Menu Prohledat web KVH EN

Patrik Banga: Skutečná cesta ven

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 4. listopad 2022, 19:00 – 21:00

Skutečná cesta ven je reálný příběh novináře Patrika Bangy, který popisuje, jak se dostal z romské čtvrti až mezi novináře předních českých médií. Vyprávění začíná v devadesátých letech na pražském Žižkově, který v té době zdaleka nebyl tak ambiciózní čtvrtí jako dnes. Místo čpí neutěšeností, drogami, alkoholem, prostitucí a rvačkami a vyrůstat ve zdejších romských komunitách znamená jediné — být předurčen k životu dalšího z nepřizpůsobivých.

Banga syrovým a nemilosrdným způsobem popisuje realitu romského dospívajícího chlapce, který se už v raném věku setkává s odmítáním, kriminalizací, rasismem a policejní brutalitou. A hledá skutečnou cestu ven. Mnohokrát narazí, mnohokrát prohraje. Autor je bytostně přesvědčený, že každý člověk je individualita, a ve své biografii otevřeně líčí úspěchy i pády, vnitřní střet s romskou kulturou nebo snahu vymanit se ze škatulky „Rom“.

Knihu uvedou Jiří Padevět – spisovatel, kmotr knihy, Miroslav Balaštík – publicista, šéfredaktor vydavatelství HOST a Patrik Banga.

Moderuje Vladimír Vokál, moderátor pořadu Rozstřel, iDnes.cz

Zahraje Trio Romano, world music.

Večer zahájí Jáchym Topol.

Pořad bude streamovat Romea.cz

Související fotogalerie

Sdílet

Facebook | Twitter