Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. června je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Program na Leden 2024<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Křest knihy Jany Patočkové Svět na divadle ukázat, a celý...

Křest knihy Jany Patočkové Svět na divadle ukázat, a celý...

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 4. leden 2024, 18:00 – 20:00

Uvedení výboru statí významné teatroložky a publicistky Jany Patočkové. Editorka a autorka doslovu Eva Stehlíková o autorce říká: „Její kritiky i studie se vyznačují vysokou náročností, dokonalou informovaností, s níž spojuje současné dění na scéně s historií inscenace her, pečlivou pozorností k jednotlivostem a bezpečnou hierarchizací hodnot. Velkým zážitkem je i čtení jejích polemik s dnešní kritikou, kterou často usvědčuje z povrchnosti, pohodlnosti a neznalosti kontextu. Čtenáři se tu nabízí velmi osobní svědectví o divadle od šedesátých let do dnešního času i svědectví o kritické odpovědnosti a stálosti etických kritérií.“  

Kniha obsahuje i recenze či analýzy několika Havlových inscenací a filmového Odcházení. 

Knihu představí její editorky Barbara Topolová a Kamila Černá, o autorce a jejím díle promluví Jana Machalická a Vladimír Just

Ukrajina jako úkol

Ukrajina jako úkol

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 9. leden 2024, 19:00 – 21:00

Diskusní fórum Rostislava Prokopjuka o minulosti, současnosti i budoucnosti Ukrajiny. Vystoupí Jaroslav Kurfürst, náměstek ministra zahraničních věcí pro řízení sekce evropské, a Pavel Žáček, poslanec a předseda výboru pro bezpečnost a člen výboru pro obranu Poslanecké sněmovny PČR.

Uvedení knihy Odolná společnost

Uvedení knihy Odolná společnost

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 10. leden 2024, 18:00 – 20:00

Krize, kterými procházíme, nás nutí přemýšlet o tom, jakou jsme společností a zda se máme o co opřít, chceme-li těmto krizím dostát. Ve veřejných debatách se stýkáme s různými analýzami české společnosti: jsme označeni za společnost rozdělenou, rozdrobenou, narcistní, či zchoulostivělou, v dalších kontextech se mluví o tekuté, zrychlené, oportunistické či vyčerpané společnosti. Dokumentární výzkum, který vyústil v knihu Odolná společnost. Mezi bezmocí a tyranií, zkoumal skrze rozhovory s vlivnými aktéry v různých oblastech veřejného života, jaké máme předpoklady pro to být společností odolnou. Namísto akademického výkladu pojmu „společenská odolnost“, či plošného průzkumu veřejného mínění zvolil tento výzkum jiný postup. Zaměřil se na podrobné mapování praktických znalostí o tom, co v české společnosti funguje, co je k dispozici, ale je záhodno to víc rozvinout a co potřebujeme změnit, chceme-li se vyhnout dvěma krajnostem ve vztahu ke krizím: upadnout vůči nim do bezmoci, nebo krize nahradit bojem o nadvládu jedněch nad druhými.

Vystoupí autorky knihy Barbora Baronová a Alice Koubová, dále pak Jiří Šedivý (Evropská obranná agentura) a Anna Kárníková (Hnutí DUHA - Friends of the Earth), kteří se na knize podíleli jako jedni z respondentů.
FREE Ilham Tohti – Večer pro Ilhama Tohtiho

FREE Ilham Tohti – Večer pro Ilhama Tohtiho

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 15. leden 2024, 19:00 – 21:00

Ilham Tohti je veřejně známý ujgurský intelektuál z Číny, laureát Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2019. Přes dvacet let se angažoval v rozvíjení dialogu a porozumění mezi Ujgury a Číňany. Za to byl v roce 2014 odsouzen ve dvoudenním vykonstruovaném procesu na doživotí.

Desetileté výročí nespravedlivého uvěznění připomenou v Knihovně Václava Havla dcera Ilhama Tohtiho Jewher Ilham, Enver Can, neúnavný obhájce Ilhama Tohtiho a prezident Ilham Tohti Insitutu, místopředseda Senátu PČR Jiří Oberfalzer, velvyslanec Spojených států amerických Bijan Sabet, náměstek primátora hl. m. Prahy Zdeněk Hřib a sinolog a ujgurista z Orientálního ústavu AV ČR Ondřej Klimeš.

Večer moderuje Kateřina Procházková, novinářka a analytička projektu Sinopsis.  

Večer proběhne v českém a anglickém jazyce se simultánním tlumočením.

 
 
 
Debata s Respektem

Debata s Respektem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. leden 2024, 19:00 – 21:00

Mít svou smrt ve svých rukou. Má být v České republice uzákoněna eutanazie? V diskuzi vystoupí Věra Procházková, senátorka, Milan Hamerský, Spolek pro uzákonění eutanazie, David Černý, právník a etik, Dominik Opatrný, teolog. Debatu moderuje Tomáš Brolík.

Václav Havel čte své Pokoušení, hrají mu k tomu Plastici

Václav Havel čte své Pokoušení, hrají mu k tomu Plastici

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 17. leden 2024, 19:00 – 21:00

Slavnostní uvedení unikátní audionahrávky 

Václav Havel napsal Pokoušení, dnes již legendární variaci na faustovské téma, v roce 1985. Krátce na to oslovil skupinu The Plastic People of The Universe (PPU), aby k plánované světové premiéře ve vídeňském Burgtheatru v roce 1986 složila a nahrála hudbu. To se také stalo, avšak režisér Hans Kleber se nakonec rozhodl z ní použít jen několik fragmentů. V plné síle hudba Mejly Hlavsy vstoupila do Havlova Pokoušení až v roce 1999, pod režijním vedením Andreje Kroba, v Klicperově divadle v Hradci Králové, to ovšem byla už jiná doba i jiná hudba. 

Vydavatelství Guerilla Records se podařilo získat nejen původní zvukový pás s hudbou PPU, ale též nahrávku Pokoušení namluvenou Václavem Havlem v roce 1985. Jejich spojením vznikla mimořádně působivé „audiopředstavení“, které tak posluchači mohou navštěvovat bez ohledu na denní či roční dobu. 

Večer otevře svými písněmi Sylvie Krobová.

Audioknihu Václav Havel & The Plastic People of the Universe: Pokoušení slavnostně představí Vladimír „Lábus“ Drápal z vydavatelství Guerilla Records a Anna Freimanová z Knihovny Václava Havla. Samotného křtu se ujme kapelník skupiny PPU Josef Janíček, který také akusticky zahraje pár písní, a violoncellista Tomáš Schilla, který se na nahrávání hudby k Pokoušení podílel.

Ke zhlédnutí bude i krátká videoprojekce ze zkoušky kapely, kterou za přítomnosti Václava Havla pořídil v prosinci roku 1985 Jan Kašpar.  

Večer pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Guerilla Records.  

  

Svobodná akademie: Kateřina Sam – Tajná řeč rostlin, hmyzu a ptáků

Svobodná akademie: Kateřina Sam – Tajná řeč rostlin, hmyzu a ptáků

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 18. leden 2024, 19:00 – 21:00

Potravní interakce a komunikace v rámci nich hrají zásadní roli při udržování rovnováhy a podpoře rozmanitosti v přírodních ekosystémech. Nerovnováha v interakcích predátor-kořist může ovlivnit koloběh živin i různé charakteristiky rostlin. Netopýři, ptáci a mravenci patří bezesporu mezi nejvýraznější hmyzožravé predátory, jejichž vymizení může ovlivnit populace hmyzí kořisti a později i rostliny. Rostliny se ale býložravému hmyzu samy intenzivně brání a s predátory na vyšších potravních úrovních komunikují o přítomnosti hmyzu různými způsoby. 

Kateřina Sam je česká vědkyně, terénní bioložka a ekoložka Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Zkoumá nepopsané vztahy přírody. V pralesích Papuy Nové Guiney i na dalších exotických místech světa zkoumá vztahy mezi masožravými ptáky a hmyzem, nebo mapuje reakci stromů na to, když je zbaví housenek. Časopisem Forbes byla zařazena mezi nejlepší současné české vědkyně a patří mezi úzkou skupinku českých vědkyň, které získaly prestižní ERC grant.

Piro Milkani: Život jako ve filmu

Piro Milkani: Život jako ve filmu

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 22. leden 2024, 19:00 – 21:00

Kniha představuje pozoruhodný soubor vzpomínek známého albánského režiséra Pira Milkaniho, který na konci padesátých let vystudoval v Praze a na konci devadesátých let působil v České republice a na Slovensku jako velvyslanec Albánie.

Ve více než dvaceti kapitolách je zachycen Milkaniho životní příběh, který je úzce spjat s českým prostředím. Milkani přináší celou řadu osobních vzpomínek na mnoho známých českých, albánských i evropských osobností z oblasti kinematografie či politiky (např. herečka Ema Černá, italský režisér Michelangelo Antonioni, Václav Havel a další), ale v knize jsou zachyceny i zajímavé osudy některých obyčejných Čechů a Albánců. S nadhledem a nostalgií psané vzpomínky nabízejí českému čtenáři unikátní vhled do poměrů v kdysi izolované Albánii, do jejích kulturních reálií, které jsou u nás prakticky neznámé, a na straně druhé dobře zachycují, jak bylo Československo na konci 50. let z albánského pohledu považováno za kulturně vyspělou a relativně liberální zemi. I tato perspektiva může být pro vnímání vlastní minulosti velmi cenná. Z pohledu česko-albánských vztahů kniha představuje naprosto zásadní pramen dokládající, že oba národy spojuje zajímavá tradice spolupráce, která je však zejména v naší zemi zcela neznámá. Sám Piro Milkani je pak jejím ztělesněním.  

Úryvky z knihy za přítomnosti autora Pira Milkani přečte Bára Štěpánová. Setkáme se s překladatelem Přemyslem Vinšem a nakladatelkou Evou Kaiserovou.  

Večerem provede Jana Tomsová

Debata N: Zvolil si Tchaj-wan Čínu?

Debata N: Zvolil si Tchaj-wan Čínu?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 23. leden 2024, 19:00 – 21:00

Je svět po 13. lednu blíž další válce, nebo si můžeme s úlevou oddechnout? Tchajwanské prezidentské volby právem sledovala většina světa, mohou totiž rozhodnout o budoucnosti nás všech. Co čeká Tchaj-wan pod vládou nového prezidenta? Jak na politickou změnu odpoví Čína, jak se k ní postaví USA a co to celé znamená pro Česko? A rozhodl o výsledku nejméně předvídatelných voleb v čínskojazyčném světě pouze vztah s Pekingem? Lednovou Debatu N spolupořádají Deník N a projekt Sinopsis.

Vystoupí Olga Lomová (FF UK), Táňa Dluhošová (OÚ AV ČR), Jana Sehnálková (FSV UK) a Simona Fantová (Sinopsis).
 
Debatu bude moderovat Magdalena Slezáková ze zahraniční rubriky Deníku N.  
 
Debata: Jak se k tragédii na FF UK postavila česká média?

Debata: Jak se k tragédii na FF UK postavila česká média?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 24. leden 2024, 17:30 – 21:00

Dovolujeme si Vás pozvat na debatu s odborníky a vedoucími redakcí na téma mediálního pokrytí prosincového útoku na Filozofické fakultě UK. 

V prvním, teoretickém bloku budou diskutovat:
 
Ludmila Čírtková, forenzní psycholožka 
Andrej Drbohlav, behaviorální patolog 
Tomáš Klézl, teoretik médií ​
David Klimeš, teoretik médií 
Štěpán Vymětal, bezpečnostní expert 
 
O tom, jak konkrétní média událost pojala, budou hovořit:
 
Martin Bartkovský (Reflex)
Matyáš Kaiser (iDnes.cz)
Michal Kubal (Česká televize)
Jiří Kubík (Seznam zprávy)
Pavel Švec (Aktuálně.cz)
 
 
Cirkus ÚSTR. S Ústavem pro studium totalitních režimů o dějinách, paměti a svobodě

Cirkus ÚSTR. S Ústavem pro studium totalitních režimů o dějinách, paměti a svobodě

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 25. leden 2024, 19:00 – 21:00

Děti a vnuci. Totalitarismus a transgenerační trauma

Evropské a české dějiny 20. století jsou rámovány utrpením dvou světových válek a běsy totalitních režimů, zejména komunismu a nacionálního socialismu, které se vyznačovaly genocidními rysy (gulag, holokaust). Také v Československu se v letech 1938–1989 staly obětí těchto obludných ideologií statisíce lidí, přičemž jejich potomci si v sobě nesou různá traumata, která v českém kontextu nejsou až na výjimky příliš reflektována, zkoumána a uzdravována. Proto v rámci série debat s názvem CIRKUS ÚSTR otvírá Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla i téma transgeneračního traumatu.  

Hosté: psycholožka Zuzana Peterová, historička Pavla Plachá a historik a spisovatel Petr Placák  

Moderuje historik a filosof Petr Hlaváček, ředitel Odboru výzkumu a vzdělávání ÚSTR. 

Knihovna Olgy Havlové čili Hrobka

Knihovna Olgy Havlové čili Hrobka

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 26. leden 2024, 19:00 – 21:00

Svépomocnou lidovou knihovnu Hrobka založila Olga Havlová v osmdesátých letech na protest proti oficiální kultuře a také pod vlivem svérázné vášně k takzvané úpadkové kultuře braku. V Hrobce se za čilé podpory kolegů umělců a intelektuálů, mj. Olinky a Andreje Stankovičových, Petrušky Šustrové, Vratislava Brabence či Zbyňka Benýška, začaly množit samizdaty a útočiště zde našla řada zakázaných autorů, kteří nesměli oficiálně publikovat.  

Kolem obdivovatelů jejich nekonvenční tvorby se v období normalizačního půstu začal šířit svérázný kult. Olga Havlová a její přátelé pořádali stylové večírky, kostýmní zábavy, aranžovali živé obrazy, dožínky, masopust. V podzemí se začal šířit časopis Nový brak a nezávislí intelektuálové vytvořili i první filmový horor, černobílou Lilian. 

O Hrobce a její činnosti budou diskutovat spisovatelé Ivan Adamovič a Ivo Fencl a novinář Luděk Bednář

Moderuje Martin Jiroušek, publicista a znalec hororu. 

Železný hrot v těle doby. Život a dlouhý stín Vladimira Iljiče Lenina

Železný hrot v těle doby. Život a dlouhý stín Vladimira Iljiče Lenina

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 29. leden 2024, 19:00 – 21:00

24. ledna uplynulo sto let od smrti člověka, o němž Ferdinand Peroutka napsal, že „do těla doby vnikl jako ostrý železný hrot“. Vladimir Iljič Lenin, strůjce bolševického převratu v Rusku, vtiskl své utkvělé představy státu, který se pod názvem Sovětský svaz k neštěstí stamilionů postupně proměnil ve světovou mocnost. V debatě, která připomene Leninovu osobnost i dobu, se trojice hostů zamyslí nad příčinami a dopady bolševické revoluce. Jakou roli sehrála v ruském historickém příběhu a v dějinách světa? Jak je Leninovo „dílo“ vnímáno v současném Rusku? Proč se Lenin dočkal kritiky z úst Vladimira Putina? Těchto a dalších otázek se dotkneme s historičkou Danielou Kolenovskou, politickým geografem Michaelem Romancovem a novinářem Liborem Dvořákem. Debatu bude moderovat David Svoboda

Řízneme do toho! aneb Literatura a politika dnes

Řízneme do toho! aneb Literatura a politika dnes

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 30. leden 2024, 19:00 – 21:00

První díl diskusního čtvrtletníku Josefa Chuchmy

V posledních letech je patrné, že do hodnocení uměleckých děl – literaturu nevyjímaje, spíše naopak – vstupuje s novou vervou politika. Je estetická kvalita díla dnes spíše druhořadá? Bude sílit tlak na přehodnocení moderní české literatury? Je tento trend vysledovatelný i v jiných literaturách? Budou interpretace literárních děl odteď už především generační? Tyto a jiné otázky chce otevřít první z diskusí čtvrtletníku Řízněme do toho!  Zkusme mluvit mezi sebou bez servítků, ale také bez předsudků.  
 
Hosté:
 
bohemista Petr A. Bílek, Filozofická fakulta UK
kritička a publicistka Eva Klíčová, Alarm
literární teoretička a kritička, polonistka Hana Blažková
 
Moderuje: Josef Chuchma, publicista a kritik, web ČT art
Ignatieff, Matějčková, Žantovský. Jak žít s nadějí v temných časech

Ignatieff, Matějčková, Žantovský. Jak žít s nadějí v temných časech

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 31. leden 2024, 18:00 – 20:00

Jak se utěšujeme v době nevíry? V řadě úvah o spisovatelích, umělcích, hudebnících a jejich dílech – od knihy Jób a žalmů po Gustava Mahlera, Alberta Camuse, Prima Leviho a Václava Havla – ukazuje uznávaný spisovatel a historik Michael Ignatieff, jak se lidé v extrémních situacích napříč časem obraceli jeden k druhému, aby získali naději a odolnost. Jejich příběhy přenáší do současnosti s přesvědčením, že tyto tradice útěchy můžeme oživit, když čelíme úzkosti a nejistotě našeho rozkolísaného jednadvacátého století. Knihu O útěše, kterou vydalo nakladatelství Kalich, uvede její autor Michael Ignatieff spolu s filozofkou Terezou Matějčkovou. Debatu moderuje Michael Žantovský.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 71121 záznamů celkově
  • 28050 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6602 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8269 knih
  • 40740 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury