Menu Prohledat web KVH EN

Akce: červen 2013 RSS

Ilustrace

Michal Cihlář: Ze života kanálů 
28/05/13 – 30/06/13 Výstavy

V Galerii Montmartre vystavuje Michal Cihlář, výtvarník známý českému publiku především svými barevnými linoryty, fotografickou sérií kanalizačních poklopů. Výstava ukazuje výběr fotografií z připravované monografie Ze života kanálů, prvního titulu z řady autorské edice Detail v designu, design v detailu. Tato edice, kterou řídí Michal Cihlář a Veronika Richterová, mapuje témata jejich společných letitých fotografických sběrů. Kniha vyjde v nakladatelství Novela bohemica. Více

Galerie Montmartre  |  ico  | 
Ilustrace

Havel na dosah ruky 
29/05/13 – 16/06/13 Účast na zahraničních akcích

Výstava 65 fotografií Oldřicha Škáchy s názvem "Havel na dosah ruky", jejímž organizátorem je České centrum Varšava. Výstavu doplňují filmové záběry Original videojournalu z 80. let, Knihovna Václava Havla zapůjčila několik faksimilií scénáře filmu Odcházení.

Dům Spotkań z Hisotrią, Varšava, Polsko  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel – První české prezidentství 
3. červen 2013, 19:00

Na volbu prvního českého prezidenta, co jí předcházelo a co následovalo, vzpomíná přítel a spolupracovník Václava Havla a první český kancléř Luboš Dobrovský. Večer uvádí Ivo Mathé.

Galerie Montmartre  |  ico  | 
Ilustrace

Čechoslováci v Gulagu - vernisáž 
3. červen 2013, 17:00 Účast na domácích akcích

Slavnostní otevření panelové výstavy věnováné osudům československých občanů zavlečených do sovětských koncentračních táborů. Autoři zaznamenali desítky rozhovorů s bývalými vězni a shromáždili množství materiálů z archivů NKVD i autentických předmětů lágrového života. Výstava byla poprvé k vidění minulý rok v březnu v Knihovně Václava Havla v Praze a po uveřejnění v dalších městech ji budou moci návštěvníci zhlédnout také v Ostravě. Více

STARÁ ARÉNA Ostrava, 28. října 49/23, 702 00 Ostrava - Moravská Ostrava  |  ico  | 
Ilustrace

Čechoslováci v Gulagu 
03/06/13 – 30/06/13 Výstavy

Panelová výstava je věnována osudům československých občanů zavlečených do sovětských koncentračních táborů. Autoři zaznamenali desítky rozhovorů s bývalými vězni a shromáždili množství materiálů z archivů NKVD i autentických předmětů lágrového života. Výstava byla poprvé k vidění minulý rok v březnu v Knihovně Václava Havla v Praze a po uveřejnění v dalších městech ji budou moci návštěvníci zhlédnout také v Ostravě. Více

STARÁ ARÉNA Ostrava, 28. října 49/23, 702 00 Ostrava - Moravská Ostrava  |  ico  | 
Ilustrace

Osvoboďte Li Pi-fenga! 
4. červen 2013, 17:00

Knihovna Václava Havla se v den výročí událostí na Náměstí Nebeského klidu připojuje k celosvětové akci čtení básní vězněného literáta Li Pi-fenga. Uvádí prof. Olga Lomová, z Li  Pi-fengových básní a deníků čtou Daniel Konrád a Jáchym Topol. Více

Galerie Montmartre  |  ico  | 
Ilustrace

Dopisují si – Havel a Hvížďala 
4. červen 2013, 19:00

Představení dosud nepublikované korespondence, kterou Karel Hvížďala a Václav Havel spolu vedli v letech 1984 až 2006 nad knihami Dálkový výslech a Prosím stručně. Svazek představí komentátor Petr Fischer. O hudbu a zpěv se postará Dagmar Voňková.

Galerie Montmartre  |  ico  | 
Ilustrace

David Danaher: Východ a západ v pojetí Václava Havla 
5. červen 2013, 11:00

V čem podle Václava Havla spočíval smysl studené války? Byl Východ před rokem 1989 pravým opakem Západu a daly by se považovat změny po roce 1989 za definitivní vítězství „západní“ civilizace a „západní“ struktury hodnot? Jak se v Havlových prezidentských textech vztahuje téma Východu a Západu k tématu globalizace světa po roce 1989? Stručný souhrn argumentů, vybraných z jedné kapitoly nové knihy Davida Danahera Reading Václav Havel, by měl vést k všeobecné diskusi. Více

Galerie Montmartre  |  ico  | 
Ilustrace

Kateřina Rudčenková: Všechna cizí akvária nekriticky přijímám 
5. červen 2013, 19:00

Kateřina Rudčenková je jedna z nejvýraznějších současných básnířek. Ve své právě vydané sbírce Chůze po dunách se ptá (a pátrá), jak by měl člověk strávit život. Kdo to neví, tuší, ale vědět chce, neměl by na tomto večeru v Knihovně chybět. Svým esejem Kateřinu uvádí, vybízí, popuzuje (?) a vůbec doprovází básnířka a kritička Dora Kaprálová.

Galerie Montmartre  |  ico  | 
Ilustrace

Evropská identita a její česká reflexe 
6. červen 2013, 09:00 Konference

Jednodenní konference, která se ve čtyřech panelových diskusích – Historické kořeny evropské identity: Češi a Evropa; Kulturní kontext evropanství: jádro, nebo pozlátko?; Evropa jako ekonomický prostor a globální hráč? a Evropská unie: politická chiméra, projekt či realita? – bude věnovat fenoménu evropské identity v českých souvislostech. Více

New York University Prague, Malé Náměstí 11 (Richtrův dům), Praha 1  |  ico  | 
Ilustrace

Václav Havel e seú país 
6. červen 2013, 10:00 Účast na zahraničních akcích

Seminář a výstava o životě a díle Václava Havla. Program: Eva Batličková: Václav Havel - básník a dramatik Adilson Vilaca:  Václav Havel - bojovník za lidská práva Paulo Ventl: Srovnání totalitních režimů v Brazílii a Československu Pavel Procházka:  Václav Havel - politik. Akci pořádá honorární konzul ČR ve Vitória O. Borges ve spolupráci s Generálním konzulátem Sao Paulo, OVD a Knihovnou Václava Havla na půdě Federální univerzity Espírito Santo (UFES) v Brazílii. 

Federální unverzita Espríto Santo, Vitória, Espírito Santo, Brazílie  |  ico  | 
Ilustrace

Kde domov můj? Ivan Hartl - muž, který neexistuje 
11. červen 2013, 18:00 Účast na domácích akcích

Multimediální pásmo o životní filozofii Ivana Hartla (žijícího v Londýně bez oficiálních dokladů) člověka, který se snaží definovat principy vlastní existence ve světě spoutaném všudypřítomnou administrativou. Večer je uspořádán u příležitosti vydání desky The Plastic People of The Universe v roce 1978, na níž se Ivan Hartl podílel. Součástí pásma je živý koncert The Plastic People of the Universe a rozprava (skype) s Ivanem Hartlem a novinářem Paulem Wilsonem. Večer moderuje Václav Trojan.

Slovenský inštitút v Prahe, Jilská 16, Praha 1  |  ico  | 
Ilustrace

Na kříži lásky 
12. červen 2013, 19:00

Básníci Josip Osti, Rezka Kanzian a Jurij Paljk aneb uskupení Slovinsko na hranici představí novou sbírku barda Josipa Ostiho Na kříži lásky, poté Lenka Daňhelová s Peterem Kuharem uvedou antologii současné slovinské poezie Padesáti hlasy hovořím/S petdesetimi glasovi govorim a večírek zakončí hudební performance hudebníků a výtvarníků z Brna a Ostravy: KRRAAKKK Jennifer de Felice (kontrabas, computer) Jiří Macháček (housle, zvuky, hlasy) Beáta Spáčilová (ujing, zvuky)

Galerie Montmartre  |  ico  | 
Ilustrace

Večer k poctě Jana Lopatky 
13. červen 2013, 19:00 Účast na domácích akcích

Dvacáté výročí úmrtí významného českého literárního kritika a editora. Účastní se Lopatkovi přátelé, spolupracovníci a žáci: autoři časopisu Tvář (Bohumil Doležal, Jan Nedvěd, Karel Štindl, Zbyněk Hejda), Milan Šútovec vzpomene na Lopatkovu spolupráci se Slovenskými pohľady, Jiří Brabec práci na samizdatovém Slovníku českých spisovatelů, Ivan M. Havel a Tomáš Vrba vzpomenou na samizdatovou Edici Expedice, dále promluví Jan Šulc, Zdeněk Jančařík a Terezie Pokorná. Editor Lopatkova díla Michael Špirit promluví o celku Lopatkovy kritické a ediční činnosti. Na závěr večera uvedeme filmový dokument o Janu Lopatkovi (cca 30 min.), který v roce 1990 natočil Petr Kotyk.

Slovenský inštitút v Prahe, Jilská 16, Praha 1  |  ico  | 
Ilustrace

Dramatické momenty VI.: Jiří Pokorný 
17. červen 2013, 19:00

V návaznosti na umělecký odkaz Václava Havla Knihovna představuje současné dramatiky a dramatičky, kteří se svým dílem vztahují k problematice lidské identity. Večerem provází Lenka Jungmannová.

Galerie Montmartre  |  ico  | 
Ilustrace

Monodrama III. Jan Hanč – Události 
18. červen 2013, 19:00

Červnový večer z cyklu scénických čtení z děl českých a zahraničních autorů připomene tvorbu jednoho z nejzásadovějších tvůrců české literatury, básníka a prozaika Jana Hanče, od jehož smrti v červenci uplyne rovných padesát let. Večer sestavený z jeho krátkých prozaických textů, souhrnně publikovaných pod názvem Události (1995), zprostředkuje návštěvníkům/posluchačům jeho jedinečný pohled na svět. Pohled veskrze přísný, oproštěný od veškerého poetického balastu, ale přesto (nebo právě proto) neztrácející skutečnou poezii.

Galerie Montmartre  |  ico  | 
Ilustrace

Judita Matyášová – Sofiina volba po česku 
19. červen 2013, 19:00

Inspirující příběhy lidí, kteří se nebáli pomáhat i v těžkých časech. Projekt mapuje osudy 150 židovských dětí z Československa. Podobně jako Sofie ze Styronova románu, museli i jejich rodiče vybrat jen jednoho ze svých potomků a dostat ho do bezpečí. Do Dánska, poté do Švédska. Po válce se děti rozjely do všech stran a ztratily mezi sebou kontakt. Více

Galerie Montmartre  |  ico  | 
Ilustrace

Den Olgy Havlové na United Islands 
21. červen 2013, 14:00 Účast na domácích akcích

Účast Knihovny Václava Havla na dni věnovanému nedožitým 80. narozeninám Olgy Havlové v rámci pražského mezinárodního hudebního festivalu United Islands České spořitelny.

Galerie Montmartre  |  ico  | 
Ilustrace

Povídání u krbu 
25. červen 2013, 15:00 Účast na domácích akcích

Debata publicisty, teatrologa a divadelního kritika Vladimíra Justa o nových a připravovaných inscenací her Václava Havla. Pozvání na Scénu v podkroví Klicperova divadla přijala editorka nového knižního vydání sbírky vizuální poezie Václava Havla Antikódy Lenka Jungmannová. Knihu Příležitostný portrét Václava Havla, sestavenou z recenzí, rozhovorů a esejů předních českých publicistů, politiků a přátel Václava Havla, které byly napsány u příležitosti jeho 75. narozenin a následného skonu v roce 2011, představí editorka Knihovny Václava Havla, Anna Freimanová. Debata se uskuteční v rámci XIX. ročníku Mezinárodního festivalu Divadla evropských regionů.

Klicperovo divadlo, Dlouhá 99, 500 01 Hradec Králové  |  ico  | 
Ilustrace

6. filmový maraton: (Nejen) Václav Havel v zrcadle komunistické propagandy 
25. červen 2013, 18:00

Disent i Václav Havel osobně se okamžitě po vzniku Charty 77 stali cílem opakovaných štvavých kampaní komunistickou mocí ovládaných médií, včetně Československé televize. Propagandistické pořady deformovaly realitu, politická opozice byla často diskreditována, zesměšňována nebo naopak démonizována. Informace pronikající ze Západu byly prezentovány jako jednoznačně závadné a ideologicky nepřátelské. Je příznačné, že některé z těchto televizních pořadů zůstaly anonymní. Více

Galerie Montmartre  |  ico  | 
Ilustrace

Teď něco ze života 
26. červen 2013, 19:00

Historie a zázemí knihy Teď něco ze života Anny Blažíčkové, pojednávající o celé jedné epoše, velevýznamné pro naši zemi – druhé polovině 20. století – z osobního pohledu spisovatelky a jejího muže, Přemysla Blažíčka, fenomenálního literárního vědce s ostrým smyslem pro skutečnost. Uvádějí Michael Špirit a Robert Krumphanzl. S Annou Blažíčkovou hovoří Věra Koubová. Večer se uskuteční ve spolupráci s nakladatelstvím TRIÁDA.

Galerie Montmartre  |  ico  | 
Ilustrace

Jak z toho ven v červnu 
27. červen 2013, 19:00

Debata redaktorů týdeníku Respekt na téma: Kmotři v politice - co o nich víme?

Galerie Montmartre  |  ico  |