Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Výzva mladým autorů/autorkám do třiceti let  27/11/23

Zamyslete nad Zahradní slavností Václava Havla a pošlete nám svůj text, ke kterému vás inspirovala. Může mít formu fejetonu, eseje, fotoeseje, grafického eseje, literární kritiky, studie či polemiky.     Více

Ilustrace

Čítanka Sešívaný deník Václava Havla  23/11/23

Vydali jsme novou elektronickou publikaci určenou školám – čítanku Sešívaný deník Václava Havla (1936–1979). K sestavení nás inspiroval sám Václav Havel, který celý život plánoval, že si povede deník. Bohužel k tomu – až na krátkou výjimku – nikdy nedošlo. Přitom v jeho textech nejrůznějšího druhu jsou autenticky a zajímavě popsány nejen události jeho života, ale i podstatná část příběhu našich moderních dějin, navíc s přidanou hodnotou vlastních prožitků a názorů jednoho z nejzajímavějších Čechů. Více

Ilustrace

Podpořte nás a pomozte nám dokončit vzdělávací sérii „Devadesátá“  21/11/23

Milí přátelé, příznivci a podporovatelé Knihovny Václava Havla, víte, že téměř polovina dětí starších 12 let netuší, co byla sametová revoluce nebo proč došlo k rozdělení Československa? Přestože devadesátá léta proměnila naši společnost v mnoha ohledech zásadním způsobem, školní osnovy jim dlouhodobě věnují jen velmi malou pozornost. To chceme napravit. Mladá generace by měla rozumět moderní historii své země, a měla by se dokázat na ni dívat kriticky i s poučením Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #21: Takže spolu chodíme?  20/11/23

Další díl podcastu Občané z Ostrovní je o vztazích, tedy především o tom, jak se vztahy v dnešní době mění. Moderátorky Anna Klein a Pavlína Kašparová si povídají se socioložkou a terapeutkou Markétou Šetinovou o fenoménu single lidí či o nekonvenčních vztazích typu situationship či polyamorii. „Největší hrozbou pro současné vztahy je naše zaneprázdněnost,“ konstatuje na základě své praxe Šetinová a dodává, že ve vztazích je dnes výrazně větší důraz na seberealizaci.

Program na Listopad 2023<>

Křest knihy Náčelník – Rozhovor Aleše Palána s Miloslavem Nevrlým

Křest knihy Náčelník – Rozhovor Aleše Palána s Miloslavem Nevrlým

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 1. listopad 2023, 19:00 – 21:00

Pro tuláky všeho druhu je Miloslav Nevrlý bezesporu legendou. Pro ty, kteří o cestách jen sní, může být tento rozhovor skutečným objevem. I dnes je totiž možné být přírodě blízko, zažívat ji a chápat. I dnes je možné prožít naplněný život. Miloslav Nevrlý završuje devadesát let svého života v obdivuhodné fyzické i mentální kondici. V knižním rozhovoru rekapituluje své cesty a prožitky nad rámec toho, co o nich dosud napsal. Hovoří také o víře, o práci (lépe řečeno o zaměstnání) v libereckém muzeu, o své rodině a přátelích. Zejména pak vzpomíná na výpravy do pustých hor, jakých je dnes už tak málo. Křtem provede Robert Tamchyna, setkáte se s Alešem Palánem i Miloslavem Nevrlým

Tančit Havla

Tančit Havla

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 2. listopad 2023, 19:00 – 21:00

Málo se ví o tom, že Václav Havel je autorem námětu pantomimy. Němá absurdní groteska, kterou napsal ve vězení na jaře 1989, v sobě nese autentické prožitky a současně s nadsázkou sleduje koloběh naděje a zoufalství v jednání nevinného vězně. Po mnoha letech po Havlově libretu Perpetuum mobile aneb 7 dní pana A sáhli mladí mimové z HAMU a přemýšleli nad ním v současných souvislostech. Téma vyrovnávání se se ztrátou svobody vnímali především jako téma vnitřního vězení. V první části večera nabídneme samotné divadelní představení, po něm krátký dokumentární film Normální člověk a nic z něj nevypadne, v kterém se studenti i jejich pedagogové zamýšlejí nad tím, čím je dílo Václava Havla inspirovalo, jak a kde k němu hledali klíč a kam je práce na něm posunula.

