Menu Prohledat web KVH EN

Cena Václava Havla za lidská práva

Václav Havel

Bez snění o lepší Evropě nikdy lepší Evropu nevybudujeme.
Václav Havel
Štrasburk, květen 1990

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Laureáta Ceny vybírá sedmičlenná mezinárodní porota v čele s prezidentem Parlamentního shromáždění, na základě nominací. Pravidla pro nominace jsou uvedena zde.

První zasedání poroty se uskutečnilo v Knihovně Václava Havla 28. srpna a byli vybráni tři letošní finalisté, jejiž jména jsou zveřejněna zde. Laureát Ceny za rok 2018 bude vybrán na druhém zasedání poroty, které se uskuteční ve Štrasburku a jeho jméno bude slavnostně vyhlášeno na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy 8. října. 

Ve středu 10. října 2018 se v prostorách Pražské křižovatky uskuteční mezinárodní konference k poctě laureáta ceny Václava Havla za lidská práva. Letošní konference nese název Nesnesitelná lehkost zla.

Po skončení konference následuje slavnostní koncert Pocta statečným, který je vyjádřením úcty všem, kteří čelili nebo jsou nuceni čelit některé z forem bezpráví. V podání špičkových interpretů zazní díla Bohuslava Martinů, Pavla Haase, Gideona Kleina a dalších autorů, kteří byli perzekvováni nacistickým nebo komunistickým režimem. Část koncertu propojí podia i publikum Prahy s Bratislavou prostřednictvím vysokorychlostního internetu.  

Více informací a předběžný program naleznete zde.

Dosavadní laureáti Ceny Václava Havla za lidská práva

  • 2017 Murad Arslan (Turecko), právník, zakladatel a jeden z prvních prezidentů Sdružení soudců a státních zástupců (YARSAV), od roku 2016 je ve vazbě.
  • 2016 Nadia Muradová (Irák), členka jezídské komunity, která přežila masakr své rodiny a sexuální zotročení džihádisty IS. Dne 16. prosince 2015 Nadia promluvila na Radě bezpečnosti OSN o útoku proti Jezídům směřujícím k jejich genocidě.
  • 2015 Ludmila Alexejevová (Rusko), disidentka, ochránkyně lidských práv, členka moskevské Helsinské skupiny; po roce 1989 prezidentka Mezinárodní Helsinské nadace a později členkou Komise ruského prezidenta pro lidská práva.
  • 2014 Anar Mammadli (Ázerbájdžán), významný ochánce lidských práv a politický vězeň, zakladatel volebního Centra pro monitorování voleb a demokracii (EMDS) v Ázerbájdžánu.  
  • 2013 Aleš Bjaljatský (Bělorusko), spisovatel, disident, politický vězeň; zakladatel Centra lidských práv Viasna.   

Archiv Ceny VH