Menu Prohledat web KVH EN

Viktoria Lomasko a Oksana Briukhovetska: Feministické umění ve východní Evropě dnes

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 13. červen 2016, 19:00 – 21:00

Viktoria Lomasko a Oksana Briukhovetska jsou umělkyně a kurátorky, které se ve své tvorbě dlouhodobě zabývají postavením ženy v postsovětské společnosti. V rámci svého politického aktivismu sledují a reflektují nejen pozice žen, ale i ostatních marginalizovaných skupin, sociálně slabých, bezdomovců, migrantů, homosexuálních párů.

Ve své přednášce představí nejen vlastní projekty, ale budou se věnovat především otázkám spojeným s problematikou feministického umění, jeho aktivistickými rozměry a možným vlivem na současnou východoevropskou společnost a politickou situaci.

Moderuje Sofia Tocari.

Přednáška v ruštině bude tlumočena do češtiny. Večer se koná v rámci rezidenčního programu pro zahraniční umělce, organizovaného Prague Civil Society Centre.

Viktoria Lomasko (1978, Serpuchov, Rusko) vystudovala Moskevskou státní univerzitu polygrafie, obor grafický design v roce 2003. Působí jako grafička se zaměřením na kreslenou reportáž, která má v ruském umění dlouhou tradici. Zachycuje současnou společnost v Rusku, především život LGBT aktivistů, migrantů a pracovnic sexuálních služeb. Je jednou z kurátorek uměleckých a aktivistických projektů jako Drawing the Court a The Feminist Pencil.

http://cargocollective.com/ponirovskaya/filter/activism/Drawing-the-court
https://chtodelat.wordpress.com/2012/04/21/victoria-lomasko-from-the-tagansky-district-court-pussy-riot-hearing/

Oksana Briukhovetska (1973, Kyjev, Ukrajina) vystudovala grafiku na Kyjevské státní akademii výtvarných umění v roce 2004. Zároveň působí jako designérka a kurátorka v Centru vizuální kultury v Kyjevě, kde realizovala většinu svých projektů. Ve své tvorbě se věnuje především tématům ženské tělesnosti, mateřství a jeho statusu ve společnosti. Spolupracuje na mezinárodních projektech, například na ukrajinsko-polské výstavě What in me is feminine? (Kyjev, 2015).

Sdílet

Facebook | Twitter