Menu Prohledat web KVH EN

„Žijeme prostě v době, kdy může lidstvo čelit všem hrozbám, které se nad ním vznášejí, jen probudí-li se v něm, to znamená v každém z nás, s novou silou a novým étosem odpovědnost za svět jako celek. Myslet jen na sebe je za těchto okolností sebevražedné pro všechny, mocné i slabé, velké i malé.“ Fulbrightova cena, Washington D.C. 3. října 1997

Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Léto v Knihovně Václava Havla  30/06/20

Vážení přátelé, obchod a galerie Knihovny VH budou od 1. července do 31. srpna otevřeny v pracovní dny po předchozí dohodě (tel. 222 220 112, e-mail: info@vaclavhavel.cz), stejně tak náš archiv. Digitální archiv je Vám k dispozici neustále.

Ilustrace

Hledáme lektory  24/06/20

Knihovna Václava Havla hledá od školního roku 2020/2021 nové lektory pro vzdělávací workshopy, a to především se zaměřením na téma moderní československé historie a problematiku lidských práv. Hledáme komunikativní a kreativní lektory, kteří by od září 2020 lektorovali workshopy pro žáky ZŠ a studenty SŠ. Nabízíme externí spolupráci v přátelském kolektivu s velkým prostorem pro seberealizaci a možnost získat zkušenosti z prostředí přední české neziskové organizace. Motivační dopis a Váš životopis zasílejte do 20. 7. 2020 na e-mail vzdelavani@vaclavhavel.cz

Ilustrace

Aktivista Nabeel Rajab propuštěn  10/06/20

Nabeel Rajab, významný obhájce demokracie a lidských práv v Bahrajnu, byl po pěti letech propuštěn z vězení. Rajab byl odsouzen za tweety, v nichž kritizoval bahrajnskou vládu. V roce 2018 byl mezi nominovanými na Cenu Václava Havla za lidská práva.

Ilustrace

Zemřela Zdena Tominová (1941–2020)  24/05/20

Spisovatelka, překladatelka, disidentka, po zatčení členek a členů Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných v roce 1979 také mluvčí Charty 77. Perzekvována a donucena s celou rodinou emigrovat. Od roku 1980 žila ve Velké Británii, věnovala se literatuře a scenáristice, pracovala v BBC a aktivně podporovala československý disent. Jejím manželem byl český filozof Julius Tomin, mimo jiné organizátor bytových seminářů zahraničních intelektuálů v době, kdy v Československu nesměli oficiálně přednášet. V roce 2003 ji prezident republiky Václav Havel udělil Medaili Za zásluhy. Více o Zdeně Tominové na stránkách našeho projektu Other Europe.

Program na Březen 2020<>

Ale co se to s tebou stalo, Číhošti?

Ale co se to s tebou stalo, Číhošti?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 2. březen 2020, 19:00 – 21:00

Sedmdesát let od násilné smrti číhošťského kněze Jana Toufara (25. února 1950) klade řadu znepokojivých otázek, inspiruje tvůrce, podněcuje k cestám do minulosti i na osudová místa. Uvedení knih Miloše Doležala Když není motorka, lépe chodit pěšky a Velký pátek P. Josefa Toufara s debatou a čtením literárních reflexí číhošťského případu od padesátých let po současnost.

Debaty se účastní postulátor Toufarova beatifikačního procesu historik Tomáš Petráček a literární historik a editor Jan Wiendl

Účinkují Jana Franková a David Novotný

Večerem provází Miloš Doležal.   

Máme holý ruce... i dnes?

Máme holý ruce... i dnes?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 3. březen 2020, 19:00 – 21:00

Spisovatelka Magdaléna Platzová představí svoji novou knihu Máme holý ruce (o událostech roku 1989) a uvede debatu na téma: Historie se neopakuje.

Za co bojujeme v roce 2020 a nakolik jsou naše strategie účinné? V čem je možné poučit se z historie? A lze vůbec historickou zkušenost předat? 

O těchto a dalších aktuálních otázkách budou debatovat společensky angažovaní hosté – Apolena Rychlíková, dokumentaristka a redaktorka webu A2larm, Anna Huliciusová, středoškolská pedagožka a vedoucí semináře Globální rizika, Martin Fischer, aktivista hnutí Univerzity za klima, a spisovatel a novinář Petr Placák, šéfredaktor revue Babylon. 

Slovensko a Česko na rozcestí?

Slovensko a Česko na rozcestí?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 5. březen 2020, 19:00 – 21:00

Do poslední chvíle nebylo jasné, jak volby na Slovensku dopadnou. Bude pokračovat nástup extrémní pravice, nebo se naopak podaří zformovat vládu ze stran demokratické opozice? Mezitím to v České republice vypadá, že postavením premiéra Andreje Babiše nedokáže pohnout žádná kauza ani opoziční strany. Co nám řekly poslední volby o slovenské společnosti? V jakém stavu je česká a slovenská demokracie po více než třiceti letech od získání svobody? A jakou roli v tom všem mají hrát novináři?

Debatovat budou spisovatel a novinář Martin M. Šimečka, redaktorka deníku SME Zuzana Kovačič Hanzelová a novináři Deníku N Kirill Ščeblykin a Filip Zajíček

Moderuje Lenka Kabrhelová.

Strážce paměti Ján Langoš

Strážce paměti Ján Langoš

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 6. březen 2020, 19:00 – 21:00

Životní příběh disidenta a politika Jána Langoše, spoluzakladatele hnutí Verejnosť proti násiliu, federálního ministra vnitra v letech 1990 až 1992 a zakladatele slovenského Ústavu paměti národa. Kostrou dokumentu je putování Langošovy manželky Gaby po několika důležitých místech jejich života, doplněné vzpomínkami Jánových kamarádů z dětství, jeho dvou dcer, bratra, spolupracovníků a přátel, to vše obohacené o fotografie a archivní filmové materiály.

Film Strážce paměti Ján Langoš (režie Břetislav Rychlík, námět a scénář: Alexander Balogh a Břetislav Rychlík) si neklade za cíl zmapovat život Jána Langoše, snaží se poetickou filmovou řečí vykreslit cestu člověka angažovaného, zápasícího se zlem, pod kterým si však nepředstavuje jen komunismus, člověka řídícího se myšlenkou, že je třeba najít odvahu k odpovědnosti za vlastní osud.

Hosté večera: Alexander Balogh, Břetislav Rychlík a Gaba Langošová

 
Kyjevský Majdan očima českých novinářů

Kyjevský Majdan očima českých novinářů

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 9. březen 2020, 19:00 – 21:00

Před šesti lety proběhla na Ukrajině krvavá Revoluce důstojnosti. Nakolik se země i bývalí revolucionáři proměnili? A co zbylo z revolučních ideálů? Jak prožitek revoluce a  dlouhotrvající válečný stav zemi spojuje či naopak rozděluje? Co dál s agresivním Ruskem? A jak jsou vlastně ukrajinské události vnímány českou veřejností? Máme něco společného? Hovoří elitní čeští novináři a novinářky, kteří nejenže byli před šesti lety „u toho“, ale dodnes Ukrajinu ostře sledují.

Vystoupí David Stulík, Jefim Fištejn, Josef Pazderka, Jakub Szántó a Petra Procházková.

Večer moderuje Petr Vizina.

Magnesia Litera I

Magnesia Litera I

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 11. březen 2020, 19:00 – 21:00

Autorská čtení tvůrců nominovaných v některé ze sedmi kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera. Uvádí Pavel Mandys z pořádajícího spolku Litera.

David Böhm: A jako Antarktida (Litera za knihu pro děti a mládež), Daniel Hradecký: Přibližování dřeva (Moleskine Litera za poezii), Jan Němec: Možnosti milostného románu (Litera za prózu) a David Zábranský: Logoz (Litera za prózu)

Robert Soto a orlí pera

Robert Soto a orlí pera

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 13. březen 2020, 19:00 – 21:00

O lidských a náboženských právech původních obyvatel Ameriky

Robert Soto je náčelník a pastor apačských Lipanů (Lipan Apache Tribe of Texas). Mezi politickými představiteli současných různorodých indiánských skupin a kmenů je znám svou odhodlaností, s níž bojuje za práva a oficiální uznání svého lidu, a houževnatostí, se kterou vstupuje do soudních sporů mj. i s reprezentanty Spojených států amerických.

Bude hovořit zejména o vyhrané kauze, týkající se náboženských práv, konkrétně držení orlích per „neregistrovaným indiánem“ (jakkoli se nám může z naší středoevropské perspektivy zdát poněkud absurdní), která se stala po zásluze pro komunity původních obyvatel Severní Ameriky kauzou precedentní a hodnou následování. 

Robert je však také tradicionalista v indiánském smyslu toho slova. Mluví jazykem svých předků, hraje na flétnu, bubnuje… setkání s ním tedy bude i výpovědí o původní kultuře, která přežila. 

Večerem provázejí Petr Majer a Karolina Majerová, znalci indiánské současnosti a přátelé Roberta Sota.

Tlumočení do češtiny zajištěno.

Cizinec není našinec?

Cizinec není našinec?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 16. březen 2020, 19:00 – 21:00

Jak vidí „naši cizinci“ Česko

V České republice se v posledním třicetiletí usadila řada cizinců z různých světových končin, výraznou skupinu však tvoří „unijní“ i „neunijní“ Evropané, případně Američané.

Pro některé z nich představuje dnešní Česko trvalý domov, z „cizinců“ se tak stali „našinci“. Jak se jim tu s námi žije? Čím se vzájemně inspirujeme či provokujeme? Jak vidí aktuální českou/evropskou situaci ze společenské, kulturní a politické perspektivy?

Pozvání k diskusi přijali historička umění a novinářka Oksana Pelenska (Ukrajina), politický analytik a novinář Jolyon Naegele (USA), expertka na občanskou společnost Maryna Puzdrova (Bělorusko), člen Rady pro národností menšiny vlády ČR Uyen Huu Pham (Vietnam) a politolog a publicista Maciej Ruczaj (Polsko).

Večer moderuje historik a filozof Petr Hlaváček.

 
Dáváme hlas ponižovaným

Dáváme hlas ponižovaným

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 17. březen 2020, 19:00 – 21:00

Debata o lidské důstojnosti

Na světě je vícero míst a skupin, které zasluhují pozornost obránců lidských práv. Hovořit ale chceme zejména o situaci menšin, které jsou součástí české společnosti. Zaměříme se na otázky vztahů většinové společnosti a menšin, před jakými výzvami naše společnost stojí, jak se vypořádat s předsudky či problémy, které z toho vztahu vyrůstají. Zajímají nás mj. Romové, muslimové, samoživitelky, bezdomovci či LGBT komunita… 

Hovořit budou: novinářka Nora Fridrichová, farář Mikuláš Vymětal, aktivista LGBT David Tišer, Lucia Argüellová z organizace Člověk v tísni a signatářka Charty 77 a ochránkyně lidských práv Anna Šabatová.

Moderuje Lucie Vopálenská.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Českobratrskou církví evangelickou. Večer je součástí tradičního Pochodu s bílými deštníky, který se koná na připomínku hnutí Dam v bílém, kubánského opozičního seskupení manželek, matek, sester a dcer odsouzených politických vězňů. 

 
Magnesia Litera II

Magnesia Litera II

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 18. březen 2020, 19:00 – 21:00

Autorská čtení tvůrců nominovaných v některé ze sedmi kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera. Uvádí Pavel Mandys z pořádajícího spolku Litera.

Veronika Bendová: Vytěženej kraj (Litera za prózu), Petr Borkovec: Každá věc má něco společného se štěstím (Litera za knihu pro děti a mládež), Kamila Hladká: Hornické vdovy (Litera za publicistiku) a Petr Koťátko: Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové (Litera za knihu pro děti a mládež)

Milan Uhde: Hry

Milan Uhde: Hry

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 19. březen 2020, 19:00 – 21:00

Více než tisíc tiskových stran shrnuje knižní vydání dramatického díla Milana Uhdeho psané mezi lety 1964–2019, které vychází u brněnského nakladatelství Větrné mlýny. S knihou, autorem a jeho hosty se můžete potkat u příležitosti prvního uvedení knihy, které proběhne v Knihovně Václava Havla.

Svěžest večera zajistí jeho průvodce Petr Vizina, chybět ovšem nebude ani sklenka vína.

Lidé roku 1989

Lidé roku 1989

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 23. březen 2020, 19:00 – 21:00

Kniha Lidé roku 1989 (Universum, 2019) představuje životní příběhy více než třiceti aktérů sametové revoluce. Portréty hybatelů českých a slovenských dějin, Václava Havla, Františka kardinála Tomáška, Gustáva Husáka, Jiřího Dienstbiera, Alexandra Dubčeka a dalších, doplňují profily studentských vůdců, vrcholných představitelů komunistického režimu a jeho bezpečnostního aparátu, umělců, ale kniha také připomíná postavy, které brzy po revoluci odešly z veřejného života.

O zastoupení žen v sametové revoluci, o střetu pohledů, které provází vztah historika s pamětníkem či o úskalích prezentace historické práce v médiích budou hovořit naši hosté.

Pozvání přijali historik a novinář Petr Zídek a historik Jan Adamec, kteří se na titulu autorsky podíleli, spisovatel, textař, básník a producent Michal Horáček, a Jan Ruml, politik, aktivista v oblasti lidských práv, v letech 1992 až 1997 ministr vnitra.

Večer moderuje Petr Schwarz, spolupracovník Českého rozhlasu.

100 let Ústavy

100 let Ústavy

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 24. březen 2020, 19:00 – 21:00

Letos si připomínáme významné výročí základního dokumentu našich novodobých dějin.

Dne 29. února 1920 přijalo československé Národní shromáždění první plnohodnotnou Ústavu, základní dohodu mezi svobodnými občany o fungování demokracie v naší zemi. Tato Ústava kodifikovala základní právní rámec československé státnosti na více než čtvrtstoletí. Anebo ještě déle? Jsou její ustanovení stále ještě aktuální? Jaké důležité zásady byly převzaty do dalších československých ústav a jak inspirovala tu současnou?

Nejen na tyto otázky přijdou odpovědět právní historik a děkan Právnické fakulty UK Jan Kuklík, Jan Wintr (PF UK) a Michael Žantovský, ředitel Knihovny a jeden ze spoluautorů prvního návrhu federální ústavy prezidenta Václava Havla.

Debatu moderuje historik Petr Blažek.

Diskuse je jednou z prvních veřejných akcí nově založeného Muzeum paměti XX. století.

Magnesia Litera III

Magnesia Litera III

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 25. březen 2020, 19:00 – 21:00

Autorská čtení tvůrců nominovaných v některé ze sedmi kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera. Uvádí Pavel Mandys z pořádajícího spolku Litera.

Vratislav Kadlec: Hranice lesa (DILIA Litera za debut roku), Štěpán Kučera: Projekt Gilgameš (Litera za prózu), Ewald Murrer: Noční četba (Moleskine Litera za poezii), Jožin Valenta, Marek Vácha: Jízda v levém pruhu (Litera za publicistiku)

Ztraceni v překladu VI

Ztraceni v překladu VI

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 26. březen 2020, 19:00 – 21:00

Další z překladatelských večerů v Knihovně Václav Havla by se mohl jmenovat „Co se získá novým překladem?“ Tématem diskuse bude opakované překládání a vydávání už dříve přeložených děl klasické, ale nejen klasické literatury v těchto nových překladech. Má se to vůbec dělat, a pokud ano, proč a za jakých podmínek? Špatný nebo zastaralý existující překlad, nové literárněhistorické a literárněvědné poznatky, pokus o nové uchopení poetiky: to všechno jsou možné důvody. Existují nějaké další? 

Diskutovat budou významní překladatelé, kteří s takovou prací mají zkušenost: mají však dost kritického ducha, aby dokázali zvažovat důvody pro i proti, ale hlavně se mohou zamýšlet nad tím, jaké důvody měli v tom či onom konkrétním případě oni sami.

Hosté:

Jana Zoubková, překladatelka z němčiny
Dana Melanová, překladatelka z francouzštiny
Libor Dvořák, překladatel z ruštiny 
Vratislav J. Slezák, překladatel z němčiny
Šimon Pellar, překladatel z angličtiny
Radovan Charvát, překladatel z němčiny

Debatu moderuje Václav Jamek, překladatel z francouzštiny.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Obcí překladatelů.

Creative Mornings v Knihovně Václava Havla: Identita

Creative Mornings v Knihovně Václava Havla: Identita

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 27. březen 2020, 09:00 – 10:00

Projekt CreativeMornings se koná v mnoha městech po celém světě a nabízí otevřená setkání se zajímavými osobnostmi, která mají za cíl spojovat lidi z různých oborů a zprostředkovávat přístup k názorům a informacím napříč všemi obory. Každé poslední páteční ráno v měsíci přináší řečníka či řečnici, snídani v kreativně naladěné společnosti a návštěvu zajímavého prostoru v Praze. Tématem březnového setkání je IDENTITA, na kterou pohlédneme optikou genů a antropologie. Hostem bude forenzní genetička Halina Šimková.

Halina Šimková přednáší forenzní genetiku na PřF UK, VŠCHT a Univerzitě Pardubice, ještě raději ale seznamuje se svým oborem laiky. Absolventka Antropologie a genetiky člověka na PřF UK studovala také Farmacii na UK, Animaci na FAMU, hrála divadlo a absolvovala scénografický obor Hračka, maska, loutka. Pracovala jako expertka Kriminalistického ústavu Praha v oboru analýzy DNA. V roce 2005 působila v Thajsku v jednotkách Interpolu při identifikacích obětí tsunami. Spoluzaložila Československou společnost pro forenzní genetiku, jíž je od roku 2008 místopředsedkyní.

Koncert: Člověk krve

Koncert: Člověk krve

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 31. březen 2020, 19:00 – 21:00

Hudebník a skladatel Jan Senft (1993) ze Stříbrné Skalice vystupuje pod pseudonymem Člověk krve už šestým rokem, ale teprve letos vydává první album s názvem V kuchyni (Divnosti, 2020). Hrdě se hlásí k tradici českého trampského a folkového písničkářství. Objevuje zapomenuté příběhy svého kraje a oživuje je – nejde však jen o popisy krajiny vnější, ale i o ty duchovní a duševní.

Zazní písně z lesů, kopců, vlaků, záměstských ruin a postapokalyptických penzionů.

Moderuje Hana Slívová.

Havel Channel

Ve zkušebním provozu jsme na začátku května 2020 spustili televizní kanál, jehož smyslem je naplňovat poslání Knihovny VH moderními technologiemi, bez ohledu na hranice a nouzové stavy všeho druhu. V tuto chvíli probíhá výběr a testování vhodných formátů. Vzniká rovněž základní programové schéma, jehož páteř budou tvořit debaty, vzdělávací projekty, rozhovory, záznamy akcí a v neposlední řadě archivní záběry s Václavem Havlem. Oficiální spuštění televize je plánováno na září 2020.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Vzdělávací projekty

Ilustrace

Webinář: Lidská práva aneb do vězení za písničku?

Webinář pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Ilustrace

Webinář: Audience

Interaktivní webinář poskytuje studentům možnost nahlédnout na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Pro pedagogy představuje vhodné doplnění k tématu Havel – spisovatel i k tématu československých dějin 2. poloviny 20. století.

Ilustrace

Každý může změnit svět - Lidská práva v životě a díle Václava Havla

Šestidílná vzdělávací videosérie seznamuje mladé diváky s nejdůležitějšími historickými událostmi druhé poloviny 20. století v Československu a ukazuje jim důležitost boje za lidská práva. Sérií provází zpěvačka a moderátorka Emma Smetana a choreograf a producent Yemi. Moderátory anglické verze jsou rodilí mluvčí.

Ilustrace

Rok revoluce

Sametový rok pohledem mladé youtuberky. Série sedmi video lekcí mapuje revoluční rok od ledna do prosince 1989 a přibližuje tak klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratickou zemi.

Ilustrace

Číst Havla

Soubor krátkých videoklipů, v nichž mladé osobnosti českého veřejného prostoru představují ikonické i méně známé texty Václava Havla.

Ilustrace

Václav Havel tady a teď

Cyklus putovních besed nejen o VH s Michaelem Žantovským a jeho kolegy, určený studentům středních škol, knihovnám a kulturním centrům.

Ilustrace

Soutěž o nejlepší studentský esej

Jedním z ústředních žánrů tvorby Václava Havla je žánr eseje – na témata literární, umělecká, společenská, politická i duchovní. Eseje Václava Havla, jako je Moc bezmocných či Slovo o slovu, se staly klasickými texty české literatury, byly přeloženy do desítek jazyků a patří k nemnoha skutečně světově proslulým výtvorům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení. Literární soutěž pro studenty středních škol vyhlašuje Knihovna Václava Havla každoročně na začátku školního roku.

Ilustrace

Knihovničky Václava Havla

Knihovničky Václava Havla jsou nově vznikající klíčový projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je vytvoření celorepublikové sítě základních a středních škol, které s podporou KnVH aktivně šíří odkaz Václava Havla mezi své žáky a studenty. Smyslem knihovniček je vytvořit na školách (po vzoru již existujících laviček VH) malé knihovny, na nichž škola bude shromažďovat jak texty Václava Havla, tak texty s ním úzce související. Knihovničky budou moci obsahovat i další písemné, zvukové a audiovizuální záznamy a fotografie.

Ilustrace

Zítra to spustíme

Divadelně vzdělávacím projektem Zítra to spustíme si Knihovna Václava Havla připomněla 100. výročí založení Československa. V jeho rámci nazkoušelo 20 školních a amatérských studentských spolků z celé ČR hru Václava Havla Zítra to spustíme a během října 2018 ji odehrálo ve své třídě, škole, v místním kulturním domě či divadle. Všechny zapojené soubory se na konci projektu sešly na společném filmově-divadelním pásmu v Divadle v Dlouhé dne 27. 11. 2018, kde se formou živých a filmových ukázek všechny vytvořené inscenace prezentovaly.  

Ilustrace

Prohlídka expozice Havel v kostce s výkladem

Komentovaná návštěva expozice Havel v kostce je určena všem zájemcům z řad základních a středních škol. Expozice se skládá ze známých i méně známých fotografií, na jejichž základě jsou žáci a studenti seznamováni s životem a myšlenkami Václava Havla. Doporučená délka návštěvy je 60 minut a doporučený počet osob ve skupině je 20.

Ilustrace

Workshop: Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce

Interaktivní workshop v délce 180 minut je určen pro žáky a studenty základních a středních škol. Účastníci v něm pracují s vybranými texty Václava Havla a fotografiemi mapujícími dobové dění, kriticky se nad nimi zamýšlí a zpracovávají konkrétní badatelské úkoly. Workshop souvisí nejen s výukou českých dějin, ale i s osobnostní, literární, uměleckou a mediální výchovou a s výchovou k demokratickému občanství. Scénář vychází z cílů Rámcových vzdělávacích programů pro ZŠ a SŠ.

Ilustrace

Workshop: Audience

Interaktivní  workshop pro studenty středních škol nahlíží na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Účastníci zažijí dramatický text jak z čistě divácké perspektivy, tak jako tvůrci samotní.

Ilustrace

Workshop: Češství a/nebo evropanství? Evropa jako úkol

Interaktivní workshop pro 2. stupeň ZŠ a SŠ vybízí k zamyšlení nad tím, co je a není součástí české identity a co se skrývá pod pojmem evropanství. 

Ilustrace

Workshop pro 1. stupeň ZŠ: Příběh Václava Havla

Interaktivní workshop představí mladším školním dětem Václava Havla nejen jako osobnost, která významným způsobem ovlivnila část naší historie a literatury, ale také jako člověka se zajímavým životním příběhem. 

Ilustrace

Workshop: Lidská práva aneb do vězení za písničku?

Workshop pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Výstavy

Ilustrace

Havel v kostce (stálá expozice)

Expozice Knihovny Václava Havla přibližuje návštěvníkům životní osudy Václava Havla kolážemi fotografií a citátů. Dotykové obrazovky vřazují jednotlivé kapitoly života do širších kulturněhistorických souvislostí. Velkoplošná interaktivní mapa umožňuje návštěvníkům učinit si plastickou představu o světové „stopě“ Václava Havla.

Ilustrace

Oldřich Škácha – Okupace 1968

Soubor fotografií Oldřicha Škáchy ze sbírky Knihovny Václava Havla.

Ilustrace

Tváře vzdoru

On-line fotografická výstava Pavla Hrocha zobrazuje příběhy lidí, kteří se v rozpětí mnoha desítek let československé historie postavili proti zlu, nelidskosti, útlaku, barbarství a nekulturnosti, kteří v určitých chvílích projevili odvahu, vůli ke svobodě, lásku k bližním a zdravý rozum.

Ilustrace

Přes Východ na Západ

Na podzim roku 1989 zaplavila Prahu vlna občanů Německé demokratické republiky. Československé hlavní město se pro ně mělo stát přestupní stanicí v cestě za svobodou, do západní části kdysi společné země, jejíž rozdělení symbolizovala Berlínská zeď. Jedním z hlavních důvodů pro nenadálý nárůst počtu uprchlíků byla obava, že NDR ještě před oslavami ke 40. výročí svého založení uzavře hranici s Československem, jedinou zemí, do které mohli východoněmečtí občané.

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období transformace, počátku devadesátých let, kdy se v Československu dělo to, co bylo před tím nemožné a nepředstavitelné, dobu radosti, karnevalového veselí, dobu vizí, přání a velké a možná i trochu naivní víry v budoucnost. Poskytují po dvaceti pěti letech zrcadlo, jakým způsobem se tyto sny a vize podařilo naplnit a kde se právě teď nacházíme.

Ilustrace

Odcházení

Příběh poslední divadelní hry a prvního filmu Václava Havla (1988–2011)

Ilustrace

Srpnová invaze na Hrádeček

Setkání dětí disidentů a dalších osobností, které vzpomínaly na Václava Havla. Výstava je pestrou koláží fotografií, audiozáznamů – od vystoupení jednotlivých účastníků na téma „Můj život s Václavem Havlem“ až po koncert Moniky Načevy a Michala Pavlíčka – a unikátních archiválií.

Depozitář

Za dobu svého trvání Knihovna Václava Havla připravila a uspořádala desítky výstav. Část z nich – přibližující nejen život a dílo Václava Havla, ale též nejrůznější kulturní, historické a společenské fenomény českých zemí 2. poloviny 20. století – se stala součástí jejího archivu. Nyní bychom je rádi prostřednictvím tohoto digitálního depozitáře nabídli dalším vzdělávacím a kulturním institucím (školám, knihovnám, klubům…) k bezplatnému využití.  

Ilustrace

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

Výjimečné snímky zachycující příběh ikonického plakátu „Havel na hrad“, atmosféru...

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období...

Ilustrace

Samizdat a Edice Expedice

Výstava věnovaná nejen knižní edici, kterou v roce 1975 založil se svými přáteli Václav Havel....

Ilustrace

Hele, Havel!

Výstava vytvořená z výběru fotografií, které do Knihovny Václava Havla doputovaly během...

Ilustrace

Antikódy (velké)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Ilustrace

Měli jsme underground a máme prd

Výstava připomíná symbolickou roli, jakou hrál Václav Havel v literární tvorbě undergroundu 70....

Ilustrace

Já prostě nemůžu žít jinak!

Výstava koláží z dobových dokumentů a fotografií, uspořádaná k 30. výročí procesu...

Ilustrace

Platón na Kampě – LOTR na Hrádečku

Dokumentární výstava přibližující Kampademii coby jedinečné intelektuální...

Ilustrace

Havel v kostce

Koláž z textů, dokumentů a fotografií zachycující Václava Havla jako dítě z bohaté...

Ilustrace

Antikódy (malé)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

 • 52884 záznamů celkově
 • 15303 událostí ze života VH
 • 2994 textů VH
 • 2086 fotografií
 • 280 video záznamů
 • 558 audio záznamů
 • 6523 dopisů
 • 14722 textů o VH
 • 6576 knih
 • 26797 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla shromažďuje, zkoumá, zveřejňuje, šíří a hájí myšlenkový, literární a politický odkaz velké postavy moderních českých dějin - spisovatele, dramatika, myslitele, bojovníka za lidská práva a československého a českého prezidenta. Zabývá se také osobnostmi, událostmi a jevy, které s odkazem Václava Havla souvisí, a snaží se je přibližovat a zasazovat do dobového i současného kontextu.

Od srpna 2014 sídlí Knihovna Václava Havla na adrese Ostrovní 13, Praha 1. Přízemní prostory této budovy jsou věnovány expozici „Václav Havel aneb Havel v kostce“ a klubovým akcím Knihovny VH: pořádání nejrůznějších seminářů, autorských čtení, výstav, přednášek, koncertů a divadelních představení. V prvním patře se nachází kanceláře, archiv, průběžně doplňovaná knihovna a badatelna pro veřejnost.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

 • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
 • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
 • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla

„Domnívám se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.“ – Michael Žantovský

Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!

 

Podpořte nás
jednorázově
Přispět

Přítel

200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.

Patron

1200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost

Partner

? Kontaktujte nás
pro další informace
Kontaktovat

Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...

Podpořte nás

Finanční dary

Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH

Nebo bankovním převodem do:

ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1

 • číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
 • číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
 • číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD

V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.

Dárci s občanstvím USA nás mohou podpořit prostřednictvím Vaclav Havel Library Foundation New York.

Dary a zápůjčky archivu KnVH

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.

V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.

Stáže

Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.

Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.

Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.

Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.

Mediální a propagační spolupráce KnVH

Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.

Dobrovolníci

Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.

Bakala PhilanthropyRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury