Menu Prohledat web KVH EN

Chudoba a dluhy v Česku – mantinely sociální politiky

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 1. duben 2019, 18:00 – 20:00

Řešení chudoby a sociálního vyloučení v Česku se opět vzdaluje. V roce 2018 se rozpadla záchranná síť chudinských dávek a severočeská a severomoravská města zavalila tsunami vyhlašování tzv. bezdoplatkových zón. Parlament prosadil „nová“ pravidla pro oddlužování, kvůli kterým je insolvence nedostupná pro stovky tisíc lidí s mnohačetnými exekucemi. Vyšlo najevo, že v šedé ekonomice je v Česku přes 600 tisíc lidí. Vláda zároveň vzdala přípravu zákona o sociálním bydlení a chce podporovat výstavbu sociálních domů s ostrahou, jakýchsi státních ubytoven, a bez rozmyslu zasahovat do dávek na podporu bydlení, které jsou hlavním pilířem bytové politiky v Česku a záchrannou sítí pro více než dvě stě tisíc domácností v Česku…

V debatě o současné sociální politice budeme hovořit o tom, jaké dopady těchto událostí a rozhodnutí již teď vidíme v terénu, a jaké očekáváme v budoucnu. O tom, jaká rozhodnutí a opatření by naopak měla vláda přijímat, aby se situace v sociálním vyloučení zlepšovala.

Diskuze se zúčastní: Martin Šimáček, IPSI, ředitel; Alena Zieglerová, IPSI, expertka na zaměstnanost; Jaroslav Valůch, IPSI, expert na bezpečnost. Zvláštní host: Martin Nekola, Centrum pro sociální a ekonomické strategie, Katedra veřejné a sociální politiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Večer připravila Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Institutem pro sociální inkluzi.

Sdílet

Facebook | Twitter