KnVH: Pomníková diplomacie a hybridní válka

Přehrát video: On-line diskuse KnVH: Pomníková diplomacie a hybridní válka
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Zemřela Zdena Tominová (1941–2020)  24/05/20

Spisovatelka, překladatelka, disidentka, po zatčení členek a členů Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných v roce 1979 také mluvčí Charty 77. Perzekvována a donucena s celou rodinou emigrovat. Od roku 1980 žila ve Velké Británii, věnovala se literatuře a scenáristice, pracovala v BBC a aktivně podporovala československý disent. Jejím manželem byl český filozof Julius Tomin, mimo jiné organizátor bytových seminářů zahraničních intelektuálů v době, kdy v Československu nesměli oficiálně přednášet. V roce 2003 ji prezident republiky Václav Havel udělil Medaili Za zásluhy. Více o Zdeně Tominové na stránkách našeho projektu Other Europe.

Ilustrace

Červen v Knihovně Václava Havla  22/05/20

Dámy a pánové, od června se opět těšíme na osobní setkávání s Vámi v našem klubu. Abychom i v této složité době zajistili Vaši maximální bezpečnost, dovolili jsme si připravit sérii nutných hygienických opatření, která budou na našich klubových večerech platit. Děkujeme za pochopení a za jejich dodržování. Tým Knihovny Václava Havla Více

Ilustrace

Odpovědnost v čase pandemie  15/05/20

V souvislosti s pandemií COVID-19 vyhlásila Knihovna Václava Havla na jaře 2020 mimořádný 12. ročník soutěže o nejlepší esej pro studenty středních škol na téma „Odpovědnost v čase pandemie“. V tomto mimořádném ročníku Knihovna obdržela rekordních 150 studentských esejů z 90 středních škol z celé České republiky. Přehled oceněných a vítězné eseje naleznete zde.

Ilustrace

Obhájce jednotné Evropy  10/05/20

Think tank Evropského parlamentu vydal v den 75. výročí konce druhé světové války 8. května briefing o životě a díle Václava Havla, na kterém spolupracovala i naše Knihovna. Těší nás, že naše členství ve Sdružení institutů a nadací velkých Evropanů zastřešovaném Evropským parlamentem nese celoevropské ovoce.

Program na Duben 2020<>

Magnesia Litera IV

Magnesia Litera IV

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 2. duben 2020, 19:00 – 21:00

Autorská čtení tvůrců nominovaných v některé ze sedmi kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera. Uvádí Pavel Mandys z pořádajícího spolku Litera.

Romi Grey: Jmenuji se Orel (DILIA Litera za debut roku), Ema Labudová: Tapetář (DILIA Litera za debut roku), Aleš Palán: Jako v nebi, jenže jinak (Litera za publicistiku) a Michal Vrba: Kolem Jakuba (Litera za prózu)

Možnosti slasti / Polsko-český literární večer

Možnosti slasti / Polsko-český literární večer

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 6. duben 2020, 19:00 – 21:00

​Jak dnes napsat milostný román? Jan Němec a Marta Dzido ve svých nových prózách hledají jazyk pro lásku, vášeň a erotickou přitažlivost, zatímco se obratně vyhýbají červené knihovně i pornografii.

Marta Dzido je spisovatelka, novinářka a režisérka. Kniha Slast (2018) získala Cenu Evropské unie za literaturu, česky vyšla v roce 2019 (překl. Anna Plasová). V Česku byly také uvedeny její dokumenty Solidarita podle žen a Silačky.

Jan Němec je spisovatel, redaktor a literární kritik, působí v časopise Host. Jeho románový debut Dějiny světla (2013) byl rovněž oceněn Cenou EU za literaturu, v roce 2019 publikoval Možnosti milostného románu.

Večer moderuje Klára Fleyberková.

Pořádá Knihovna Václava Havla a Polský institut v Praze ve spolupráci s Českým literárním centrem.

Debata se koná v rámci doprovodného programu prezentace polské literatury „Polsko – čestný host Světa knihy“.

 
Kultura v českých médiích – proč tak málo?

Kultura v českých médiích – proč tak málo?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 8. duben 2020, 19:00 – 21:00

Každoroční setkání s nositeli prestižní Ceny Ferdinanda Peroutky v Knihovně Václava Havla.

Stále hledáme své místo ve světě, mluvíme o své identitě, ale nakonec je to vždy kultura, co nás od ostatních odlišuje. Věnují se jí ale česká média dnes dostatečně, a kladou důraz na hodnotu nebo popularitu v umění? Stačí referovat o festivalech, premiérách nebo kulturních skandálech či životě umělců, nebo je nejzásadnější kritika? Poskytují dnešní média v tomto společnosti kompas, reflektují ji, snaží se kulturu také šířit, zprostředkovat, nebo jen reflektují a informují o ní? Jsem, soudě podle pohledu na kulturní rubriky českých novin, časopisů a webů nebo vysílacích médií, kulturní společnost, nebo nám tu cosi zásadního uniká? 

Účast v debatě přislíbili Ondřej Štindl, Petr Fischer a Josef Chuchma.

Diskusi moderuje Martin Groman.

Debata s Respektem

Debata s Respektem

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 14. duben 2020, 19:00 – 21:00

Diskuse redaktorů týdeníku Respektu a jejich hostů na aktuální téma. Více podrobností se dozvíte na www.vaclavhavel.cz

Divadlo na tahu: Audience

Divadlo na tahu: Audience

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 15. duben 2020, 19:00 – 21:00

Audience byla inspirována mým pobytem v pivovaře a poprvé se v ní objevila postava spisovatele Vaňka. Napsal jsem ji rychle, za pár dní, a původně byla myšlena hlavně pro pobavení přátel, kterým jsem ji chtěl při letním setkání na Hrádečku přečíst. I tato hra – k mému překvapení – měla velký ohlas a časem doslova zpopulárněla…” píše autor o své nejslavnější hře v knize Dálkový výslech.

Inscenaci Divadla na tahu, které se na hry Václava Havla specializuje už od roku 1975, zrežíroval Andrej Krob. Hrají Karel Beseda a Radek Bár. 

Depresivní píseň zajistí hudební skupina Obří broskev.

Jen jsme šli kolem

Jen jsme šli kolem

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 16. duben 2020, 19:00 – 21:00

Jakou roli hraje jednotlivec ve společnosti? A jakou má cenu osobní odvaha v době nesvobody? Proč je dnes důležité připomínat výjimečné osudy? Na tyto i další otázky hledá odpovědi kniha Jen jsme šli kolem (CPress, Albatros media 2020) novináře a ředitele neziskové organizace Elpida Jiřího Hraběte a odpovědi na ně budou hledat i hosté diskuzního večera. Kniha je výběrem rozhovorů s mimořádnými osobnostmi 20. století, které v průběhu posledních téměř patnácti letech vycházely v mezigenerační časopise Vital, který Elpida vydává. 

Uvedení knihy se osobně zúčastní jak autoři rozhovorů, novinář Jan H. Vitvar, fotograf Jan Bartoš či režisérka a producentka Hana Třeštíková, tak osobnosti, se kterými rozhovory vedli – malířka a knižní ilustrátorka Věra Nováková, rozhlasový reportér Karel Tejkal, spisovatel a autor knih o faráři Josefu Toufarovi Miloš Doležal a architekt a spisovatel Michael Třeštík.

Pořadem provází Bára Šichanová, moderátorka Radia Wave.

Máme pamětníka ve škole. Jenže dá se mu věřit?

Máme pamětníka ve škole. Jenže dá se mu věřit?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 17. duben 2020, 19:00 – 21:00

Případ Věry Sosnarové vzbudil vloni diskuzi nejen mezi historiky, ale také mezi pedagogy. Řadu let jezdila do škol a tvrdila, že byla vězněná v gulagu. Historik Adam Hradilek zjistil, že její vyprávění se diametrálně liší od toho, co je v archivech. Jak pedagogové reagovali na to, že má dramatický příběh Sosnarové trhliny? A co nyní řeší, než si pozvou pamětníka do školy? Budou více obezřetní a začnou pátrat v archivech po minulosti těch, které zvou na besedy se studenty? Nebo je pro ně důležitější, aby představili někoho, kdo má dramatický příběh?

Diskutující: Pavel Martinovský, předseda Asociace učitelů dějepisu, Jaroslav Pinkas, pedagog a didaktik vzdělávacího oddělení Ústavu pro studium totalitních režimů, a Magdalena Benešová, vedoucí vzdělávacích projektů Příběhy našich sousedů.

Večer moderuje novinářka a publicistka Judita Matyášová.

T. G. Masaryk ve vědě i v tvorbě

T. G. Masaryk ve vědě i v tvorbě

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 20. duben 2020, 19:00 – 21:00

Od roku 1989 prošlo masarykovské téma celou řadou fází, které oscilovaly mezi rovinou popularizační a konzervativně akademickou. Výročí let 2017–2020 (80 let od úmrtí TGM v září 2017, sté výročí vzniku ČSR v říjnu 2018 a 170. výročí narození TGM v březnu 2020) podnítily vznik mnoha popularizačních, komerčních i akademických prací o T. G. Masarykovi a jeho politická i akademická činnost, život a odkaz byly různě aktualizovány prostřednictvím výstav, filmů i výtvarných děl. Snahu po autentičnosti a původnosti zpracování často provázelo hledání nových forem a alternativních prezentací.

Cílem debaty je tyto příspěvky zhodnotit a reflektovat některé výraznější tendence – zaměřením na osobní příběh, citlivé či intimní stránky Masarykova života nebo snahu o jinakost a novost pohledu na TGM. Zamyslíme se také nad dalšími možnostmi rozvoje masarykovského tématu stejně jako vztahu mezi popularizační a akademickou sférou. 

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR.

Cestovatelé ve třetí říši aneb vzestup fašismu očima obyčejných lidí

Cestovatelé ve třetí říši aneb vzestup fašismu očima obyčejných lidí

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 21. duben 2020, 19:00 – 21:00

Britská badatelka Julia Boydová představí knihu, v níž zachytila očitá svědectví návštěvníků Německa v letech 1919–1945. Z postřehů literátů, diplomatů, sportovců, studentů či prostých turistů vytvořila barvitý obraz třetí říše i jejích obyvatel. Sympatie k nacistickému hnutí a podceňování jeho nebezpečí pro demokracii a mír se v nich objevuje příliš často. Z paralely s dnešním vývojem v mnoha zemích čtenáře až mrazí. O to víc stojí za to si připomenout, že i tehdy se našli lidé, který zrůdnou podstatu této ideologie dokázali odhalit již v jejím počátku.

Debatovat s autorkou budou badatel Michal Plzák, redaktorka Petra Švehlová a překladatel Robert Novotný.

Překlad do češtiny zajištěn.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelství Argo.

Život po návratu z ulice

Život po návratu z ulice

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 22. duben 2020, 19:00 – 21:00

Nemají domov, ale chtějí být přínosní pro společnost. Co spojuje organizace jako Kuchařky bez domova, Pragulic či Přestupní stanice? Jsou místem, které mění životy – poskytují práci a zázemí lidem bez domova.
 

Přijďte si poslechnout, jak vznikaly inovativní projekty, které vrací lidi bez domova zpět do společnosti, upozorňují na problematiku bezdomovectví, bourají předsudky a propojují lidi bez domova a s domovem.

Besedy se zúčastní zakladatelé zmíněných organizací a také jejich klienti, v úvodu besedy budou představeny výsledky celorepublikového sčítání osob bez domova.

Večer pořádá Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

Večer kinosamizdatu: Politika života a doby

Večer kinosamizdatu: Politika života a doby

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 23. duben 2020, 19:00 – 21:00

Skvosty filmového undergroundu: ukázky a komentáře I–III

Trojdílný cyklus Tomáše Glance představuje významné krátké i delší filmy, které vznikaly napříč střední, jižní a východní Evropou mimo státní dohled a oficiální filmová studia.

Od šedesátých let se nadaní nadšenci, např. Ewa Partum, Jevgenij Jufit, Lubomír Drožď „Čaroděj OZ“, Katalin Ladik, Irena „Pigi“ Gosmanová, Józef Robakowski, Tibor Hajas, Ivan Tatíček, Gino Hahnemann, Gabi Stötzer a další, působící v neoficiálních komunitách od Petěrburgu až po Jaderské moře zmocňovali soudobých kamer pro domácí natáčení, aby jejich prostřednictvím vytvořili nový typ svědectví: kinosamizdat.

Zatímco autonomní produkce a distribuce v oblasti literatury, filozofie a hudby jsou dávno pečlivě prozkoumané, filmy z undergroundu jsou dodnes málo známé a často těžko dostupné. Představují přitom jedinečnou a často i ohromně zábavnou podívanou, spojující dobová svědectví s rovinami a aspekty nadčasovými.

Kauza Lidice: Úcta k pamětníkům vs. historická fakta

Kauza Lidice: Úcta k pamětníkům vs. historická fakta

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 27. duben 2020, 19:00 – 21:00

Lidická kauza upozornila na dilema, se kterým se publicisté, publicistky a historici a historičky pracující s pamětníky setkávají poměrně často. Jak se vypořádat s tím, pokud se objeví informace, které pamětník či pamětnice nezná? Mají historici a publicisté právo otevřít Pandořinu skříňku jen proto, aby pamětníka konfrontovali a získali více informací? Nebo mají raději mlčet, aby pamětníka neranili? Existuje vůbec nějaká zlatá střední cesta, kdy nechcete pamětníkovi jitřit vzpomínky na minulost, ale zároveň nechcete cenzurovat konkrétní historickou událost? 

Každý z diskutujících má dlouholeté zkušenosti s pamětníky, ať už jsou to osudy přeživších holokaustu, politických vězňů nebo emigrantů, či „obyčejných“ lidí a ve své práci toto dilema řešili mnohokrát. Stejně tak jako otázku, jak zacházet s výpověďmi narátorů a narátorek, co zveřejnit a co raději ne – v zájmu osob, které vedly rozhovor s námi a ne se širokým publikem.

Hosté: Judita Matyášová – novinářka a publicistka, věnuje se především příběhům židovských dětí, které před válkou odjely do zahraničí. Zabývá se také osudy českých emigrantů. Pavel Kosatík – spisovatel, autor životopisů řady osobností XX. století, Pavla Frýdlová – literární a filmová dokumentaristka, orální historička, zaměřuje se na zviditelnění žen a jejich postavení ve společnosti, vedla mezinárodní projekt Paměť žen.

Debatu moderuje Irena Kalhousová, politoložka, ředitelka Herzlova centra izraelských studií Univerzity Karlovy.

Jan Patočka – nejen filozof, nejen chartista

Jan Patočka – nejen filozof, nejen chartista

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 29. duben 2020, 19:00 – 21:00

Debata o osobnosti předního filozofa 20. století a jednoho z prvních mluvčí Charty 77.
 

Když měl známý lingvista Roman Jakobson jmenovat tři největší české myslitele, označil vedle J. A. Komenského a T. G. Masaryka také českého filozofa Jana Patočku. Jan Patočka byl v tomto smyslu originální filozof evropského formátu, reprezentant fenomenologie. Když přemýšlíme, kdo inspiroval myšlenky o svobodě československé společnosti a o lidských právech, kdo významně formoval protikomunistický vzdor a náš disident, tak je to především první mluvčí a první mučedník Charty 77 Jan Patočka. Svoji filozofii vtiskl do vznikající Charty a za tyto své myšlenky položil, po opakovaném, mnohahodinovém výslechu na StB, i svůj život.

V jednom z posledních svých textů Čím je a čím není Charta 77 Jan Patočka píše: „Běží dnes o to, aby pohnutky jednání neležely nadále jedině nebo převahou v oblasti strachu a zvýhodnění, nýbrž v úctě k tomu, co je v člověku vyššího, v porozumění pro povinnost, pro obecně dobré, pro nezbytnost vzít na sebe v tomto směru i nepohodlí, nepochopení a jisté riziko.“

O Janu Patočkovi jako filozofovi, chartistovi i jako prostém i neobyčejném člověku zároveň budou diskutovat Jan Sokol – filozof a Patočkův zeť, Martin Palouš – pedagog, diplomat a chartista, Ivan Chvatík – jeden ze zakladatelů Archivu Jana Patočky při Filozofickém ústavu AV ČR.

Moderuje vysokoškolský pedagog Jan Samohýl.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století.

Koncert: Tomáš Gregor

Koncert: Tomáš Gregor

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 30. duben 2020, 19:00 – 21:00

Tomáš Gregor je slovenský hudebník, který prošel mnohými projekty, aby se nakonec vydal na sólovou dráhu jednoduše pod svým jménem. V roce 2016 vydal debutové album Na zemi a obohatil slovenskou hudební scénu o desku plnou poctivého písničkářství. Na zemi je směsí country, blues a baladického pop-rocku. Skladby jsou založené na jemných kytarových melodiích, okořeněné tklivými bluesovými sóly a country aranžemi. Momentálně s kapelou dokončuje druhé album, které už za pár měsíců plánuje vypustit do světa. V Knihovně Václava Havla zahraje sólo.

Večer moderuje Hana Slívová.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Vzdělávací projekty

Ilustrace

Webinář: Lidská práva aneb do vězení za písničku?

Webinář pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Ilustrace

Webinář: Audience

Interaktivní webinář poskytuje studentům možnost nahlédnout na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Pro pedagogy představuje vhodné doplnění k tématu Havel – spisovatel i k tématu československých dějin 2. poloviny 20. století.

Ilustrace

Každý může změnit svět - Lidská práva v životě a díle Václava Havla

Šestidílná vzdělávací videosérie seznamuje mladé diváky s nejdůležitějšími historickými událostmi druhé poloviny 20. století v Československu a ukazuje jim důležitost boje za lidská práva. Sérií provází zpěvačka a moderátorka Emma Smetana a choreograf a producent Yemi. Moderátory anglické verze jsou rodilí mluvčí.

Ilustrace

Rok revoluce

Sametový rok pohledem mladé youtuberky. Série sedmi video lekcí mapuje revoluční rok od ledna do prosince 1989 a přibližuje tak klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratickou zemi.

Ilustrace

Číst Havla

Soubor krátkých videoklipů, v nichž mladé osobnosti českého veřejného prostoru představují ikonické i méně známé texty Václava Havla.

Ilustrace

Václav Havel tady a teď

Cyklus putovních besed nejen o VH s Michaelem Žantovským a jeho kolegy, určený studentům středních škol, knihovnám a kulturním centrům.

Ilustrace

Soutěž o nejlepší studentský esej

Jedním z ústředních žánrů tvorby Václava Havla je žánr eseje – na témata literární, umělecká, společenská, politická i duchovní. Eseje Václava Havla, jako je Moc bezmocných či Slovo o slovu, se staly klasickými texty české literatury, byly přeloženy do desítek jazyků a patří k nemnoha skutečně světově proslulým výtvorům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení. Literární soutěž pro studenty středních škol vyhlašuje Knihovna Václava Havla každoročně na začátku školního roku.

Ilustrace

Knihovničky Václava Havla

Knihovničky Václava Havla jsou nově vznikající klíčový projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je vytvoření celorepublikové sítě základních a středních škol, které s podporou KnVH aktivně šíří odkaz Václava Havla mezi své žáky a studenty. Smyslem knihovniček je vytvořit na školách (po vzoru již existujících laviček VH) malé knihovny, na nichž škola bude shromažďovat jak texty Václava Havla, tak texty s ním úzce související. Knihovničky budou moci obsahovat i další písemné, zvukové a audiovizuální záznamy a fotografie.

Ilustrace

Zítra to spustíme

Divadelně vzdělávacím projektem Zítra to spustíme si Knihovna Václava Havla připomněla 100. výročí založení Československa. V jeho rámci nazkoušelo 20 školních a amatérských studentských spolků z celé ČR hru Václava Havla Zítra to spustíme a během října 2018 ji odehrálo ve své třídě, škole, v místním kulturním domě či divadle. Všechny zapojené soubory se na konci projektu sešly na společném filmově-divadelním pásmu v Divadle v Dlouhé dne 27. 11. 2018, kde se formou živých a filmových ukázek všechny vytvořené inscenace prezentovaly.  

Ilustrace

Prohlídka expozice Havel v kostce s výkladem

Komentovaná návštěva expozice Havel v kostce je určena všem zájemcům z řad základních a středních škol. Expozice se skládá ze známých i méně známých fotografií, na jejichž základě jsou žáci a studenti seznamováni s životem a myšlenkami Václava Havla. Doporučená délka návštěvy je 60 minut a doporučený počet osob ve skupině je 20.

Ilustrace

Workshop: Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce

Interaktivní workshop v délce 180 minut je určen pro žáky a studenty základních a středních škol. Účastníci v něm pracují s vybranými texty Václava Havla a fotografiemi mapujícími dobové dění, kriticky se nad nimi zamýšlí a zpracovávají konkrétní badatelské úkoly. Workshop souvisí nejen s výukou českých dějin, ale i s osobnostní, literární, uměleckou a mediální výchovou a s výchovou k demokratickému občanství. Scénář vychází z cílů Rámcových vzdělávacích programů pro ZŠ a SŠ.

Ilustrace

Workshop: Audience

Interaktivní  workshop pro studenty středních škol nahlíží na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Účastníci zažijí dramatický text jak z čistě divácké perspektivy, tak jako tvůrci samotní.

Ilustrace

Workshop: Češství a/nebo evropanství? Evropa jako úkol

Interaktivní workshop pro 2. stupeň ZŠ a SŠ vybízí k zamyšlení nad tím, co je a není součástí české identity a co se skrývá pod pojmem evropanství. 

Ilustrace

Workshop pro 1. stupeň ZŠ: Příběh Václava Havla

Interaktivní workshop představí mladším školním dětem Václava Havla nejen jako osobnost, která významným způsobem ovlivnila část naší historie a literatury, ale také jako člověka se zajímavým životním příběhem. 

Ilustrace

Workshop: Lidská práva aneb do vězení za písničku?

Workshop pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Výstavy

Ilustrace

Havel v kostce (stálá expozice)

Expozice Knihovny Václava Havla přibližuje návštěvníkům životní osudy Václava Havla kolážemi fotografií a citátů. Dotykové obrazovky vřazují jednotlivé kapitoly života do širších kulturněhistorických souvislostí. Velkoplošná interaktivní mapa umožňuje návštěvníkům učinit si plastickou představu o světové „stopě“ Václava Havla.

Ilustrace

Oldřich Škácha – Okupace 1968

Soubor fotografií Oldřicha Škáchy ze sbírky Knihovny Václava Havla.

Ilustrace

Tváře vzdoru

On-line fotografická výstava Pavla Hrocha zobrazuje příběhy lidí, kteří se v rozpětí mnoha desítek let československé historie postavili proti zlu, nelidskosti, útlaku, barbarství a nekulturnosti, kteří v určitých chvílích projevili odvahu, vůli ke svobodě, lásku k bližním a zdravý rozum.

Ilustrace

Přes Východ na Západ

Na podzim roku 1989 zaplavila Prahu vlna občanů Německé demokratické republiky. Československé hlavní město se pro ně mělo stát přestupní stanicí v cestě za svobodou, do západní části kdysi společné země, jejíž rozdělení symbolizovala Berlínská zeď. Jedním z hlavních důvodů pro nenadálý nárůst počtu uprchlíků byla obava, že NDR ještě před oslavami ke 40. výročí svého založení uzavře hranici s Československem, jedinou zemí, do které mohli východoněmečtí občané.

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období transformace, počátku devadesátých let, kdy se v Československu dělo to, co bylo před tím nemožné a nepředstavitelné, dobu radosti, karnevalového veselí, dobu vizí, přání a velké a možná i trochu naivní víry v budoucnost. Poskytují po dvaceti pěti letech zrcadlo, jakým způsobem se tyto sny a vize podařilo naplnit a kde se právě teď nacházíme.

Ilustrace

Odcházení

Příběh poslední divadelní hry a prvního filmu Václava Havla (1988–2011)

Ilustrace

Srpnová invaze na Hrádeček

Setkání dětí disidentů a dalších osobností, které vzpomínaly na Václava Havla. Výstava je pestrou koláží fotografií, audiozáznamů – od vystoupení jednotlivých účastníků na téma „Můj život s Václavem Havlem“ až po koncert Moniky Načevy a Michala Pavlíčka – a unikátních archiválií.

Depozitář

Za dobu svého trvání Knihovna Václava Havla připravila a uspořádala desítky výstav. Část z nich – přibližující nejen život a dílo Václava Havla, ale též nejrůznější kulturní, historické a společenské fenomény českých zemí 2. poloviny 20. století – se stala součástí jejího archivu. Nyní bychom je rádi prostřednictvím tohoto digitálního depozitáře nabídli dalším vzdělávacím a kulturním institucím (školám, knihovnám, klubům…) k bezplatnému využití.  

Ilustrace

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

Výjimečné snímky zachycující příběh ikonického plakátu „Havel na hrad“, atmosféru...

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období...

Ilustrace

Samizdat a Edice Expedice

Výstava věnovaná nejen knižní edici, kterou v roce 1975 založil se svými přáteli Václav Havel....

Ilustrace

Hele, Havel!

Výstava vytvořená z výběru fotografií, které do Knihovny Václava Havla doputovaly během...

Ilustrace

Antikódy (velké)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Ilustrace

Měli jsme underground a máme prd

Výstava připomíná symbolickou roli, jakou hrál Václav Havel v literární tvorbě undergroundu 70....

Ilustrace

Já prostě nemůžu žít jinak!

Výstava koláží z dobových dokumentů a fotografií, uspořádaná k 30. výročí procesu...

Ilustrace

Platón na Kampě – LOTR na Hrádečku

Dokumentární výstava přibližující Kampademii coby jedinečné intelektuální...

Ilustrace

Havel v kostce

Koláž z textů, dokumentů a fotografií zachycující Václava Havla jako dítě z bohaté...

Ilustrace

Antikódy (malé)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

 • arch-all záznamů celkově
 • arch-evt událostí ze života VH
 • arch-txt textů VH
 • arch-pht fotografií
 • arch-vid video záznamů
 • arch-aud audio záznamů
 • arch-ltr dopisů
 • arch-avh textů o VH
 • arch-lib knih
 • arch-bib bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla shromažďuje, zkoumá, zveřejňuje, šíří a hájí myšlenkový, literární a politický odkaz velké postavy moderních českých dějin - spisovatele, dramatika, myslitele, bojovníka za lidská práva a československého a českého prezidenta. Zabývá se také osobnostmi, událostmi a jevy, které s odkazem Václava Havla souvisí, a snaží se je přibližovat a zasazovat do dobového i současného kontextu.

Od srpna 2014 sídlí Knihovna Václava Havla na adrese Ostrovní 13, Praha 1. Přízemní prostory této budovy jsou věnovány expozici „Václav Havel aneb Havel v kostce“ a klubovým akcím Knihovny VH: pořádání nejrůznějších seminářů, autorských čtení, výstav, přednášek, koncertů a divadelních představení. V prvním patře se nachází kanceláře, archiv, průběžně doplňovaná knihovna a badatelna pro veřejnost.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

 • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
 • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
 • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla

„Domnívám se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.“ – Michael Žantovský

Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!

 

Podpořte nás
jednorázově
Přispět

Přítel

200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.

Patron

1200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost

Partner

? Kontaktujte nás
pro další informace
Kontaktovat

Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...

Podpořte nás

Finanční dary

Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH

Nebo bankovním převodem do:

ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1

 • číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
 • číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
 • číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD

V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.

Dárci s občanstvím USA nás mohou podpořit prostřednictvím Vaclav Havel Library Foundation New York.

Dary a zápůjčky archivu KnVH

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.

V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.

Stáže

Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.

Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.

Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.

Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.

Mediální a propagační spolupráce KnVH

Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.

Dobrovolníci

Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.

Bakala PhilanthropyRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury