
Klub / Novinky / Program

Přesouváme diskusi Co trápí Česko? 24/02/21
Vážení přátelé, velice nás to mrzí, ale jsme nuceni dnešní debatu přesunout. Kvůli mimořádnému jednání vlády se z debaty omluvila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a hrozí také kolize programu předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové kvůli jednání vlády s opozicí. O náhradním ternímu vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení, Politologický klub FSV UK a Knihovna Václava Havla

Vzpomínka na Olgu Havlovou 27/01/21
Dnes, 27. ledna, uplyne 25 let od skonu OLGY HAVLOVÉ, první dámy, zakladatelky Výboru dobré vůle a výjimečné ženy, která stále inspiruje.

Výzva k zasílání nominací na Cenu Václava Havla 2021 zveřejněna 20/01/21
Parlamentní shromáždění Evropské Rady (PACE) ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 zveřejnily výzvu k zasílání nominací na Cenu Václava Havla za lidská práva za rok 2021. Více

Knihovna Václava Havla bude udělovat Cenu Toma Stopparda 15/01/21
Podle dohody s britským dramatikem českého původu sirem Tomem Stoppardem se Knihovna Václava Havla ujímá udělování výroční Ceny Toma Stopparda za vynikající původní esejistickou práci v českém jazyce. Více
Program na Leden 2021<>

Mezi pamětí a dějinami: 20. století z pohledu současného muzejnictví
- Kde: on-line
- Kdy: 7. leden 2021, 19:00 – 20:00
20. století je se svými četnými přesahy do současnosti plodný, ale těžko uchopitelný objekt zájmu. Muzejní instituce, jejichž role spočívá mimo jiné v reflexi kolektivní minulosti, představují v symbolické rovině významného zprostředkovatele tohoto společenského dialogu. Jaké cíle by si muzeum mělo při reprezentaci 20. století ve výstavní praxi klást? Mělo by návštěvníkovi předložit uzavřený dějinný výklad nebo pracovat s mnohoznačností historické zkušenosti? Kudy prochází hranice mezi pamětí a dějinami?
Nejen o těchto otázkách přijdou do Knihovny Václava Havla debatovat politoložka a muzejní kurátorka Jitka Gelnarová (Národní muzeum), muzeolog Jakub Jareš (Ústav pro studium totalitních režimů) a historik, člen správní rady Muzea paměti XX. století Mikuláš Pešta.
Debatu bude moderovat Adéla Gjuričová (ÚSD AV ČR).
• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Debata s Respektem
- Kde: on-line
- Kdy: 12. leden 2021, 19:00 – 20:00
Je Česko připravené na očkování? Jak lze tuhle největší a nejdůležitější akci v moderních dějinách země co nejlípe zvládnout? A jsou na místě obavy spojené s vakcinací?
Hosté:
Michal Bláha (zakladatel projektu Hlídač státu)
Jan Grolich (hejtman Jihomoravského kraje)
Zuzana Roithová (předsedkyně představenstva Jihočeské nemocnice)
Petr Smejkal (hlavní epidemiolog IKEM)
Debatu moderuje Ondřej Kundra.
• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Kniha v barvě krve
- Kde: on-line
- Kdy: 13. leden 2021, 19:00 – 20:00
Dnešní neomarxisté či tzv. revizionističtí historici tvrdí, že normalizace se vyznačovala nepřítomností násilí ve veřejném prostoru. Kniha v barvě krve historika Ladislava Kudrny dokazuje pravý opak. Během třiceti let trvání komunistického režimu (1960–1989) bylo násilí ze strany Veřejné a Státní bezpečnosti vystaveno na deset tisíc mladých lidí z prostředí undergroundu a punku, přičemž nejvíce ho bylo právě v osmdesátých letech. Celkem 99 mladých mužů a žen bylo odsouzeno k souhrnnému trestu odnětí svobody v délce 75 let...
Debatu s historikem Ladislavem Kudrnou moderuje Jáchym Topol.
• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Eseje Michela Houellebecqa
- Kde: on-line
- Kdy: 18. leden 2021, 19:00 – 19:30
„Vypěstujte v sobě hluboké rozhořčení ze života,“ vyzývá Michel Houellebecq v eseji připomínajícím gnostickou parodii příruček osobního rozvoje. Ve výboru kratších prozaických útvarů potvrzuje pověst jednoho z nejoriginálnějších hlasů dneška, když nás zavádí na plátna němého filmu či před průčelí současné architektury. Prorok žlutých vest zde nahlíží i na průběh globalizace či liberalismus, a hlavně osvětluje, proč vždy mířit k pravdě.
Výbor z textů francouzského spisovatele představuje autorův dvorní překladatel Alan Beguivin.
Večer uvádí Erika Zlamalová.
Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Vyšehrad.
• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

On-line hudební večer: Martin Kyšperský
- Kde: on-line
- Kdy: 19. leden 2021, 19:00 – 20:00
Skladatel, textař, producent a zpěvák. Dvacet let vede kapelu Květy, která odehrála stovky koncertů a získala řadu cen. Je autorem scénické hudby a písní pro rozhlas, film a divadlo. Napsal texty pro Lenku Dusilovou a libreta pro dětské miniopery. Jako producent natočil hudbu pro Cermaque, Jana Fice, Evolet, Muchu a další. Pravidelně píše sloupky pro časopisy a deset let vede v Brně Čtenářský kroužek. Jako herec účinkoval v řadě filmů a seriálů.
Moderuje Hana Slívová, editorka pořadu Vizitka, ČRo Vltava.
• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Yang Mu: Vzpomínky na horu Čchi-laj
- Kde: on-line
- Kdy: 20. leden 2021, 19:00 – 20:00
Uvedení knihy významného tchajwanského básníka a esejisty. Dílo se dotýká poválečné historie Tchaj-wanu a dekóduje význam historických událostí prostřednictvím osobní zkušenosti autora. Pohledem básníka se můžeme blíže seznámit s proměnami, kterými prošla tchajwanská společnost na konci japonské koloniální éry a poté pod vládou Čínské národní strany (Kuomintangu). Knihu „pokřtí“ Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu České republiky, a její překladatelé, Pavlína Krámská a Martin Blahota.

Jiří Voráč: Vojtěch Jasný. Filmový básník v exilu
- Kde: on-line
- Kdy: 22. leden 2021, 19:00 – 20:00
Filmový režisér a scenárista Vojtěch Jasný (1925–2019) náleží k legendárním osobnostem čs. filmového zázraku šedesátých let, jako autor proslul zejména baladickou moravskou kronikou Všichni dobří rodáci (1968). Po sovětské okupaci odešel do exilu a stal se filmovým kočovníkem západní Evropou a Severní Amerikou. Filmový historik představuje svou knihu, kterou právě vydává nakladatelství Host. Sleduje v ní autorův dobrodružný život a jeho košaté dílo v příslušných historických a kulturních souvislostech.
„Je to příběh posedlosti filmem, v němž se touha po umělecké seberealizaci střetává s podmínkami zakázkové průmyslové výroby, potřeby básníka domova s nároky exilového života, pocit vykořeněnosti s usilovným hledáním nových jistot.“
S autorem knihy, Jiřím Voráčem, bude hovořit Andrea Slováková.
• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Izraelská občanská společnost
- Kde: on-line
- Kdy: 26. leden 2021, 19:00 – 20:00
Beseda nad novou knihou Terezie Dubinové Jak napravovat svět: Rozhovory s inspirativními Izraelci. Kniha přináší čtyřicet rozhovorů s Izraelci, sekulárními i náboženskými, z oblasti občanského aktivismu, umění, terapeutické praxe a spirituální práce. V Česku poprvé je představeno téma sociální, kulturní, etnické a náboženské rozmanitosti Izraelců a jejich osobních stanovisek a strategií, jak se vypořádat s náročnými životními podmínkami v neklidném regionu.
Hosty Terezie Dubinové v diskusi budou Irena Kalhousová, ředitelka Rady Herzlova centra izraelských studií na UK a vyučující Fakulty sociálních věd, a Daniel Soukup, odborný asistent Centra judaistických studií na Filosofické fakultě UP v Olomouci.
• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Halelujá Sváti Karáska
- Kde: on-line
- Kdy: 28. leden 2021, 19:00 – 20:00
V sobotu 23. ledna se konalo smuteční rozloučení se Svatoplukem Karáskem, evangelickým duchovním, písničkářem, obhájcem lidských práv a porevolučním politikem. Ve čtvrtek 28. ledna chceme na Sváťu zavzpomínat s přátelskou úctou i s radostí ve společnosti jeho duchovních kolegů a přátel Miloše Rejchrta, Michala Plzáka a Antonína Jelínka, který zazpívá i pár Sváťových písní. Streamovaným pořadem na Havel Channel provází Michael Žantovský.

Ladislav Dvořák – 100. výročí básníka
- Kde: on-line
- Kdy: 29. leden 2021, 19:00 – 19:30
V roce 2020 si česká literární scéna připomínala 100. výročí narození Ladislava Dvořáka. Básník, spisovatel, překladatel a autor literatury pro děti patřil k těm českým umělcům, kteří navzdory komunistickému režimu žili a tvořili po svém a kteří na svou morální integritu dopláceli tím, že nesměli publikovat. Podobný názor na život a tvorbu ho přivedl do úzkého přátelského okruhu Václava Havla. Také proto plánovala Knihovna VH uvést ve svém klubu
komponovaný program poezie a hudby režisérky Jaroslavy Šiktancové. Bohužel, nebylo nám přáno se sejít osobně. Proto si na Havel Channel básníka připomeneme krátkým sestřihem tohoto představení.
• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •
Havel Channel
Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.
Publikace / E-shop
Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.
Konference
Evropské Dialogy Václava Havla
Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.
Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.
Brusel 2020Mnichov 2020Brusel 2019Praha 2019Praha 2018Brusel 2018Evropa na křižovatcePraha 2017Brusel 2017Praha 2016Brusel 2016Brusel 2015Praha 2015Brusel 2014Berlín 2014Praha 2014 - J. GauckBruggy 2014Praha 2014
Cena Václava Havla za lidská práva
Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.
8. ročník Ceny (2020)7. ročník Ceny (2019)6. ročník Ceny (2018)5. ročník Ceny (2017)3. ročník Ceny (2015)4. ročník Ceny (2016)2. ročník Ceny (2014)1. ročník Ceny (2013)O Ceně
Václav Havel
Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova
- spisovatel a dramatik, publicista a filozof
- jeden z trojice prvních mluvčích Charty 77
- vůdčí autorita československé společenské změny v listopadu 1989
- poslední prezident Československa a
- první prezident České republiky
- celoživotní zastánce lidských práv a svobod doma i ve světě.
Vzdělávací projekty

Havel k maturitě
Kdo se hádá o komáří řešeto, nemůže tančit s kozou u Podmokel! Jestli tápete, co tím chtěl autor říci, nalaďte si novou podcastovou sérii Knihovny Václava Havla. K poslechu zveme všechny středoškoláky, pedagogy a další zájemce, kteří chtějí poznat nejdůležitější díla našeho prvního polistopadového prezidenta.

Webinář: Ne svobodná tvorba
Webinář se zaměřuje na období českého undergroundu. Studenti se dozví, jak vypadala zakázaná kultura v období normalizace, jak lidé toužili svobodně poslouchat hudbu bez diktátu totalitního režimu a jak za to někteří tvrdě zaplatili. Ukážeme si, jak jeden koncert pomohl v boji za demokracii a dal podnět k vzniku Charty 77.

Webinář: Moc bezmocných
Interaktivní webinář přibližuje studentům středních škol klíčovou esej Václava Havla Moc bezmocných formou videoukázek a diskuse o jejích klíčových tématech i dějinném kontextu, v němž text vznikl. Pro pedagogy představuje webinář vhodné doplnění k tématu Havel-spisovatel/filosof i k tématu československých dějin 2. poloviny 20. století.

Webinář: Audience
Interaktivní webinář poskytuje studentům možnost nahlédnout na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Pro pedagogy představuje vhodné doplnění k tématu Havel – spisovatel i k tématu československých dějin 2. poloviny 20. století.

Webinář: Lidská práva aneb do vězení za písničku?
Webinář pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Každý může změnit svět - Lidská práva v životě a díle Václava Havla
Šestidílná vzdělávací videosérie seznamuje mladé diváky s nejdůležitějšími historickými událostmi druhé poloviny 20. století v Československu a ukazuje jim důležitost boje za lidská práva. Sérií provází zpěvačka a moderátorka Emma Smetana a choreograf a producent Yemi. Moderátory anglické verze jsou rodilí mluvčí.

Rok revoluce
Sametový rok pohledem mladé youtuberky. Série sedmi video lekcí mapuje revoluční rok od ledna do prosince 1989 a přibližuje tak klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratickou zemi.

Číst Havla
Soubor krátkých videoklipů, v nichž mladé osobnosti českého veřejného prostoru představují ikonické i méně známé texty Václava Havla.

Václav Havel tady a teď
Cyklus putovních besed nejen o VH s Michaelem Žantovským a jeho kolegy, určený studentům středních škol, knihovnám a kulturním centrům.

Soutěž o nejlepší studentský esej
Jedním z ústředních žánrů tvorby Václava Havla je žánr eseje – na témata literární, umělecká, společenská, politická i duchovní. Eseje Václava Havla, jako je Moc bezmocných či Slovo o slovu, se staly klasickými texty české literatury, byly přeloženy do desítek jazyků a patří k nemnoha skutečně světově proslulým výtvorům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení. Literární soutěž pro studenty středních škol vyhlašuje Knihovna Václava Havla každoročně na začátku školního roku.

Knihovničky Václava Havla
Knihovničky Václava Havla jsou nově vznikající klíčový projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je vytvoření celorepublikové sítě základních a středních škol, které s podporou KnVH aktivně šíří odkaz Václava Havla mezi své žáky a studenty. Smyslem knihovniček je vytvořit na školách (po vzoru již existujících laviček VH) malé knihovny, na nichž škola bude shromažďovat jak texty Václava Havla, tak texty s ním úzce související. Knihovničky budou moci obsahovat i další písemné, zvukové a audiovizuální záznamy a fotografie.

Zítra to spustíme
Divadelně vzdělávacím projektem Zítra to spustíme si Knihovna Václava Havla připomněla 100. výročí založení Československa. V jeho rámci nazkoušelo 20 školních a amatérských studentských spolků z celé ČR hru Václava Havla Zítra to spustíme a během října 2018 ji odehrálo ve své třídě, škole, v místním kulturním domě či divadle. Všechny zapojené soubory se na konci projektu sešly na společném filmově-divadelním pásmu v Divadle v Dlouhé dne 27. 11. 2018, kde se formou živých a filmových ukázek všechny vytvořené inscenace prezentovaly.

Prohlídka expozice Havel v kostce s výkladem
Komentovaná návštěva expozice Havel v kostce je určena všem zájemcům z řad základních a středních škol. Expozice se skládá ze známých i méně známých fotografií, na jejichž základě jsou žáci a studenti seznamováni s životem a myšlenkami Václava Havla. Doporučená délka návštěvy je 60 minut a doporučený počet osob ve skupině je 20.

Workshop: Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce
Interaktivní workshop v délce 180 minut je určen pro žáky a studenty základních a středních škol. Účastníci v něm pracují s vybranými texty Václava Havla a fotografiemi mapujícími dobové dění, kriticky se nad nimi zamýšlí a zpracovávají konkrétní badatelské úkoly. Workshop souvisí nejen s výukou českých dějin, ale i s osobnostní, literární, uměleckou a mediální výchovou a s výchovou k demokratickému občanství. Scénář vychází z cílů Rámcových vzdělávacích programů pro ZŠ a SŠ.

Workshop: Audience
Interaktivní workshop pro studenty středních škol nahlíží na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Účastníci zažijí dramatický text jak z čistě divácké perspektivy, tak jako tvůrci samotní.

Workshop pro 1. stupeň ZŠ: Příběh Václava Havla
Interaktivní workshop představí mladším školním dětem Václava Havla nejen jako osobnost, která významným způsobem ovlivnila část naší historie a literatury, ale také jako člověka se zajímavým životním příběhem.

Workshop: Lidská práva aneb do vězení za písničku?
Workshop pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Workshop: (Ne)svobodná tvorba
Workshop se zaměřuje na seznámení se s uměním českého undergroundu a jeho historických souvislostí. Studenti se dozvědí, proč některé umění bylo zakázané a jiné povolené, a jak a kde probíhaly výstavy, koncerty, přednášky a divadla zakázaných umělců.
Výstavy

Havel v kostce (stálá expozice)
Expozice Knihovny Václava Havla přibližuje návštěvníkům životní osudy Václava Havla kolážemi fotografií a citátů. Dotykové obrazovky vřazují jednotlivé kapitoly života do širších kulturněhistorických souvislostí. Velkoplošná interaktivní mapa umožňuje návštěvníkům učinit si plastickou představu o světové „stopě“ Václava Havla.

Tváře vzdoru
On-line fotografická výstava Pavla Hrocha zobrazuje příběhy lidí, kteří se v rozpětí mnoha desítek let československé historie postavili proti zlu, nelidskosti, útlaku, barbarství a nekulturnosti, kteří v určitých chvílích projevili odvahu, vůli ke svobodě, lásku k bližním a zdravý rozum.

Přes Východ na Západ
Na podzim roku 1989 zaplavila Prahu vlna občanů Německé demokratické republiky. Československé hlavní město se pro ně mělo stát přestupní stanicí v cestě za svobodou, do západní části kdysi společné země, jejíž rozdělení symbolizovala Berlínská zeď. Jedním z hlavních důvodů pro nenadálý nárůst počtu uprchlíků byla obava, že NDR ještě před oslavami ke 40. výročí svého založení uzavře hranici s Československem, jedinou zemí, do které mohli východoněmečtí občané.

S chtíčem po svobodě
Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období transformace, počátku devadesátých let, kdy se v Československu dělo to, co bylo před tím nemožné a nepředstavitelné, dobu radosti, karnevalového veselí, dobu vizí, přání a velké a možná i trochu naivní víry v budoucnost. Poskytují po dvaceti pěti letech zrcadlo, jakým způsobem se tyto sny a vize podařilo naplnit a kde se právě teď nacházíme.

Srpnová invaze na Hrádeček
Setkání dětí disidentů a dalších osobností, které vzpomínaly na Václava Havla. Výstava je pestrou koláží fotografií, audiozáznamů – od vystoupení jednotlivých účastníků na téma „Můj život s Václavem Havlem“ až po koncert Moniky Načevy a Michala Pavlíčka – a unikátních archiválií.
Depozitář
Za dobu svého trvání Knihovna Václava Havla připravila a uspořádala desítky výstav. Část z nich – přibližující nejen život a dílo Václava Havla, ale též nejrůznější kulturní, historické a společenské fenomény českých zemí 2. poloviny 20. století – se stala součástí jejího archivu. Nyní bychom je rádi prostřednictvím tohoto digitálního depozitáře nabídli dalším vzdělávacím a kulturním institucím (školám, knihovnám, klubům…) k bezplatnému využití.
- 30/11/21 – 05/01/22Havel v kostceŠmidingerova knihovna, Strakonice
- 27/11/21 – 16/01/22Záblesky svobody aneb konec 80. let ve...Chvalský zámek
- 01/11/21 – 30/01/22Měli jsme underground a máme prdGymnázium Jana Palacha, Mělník

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze
Výjimečné snímky zachycující příběh ikonického plakátu „Havel na hrad“, atmosféru...

S chtíčem po svobodě
Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období...

Samizdat a Edice Expedice
Výstava věnovaná nejen knižní edici, kterou v roce 1975 založil se svými přáteli Václav Havel....

Hele, Havel!
Výstava vytvořená z výběru fotografií, které do Knihovny Václava Havla doputovaly během...

Antikódy (velké)
Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Měli jsme underground a máme prd
Výstava připomíná symbolickou roli, jakou hrál Václav Havel v literární tvorbě undergroundu 70....

Já prostě nemůžu žít jinak!
Výstava koláží z dobových dokumentů a fotografií, uspořádaná k 30. výročí procesu...

Platón na Kampě – LOTR na Hrádečku
Dokumentární výstava přibližující Kampademii coby jedinečné intelektuální...

Antikódy (malé)
Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...
Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.
- 53485 záznamů celkově
- 15304 událostí ze života VH
- 2994 textů VH
- 2086 fotografií
- 344 video záznamů
- 561 audio záznamů
- 6532 dopisů
- 14744 textů o VH
- 7044 knih
- 28509 bibliografických záznamů
Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.
Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.
Přihlášení (jen pro registrované)

Jiná Evropa
Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela
Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Rozhovory Václava Havla
Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Archiv Pavla Juráčka
Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ.
Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“
Vše o Knihovně
Knihovna Václava Havla shromažďuje, zkoumá, zveřejňuje, šíří a hájí myšlenkový, literární a politický odkaz velké postavy moderních českých dějin - spisovatele, dramatika, myslitele, bojovníka za lidská práva a československého a českého prezidenta. Zabývá se také osobnostmi, událostmi a jevy, které s odkazem Václava Havla souvisí, a snaží se je přibližovat a zasazovat do dobového i současného kontextu.
Od srpna 2014 sídlí Knihovna Václava Havla na adrese Ostrovní 13, Praha 1. Přízemní prostory této budovy jsou věnovány expozici „Václav Havel aneb Havel v kostce“ a klubovým akcím Knihovny VH: pořádání nejrůznějších seminářů, autorských čtení, výstav, přednášek, koncertů a divadelních představení. V prvním patře se nachází kanceláře, archiv, průběžně doplňovaná knihovna a badatelna pro veřejnost.
Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:
- organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
- formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
- organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla
„Domnívám se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.“ – Michael Žantovský
Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!
Přítel
Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.
Patron
Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost
Partner
pro další informace
Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...
Podpořte nás
Finanční dary
Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH
Nebo bankovním převodem do:
ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1
- číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
- číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
- číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD
V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.
Dárci s občanstvím USA nás mohou podpořit prostřednictvím Vaclav Havel Library Foundation New York.
Dary a zápůjčky archivu KnVH
Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.
V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.
Stáže
Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.
Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.
Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.
Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.
Mediální a propagační spolupráce KnVH
Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.
Dobrovolníci
Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.