Menu Prohledat web KVH EN

Piro Milkani: Život jako ve filmu

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 22. leden 2024, 19:00 – 21:00

Kniha představuje pozoruhodný soubor vzpomínek známého albánského režiséra Pira Milkaniho, který na konci padesátých let vystudoval v Praze a na konci devadesátých let působil v České republice a na Slovensku jako velvyslanec Albánie.

Ve více než dvaceti kapitolách je zachycen Milkaniho životní příběh, který je úzce spjat s českým prostředím. Milkani přináší celou řadu osobních vzpomínek na mnoho známých českých, albánských i evropských osobností z oblasti kinematografie či politiky (např. herečka Ema Černá, italský režisér Michelangelo Antonioni, Václav Havel a další), ale v knize jsou zachyceny i zajímavé osudy některých obyčejných Čechů a Albánců. S nadhledem a nostalgií psané vzpomínky nabízejí českému čtenáři unikátní vhled do poměrů v kdysi izolované Albánii, do jejích kulturních reálií, které jsou u nás prakticky neznámé, a na straně druhé dobře zachycují, jak bylo Československo na konci 50. let z albánského pohledu považováno za kulturně vyspělou a relativně liberální zemi. I tato perspektiva může být pro vnímání vlastní minulosti velmi cenná. Z pohledu česko-albánských vztahů kniha představuje naprosto zásadní pramen dokládající, že oba národy spojuje zajímavá tradice spolupráce, která je však zejména v naší zemi zcela neznámá. Sám Piro Milkani je pak jejím ztělesněním.  

Úryvky z knihy za přítomnosti autora Pira Milkani přečte Bára Štěpánová. Setkáme se s překladatelem Přemyslem Vinšem a nakladatelkou Evou Kaiserovou.  

Večerem provede Jana Tomsová

Sdílet

Facebook | Twitter