Menu Prohledat web KVH EN

Indiánské léto v Knihovně Václava Havla

Ilustrace
  • Kde: Trutnov Open Air Festival
  • Kdy: 15. srpen 2014, 17:00 – 16. srpen 2014, 11:45

Tři přednášky s indiánskou tématikou na Trutnovském festivalu: Masakr u Sand Creeku a Šajeni - včera a dnes; Původní obyvatelé - jejich vymezení z různých pohledů; Pan-indianismus v současné andské neofolkové hudbě.

PŘEDNÁŠKA 1

Masakr u Sand Creeku a Šajeni - včera a dnes

Před 150 lety, 29. listopadu 1864, padla pod výstřely amerických vojáků ve státě Colorado více než stovka šajenských mužů, žen a dětí. Jak proběhla událost, kterou jedni nazývají Bitvou a druzí Masakrem u Sand Creeku? Proč vlastně k této události došlo? Co jí přecházelo a jaké měla následky? A kdo byli šajenští indiáni, kteří osudový den tábořili u Sand Creeku? Co se s nimi stalo a jak žijí dnes? Na tyto a další otázky odpoví Martin Heřmanský, sociokulturní antropolog z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy a přednáška bude doplněna recitací básní Lance Hensona v překladu do češtiny.

Přednáška se koná v Undergroundovém stanu v pátek 15. 8. v 17.00.

PŘEDNÁŠKA 2

Původní obyvatelé - jejich vymezení z různých pohledů

Indiáni jsou a často se sami prezentují jako původní obyvatelé světa. Ve světě žije více než 5000 skupin původních či domorodých obyvatel o počtu 350 000 000 obyvatel v 70 zemích. Kdo jsou v angličtině označovaní Indigenous Peoples, Native People, Aboriginals, First Nations, The Fourth World? Jak se k vymezení a postavení skupin lidí označovaných za „původní“ staví mezinárodní právo a jak jej definují mezinárodní konvence (například Mezinárodní organizace práce/International Labour Organization – Úmluva číslo 107, Úmluva číslo 169) a mezinárodní Deklarace práv původních obyvatel světa? Jakým způsobem ovlivňují formování této společné identity neziskové organizace? A také příslušníci dominantní společnosti, kteří u původních obyvatel často hledají zdroj pro alternativní způsob života?

Toto téma představí Lívia Šavelková z Katedry sociálních věd FF Univerzity Pardubice.

Přednáška se koná ve stanu Knihovny Václava Havla v sobotu 16. 8. v 10.00.

PŘEDNÁŠKA 3

Pan-indianismus v současné andské neofolkové hudbě

V průběhu 90. let bylo v českých městech často slyšet hudbu andských indiánů. Na přelomu nového milénia hudebníci z Peru, Bolívie a Ekvádoru, odění v barevných pončech a hrající na tradiční hudební nástroje, z ulic a náměstí pomalu zmizeli. Indiánská hudba ale začala po Čechách zaznívat znovu, tentokrát v podání "severoamerických" indiánů. Odkud tito indiáni přišli? Co mají společného s andskými hudebníky? Co spojuje severoamerické a jihoamerické indiány? A jaký vliv má hudba na indiánské obrození v Jižní Americe?

Tyto a další otázky zodpoví Jana Jetmarová z Katedry sociálních věd FF Univerzity Pardubice.

Přednáška se koná ve stanu Knihovny Václava Havla v sobotu 16. 8. v 11.00.

Související fotogalerie

Sdílet

Facebook | Twitter