Menu Prohledat web KVH EN

Počítač Václava Havla

20. listopad 2012

Ilustrace

V pondělí 19. listopadu 2012 převzala Knihovna Václava Havla darem počítač od společnosti IBM, který Václav Havel používal na konci osmdesátých let. Poté, co se Václav Havel stal prezidentem, dodala mu společnost IBM počítač nový, přičemž jeho starý počítač uschovala a péčí bývalého ředitele IBM Česká republika Jana Dohnala dochovala do dnešních dnů. Osobní počítač IBM XT 5160 z roku 1982, který je dnes již z historického hlediska sběratelským kouskem, se stal součástí sbírky Dokumentačního centra Knihovny Václava Havla (KnVH) a bude sloužit k výstavním účelům.

Počítač převzala ředitelka KnVH Marta Smolíková od Vladka Šlezingra, generálního ředitele IBM Česká republika. V rámci slavnostního předání, které se uskutečnilo v prostorách stálé expozice Knihovny Václava Havla v Galerii Montmartre na Starém městě v Praze, byl rekonstruován příběh tohoto počítače a také vztah Václava Havla k počítačům, který je znám jako značně ambivalentní.

Program zahrnul svědectví o tom, jak se počítač koncem 80. let dopravoval Václavovi Havlovi na Hrádeček, což se neobešlo bez pronásledování a šikany Státní bezpečnosti. Zavzpomínal malíř David Němec a švagrová Václava Havla Dagmar. O práci Václava Havla s počítačem pohovořil jeho někdejší tajemník Vladimír Hanzel, který jej zaučoval s počítačem pracovat. Program doprovodily ukázky z pokynů Václava Havla jeho spolupracovníkům na téma počítače, které přečetl Jáchym Topol.

Související fotogalerie

Sdílet

Facebook | Twitter