Menu Prohledat web KVH EN

Charta 77 – Tři generace opozice, reflexe totality

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 6. květen 2019, 19:00 – 21:00

Vliv Charty 77 a dalších opozičních uskupení na předlistopadový režim je u nás známý. Méně známé jsou ovšem osudy mnohých signatářů. Co vůbec podpis Charty v totalitní společnosti znamenal? A lze říci, že činnost v opozici zavazuje dodnes?

Jan Souček (1899–1983), sociolog, psycholog, filozof, vyučoval na bytových seminářích a podílel se na organizaci „Patočkovy létající univerzity“. O jeho životě a činnosti bude hovořit historik Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu.

Dále bude diskutovat spisovatel Petr Koudelka, který uvede román Peříčka, peříčka… bez naděje na vydání dopsaný v roce 1988. V groteskním románu autor reflektuje dvacet let pobytu v „šedé zóně“ socialistické normalizace.

Nejmladší generaci disentu zastoupí chartista Karel Koutský, vnuk Jana Součka, účastník nepovolených koncertů a demonstrací, distributor mj. undergroundového Vokna či Informací o Chartě, student bytových seminářů, vedených mj. Radimem Paloušem, Oto Mádrem či Josefem Zvěřinou, dnes fotograf, zakladatel Ateliéru Fotorenesance a nakladatel.

Uvedeme dříve trezorový dokument Televizní kulturní revue ze sedmdesátých let „Kroky“ Petra Koudelky a promítneme fotografie Karla Koutského, evokující dobu od osmdesátých let až po současnost.

Diskuzi promluvou i hrou na kytaru podpoří undergroundový katolický kněz Ladislav Heryán. Na housle zahraje Ota Lébr.

Večer moderuje Prokop Tomek.

Související videa

Sdílet

Facebook | Twitter