Účinkují: Frank Jícha, Mates Petrák, Katarína Hudačková a Anna Šefrnová 

Námět, scénář, režie filmu: Adam Halaš a Jakub Wagner

Střih: Jan Strejcovský  

Večerem provázejí docent Adam Halaš (HAMU) a editorka Anna Freimanová (Knihovna Václava Havla). 

Křest knihy Most špionů aneb má cesta z pekla ke svobodě

Křest knihy Most špionů aneb má cesta z pekla ke svobodě

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 6. listopad 2023, 18:00 – 20:00

Knihu Jaroslava Javorského ukazující neobvyklou sílu vůle a mohutnost duševního potenciálu, které by nám neměly chybět ani v dnešní době, plné nezakrývaných snah o nastolení nové totality, pokřtí vydavatel samizdatové literatury a ředitel knihovny Libri Prohibiti Jiří Gruntorád a Milan Horáček, německý politik českého původu a někdejší poslanec Evropského parlamentu. Večerem provede publicista a redaktor knihy Adam Drda.

Životopisné vyprávění začíná v roce 1969, kdy se autor a hlavní hrdina knihy v jedné osobě dostane nedobrovolně do osidel vojenské kontrarozvědky. Z nich se mu podaří vyprostit až útěkem na Západ, ale odváží se po emigraci riskantního tahu. Ten bohužel nevyjde a on končí v nejtěžším komunistickém žaláři ve Valdicích. Zde se spřátelí mj. s Ivanem M. Jirousem, ale dostane se i do nepříjemné společnosti nejtěžších kriminálních zločinců. 

Napínavý příběh graduje až do doby, kdy se matce autora podaří během několika let vyburcovat řadu organizací a politiků na Západě, včetně prezidenta USA Reagana a Jaroslav Javorský je zařazen do výměny špionů na pověstném Mostě špionů v Berlíně, který mj. proslavil stejnojmenný film s Tomem Hanksem. Zde je vyměněn za špiona československé rozvědky Karla Kochera, kterému se podařilo proniknout až do FBI, a jehož odhalení způsobilo v roce 1984 nebývalý skandál. 

Debata s Respektem: Česko v kokainovém rauši

Debata s Respektem: Česko v kokainovém rauši

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 7. listopad 2023, 19:00 – 21:00

Dostat se dnes ke kokainu je snazší než si objednat pizzu a v řadě společenských kruhů je oblíbenější než alkohol. Kokain. Obliba kdysi luxusní drogy pro bohaté v posledních letech prudce roste a má to řadu komplexních příčin i následků. Jak v Česku, tak ve světě. Pozvání přijali národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, klinická psycholožka, psychoterapeutka a odborná ředitelka Neo Centra Kateřina Marklová a redaktor Respektu Petr Horký. Debatu moderuje Silvie Lauder.

Večery s reportéry: Make Královec/Jablonec Czech Again

Večery s reportéry: Make Královec/Jablonec Czech Again

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 8. listopad 2023, 19:00 – 21:00

Lidé se vyměnili, města zůstala. Noví obyvatelé nedostali možnost zabydlet se po svém, o minulosti se smělo mluvit tak, jak chtěla komunistická strana. Jablonec měl před třiceti lety druhou šanci znovu spojit své dvojjazyčné dějiny do jednoho vyprávění, Kaliningradská oblast se po opatrném nahlížení do Evropy opět uzavřela. Zveme na diskusi polské reportérky Pauliny Siegień a českého spisovatele a publicisty Štěpána Kučery, autora knihy Gablonz/Jablonec. Součástí večera bude uvedení nového překladu knihy Královec. Město pohádka z nakladatelství Absynt.

Recesistická akce Make Královec Czech Again obrátila pozornost k malému kousku ruského území vklíněného mezi Polskem a Litvou. Co víme o Královci-Königsbergu-Kaliningradu kromě toho, že tam jsou rozmístěny rakety Iskander? Do jeho osudu rozhodně více zasáhl Stalin než Přemysl Otakar II., a dokonce i Kant už je nepohodlný. Polská reportérka Paulina Siegień do Kaliningradu pravidelně jezdila – dokud to ještě bylo možné. A právě teď česky vyšla v nakladatelství Absynt její kniha Královec. Město pohádka v překladu Michaly Benešové.

Štěpán Kučera napsal v roce 2022 o svém rodném městě knihu Gablonz/Jablonec. Fragmentární text využívá dobový tisk, citáty z literatury, rozhovory s pamětníky a obyvateli Jablonce i autorovo zažívání města. Z této mozaiky vystávají dramatické dějiny bižuterní metropole, které zásadně ovlivnila poválečná výměna obyvatel a socialistické plánování. A znáte jablonecké moře?

Večer pořádáme ve spolupráci s Polským institutem v Praze.

Debata proběhne polsky a česky s tlumočením do obou jazyků.

Zednáři, Masaryk, katolíci

Zednáři, Masaryk, katolíci

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 9. listopad 2023, 19:00 – 21:00

Obsáhlá monografie Zednáři, Masaryk, katolíci s podtitulem „trnitá cesta od nenávisti k dialogu“ je výsledkem mnohaleté badatelské práce a z nových úhlů nasvěcuje dobový politický a společenský pohyb. Detailně mapuje mj. poměr T.G. Masaryka ke svobodným zednářům. Jedná se o první takový počin v dějinách české katolické teologie a historiografie od obrození po současnost. Dílo je též věnováno historickým postavám, které jsou na stránkách prvorepublikových zednářských periodik zmiňovány častěji než kdokoli jiný, totiž vnímání Jana Amose Komenského a Wolfganga Amadea Mozarta ze strany frekventantů lóžových prací. Ve stěžejní partii knihy se pojednává o dějinách vztahu instituce katolické církve ke svobodnému zednářství, a to především na základě církevních dokumentů a také řady dialogů mezi katolíky a zednáři. Během besedy bude také v širších souvislostech představeno zednářské angažmá Václava M. Havla a Hugo Vavrečky.

Po uvedení knihy následuje debata s jejími autory Ctiradem V. Pospíšilem, Janem Sušerem a Veronikou Řehákovou.  

Večerem provede Kameel Machart.

Alexej Sevruk: Evropanka – historky z Polesí

Alexej Sevruk: Evropanka – historky z Polesí

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 10. listopad 2023, 19:00 – 21:00

Román, který v současné české literatuře nemá obdoby, popisuje bohatým jazykem příběhy, které měly být zapomenuty, životy dlouhé jako několik životů a také smrt: uvádí na scénu krvavé 20. století viděné optikou Ukrajinky s českými kořeny. Alexej Sevruk je mj. autorem povídkové knihy Divadlo tančících loutek, pracoval jako šéfredaktor časopisu Plav a nyní působí v Památníku národního písemnictví. O svém románu Evropanka bude hovořit s kritikem Janem M. Hellerem. Zazní i ukázky z knihy a ukrajinský zpěv v podání kapely Milanosz. Uvádí Jáchym Topol.

Křest N: Česká inteligence 20. století

Křest N: Česká inteligence 20. století

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 14. listopad 2023, 19:00 – 21:00

Jak vypadá česká inteligence a proč ji jako společnost vůbec potřebujeme, když z ní podle mnohých neplyne žádný hmatatelný užitek? Každý týden píše publicista a spisovatel Pavel Kosatík pro Deník N profily nejzajímavějších a ne vždy úplně známých osobností z nejrůznějších oblastí veřejného života. Prvních padesát textů vychází nyní knižně v rámci Edice N.

Zveme vás na debatu, během níž si nejen o knížce budou povídat její autor Pavel Kosatík, filozofka a novinářka Tereza Matějčková a novinář, scenárista a moderátor Petr Fischer.

Moderovat bude Jáchym Topol, na závěr knihu všichni společně pokřtí.

Migrace, identita, jazyk: mezinárodní básnický večer

Migrace, identita, jazyk: mezinárodní básnický večer

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 15. listopad 2023, 19:00 – 21:00

Během Festivalu Den poezie vám ve spolupráci s organizacemi Culture Reset a Literature Across Frontiers přinášíme večer s básníky z Arménie, Polska, Walesu, Slovinska a Srbska, kteří budou číst ze svého díla a zamyslí se nad aktuálními tématy, jako jsou migrace a kulturní identita. Tatev Chakhian, Zofia Bałdyga a Gareth Evans-Jones jsou účastníci projektu ‘Kontrapunkt: příběhy migrace vyprávěné z periferie jako centra‘, zatímco Ivan Antić a Aljaž Primožič budou na rezidenčním pobytu v Praze v rámci projektu Odysseovo útočiště.

Večer proběhne v angličtině se čtením poezie v arménštině, velštině, polštině, slovinštině a srbštině s anglickými a českými překlady.
 
S podporou programů Kreativní Evropa a Evropský fond pro začínající umělce.
 
 
Timothy Garton Ash: Evropa, náš domov

Timothy Garton Ash: Evropa, náš domov

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. listopad 2023, 16:00 – 18:00

Debata s proslulým britským historikem a novinářem o jeho nové knize Evropa, náš domov (PROSTOR 2023). Autor v ní nabízí zasvěcený pohled na proces integrace západní Evropy a na proměnu střední a východní Evropy mezi maďarskou revolucí v roce 1956 a nedávnou ruskou invazí na Ukrajinu. Líčí, jak se Evropa vynořila z válečné zkázy, aby se demokratizovala, sjednotila a posléze zhroutila. Debatu s Timothym Gartonem Ashem uvádí Denisa Novotná, dále účinkují překladatelé Veronika Maxová a Jaroslav Veis. Po besedě následuje autogramiáda. 

Obývák Václava Havla

Obývák Václava Havla

  • Kde: Náměstí Václava Havla, Praha 1-Nové Město
  • Kdy: 17. listopad 2023, 10:00 – 19:00

Čtení z textů Václava Havla i dalších autorů je už tradiční součástí Korza Národní, pouličních oslav Dne boje za svobodu a demokracii. I letos najdete „obývák“ i stánek s knihami a dalšími nezbytnostmi z produkce Knihovny Václava Havla na piazzettě Národního divadla.

PROGRAM
10:30-11:00  Petr Čtvrtníček: Někam jsem to ukryl (Václav Havel)
11:00-11:30  Jirka vysvětluje věci: Síla rozumu (Ján Markoš)
11:30-12:00  Linda Bartošová: Beatnická femme fatale (Alice Horáčková)
12:00-12:30  ND x DAMU: Ztraceni v mlze (Neda Nezhdana)
12:30-13:00  Vojtěch Boháč: Všechny cesty vedou k válce (Vojtěch Boháč)
13:00-13:30  Ester Geislerová: Olga Havlová – Vzpomínka (Daňa Horáková)
13:30-14:00  Sam a Max Budimanovi: Magor dětem (M. Jirous)
14:00-14:30  Honza Cina: Skutečná cesta ven (Patrik Banga)
14:30-15:00  ND x DAMU: Kdo otevře dveře - část 1. (Neda Nezhdana)
15:00-15:30  Apolena Rychlíková: PIKO (Apolena Rychlíková a Pavel Šplíchal)
15:30-16:00  Vladimír Polívka: Dopisy Olze (Václav Havel)
16:00-16:30  Jakub Žáček: Neznámá společnost (Pavel Pospěch)
16:30-17:00  Dita Kaplanová: O světě kolem nás (Petruška Šustrová)
18:00-18:30  ND x DAMU: Kdo otevře dveře - část 2. (Neda Nezhdana)
18:30-19:00  Martha Issová - Náš život pod pěti kruhy (Dana a Emil Zátopkovi)
19:00-19:30  Martina Preissová: Olgo, chybíš nám... (Vlasta Chramostová)
 
17. listopad v Knihovně Václava Havla

17. listopad v Knihovně Václava Havla

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 17. listopad 2023, 11:00 – 16:00

Ve sváteční den 17. listopadu budou v Knihovně Václava Havla dveře dokořán. Přijďte se podívat, jak vypadá a funguje. Přijďte poznat ty, kdo v Knihovně Václava Havla pracují. Na začátku každého půlhodinového bloku promítneme náš nový film – osmiminutový animovaný přelet nad životem a dílem Václava Havla – a poté vás provedeme vším, co můžeme nabídnout: knižními novinkami i stálicemi z nakladatelství Knihovny VH, vzdělávacími projekty nejen pro školy, digitálními archivy a badatelskými projekty, klubovými večery a jejich záznamy pro Havel Channel či Klubem přátel Knihovny Václava Havla. Srdečně zveme – z Národní třídy stačí jen jednou zabočit!

Noc divadel: Audience, nejslavnější hra Václava Havla

Noc divadel: Audience, nejslavnější hra Václava Havla

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 18. listopad 2023, 19:00 – 21:00

V Audienci diktuje tempo a rytmus pivo. Čím hlouběji se sládek, klíčová postava hry, noří do piva, tím neodbytněji mu vrtá v hlavě otázka: Proč by místo něj nemohl psát udání sám na sebe Ferdinand Vaněk? Kdo jiný má vědět, co o něm chtějí vědět? Stačilo se inspirovat všedním, „znormalizovaným“ životem a nejslavnější Havlova hra byla na světě.

Zakázaný spisovatel Ferdinand Vaněk se po českých i světových jevištích potuluje už skoro padesát let. Jaké je poslání intelektuála? Kde je hranice principů a kde už se člověk „namočí“, kdy to za to stoji a kdy už ne? Václav Havel otázky nezodpovídá. Ani nenaznačuje. Provokuje, inspiruje, apeluje.  

Inscenaci Divadla na tahu, které se na hry Václava Havla specializuje již od roku 1975, zrežíroval Andrej Krob.  

Poprvé v novém obsazení –⁠ sládek: Radek Bar, Ferdinand Vaněk: Tomáš Zámečník  

Zazní písně hudební skupina Obří broskev. 

Tchajwanská literatura na křižovatce

Tchajwanská literatura na křižovatce

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 20. listopad 2023, 19:00 – 21:00

Spisovatelé Nie Chua-ling a Ču Jou-sün a jejich letmé setkání s Václavem Havlem

Tchajwanská literatura byla za celou dobu své existence nejvíce ohrožena v období stanného práva (1947–1987), které lze přirovnat k období studené války. Tchaj-wan se nachází na pomyslné křižovatce svobodného a komunistického světa, svobody slova a cenzury.  

Tchajwanský spisovatel Ču Jou-sün se ve své přednášce zaměří na díla dvou jiných tchajwanských spisovatelů – Nie Chua-ling, jenž prostřednictvím „svobodného světa“, a Čchen Jing-čen, který z pohledu „komunistického světa“, ilustrují rozpory tchajwanské literatury. Dále promluví o vlivu Václava Havla na tchajwanskou literaturu. 

Debatou provede docent Wei-lun Lu působící na Filozofické fakultě Masarykovy Univerzity, Seminář čínských studií.

Večer proběhne v mandarínštině a češtině s konsekutivním překladem.

Amerika na mušce: křest knihy novináře Davida Miřejovského

Amerika na mušce: křest knihy novináře Davida Miřejovského

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 22. listopad 2023, 19:00 – 21:00

Dovolujeme si vás pozvat na křest nové knihy reportéra České televize Davida Miřejovského. V publikaci Amerika na mušce, která vyšla u nakladatelství CPress, mapuje roky svého pracovního života ve Spojených státech a soustředí se na tematiku zbraní a útoky šílených střelců. Kmotrou knihy se stane Petra Flanderková, bývalá zpravodajka ČT v USA a dlouholetá editorka zahraniční části hlavní zpravodajské relace Události. Večerem provází spisovatel a bývalý diplomat Michael Žantovský

Svobodná akademie: Jana Pilátová

Svobodná akademie: Jana Pilátová

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 23. listopad 2023, 19:00 – 21:00

Kdo a k čemu dnes potřebuje divadlo? Je divadlo dílnou lidskosti? Kdo ještě věří, že divadlo není zbytečné? Divadlo může být iluzí minulého i reklamou budoucího světa, ale důležitější je, že se v něm dá trénovat, jak žít navzdory okolnostem. Profesorka Jana Pilátová je vysokoškolská učitelka, teoretička, kritička a dramaturgyně. Učí divadelní antropologii, vede tvůrčí dílny a studentské práce, o svých zkušenostech píše, překládá oborovou literaturu. 

Andrej Chadanovič: Na strunách naděje

Andrej Chadanovič: Na strunách naděje

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 24. listopad 2023, 19:00 – 21:00

Uvedení výbušné poezie Andreje Chadanoviče (1973), bezesporu nejpopulárnějšího běloruského básníka z tvůrců mladší generace, autora pěti básnických sbírek, písničkáře a showmana, viceprezidenta Běloruského PEN klubu. Autorovu recitaci hudebně-poeticky ztvární uskupení Adagir. Večerem provede Milena Fucimanová.

Večer se koná za finanční podpory Státního fondu kultury České republiky.

Současný vývoj v Izraeli

Současný vývoj v Izraeli

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 27. listopad 2023, 19:00 – 21:00

Židovské muzeum v Praze si vás dovoluje pozvat na diskusi o současných událostech v Izraeli a jejich možných důsledcích pro budoucí vývoj země. Pozvání k účasti přijali Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra UK, a Konstanty Gebert, polský novinář a někdejší člen Solidarity. Moderuje Emma Günsberger, předsedkyně České unie židovské mládeže.

Debata proběhne v českém a polském jazyce, tlumočení zjištěno.  

Historie a současnost ústavního soudnictví

Historie a současnost ústavního soudnictví

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 28. listopad 2023, 19:00 – 21:00

V posledním době upoutala veřejnost diskuse o výběru kandidátů na ústavní soudce. Hlavním tématem této debaty bude role ústavního soudu v dějinách Československa a České republiky. Jakou roli hrál v meziválečném období? Kdo byl jeho první předseda, který současně zastával funkci pražského primátora? Proč nebyl obnoven po II. světové válce? Za jakých okolností došlo k jeho zřízení v roce 1991? Které osobnosti formovaly jeho počátky i další existenci? A jaký byl dopad jeho usnesení? Které kauzy řešil při vyrovnávání se s komunistickou minulostí? 

Hosty debaty budou bývalá ústavní soudkyně Ivana Janů, politolog Daniel Kroupa a historik Jan Kuklík.  

Moderuje předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století Hana Kordová Marvanová

Cyklus debat Muzea paměti XX. století. 

Dalajlama a Havel, česko-tibetské vztahy na pozadí výjimečného přátelství

Dalajlama a Havel, česko-tibetské vztahy na pozadí výjimečného přátelství

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 29. listopad 2023, 19:00 – 21:00

Víte, že Tibet nikdy nebyl součástí Číny? Zajímá vás, proč si dalajlama váží České republiky, jak vypadá současné tibetské umění a proč je mezi Tibeťany tak populární esej Moc bezmocných od Václava Havla? Nejen na tyto otázky odpoví výpravná publikace Dalajlama a Havel, Česko-tibetské vztahy na pozadí výjimečného přátelství autorek Kateřiny Bursíkové Jacques, Kateřiny Procházkové a kolektivu autorů.

Kniha popisuje zajímavý a méně probádaný aspekt lidskoprávní politiky prezidenta Václava Havla, kterým byl jeho intenzivní zájem o tibetskou otázku. Svým rozhodnutím pozvat dalajlamu do Prahy hned po svém zvolení v roce 1990 se Václav Havel zapsal do historie vztahu obou národů i světové diplomacie. Atmosféru setkání tibetského vůdce a českého prezidenta, jež prolamovala diplomatická tabu a protokolární klišé, v knize oživují vzpomínky významných osobností a unikátní fotografie. Předestírá tak pestrou mozaiku naší porevoluční společnosti a jejího vztahu k nadčasovým tématům, jež se dnes, k naší vlastní škodě, z veřejného diskurzu postupně vytrácejí.

Úryvky z knihy přečte Robert Mikluš, večerem bude provázet Karel Hvížďala a role kmotry se ujme Eva Holubová.

Večera se účastní zástupci International Campaign for Tibet a bude zajištěno tlumočení do anglického jazyka.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 67837 záznamů celkově
  • 24953 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 567 audio záznamů
  • 6603 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8126 knih
  • 38950 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět

Knihovna Václava Havla, nadační fond
Ostrovní 13, 110 00 Praha 1
Tel.: (+420) 222 220 112
info@vaclavhavel-library.org

Archiv přístupný pro badatele každé úterý od 9.00 – 17.00 hodin.

Účetní adresa

Knihovna Václava Havla, nadační fond
Ostrovní 13, 110 00 Praha 1
IČO 27169413 / DIČ CZ 27169413

Bankovní spojení

7077 7077 / 0600 CZKIBAN: CZ30 0600 0000 0000 7077 7077
7755 7755 / 0300 EURIBAN: CZ40 0300 0000 0000 7755 7755
7747 7747 / 0300 USDIBAN: CZ66 0300 0000 0000 7747 7747
SWIFT CODE: CEKO CZPP
Zpět na začátek

Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla

Domníváme se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.

Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!

 

Podpořte nás
jednorázově
Přispět

Přítel

1000 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.

Patron

10000 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost

Partner

? Kontaktujte nás
pro další informace
Kontaktovat

Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...

Podpořte nás

Finanční dary

Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH

Nebo bankovním převodem do:

ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1

  • číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
  • číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
  • číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD

V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.

Základní pravidla dárcovství shrnuje etický kodex Knihovny VH.

Dary a zápůjčky archivu KnVH

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.

V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.

Stáže

Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.

Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.

Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.

Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.

Mediální a propagační spolupráce KnVH

Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.

Dobrovolníci

Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury