Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Havel k maturitě #5: Dopisy Olze  29/11/22

Pátý díl podcastové série Havel k maturitě se zabývá Dopisy Olze. Dozvíte se v něm, proč se Václav Havel na přelomu 70. a 80. let ocitl ve vězení, v jakých podmínkách dopisy vznikaly i o čem v nich psal. Dopisy Olze jsou označovány za filozofickou knihu a patří do kánonu české literatury, nejde ale o jednoduché čtení. Podcast doporučujeme všem studentům, kteří si k dílu hledají cestu, protože jim pomůže pochopit některá témata, jimiž se autor v dopisech zabývá. Více

Ilustrace

Studentský hlas: Integrace ukrajinských studentů do českého vzdělávacího systému  21/11/22

Jak probíhá integrace studentů, kteří kvůli Putinově agresi na Ukrajině museli opustit svůj domov a najít zázemí v České republice? Co je největší překážkou a co otevírá dveře naděje? V dalším díle série Studentský hlas o tématu diskutuje moderátor Jakub Hříbek s Kristýnou Titěrovou, programovou ředitelkou organizace META, která podporuje cizince v rovném přístupu ke vzdělávání, a se Solomiyou Malanyak, ukrajinskou studentkou, která žije v ČR od tří let a letos se aktivně zapojila do pomoci s integrací ukrajinských studentů.  Více

Ilustrace

Salon demokracie  17/11/22

V předvečer výročí sametové a něžné revoluce jsme v Knihovně Václava Havla přivítali vzácnou návštěvu ze Slovenska. Salon demokracie s paní Zuzanou Čaputovou, prezidentkou Slovenské republiky, moderoval Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla. Více

Fotogalerie

Ilustrace

Občané z Ostrovní #16: Proč se nudíme?  17/10/22

Co to je nuda? Je nuda pozitivní, nebo negativní? Je zdravé se nudit, nebo je nuda známka toho, že nevíme, co dělat se svým životem? Moderátorky Pavlína Kašparová a Anna Klein si povídají s psycholožkou Ivanou Štefkovou o tom, jestli mají mladí lidé nudu zahánět, nebo se ji mají naučit vychutnat a najít v ní nové příležitosti. Více

Program na Listopad 2022<>

Debata N | Pořád nám říkají: Vzchop se

Debata N | Pořád nám říkají: Vzchop se

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 1. listopad 2022, 19:00 – 21:00

Jsou na tom dnešní mladí psychicky hůř než starší generace? Data i zkušenosti napovídají, že se situace po pandemii zhoršila, odborníci i lidé z praxe ale hledají cesty, jak z toho ven. Hosty debaty budou Barbora Mudrová, studentka sociální práce FF UK a člověk se zkušeností, Jan Kulhánek, klinický psycholog a psychoterapeut, a Dan Pražák, učitel a popularizátor učitelství, natáčí podcast Hovory z kabinetu. Debatu budou moderovat redaktoři Deníku N Adéla Karásková Skoupá a Vítek Svoboda.

Jan Němec: Liliputin. Povídky z války

Jan Němec: Liliputin. Povídky z války

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 2. listopad 2022, 19:00 – 21:00

Čech, který jede na Ukrajinu najít své jiné já. Banda dětí bez domova, jež válka vyžene ze sklepa, protože ten teď chtějí nájemníci využívat jako kryt. Německý pár, který si na Ukrajině „pronajme dělohu“, ale jejich dítě po porodu uvízne v Kyjevě. Výrostek, který v obléhaném Mariupolu rozváží lavaš a váhá, kdy zmizet, až už je pozdě. Ruská akademička, která se spolu se svou milenkou rozhodne protestovat uprostřed Moskvy pomocí pas de deux z Labutího jezera… Ne. Postavami této povídkové knihy nejsou vojáci na frontě, avšak ani tito lidé už nikdy nebudou stejní.

Jan Němec, spisovatel a šéfredaktor literárního měsíčníku Host, představí svou novou povídkovou knihu Liliputin. Kniha obsahuje pět povídek – dvě západní, dvě ukrajinské a jednu ruskou. Všechny jsou o válce, nicméně není vždy jasné, kdo je vlastně nepřítel.

Moderuje novinář Petr Vizina.

Patrik Banga: Skutečná cesta ven

Patrik Banga: Skutečná cesta ven

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 4. listopad 2022, 19:00 – 21:00

Skutečná cesta ven je reálný příběh novináře Patrika Bangy, který popisuje, jak se dostal z romské čtvrti až mezi novináře předních českých médií. Vyprávění začíná v devadesátých letech na pražském Žižkově, který v té době zdaleka nebyl tak ambiciózní čtvrtí jako dnes. Místo čpí neutěšeností, drogami, alkoholem, prostitucí a rvačkami a vyrůstat ve zdejších romských komunitách znamená jediné — být předurčen k životu dalšího z nepřizpůsobivých.

Banga syrovým a nemilosrdným způsobem popisuje realitu romského dospívajícího chlapce, který se už v raném věku setkává s odmítáním, kriminalizací, rasismem a policejní brutalitou. A hledá skutečnou cestu ven. Mnohokrát narazí, mnohokrát prohraje. Autor je bytostně přesvědčený, že každý člověk je individualita, a ve své biografii otevřeně líčí úspěchy i pády, vnitřní střet s romskou kulturou nebo snahu vymanit se ze škatulky „Rom“.

Knihu uvedou Jiří Padevět – spisovatel, kmotr knihy, Miroslav Balaštík – publicista, šéfredaktor vydavatelství HOST a Patrik Banga.

Moderuje Vladimír Vokál, moderátor pořadu Rozstřel, iDnes.cz

Zahraje Trio Romano, world music.

Večer zahájí Jáchym Topol.

Pořad bude streamovat Romea.cz

Večery s polskými reportéry: Čečenská válka Wojciecha Jagielského

Večery s polskými reportéry: Čečenská válka Wojciecha Jagielského

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 7. listopad 2022, 19:00 – 21:00

Jak souvisí probíhající válka na Ukrajině s tou rusko-čečenskou? Jeden z nejuznávanějších současných polských zahraničních reportérů Wojciech Jagielski se jako novinář zúčastnil ozbrojených konfliktů v Gruzii, Čečensku, Afghánistánu nebo Tádžikistánu a vývoj v postsovětském prostoru dlouhodobě sleduje. V nakladatelství Absynt mu nyní po afghánských reportážích Modlitba za déšť (2018) vychází nový překlad: Kamenné věže věnované Čečensku. Jeho kniha nepřibližuje pouze samotný střet s Ruskem, ale také jeho kulturně-společenské příčiny, a představuje jedinečnou možnost porozumět dnešním čečensko-ruským vztahům.

Večer moderuje překladatelka knihy, publicistka a bývalá disidentka Petruška Šustrová.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Polským institutem v Praze.

Tlumočeno do češtiny.

Debata s Respektem – zákaz spalovacích motorů 2035. Spása planety, nebo zkáza Evropy?

Debata s Respektem – zákaz spalovacích motorů 2035. Spása planety, nebo zkáza Evropy?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 8. listopad 2022, 19:00 – 21:00

Nově schválená část Green Dealu stvrdila postupný konec klasických aut na benzín a naftu v EU. Čemu to pomůže a co tím riskujeme? Debatovat budou Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu, Lukáš Hataš, výkonný ředitel Asociace pro elektromobilitu ČR, a Milan Smutný, mluvčí spolku Realistická energetika a ekologie. Moderuje Jiří Nádoba z týdeníku Respekt.

Vzestup a pád jedné družby: Pět let česko-čínských vztahů v souvislostech

Vzestup a pád jedné družby: Pět let česko-čínských vztahů v souvislostech

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 9. listopad 2022, 19:00 – 21:00

Autorské čtení a uvedení knihy

Velká očekávání, ještě větší zklamání, manévry diplomatické i policejní, fiktivní investice a skutečné dluhy, intriky, předžalobní výzvy a vyhaslý poradce – to vše a mnohem více v jednom svazku!

Přijďte se dozvědět více o turbulentních vztazích ČR a ČLR, od nekritického nadšení počátečních let „restartu“ a očekávání velkých čínských investic po pozdější karamboly v podobě krachu společnosti CEFC či aféry ovlivňování českého veřejného mínění společností Home Credit. Dozvíte se například, jakým způsobem se stále asertivnější Čína snaží ovlivňovat domácí i zahraniční veřejnost a prosazovat vlastní narativ – ať už jde o situaci v Ujgurské autonomní oblasti, kde dochází ke katastrofálnímu porušování lidských práv - genocidě, či (ne)vyšetřování původu pandemie koronaviru.

Debatují a čtou sinoložka a překladatelka Olga Lomová a novinářka Kateřina Procházková.

Uvádí Jáchym Topol.

Digitalizace státu – teď už opravdu?

Digitalizace státu – teď už opravdu?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 10. listopad 2022, 19:00 – 21:00

Telefonem se dnes dá platit v obchodě, nahrát si do něj lze jízdenku na vlak či tramvajenku. Jak vypadá zevnitř banka, v níž máme peníze, to už většina lidí spokojeně zapomněla. Na úřady je ale pořád potřeba chodit osobně, přizpůsobit se nejen jejich otevírací době, ale také často nesrozumitelným požadavkům. Kdy se stát naučí poskytovat služby občanům elektronicky? Proč to už dávno neumí, když v zahraničí to většinou jde hladce? Co tomu brání? Dokáže to změnit nynější vláda? Co konkrétně pro to dělá? To vše se dozvíte během diskuzního večera na téma digitalizace státní správy.

Vystoupí:

Senta Čermáková je ředitelkou pro inovace v konzultační firmě Deloitte Česká republika
Eva Pavlíková je spoluzakladatelkou a ředitelkou Česko.Digital, komunity expertních dobrovolníků podílejících se mj. na projektech digitalizace státu
Jaroslav Pejčoch, zakladatel společnosti T-Soft, zkušený odborník na státní informatiku a krizové řízení
Ondřej Profant, informatik, specialista na svobodný software a politik, náměstek ministra pro místní rozvoj ČR

Moderuje Petr Koubský, redaktor Deníku N.

Ideje a jejich lidé: Chronotopos Miloslava Petruska

Ideje a jejich lidé: Chronotopos Miloslava Petruska

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 11. listopad 2022, 16:00 – 21:00

Ač se to zdá neuvěřitelné, v letošním roce si připomínáme smutné výročí 10 let od úmrtí Miloslava Petruska (1936–2012), jednoho z nejvýznamnějších českých sociologů pozdní doby. Petrusek by nejen plodným autorem, zručným esejistou či charismatickým popularizátorem, ale také oblíbeným přednášejícím, jeden z jeho kurzů ostatně nesl tajemný název: Chronotopos, odkazující k prolínání lidských osudů v místě a čase.

Jaký byl chronotopos Miloslava Petruska? Jakým způsobem bylo jeho myšlení utvářeno historickými okolnostmi? Existuje „petruskovská sociologie“? Pokud ano, jaká je? Tyto a řadu dalších otázek zkusíme zodpovědět na kolokviu věnovaném Petruskovu dílu a jeho místu v dějinách české sociologie. Setkání se zúčastní Petruskovi přátelé, kolegové i žáci, mj. Václav Bělohradský, Marek Skovajsa z FF UK, Jan Balon z FSV UK, Jiří Šubrt z FHS UK a Jiřina Šmejkalová z FF UK, ze záznamu promluví i sám profesor Petrusek.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci se Sekcí sociologické teorie České sociologické společnosti.

Poezie dnes: proč ji psát, číst, překládat?

Poezie dnes: proč ji psát, číst, překládat?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 15. listopad 2022, 19:00 – 21:00

Beseda a autorské čtení šesti českých a skotských básníků , kteří se v rámci projektu Czech Scottish Poetry Connections po roce schůzek na internetu, kdy diskutovali o své tvorbě a vzájemně ji překládali, setkávají tváří v tvář a zamýšlejí se nad zdánlivě jednoduchými otázkami o roli poezie – osobní, společenské a politické. Besedují a čtou Jitka Bret-Srbová, Ondřej Lipár, Rob Mackenzie, Niall O’Gallagher, Alycia Pirmohamed a Olina Stehlíková. Moderuje Alexandra Büchler.

Pořad proběhne v angličtině a češtině.

Ve spolupráci s organizacemi Culture Reset, Literature Across Frontiers a festivalem Den poezie. S podporou Českého literárního centra, Creative Scotland a Edwin Morgan Trust.

The Velvet Revolution, the Current Crises and the Future of Liberal Democracy. A Patočka Debate

The Velvet Revolution, the Current Crises and the Future of Liberal Democracy. A Patočka Debate

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 16. listopad 2022, 19:00 – 21:00

In the days following November 17, 1989, the Czech and Slovak citizens took responsibility for the destiny of their country and embarked on decades of a dramatic and largely successful transformation. From this perspective, the perfect storm of recent crises, from the COVID pandemic through Putin's aggression against Ukraine, the energy crisis and the disruption of globalization chains and processes, together with the challenges of the democratisation of knowledge and the advent of the ‘postfactual era’, can be seen as different symptoms of a single crisis of responsibility that Václav Havel predicted in his address to the US Congress more than thirty years ago.

On the eve of the anniversary of the Velvet Revolution, two of its eye witnesses and sympathetic observers, historian Timothy Garton Ash, professor of European Studies at Oxford University, and journalist Misha Glenny, recently appointed rector of the Institute for Human Sciences in Vienna, together with Professor of political sociology Anna Durnova of the University of Vienna, will share their thoughts on the velvet heritage, the crisis of liberal democracy, the legacy of Václav Havel with moderator Michael Zantovsky and the audience.

The debate will serve as a springboard for further dialogue conducted under the auspices of the New Republic of Letters project.

The discussion will be conducted in English. 

Knížka o Haně

Knížka o Haně

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 17. listopad 2022, 19:00 – 21:00

Ve sváteční den představujeme novou publikaci o Haně Jüptnerové (1952–2019), disidentce a chartistce, učitelce němčiny v Jilemnici a Vrchlabí. „Jako po očistné lázni“ se cítila po návštěvách nedalekého Hrádečku, kde jí Václav Havel půjčoval knihy. Její inspirativní, nezávislé postoje, projevené například na památném pohřbu Pavla Wonky v květnu 1988, pokračovaly i po revoluci, kdy mj. usilovala o nápravu česko-německých vztahů. V roce 2017 jí organizace Člověk v tísni udělila Cenu Příběhů bezpráví.

Knížku o Haně, album složené ze 67 dvojic fotografií a textů, představí její autorka, německá básnířka a Hanina blízká přítelkyně Tina Stroheker, a překladatel Jonáš Hájek.

Večerem provede Jáchym Topol.

Obývák Václava Havla

Obývák Václava Havla

 • Kde: Piazzeta Národního divadla, Praha
 • Kdy: 17. listopad 2022, 11:00 – 19:00

Součástí Korza Národní, pouličních oslav Dne boje za svobodu a demokracii, bude již tradičně i Obývák Václava Havla, v němž budou herci Národního divadla a Divadla Na Zábradlí číst úryvky z díla Václava Havla i z textů současných autorů, letos na téma perzekuce či vymezování se proti oficiálním proudům. Těšit se můžete také na setkání s námi u našeho stánku s knihami.

Na náměstí Václava Havla opět vznikne prostor pro literární scénická čtení. Těšit se můžete nejen na díla Václava Havla a dalších disidentů, ale i na úryvky z knih reflektujících současnost. A prostor dostanou i běloruští autoři, kteří nemohou ve své zemi svobodně psát.
 
Program
11:00 - 11:30 Jiří Vyorálek: Projev k převzetí Sonningovy ceny
11:30 - 12:00 Novičok nebo kulka
12:00 - 12:30 ND x DAMU: texty z běloruské rezidence
12:30 - 13:00 Václav Vašák: Kéž je to všecko ku prospěchu obce (Petr Blažek)
13:00 - 13:30 Sam a Max Budimanovi: Pižďuchové
13:30 - 14:00 Tomáš Ráliš: Bezpečnostní pásy
14:00 - 14:30 Apolena Rychlíková: Slepé skvrny (Daniel Prokop)
14:30 - 15:00 ND x DAMU: texty z běloruské rezidence
15:00 - 15:30 Jana Plodková: Děj se co děj (Dana Němcová)
15:30 - 16:00 Jáchym Topol: Peklo existuje
16:00 - 16:30 Kateřina Císařová: Příliš pozdě zemřít mladý (Ivo Pospíšil)
16:30 - 17:00 Michael Žantovský - Havel: Setkání s Gorbačovem
18:00 - 18:30 ND x DAMU: texty z běloruské rezidence
18:30 - 19:00 Eva Salzmannová: Projev na konferenci Europe's New Democracies (VH)
 
17. listopad v Knihovně Václava Havla

17. listopad v Knihovně Václava Havla

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 17. listopad 2022, 11:00 – 16:00

Ve sváteční den 17. listopadu budou v Knihovně Václava Havla dveře dokořán. Chceme připomenout, jak významnou roli na konci listopadu a začátku prosince roku 1989 sehráli divadelníci a divadlo vůbec. Připravili jsme sérii dobových filmových dokumentů na téma divadlo a revoluce.

V době, která čím dál častěji kulturu nabízí prostřednictvím nejrůznějších odosobněných médií, je dobré připomenout a vyzdvihnout nejcennější specifikum, které divadelní žánry mají – dialog živých tvůrců s živými diváky, kdy vzniká, nebo by vznikat mělo zvláštní magnetické pole, atmosféra duchovního a pocitového srozumění hlediště s jevištěm.

Krátkým úvodním slovem vždy představíme:

* dva sestřihy z Originálního Videojournalu přímo z centra dění
* film Pavla Kačírka Jeden den Václava Havla
* dokument Miry Haviarové Den v pražských divadlech

Srdečně zveme – jsme za rohem Národní třídy!

Vstup volný


 

Svobodná akademie #6: Michael Žantovský – K čemu je nám prezident a nebylo by líp bez ní?

Svobodná akademie #6: Michael Žantovský – K čemu je nám prezident a nebylo by líp bez ní?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 21. listopad 2022, 19:00 – 21:00

Každý demokratický politický systém potřebuje ke své stabilitě pevnou občanskou základnu, o kterou se opírá, silný stát, který vykonává moc podle zákonů, a symbolický vrchol, který moc pouze završuje a symbolizuje. Systém, který postrádá základnu, je ze své povahy nestabilní a bortí se. Bez silného státu se demokratický systém stává obětí dílčích zájmů a klientských struktur. Demokratický systém, který postrádá vrchol, je ze své povahy přízemní, provinciální, nesourodý a ustrnulý. Kdybychom prezidenta neměli, museli bychom si ho vymyslet.

Mladí ladí občanskou společnost III.

Mladí ladí občanskou společnost III.

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 21. listopad 2022, 14:00 – 16:00

Beseda se uskuteční v rámci 3. ročníku středoškolské výzvy Daruj srdce, jejíž cílem je zapojit mladé lidi do pomoci potřebným. Pozvání na besedu přijala Irena Gillarová, olympionička a jedna ze zakladatelek Nadačního fondu Sportovců, jehož cílem je podpora mladých sportovců v přípravách na studium v zahraničí a zapojení profesionálních sportovců do dobročinných akcí. Druhým hostem besedy bude David Špunar, který založil Nadační fond Nenech to být, platformu a mobilní aplikaci fungující jako on-line schránka důvěry na školách a firmách po celém světě. O svých zkušenostech s pomocí druhým promluví také předseda správní rady Nadace Olgy Havlové Vojtěch Sedláček, který se dlouhodobě věnuje podpoře lidí bez domova a je zakladatelem projektu Nejdřív střecha. Moderovat bude Martina Malina Prášilová.

Pokud se chcete akce zúčastnit, kontaktujte, prosíme, paní Kateřinu Kubínovou (kubinova@vdv.cz)

Echo z Knihovny: Nepřekonatelný odpor. Jak moc ovlivní prezidentskou volbu

Echo z Knihovny: Nepřekonatelný odpor. Jak moc ovlivní prezidentskou volbu

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 22. listopad 2022, 19:00 – 21:00

Jak moc ovlivní prezidentskou volbu fenomén „nepřekonatelného odporu“ většiny voličů k jednomu z velkých favoritů prvního kola? Můžeme zažít českou reprízu, kdy postup Jean Marie Le Pena do druhého kola mobilizoval Francii k rekordní účasti a podpoře jeho soupeře? Hosté: Martin Buchtík, ředitel agentury STEM, Marek Hanč, marketingový expert, který stojí za volebními úspěchy Andreje Babiše, a Michal Kormaňák, analytik agentury IPSOS. Diskuzi moderuje Lenka Zlámalová.

Rozdělení Československa: Co jsme získali a o co jsme přišli?

Rozdělení Československa: Co jsme získali a o co jsme přišli?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 23. listopad 2022, 19:00 – 21:00

S třicetiletým odstupem pomalu nastává čas se bez emocí zamyslet nad okamžikem, kdy se po více než sedmdesáti letech soužití cesty českého a slovenského národa rozdělily, aby se opět sblížily již v rámci Evropské unie. Často se radujeme nad tím, jak blízko k sobě stále máme navzdory tehdejšímu rozchodu. Ale máme-li k sobě tak blízko, museli jsme se vůbec rozcházet? Bylo rozdělení nevyhnutelnou výslednicí abstraktních historických sil, jak se domnívají někteří, anebo důsledkem jednání konkrétních jednotlivců a motivů? Co znamená rozdělení pro chápání historických dějů a co říká o nás?

O událostech před třiceti lety budou v předvečer přijetí Ústavního zákona o zániku České a Slovenské Federativní Republiky diskutovat s Michaelem Žantovským jejich pamětníci a přímí účastníci - politoložka Soňa Szomolányi, profesorka Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě,  právník Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu ČR, advokát Jan Kalvoda, bývalý ministr spravedlnosti ČR, a slovenský politik a sociolog Martin Bútora.

Agadir: Hassan Ali Djan – Na strunách naděje

Agadir: Hassan Ali Djan – Na strunách naděje

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 25. listopad 2022, 19:00 – 21:00

Hudebně dramatické pásmo, které vychází z autobiografie afghánského autora Hassana Ali Djana, který před lety za dramatických okolností opustil svou vlast a po těžkých peripetiích získal azyl v Německu. Jeho příběh je odrazem současné společnosti, která se pohybuje mezi přirozenou schopností a snahou pomáhat člověku v nouzi a staronovými předsudky. Je také odrazem statečného odhodlání, houževnatosti a víry v dobro. Napětí mezi životem a smrtí, nebezpečím a odvahou je vyjádřena slovem, hudbou a pohybovými kreacemi. Literární předlohou je kniha Afghánistán. Mnichov. Já. Moje cesta za lepším životem.

Za finanční podpory Státního fondu kultury České republiky.

Jan Rejžek: Jste to vy?

Jan Rejžek: Jste to vy?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 28. listopad 2022, 18:00 – 20:00

Křest knihy vzpomínek hudebního, filmového, divadelního a sportovního publicisty a básníka Jana Rejžka (* 1954), známého čtenářům z mnoha novin a časopisů, ale i z rozhlasových a televizních pořadů po dobu více než čtyřiceti sedmi let.

Kniha je psána lehkým, zábavným perem, které nezapře hlavní rysy Rejžkova psaní, jak ho dobře známe – ironii i sebeironii, sarkasmus, břitkost, nesmlouvavou kritičnost, ale i humor, nadsázku a vtip. Kniha Jste to vy? nepochybně mnoho čtenářů naštve a rozčílí – jak ani u Rejžka nelze jinak –, jiné pobaví a poučí o četných detailech z českého kulturního a společenského života, rozhodně však nikoho nebude nudit.

Své vzpomínky představí osobně autor spolu s pozvanými hosty – Petrem Blažkem, Radkem Schovánkem a Pavlem Žáčkem. 

Křest doplní duo Jaroslav Olin Nejezchleba a Norbi Kovács.

Beseda s Josefem Kroutvorem

Beseda s Josefem Kroutvorem

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 29. listopad 2022, 19:00 – 21:00

Debata s básníkem, prozaikem a esejistou Josefem Kroutvorem, letošním laureátem Ceny Jaroslava Seiferta. Uvádí Jiří Peňás z Týdeníku Echo, účinkují spisovatel Miloš Doležal a harmonikář Vladimír Herák.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Nadací Charty 77.

Konobrže? Ale kdeže!

Konobrže? Ale kdeže!

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 30. listopad 2022, 19:00 – 21:00

Večer (pro) Pavla Růžka 

Jsou lidé, kteří píší, aby se uživili – a lidé, kteří žijí, aby mohli psát. Pavel Ružek (1951–2011) patřil beze sporu mezi ty druhé. Psaní obětoval vše. Včetně svých blízkých a vlastního zdraví. Ale na rozdíl od většiny podobně rozervaných duší po něm zůstalo skutečně pozoruhodné dílo, které by se mělo stát součástí českého literárního kánonu. Nemáme tím na mysli jen silně „rabiátské“ povídky otištěné v souborech Bez kůže (2010), Bez růže (2011) a Bez tebe (2022), ale též prózy Budižkničemu, Mistr světa či Obyčejný ráj, které vyšly ještě před sametovou revolucí.

O životní a umělecké cestě Pavla Růžka promluví jeho dcera Alžběta, písněmi na něj vzpomenou Jaroslav Hutka a Václav Koubek.    

Uvádí Pavel Hájek. 

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Dybbuk.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Ceny Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Soutěž o nejlepší studentský esej

Jedním z ústředních žánrů tvorby Václava Havla je žánr eseje – na témata literární, umělecká, společenská, politická i duchovní. Eseje Václava Havla, jako je Moc bezmocných či Slovo o slovu, se staly klasickými texty české literatury, byly přeloženy do desítek jazyků a patří k nemnoha skutečně světově proslulým dílům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení, a současně stále a v každé situaci přemýšlet o světě kolem sebe a své roli v něm.

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Vzdělávací projekty

Ilustrace

Maturita21

Cílem vzdělávacího projektu Maturita21 je formou krátkých videopřednášek zapojit do výuky, a to zejména občanské nauky, aktuální témata, která jsou důležitá pro schopnost mladého člověka orientovat se v dnešním světě. Z tohoto důvodu se projekt s nadsázkou jmenuje “maturita”.

Ilustrace

Havel k maturitě

Kdo se hádá o komáří řešeto, nemůže tančit s kozou u Podmokel! Jestli tápete, co tím chtěl autor říci, nalaďte si novou podcastovou sérii Knihovny Václava Havla. K poslechu zveme všechny středoškoláky, pedagogy a další zájemce, kteří chtějí poznat nejdůležitější díla našeho prvního polistopadového prezidenta.

Ilustrace

Webinář: Ne svobodná tvorba

Webinář se zaměřuje na období českého undergroundu. Studenti se dozví, jak vypadala zakázaná kultura v období normalizace, jak lidé toužili svobodně poslouchat hudbu bez diktátu totalitního režimu a jak za to někteří tvrdě zaplatili. Ukážeme si, jak jeden koncert pomohl v boji za demokracii a dal podnět k vzniku Charty 77.

Ilustrace

Webinář: Moc bezmocných

Interaktivní webinář přibližuje studentům středních škol klíčovou esej Václava Havla Moc bezmocných formou videoukázek a diskuse o jejích klíčových tématech i dějinném kontextu, v němž text vznikl. Pro pedagogy představuje webinář vhodné doplnění k tématu Havel-spisovatel/filosof i k tématu československých dějin 2. poloviny 20. století.

Ilustrace

Webinář: Audience

Interaktivní webinář poskytuje studentům možnost nahlédnout na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Pro pedagogy představuje vhodné doplnění k tématu Havel – spisovatel i k tématu československých dějin 2. poloviny 20. století.

Ilustrace

Webinář: Lidská práva aneb do vězení za písničku?

Webinář pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Ilustrace

Každý může změnit svět - Lidská práva v životě a díle Václava Havla

Šestidílná vzdělávací videosérie seznamuje mladé diváky s nejdůležitějšími historickými událostmi druhé poloviny 20. století v Československu a ukazuje jim důležitost boje za lidská práva. Sérií provází zpěvačka a moderátorka Emma Smetana a choreograf a producent Yemi. Moderátory anglické verze jsou rodilí mluvčí.

Ilustrace

Rok revoluce

Sametový rok pohledem mladé youtuberky. Série sedmi video lekcí mapuje revoluční rok od ledna do prosince 1989 a přibližuje tak klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratickou zemi.

Ilustrace

Číst Havla

Soubor krátkých videoklipů, v nichž mladé osobnosti českého veřejného prostoru představují ikonické i méně známé texty Václava Havla.

Ilustrace

Václav Havel tady a teď

Cyklus putovních besed nejen o VH s Michaelem Žantovským a jeho kolegy, určený studentům středních škol, knihovnám a kulturním centrům.

Ilustrace

Soutěž o nejlepší studentský esej

Jedním z ústředních žánrů tvorby Václava Havla je žánr eseje – na témata literární, umělecká, společenská, politická i duchovní. Eseje Václava Havla, jako je Moc bezmocných či Slovo o slovu, se staly klasickými texty české literatury, byly přeloženy do desítek jazyků a patří k nemnoha skutečně světově proslulým výtvorům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení. Literární soutěž pro studenty středních škol vyhlašuje Knihovna Václava Havla každoročně na začátku školního roku.

Ilustrace

Knihovničky Václava Havla

Knihovničky Václava Havla jsou nově vznikající klíčový projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je vytvoření celorepublikové sítě základních a středních škol, které s podporou KnVH aktivně šíří odkaz Václava Havla mezi své žáky a studenty. Smyslem knihovniček je vytvořit na školách (po vzoru již existujících laviček VH) malé knihovny, na nichž škola bude shromažďovat jak texty Václava Havla, tak texty s ním úzce související. Knihovničky budou moci obsahovat i další písemné, zvukové a audiovizuální záznamy a fotografie.

Ilustrace

Zítra to spustíme

Divadelně vzdělávacím projektem Zítra to spustíme si Knihovna Václava Havla připomněla 100. výročí založení Československa. V jeho rámci nazkoušelo 20 školních a amatérských studentských spolků z celé ČR hru Václava Havla Zítra to spustíme a během října 2018 ji odehrálo ve své třídě, škole, v místním kulturním domě či divadle. Všechny zapojené soubory se na konci projektu sešly na společném filmově-divadelním pásmu v Divadle v Dlouhé dne 27. 11. 2018, kde se formou živých a filmových ukázek všechny vytvořené inscenace prezentovaly.  

Ilustrace

Workshop: Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce

Interaktivní workshop v délce 180 minut je určen pro žáky a studenty základních a středních škol. Účastníci v něm pracují s vybranými texty Václava Havla a fotografiemi mapujícími dobové dění, kriticky se nad nimi zamýšlí a zpracovávají konkrétní badatelské úkoly. Workshop souvisí nejen s výukou českých dějin, ale i s osobnostní, literární, uměleckou a mediální výchovou a s výchovou k demokratickému občanství. Scénář vychází z cílů Rámcových vzdělávacích programů pro ZŠ a SŠ.

Ilustrace

Workshop: Audience

Interaktivní  workshop pro studenty středních škol nahlíží na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Účastníci zažijí dramatický text jak z čistě divácké perspektivy, tak jako tvůrci samotní.

Ilustrace

Workshop pro 1. stupeň ZŠ: Příběh Václava Havla

Interaktivní workshop představí mladším školním dětem Václava Havla nejen jako osobnost, která významným způsobem ovlivnila část naší historie a literatury, ale také jako člověka se zajímavým životním příběhem. 

Ilustrace

Workshop: Lidská práva aneb do vězení za písničku?

Workshop pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Ilustrace

Workshop: (Ne)svobodná tvorba

Workshop se zaměřuje na seznámení se s uměním českého undergroundu a jeho historických souvislostí. Studenti se dozvědí, proč některé umění bylo zakázané a jiné povolené, a jak a kde probíhaly výstavy, koncerty, přednášky a divadla zakázaných umělců.

Výstavy

Ilustrace

Havel v kostce

Virtuální expozice Václav Havel v kostce zasazuje životní osudy Václava Havla do širších kulturně historických souvislostí ve čtyřech chronologicky vymezených kapitolách s bohatým obrazovým doprovodem.

Ilustrace

Oldřich Škácha – Okupace 1968

Soubor fotografií Oldřicha Škáchy ze sbírky Knihovny Václava Havla.

Ilustrace

Tváře vzdoru

On-line fotografická výstava Pavla Hrocha zobrazuje příběhy lidí, kteří se v rozpětí mnoha desítek let československé historie postavili proti zlu, nelidskosti, útlaku, barbarství a nekulturnosti, kteří v určitých chvílích projevili odvahu, vůli ke svobodě, lásku k bližním a zdravý rozum.

Ilustrace

Přes Východ na Západ

Na podzim roku 1989 zaplavila Prahu vlna občanů Německé demokratické republiky. Československé hlavní město se pro ně mělo stát přestupní stanicí v cestě za svobodou, do západní části kdysi společné země, jejíž rozdělení symbolizovala Berlínská zeď. Jedním z hlavních důvodů pro nenadálý nárůst počtu uprchlíků byla obava, že NDR ještě před oslavami ke 40. výročí svého založení uzavře hranici s Československem, jedinou zemí, do které mohli východoněmečtí občané.

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období transformace, počátku devadesátých let, kdy se v Československu dělo to, co bylo před tím nemožné a nepředstavitelné, dobu radosti, karnevalového veselí, dobu vizí, přání a velké a možná i trochu naivní víry v budoucnost. Poskytují po dvaceti pěti letech zrcadlo, jakým způsobem se tyto sny a vize podařilo naplnit a kde se právě teď nacházíme.

Ilustrace

Odcházení

Příběh poslední divadelní hry a prvního filmu Václava Havla (1988–2011)

Ilustrace

Srpnová invaze na Hrádeček

Setkání dětí disidentů a dalších osobností, které vzpomínaly na Václava Havla. Výstava je pestrou koláží fotografií, audiozáznamů – od vystoupení jednotlivých účastníků na téma „Můj život s Václavem Havlem“ až po koncert Moniky Načevy a Michala Pavlíčka – a unikátních archiválií.

Depozitář

Za dobu svého trvání Knihovna Václava Havla připravila a uspořádala desítky výstav. Část z nich – přibližující nejen život a dílo Václava Havla, ale též nejrůznější kulturní, historické a společenské fenomény českých zemí 2. poloviny 20. století – se stala součástí jejího archivu. Nyní bychom je rádi prostřednictvím tohoto digitálního depozitáře nabídli dalším vzdělávacím a kulturním institucím (školám, knihovnám, klubům…) k bezplatnému využití.  

Ilustrace

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

Výjimečné snímky zachycující příběh ikonického plakátu „Havel na hrad“, atmosféru...

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období...

Ilustrace

Samizdat a Edice Expedice

Výstava věnovaná nejen knižní edici, kterou v roce 1975 založil se svými přáteli Václav Havel....

Ilustrace

Hele, Havel!

Výstava vytvořená z výběru fotografií, které do Knihovny Václava Havla doputovaly během...

Ilustrace

Antikódy (velké)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Ilustrace

Měli jsme underground a máme prd

Výstava připomíná symbolickou roli, jakou hrál Václav Havel v literární tvorbě undergroundu 70....

Ilustrace

Já prostě nemůžu žít jinak!

Výstava koláží z dobových dokumentů a fotografií, uspořádaná k 30. výročí procesu...

Ilustrace

Platón na Kampě – LOTR na Hrádečku

Dokumentární výstava přibližující Kampademii coby jedinečné intelektuální...

Ilustrace

Havel v kostce

Koláž z textů, dokumentů a fotografií zachycující Václava Havla jako dítě z bohaté...

Ilustrace

Antikódy (malé)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Ilustrace

Každý může změnit svět

Výstava určená zejména základním a středním školám provází na šesti panelech životem Václava...

Ilustrace

Václav Havel: Moc bezmocných

Výstava je autorskou kompozicí italského novináře Ubalda Casotta a Francesca Magniho, kteří...

Ilustrace

Ondřej Němec: Václav Havel 1976–2011

Fotograf Ondřej Němec patřil k blízkým přátelům Václava Havla. Také proto jej mohl...

Ilustrace

Evropa jako úkol

Evropské sjednocení v citátech Václava Havla a na unikátních fotografiích Karla Cudlína, Ondřeje...

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

 • 57613 záznamů celkově
 • 16280 událostí ze života VH
 • 2994 textů VH
 • 2124 fotografií
 • 384 video záznamů
 • 564 audio záznamů
 • 6594 dopisů
 • 15102 textů o VH
 • 7800 knih
 • 35333 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla shromažďuje, zkoumá, zveřejňuje, šíří a hájí myšlenkový, literární a politický odkaz velké postavy moderních českých dějin - spisovatele, dramatika, myslitele, bojovníka za lidská práva a československého a českého prezidenta. Zabývá se také osobnostmi, událostmi a jevy, které s odkazem Václava Havla souvisí, a snaží se je přibližovat a zasazovat do dobového i současného kontextu.

Od srpna 2014 sídlí Knihovna Václava Havla na adrese Ostrovní 13, Praha 1. Přízemní prostory této budovy jsou věnovány expozici „Václav Havel aneb Havel v kostce“ a klubovým akcím Knihovny VH: pořádání nejrůznějších seminářů, autorských čtení, výstav, přednášek, koncertů a divadelních představení. V prvním patře se nachází kanceláře, archiv, průběžně doplňovaná knihovna a badatelna pro veřejnost.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

 • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
 • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
 • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla

„Domnívám se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.“ – Michael Žantovský

Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!

 

Podpořte nás
jednorázově
Přispět

Přítel

200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.

Patron

1200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost

Partner

? Kontaktujte nás
pro další informace
Kontaktovat

Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...

Podpořte nás

Finanční dary

Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH

Nebo bankovním převodem do:

ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1

 • číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
 • číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
 • číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD

V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.

Dárci s občanstvím USA nás mohou podpořit prostřednictvím Vaclav Havel Library Foundation New York.

Dary a zápůjčky archivu KnVH

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.

V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.

Stáže

Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.

Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.

Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.

Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.

Mediální a propagační spolupráce KnVH

Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.

Dobrovolníci

Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.

Česká centraBakala PhilanthropyRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury