Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. června je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Program na Duben 2019<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Chudoba a dluhy v Česku – mantinely sociální politiky

Chudoba a dluhy v Česku – mantinely sociální politiky

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 1. duben 2019, 18:00 – 20:00

Řešení chudoby a sociálního vyloučení v Česku se opět vzdaluje. V roce 2018 se rozpadla záchranná síť chudinských dávek a severočeská a severomoravská města zavalila tsunami vyhlašování tzv. bezdoplatkových zón. Parlament prosadil „nová“ pravidla pro oddlužování, kvůli kterým je insolvence nedostupná pro stovky tisíc lidí s mnohačetnými exekucemi. Vyšlo najevo, že v šedé ekonomice je v Česku přes 600 tisíc lidí. Vláda zároveň vzdala přípravu zákona o sociálním bydlení a chce podporovat výstavbu sociálních domů s ostrahou, jakýchsi státních ubytoven, a bez rozmyslu zasahovat do dávek na podporu bydlení, které jsou hlavním pilířem bytové politiky v Česku a záchrannou sítí pro více než dvě stě tisíc domácností v Česku…

V debatě o současné sociální politice budeme hovořit o tom, jaké dopady těchto událostí a rozhodnutí již teď vidíme v terénu, a jaké očekáváme v budoucnu. O tom, jaká rozhodnutí a opatření by naopak měla vláda přijímat, aby se situace v sociálním vyloučení zlepšovala.

Diskuze se zúčastní: Martin Šimáček, IPSI, ředitel; Alena Zieglerová, IPSI, expertka na zaměstnanost; Jaroslav Valůch, IPSI, expert na bezpečnost. Zvláštní host: Martin Nekola, Centrum pro sociální a ekonomické strategie, Katedra veřejné a sociální politiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Večer připravila Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Institutem pro sociální inkluzi.

Magnesia Litera IV

Magnesia Litera IV

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 2. duben 2019, 19:00 – 21:00

Autorská čtení tvůrců nominovaných v některé ze sedmi kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera. Čtou a besedují: Vendula Borůvková: 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo (Litera za knihu pro děti a mládež), Štěpán Hobza: Ferrari v džungli (DILIA Litera za objev roku) a Pavla Horáková: Teorie podivnosti (Litera za prózu).

Uvádí Pavel Mandys z pořádajícího spolku Litera.

Lenka Marečková: Ať žije společnost

Lenka Marečková: Ať žije společnost

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 4. duben 2019, 19:00 – 21:00

Uvedení knihy Ať žije společnost, souboru tří sbírek básní Lenky Marečkové.

Autorka, signatářka Charty 77, byla za kritiku tehdejšího politického zřízení a poměrů v zemi, vyjádřenou v básních jako dvacetiletá v osmdesátých letech stíhána, odsouzena a uvězněna.

V doslovu ke knize autorka, dnes právnička, napsala: „Demokracie, někdy zužovaná na pouhé mechanismy a nástroje, je ohrožena jak vzrůstajícími problémy a krizemi a s nimi souvisejícím voláním po bezpečí (silném národu, silném vůdci), tak i vyprázdněním svého obsahu. Pokud jsme dřívější režim označovali jako totalitní, dnes můžeme pozorovat, že co bylo tehdy zaseto, vyklíčilo a bují i nyní, způsobem, který jsme tehdy netušili a ani nemohli předvídat. Dnes už mne za verše nikdo nezavře. Přesto si nemyslím, že dnešní nespravedlnosti jsou menší. Jsou jenom jiné. A co dnes má cenu? Kdysi stačilo křičet…Podívejme se na to, kde leží kořeny našich nesnází. Na změny, které by měly smysl. Na to, z čeho je třeba vystoupit, co proměnit. Pojďme hledat příčiny tohoto stavu, východiska, funkční alternativy, společně. Je čas vystoupit z kruhu.“

Uvádí Jáchym Topol. Večerem provází editor knihy Martin Machovec.

Hudba a zpěv: Dáša Vokatá a Oldřich Kaiser

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Kalich.

Café republika: 50 sezon s Husou

Café republika: 50 sezon s Husou

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 8. duben 2019, 19:00 – 21:00

Brněnské Divadlo Husa na provázku patří již padesát let ke scénám, které se vedle své umělecké činnosti profiluje i jako společensky angažované. Co to znamenalo v minulosti a kam Husa míří dnes, o tom přijdou debatovat dlouholetý dramaturg Husy Petr Oslzlý, současný ředitel Centra experimentálního divadla Miroslav Oščatka a současná umělecká šéfová Anna Davidová.

Večer moderuje novinář a básník Karel Škrabal, člen brněnské literární skupiny Vítrholc.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Divadlem Husa na provázku.

Stín Jiřího Křižana, Josefa Somra a Pavla Baťka

Stín Jiřího Křižana, Josefa Somra a Pavla Baťka

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 9. duben 2019, 17:00 – 19:00

Slavnostní představení audioknihy Stín.

Audiokniha Stín (Tebenas, 2019) rozehrává stejnojmennou novelu Jiřího Křižana (vydanou Knihovnou Václava Havla v roce 2018) tím nejúspornějším a nejintenzivnějším způsobem. Díky hlasům Josefa Somra a Pavla Baťka, Ravenově hudbě a režii Roberta Tamchyny působí příběh osiřelého venkovského chlapce vychovávaného bezmála starosvětsky spravedlivým dědečkem, prostřihávaný „blbeckými“ historkami z náhradní vojenské služby u Pomocných technických praporů, více než sugestivně. Tok vyprávění tak umožňuje posluchači téměř fyzicky pocítit, jaké to je vyrůstat na okraji společnosti – jako politickou zvůlí ocejchovaný „třídní nepřítel“, a tudíž neplnohodnotný „bývalý člověk“.

Pozvání na slavnostní uvedení audioknihy přijali Josef Somr (děda), Pavel Batěk (vnuk) a Raven (hudba). Moderuje Robert Tamchyna (režie).

Debata s Respektem: Příběh ruské geopolitiky

Debata s Respektem: Příběh ruské geopolitiky

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 9. duben 2019, 19:00 – 21:00

Jak se ruská myšlenka zmocnila více než šestiny světa. Debata o minulém, současném a budoucím Rusku, spojená s uvedením knihy Jaroslava Kurfürsta Příběh ruské geopolitiky.

Hosté: Jaroslav Kurfürst, diplomat a autor knihy, Ondřej Soukup, novinář, Daniela Kolenovská, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, a Jan Šír, Katedra ruských a východoevropských studií FSV UK.

Debatu moderuje Ondřej Kundra.  

50 let od protestu Elijahu Ripse

50 let od protestu Elijahu Ripse

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 11. duben 2019, 19:00 – 21:00

Nevěřil jsem, že by pražské jaro mohlo zažehnout jiskru v Lotyšsku nebo Sovětském svazu. Ale když jsou všichni ve vězení a jednomu ze spoluvězňů se podaří utéct, máte radost i vy. Ta radost se však po okupaci proměnila v hořkost. (…) Můj čin pramenil z absolutní hořkosti. Přestal jsem věřit, že se komunismus může zhroutit tak, jak se později stalo. Vypadalo to, že tohle zlo tu zůstane navždy.” Elijahu Rips, 2008.

Setkání s izraelským profesorem matematiky Elijahu Ripsem, který se 13. dubna 1969 po vzoru Jana Palacha zapálil v centru Rigy na protest proti okupaci Československa. Součástí besedy bude přednáška historika Petra Blažka o případech sebeupálení v souvislosti se sovětskou invazí.

Večer moderuje Adam Hradilek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

Radka Denemarková: Hodiny z olova

Radka Denemarková: Hodiny z olova

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 15. duben 2019, 19:00 – 21:00

„Musela jsem knihu napsat, protože jsem pochopila, že žiju v době, kdy se něco podstatného láme a mění a já nevím co. Pode mnou probíhají tektonické posuny půdy, ale jak se jmenuje to ,něco´, co se děje v Číně a co celý svět nepřiznaně obdivuje? Políbilo se nejhorší z komunismu a nejhorší z kapitalismu, což funguje hospodářsky a nemá jméno. Důležitou roli v románu má Václav Havel a jeho myšlenky. Spřátelila jsem se s lidmi kolem disidentského sborníku DanDu, kteří ve velmi těžkých podmínkách navazují na práci Václava Havla. Hluboce jsem se před nimi styděla, protože politici mé země jsou Čínou okouzleni a tvrdí že jde o stabilizovanou a harmonickou společnost. Já se tam ale setkala se vším, co si lze představit pod pojmem brutální policejní stát...

Rozsáhlý román Hodiny z olova je inspirovaný autorčinými pobyty v Číně.  

Se spisovatelkou Radkou Denemarkovou o její nové knize a o celé řadě aktuálních témat hovoří Dana Pfeiferová.

Večery s reportéry: Poláci a Češi 30 let poté / změna

Večery s reportéry: Poláci a Češi 30 let poté / změna

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. duben 2019, 19:00 – 21:00

Odteď bude všechno jinak! Překotný přechod ke kapitalismu a pluralismu, odstartovaný v roce 1989, zasáhl do běžného života každé rodiny i představ o směřování státu. Filozof a publicista Dariusz Karłowicz a komentátor a bývalý ředitel ČRo Vltava Petr Fischer budou diskutovat o tom, jak se změnila polská a česká společnost. O střetu starého a nového světa, hledání vzorů a vlastních cest do budoucnosti. Lepší zítřky jsme budovali před rokem 1989, jaké budujeme teď?

Rok 1989 byl pro středoevropské země novou startovní čárou a zároveň výzvou vyrovnat se s mnoha vnitřními problémy. Třicet let po pádu komunismu polští a čeští novináři a osobnosti veřejného života diskutují o proměnách v našich zemích. Výroční debatní cyklus vznikl ve spolupráci Knihovny Václava Havla a Polského institutu v Praze.

Za podpory Česko-polského fóra Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Debata se uskuteční v českém a polském jazyce, simultánní tlumočení z/do obou jazyků zajištěno.

Ztraceni v překladu IV

Ztraceni v překladu IV

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 17. duben 2019, 19:00 – 21:00

Píše a čte někdo recenze? Další z řady diskusních večerů na téma překladatelství se tentokrát zaměří na reflexi překladové literatury v různých médiích a na sociálních sítích. Recenze knih z denního tisku téměř vymizely, v časopisech se objevují také čím dál méně. A čte je vůbec někdo? Kupuje někdo knihy na základě recenze? Nebo se propagace knih přesouvá z klasických médií do prostoru sociálních sítí, jako je Instagram, Facebook, Youtube? V čem je specifická reflexe překladové literatury a jaká je její budoucnost ve světě, který se z papíru přesouvá čím dál víc do digitálu?

Nad tématem se u kulatého stolu budou zamýšlet: Kateřina Čopjaková, literární kritička, Jakub Pavlovský, bookstagrammer; Lukáš Růžička, PR a marketing nakladatelství Paseka, Jakub Šofar, publicista a prozaik, a Monika Zavřelová, novinářka a recenzentka

Moderuje Tereza Semotamová.

Pořádá Obec překladatelů ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

Vendulka Voglová: Útěk za svobodou

Vendulka Voglová: Útěk za svobodou

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 18. duben 2019, 20:00 – 21:00

Setkání a beseda s Ondřejem Kundrou o životě Vendulky Voglové, ze které slavná fotografie Jana Lukase udělala symbol holokaustu.

Když známý československý fotograf Jan Lukas zmáčkl spoušť svého aparátu, mělo Vendulce Voglové zbývat několik měsíců života. Fotografie, která později udělala z dvanáctiletého děvčete symbol holokaustu, přitom nemusela vůbec vzniknout. Vendulka byla Židovka a Lukas se bál konspiračně pořízené snímky vyvolat. Kdyby u něj nacisté fotografii našli, skončil by stejně jako Vendulka a její rodina v koncentráku.

Po téměř osmdesáti letech se novináři Ondřeji Kundrovi podařilo Vendulku Voglovou najít v USA, kam po válce emigrovala, a přesvědčit ji, aby o svém pohnutém životě a přátelství s fotografem Janem Lukasem vyprávěla. Strhující reportáž přináší osobní a výjimečné svědectví o nejbolestivějších událostech 20. století.

Večer uvádí Barbora Šichanová z Radia Wave.

20 let v NATO, stálo to za to?

20 let v NATO, stálo to za to?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 23. duben 2019, 19:00 – 21:00

Vstup České republiky, Polska a Maďarska do NATO před 20 lety provázelo hřmění motorů aliančních tryskových letadel, která se připravovala k operaci Spojenecká síla v bývalé Jugoslávii. Konec tohoto období symbolizuje rozhodnutí Aliance o přijetí Severní Makedonie jako výraz pokračující stabilizace jihovýchodní Evropy. Co vedlo k rozšíření a jaký mělo význam pro naši, evropskou a světovou bezpečnost? Jakým současným rizikům a hrozbám musí Aliance čelit a co pro to musí udělat?

Hosté: Petr Pavel, armádní generál a bývalý předseda vojenského výboru NATO, a diplomat a konzultant Petr Kolář.

Moderuje Michael Žantovský.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s institutem TOPAZ.

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

  • Kde: Galerie Lucerna, Štěpánská 61, Praha 1
  • Kdy: 24. duben 2019, 17:00 – 21:00

Slavnostní zahájení výstavy.

Reportážní snímky z festivalu v Lipnici z roku 1988, na kterém po dlouhých devatenácti letech poprvé veřejně vystoupil Václav Havel. Portréty režimem ostrakizovaných umělců (Ivan Klíma, Vlasta Chramostová nebo Pavel Juráček). Fotodokumentace rozhovoru s Václavem Havlem pro „podzemní“ Lidové noviny či akce „Pískoviště“ pořádané recesistickou Společností za veselejší současnost. Atmosféra konce listopadu 1989 v pražských ulicích. Stávka divadelníků. Stopování plakátu „Havel na hrad“, dnes bezmála ikonického, který byl vytvořen právě z fotografie Miloše Fikejze…

Výstavu k uctění památky Miloše Fikejze (1959–2019), filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Galerií Lucerna.

Výstava potrvá do 22. května 2019.

Long Journey Home: A Prague Love Story

Long Journey Home: A Prague Love Story

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 25. duben 2019, 19:00 – 21:00

A launch and reading from this memoir, recently published in Canada, in which a four-year-old girl survives a harrowing escape across the heavily armed border of Czechoslovakia with her mother and brother after the Communist takeover in 1948, leaving everything behind to flee to freedom in Canada. Years later, as a young woman living in Toronto, she is drawn to her country of birth and returns to Prague, finding love, danger, heartbreak and her family's legacy.

The book is introduced by its author, Helen Notzl in discussion with David Vaughan.

The event is held in English.

Organised in cooperation with Canadian Embassy in Prague.

Beseda s Wendy Holdenovou

Beseda s Wendy Holdenovou

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 29. duben 2019, 19:00 – 21:00

Beseda s britskou spisovatelkou a novinářkou Wendy Holdenovou, autorkou bestselleru Narodili se, aby přežili (Mladá fronta 2016) u příležitosti českých vydání dvou knižních novinek:

Sto zázraků (vydává Euromedia) – paměti o životodárné síle hudby, pojednávající o životních osudech světoznámé klavíristky, první dámy cembala a pedagožky Zuzany Růžičkové (1927–2017) a I krása může zabíjet (vydává Mladá fronta) – psychothriller inspirovaný českou sklářskou tradicí a milostným dramatem české sklářky a anglického spisovatele z 80. a 90. let 20. století; důvěra je křehká jako sklo!

Knihy pokřtí Andrea Tögel Kalivodová.

Moderuje novinářka Renata Klusáková.

Tlumočení zajištěno.

Karafiáty a samet

Karafiáty a samet

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 30. duben 2019, 19:00 – 21:00

Setkání s portugalskými hosty, kteří jako mladí studenti přijeli podpořit demokratizaci Československa v prosinci 1989. V diskusi společně s aktivisty, studenty z období sametové revoluce, budou vzpomínat na shromáždění na Národní třídě, kde Portugalci předali shromážděným lidem 50 000 růží. Zvláštní připomínka bude patřit Václavu Havlovi, s nímž se Portugalci během svého pobytu potkali a jejichž prostřednictvím Havel pozval portugalského prezidenta Mária Soarese na svou inauguraci.

Diskuse se zúčastní Álvaro Beleza, Diogo Cabrita, António Tavares, José Campelo, José Viegas, Paulo Barros Vale, za českou stranu Monika Pajerová a Martin Mejstřík.

Večer moderuje Jakub Železný.

Diskuse je uspořádaná při příležitosti otevření výstavy Karafiáty a samet. Umění a revoluce v Portugalsku a Československu 1968–1974–1989 v Městské knihovně.

Večera se zúčastní velvyslanec České republiky v Portugalsku Petr Šelepa.

Připravila Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy.

foto (c) Pavel Hroch / Knihovna Václava Havla

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 71004 záznamů celkově
  • 27933 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8269 knih
  • 40721 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury