Menu Prohledat web KVH EN

Cena Gratias agit – O osmi statečných z Rudého náměstí 1968

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 7. červen 2018, 16:00 – 18:00

Na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem do Československa se 25. srpna na moskevském Rudém náměstí pod československou vlajkou sešli lingvista Konstantin Babickij, básník Vadim Delone, dělník Vladimir Dremljuga, anglista Viktor Fajnberg, básnířka a překladatelka Natalja Gorbaněvská, fyzik Pavel Litvinov, lingvistka Larisa Bogorazová a studentka Taťjana Bajevová.

Během několika minut byli demonstranti napadeni a zatčeni. Československá vlajka byla zničena a transparenty zabaveny. Zadržení byli odsouzeni k několikaletým trestům vězení, k pobytu v pracovních táborech, psychiatrických léčebnách nebo ve vyhnanství…

U příležitosti udělení ceny Ministerstva zahraničí ČR Gratias agit přijali pozvání do Knihovny Václava Havla účastníci protestu Pavel Litvinov, Taťjana Bajevová a Viktor Fajnberg.

Diskusi na téma dávného výročí i současných událostí vede historik Adam Hradilek (Ústav pro studium totalitních režimů) a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Související videa

Sdílet

Facebook | Twitter