Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Vladimír Merta laureátem Ceny Toma Stopparda  14/06/24

Laureátem Ceny Toma Stopparda za rok 2024 se stal hudebník, publicista, esejista a spisovatel, absolvent Filmové a televizní scenáristiky a režie na FAMU Vladimír Merta s esejí nazvanou Mrazivá mystika války. Slavnostní předání Ceny Toma Stopparda Vladimíru Mertovi proběhlo ve čtvrtek 13. června 2024 v Míčovně Pražského hradu jako součást večerní části (Za)hradní slavnosti – oslav 20. výročí založení Knihovny Václava HavlaVladimír Merta obdržel diplom, finanční odměnu 50 tisíc korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard, a symbolicky též pero.  Více

Ilustrace

Knihovna Václava Havla představuje nového ředitele  05/06/24

Ředitelem Knihovny Václava Havla se dnes stal rodák ze Šumperka, vysokoškolský pedagog Milan Babík, D.Phil. Odborník na mezinárodní vztahy prožil celý profesní život ve Spojených státech. Jeho domovskou univerzitou je Colby College v Maine, kde se na uvedenou oblast specializoval. Je autorem řady odborných statí a knih. Organizoval mezinárodní konference zaměřené na střední Evropu a Václava Havla, na řadu konferencí byl pozvaný jako řečník. Založil zahraniční program v Praze, v jehož rámci seznámil desítky amerických studentů s českou historií a literaturou. Více

Ilustrace

Studentský hlas #14: „Evropské volby jsou naše volby,“ říká Natálie Malcová z Díky, že můžem  31/05/24

Proč by mladí lidé měli jít k volbám do Evropského parlamentu? V čem jsou tyto volby zásadní? „Každé volby jsou dnes tak trochu evropské. Bude se řešit budoucnost mladých lidí a měli bychom ukázat, že za sebe dokážeme rozhodovat sami,“ vysvětluje Natálie Malcová, kreativní manažerka organizace Díky, že můžem v rozhovoru s redaktorkou Studentských listů Marikou Staňkovou. Více

Ilustrace

Knihovna Václava Havla oslaví 20 let své existence  16/05/24

Ve čtvrtek 13. června 2024 se v Královské zahradě Pražského hradu pod názvem (Za)hradní slavnost uskuteční oslava dvacátých narozenin Knihovny Václava Havla. Pestrá koláž diskusí, výstav, koncertů, čtení a projekcí okořeněná divadelním představením bude probíhat po celý den a zdarma pro širokou veřejnost a pro školy.  Více

Program na Červen 2024<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Jan Horník: Západ musí být zničen

Jan Horník: Západ musí být zničen

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 3. červen 2024, 19:00 – 21:00

Před 30 lety začal Alexandr Dugin propagovat obnovu eurasijského impéria. Tehdy se jeho ideje zdály okrajové. V éře vlády Vladimira Putina, kterého považuje za klíčovou postavu světových dějin, už není radno Duginovy teorie přehlížet. Duginovy vize se naplňují rychleji, než bychom si přáli. Nejnebezpečnější představuje cíl zničit Západ vedený Spojenými státy. Blížíme se ke třetí světové válce? Jan Horník představí Duginovu Čtvrtou politickou teorii a spolu se svými hosty Tomášem Klvaňou, hostujícím profesorem New York University Prague, autorem a konzultantem, a Michaelem Romancovem, politickým geografem, pedagogem a publicistou, bude diskutovat o jejím možném vlivu v ruské a světové politice.

Debatu moderuje Stanislav Škoda.  

Večer pořádáme ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů. 

Festival Stranou – evropští básníci naživo

Festival Stranou – evropští básníci naživo

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 5. červen 2024, 19:00 – 21:00

Od slova ke slovu. Již tradiční autorská čtení v rámci festivalu Stranou – evropští básníci naživo. Vystoupí Gyrðir Elíasson (Island) / Marta Bartošková (ČR) / Markéta Hejná (ČR) / Vid Karlovšek (SLO) / Aleš Kozár (ČR) / Klára Krásenská (ČR) / Maciej Melecki (PL) / Joanna Oparek (PL) / Selma Skenderović (SLO) / Iryna Zahladko (UA-ČR) .

Večerem provedou Lenka a Peter Kuharovi. 

Udílení Cen Miroslava Ivanova

Udílení Cen Miroslava Ivanova

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 6. červen 2024, 17:00 – 20:00

Srdečně zveme na slavnostní udílení literárních Cen Miroslava Ivanova. Cena Miroslava Ivanova je od roku 2001 předávána autorům nejzdařilejších publikací z oblasti literatury faktu. Vyhlašuje ji Klub autorů literatury faktu (KALF) za podpory města Jaroměř. Setkání v Knihovně Václava Havla moderuje Marie Hodinářová. 

Knihovna Václava Havla na Knihexu

Knihovna Václava Havla na Knihexu

 • Kde: Holešovická tržnice, Bubenské nábř. 306, Praha 7
 • Kdy: 8. červen 2024, 10:00 – 20:00

Náš stánek s knižními novinkami i osvědčenými tituly najdete už tradičně na festivalu malých nakladatelů Knihex

Svobodná akademie: Veronika Tuckerová

Svobodná akademie: Veronika Tuckerová

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 10. červen 2024, 19:00 – 21:00

Intimní vztah k velkému synovi židovského národa? Kafka v Československu 

Veronika Tuckerová se ve své přednášce zaměří na specifické rysy české recepce Kafky v Československu během komunismu. I přes to, že Kafkovo dílo nebylo kromě šedesátých let po roce 1948 vydáváno, nezmizelo z povědomí českých čtenářů, ba spíš naopak: šířilo se v samizdatu ve starších i nových překladech a nabývalo významů, které obohatily širokou škálu kafkovských interpretací běžných v západním světě. Přednáška se zastaví především u dopisů z vězení Václava Havla, Jiřiny Šiklové a Milana Šimečky. 

Veronika Tuckerová je germanistka a slavistka. Narodila se v Praze, vystudovala na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a od roku 2013 působí na Harvardově univerzitě v Cambridge v Massachusetts. Zabývá se českou recepcí Franze Kafky, disentem a vizuálním uměním. Publikovala v časopisech Journal of World Literature, New German Critique, Brücken a dalších. Dlouhodobě spolupracuje s časopisem Revolver Revue. Knihu Reading Kafka in Prague připravuje k vydání newyorské nakladatelství Bloomsbury Academic. 

foto: Paměť národa

Debata N: Americké volby, Češi a novináři

Debata N: Americké volby, Češi a novináři

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 11. červen 2024, 19:00 – 21:00

Spojené státy stojí před klíčovými prezidentskými volbami. Pocítí Češi rozdíl, když zvítězí Joe Biden, nebo Donald Trump? Jaké jsou nálady mezi lidmi v USA? Co zásadního se děje v americké politice a jakou roli v tom všem mají média? S redaktorkou Deníku N Janou Ciglerovou budou diskutovat amerikanistka Jana Sehnálková z Katedry amerických studií FSV UK, bývalý zpravodaj ČRo v USA Jan Kaliba a Kateřina Vodvářková ze zahraniční redakce televize Nova. 

(Za)hradní slavnost. 20 let Knihovny Václava Havla

(Za)hradní slavnost. 20 let Knihovny Václava Havla

 • Kde: Pražský hrad – Královská zahrada – Míčovna, Praha 1
 • Kdy: 13. červen 2024, 10:00 – 21:00

20 let Knihovny Václava Havla v Královské zahradě na Pražském hradě  

Již dvacet let existuje na mapě místo, kde se vede dialog bez cenzury a předsudků, kde si svoboda podává ruku s nezávislostí, odpovědností a respektem k lidským právům, kde se poznávání moderních dějin prolíná s porozuměním principům demokracie a občanské společnosti - již dvacet let je tu Knihovna Václava Havla.

Spolu s našimi přáteli a podporovateli jsme toto výročí náležitě oslavili! V Královské zahradě na Pražského hradu. Od rána do soumraku. Pestrým “balábile”, namíchaným z divadelních představení, koncertů, diskusí, čtení, foto show, výstav, venkovních šachů, divadelních pouťových atrakcí a nejednoho překvapení. Děkujeme všem, kteří slavili spolu s námi a těšíme se opět na viděnou!    

(Za)hradní slavnost uspořádala Knihovna Václava Havla ve spolupráci se Správou Pražského hradu. 

 

Letní Míčovna 

10.00   Prezentace aktivit Knihovny Václava Havla, prodej publikací 
11.00   Michaelův Mashup – živé natáčení pořadu Michaela Rozsypala. Dva hosté. Jeden moderátor. Živé publikum. A jejich interakce. Bez konfliktu, ale s inspirací. Hosté: herečka Eva Holubová a novinář a youtuber Tony Havlík (Segment)
12.30   Rozhovor s pamětnicí Annou Freimanovou – Z Hrádečku na Hrad. Jak souvisí divadlo a politika? Co se dá vymyslet v pivovaru, nebo ve vězení? Co měl společného hodný hoch s drsnými rockery? Kudy vede cesta z vězeňské cely na Hrad? Nejen na tyto otázky odpoví ve vzpomínkovém rozhovoru Anna Freimanová, dlouholetá blízké spolupracovnice Václava Havla.  
13.30   Fotoshow Ondřeje Němce – Václav Havel 1976–2011 / Knihovna VH ve fotografiích. Fotograf Ondřej Němec patřil k blízkým přátelům Václava Havla. Také proto jej mohl během let zachycovat i v těch nejběžnějších situacích. Vznikl tak ojedinělý soubor snímků, který prvního polistopadového prezidenta představuje neokázale a osobně.  
14.00 Komentovaná prohlídka Královské zahrady (sraz před Prezidentským domečkem) – provádí architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš
14.30   Čtení z díla Václava Havla – Někam jsem to ukryl. Setkání spisovatele Jáchyma Topola a jeho hostů (Michael Žantovský, David Dušek, Anna Freimanová) nad nedávno objeveným textem, v němž první polistopadový prezident líčí první hodiny po zveřejnění Prohlášení Charty 77, následné vyšetřování, čtyřměsíční vyšetřovací vazbu, propuštění a následné mučivé sebezpytování.  
15.20   Projekce filmů z produkce Knihovny Václav Havla: Chyba (r. Jan Prušinovský) a Zahradní slavnost (r. Kateřina Popiolková)  
16.00   Debata s Respektem: Splnil se Václavu Havlovi jeho sen o aktivních Češích? Oblíbená debata redaktorů časopisu Respekt se při příležitosti 20 let výroční Knihovny Václava Havla dotkne havlovského tématu občanské společnosti a angažovanosti. Hosté: Erik Tabery Jiří Pehe, moderuje Ivana Svobodová.
17.00 Projekce filmu Havel na houbách (r. Knihovna VH), hudební doprovod k filmu Václav a Šimon Havelkovi a Vojtěch Havel
17.30   Přenos zahájení večera v Míčovně
17.45  Přenos slavnostního vyhlášení Ceny Toma Stopparda za rok 2024
18.00 Projekce dokumentárního filmu Petra Jančárka Tady Havel, slyšíte mě?
19.30   Koncert Rozálie 
20:00   Konec programu 

* Po celý den od 10:00 do 21:00 výstava Neznámý VH, aneb Václav Havel dvacetkrát jinak – výstava sestavená z dvaceti neokoukaných snímků z archivu Knihovny Václava Havla a stánky s občerstvením pro veřejnost.

Míčovna 

17.15 Otevření sálu – v předsálí výstava fotografií laureátů Ceny Václava Havla za lidská práva
17.30   Zahájení 
17.40   Slavnostní vyhlášení Ceny Toma Stopparda 
18.00   Dejvické divadlo – Václav Havel: Zítra to spustíme 
19.00   Přestávka  
20.00   Koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers 
21.00   Konec programu 

Potěšilo nás, že všichni návštěvníci dodržovali Návštěvní řád areálu Pražského hradu .

Zahradní slavnost: Studentské finále

Zahradní slavnost: Studentské finále

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 17. červen 2024, 19:00 – 21:00

Film k 60. výročí Zahradní slavnosti nás ve vzpomínkách lidí, kteří se na vzniku inscenace tehdy podíleli, zavede do atmosféry Divadla Na zábradlí, kde měla hra v roce 1963 svou premiéru. Zároveň ale také dokument ukazuje, jak Zahradní slavnost vnímají dnešní studenti DAMU, kteří hru letos hned dvakrát inscenovali a pojali po svém. Co obě generace spojuje a co je naopak rozděluje? Má ještě dnes Václav Havel jako dramatik co říci, nebo už Zahradní slavnost nadobro vyprchala? 

Režie: Vojtěch Petřina, produkce: Ester Josefína Vandasová, kamera: Matouš Bičák, Anastazia Bonadyha, střih: Saava Dolomanov, zvuk: Josef Korbel, hudba: Lukáš Brabec, pamětníci: J. Přeučil, V. Just, M. Málková, J. Klusák, J. Bernard 

Milena Jesenská a Felice Bauerová: Vliv na Kafkovu tvorbu

Milena Jesenská a Felice Bauerová: Vliv na Kafkovu tvorbu

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 18. červen 2024, 19:00 – 21:00

Spisovatelky Magdaléna Platzová a Monika Zgustová vás seznámí s životními osudy Mileny Jesenské a Felice Bauerové a jejich vlivem na Kafkovo literární dílo. Večerem provede Petr Vizina

Diskuse se uskuteční v rámci projektu Transatlantic Kafka, který pořádá Židovské muzeum v Praze u příležitosti stého výročí úmrtí Franze Kafky.

Diskuze ke knize Ženský umělecký disent – pocta Edě Kriseové a Evě Švankmajerové

Diskuze ke knize Ženský umělecký disent – pocta Edě Kriseové a Evě Švankmajerové

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 19. červen 2024, 19:00 – 21:00

Setkání nad knihou autorek Brendy Flanaganové a Hany Waisserové Ženský umělecký disent, věnované Edě Kriseové, Evě Švankmajerové a dalším kreativním ženám, které svým psaním, uměním a životními postoji vytvářely a rozšiřovaly prostor svobody v komunistickém Československu, ale také v disentu, kterému dominovali muži. 

Vystoupí:

Brenda Flanaganová, americká spisovatelka a básnířka, profesorka tvůrčího psaní na Davidson College v Severní Karolíně  

Eda Kriseová, spisovatelka a novinářka, bývalá poradkyně prezidenta republiky Václava Havla 

Hana Waisserová, docentka Ústavu moderních jazyků a literatury a Harrisova centra judaistických studií na University of Nebraska-Lincoln. 

Večerem provede Michaela Stoilova, rusistka a učitelka, ředitelka organizace Hodnotové vzdělávání Cyril Mooney. 

Knihovna VH na festivalu Knižní lázně

Knihovna VH na festivalu Knižní lázně

 • Kde: Mariánské Lázně
 • Kdy: 22. červen 2024, 10:00 – 23. červen 2024, 19:00

Knižní trh s nabídkou malých nakladatelů a bohatým doprovodným programem bude probíhat na Hlavní kolonádě v centru Mariánských Lázní. Těšíme se na vás u stánku Knihovny Václava Havla.

The future of Iran. Evenings with Radio Free Europe

The future of Iran. Evenings with Radio Free Europe

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 24. červen 2024, 19:00 – 21:00

These are tumultuous times for Iran. The recent death of Iranian president Ebrahim Raisi,  Iran’s conflict with Israel and involvement in Russian aggression in Ukraine, and the still resonating death of Mahsa Amini all indicate that significant political change could come soon. With a snap presidential election set to take place on 28 June, join Radio Free Europe/Radio Liberty for a discussion about what may lie ahead for Iran. 

Panelists:
 
Golnaz Esfandiari, Radio Free Europe / Radio Liberty (RFE/RL)
 
Golnaz Esfandiari is managing editor of RFE/RL's Radio Farda, which breaks through government censorship to deliver accurate news and provide a platform for informed discussion and debate to audiences in Iran. She has reported from Afghanistan and Haiti and is one of the authors of The Farda Briefing newsletter. Her work has been cited by The New Yorker, The New York Times, The Washington Post, and other major publications. Born and raised in Tehran, she is fluent in Persian, French, English, and Czech.
 
Matouš Horčička, Association for International Affairs (AMO)
 
Matouš Horčička is a Research Fellow of AMO with a focus on Iran. Matouš earned his MA in Middle Eastern Studies at the Faculty of Arts, Charles University. Currently, he is a PhD student in Middle Eastern Studies at the same institution. He focuses on the Iranian constitutional system and the Iranian legal approach toward international cooperation. In 2019, Matouš completed his one-semester study visit at the Shahid Chamran University in Ahvaz, Iran. In 2020, he also completed his one-semester ERASMUS stay at the University of Edinburgh. In 2021, he had an internship at the Embassy of the Czech Republic in Tehran.
 
Moderator: Dominika Píhová, Deník N
 
Dominika Píhová has been working as an editor of Deník N since 2020. In the Kontext N supplement, she focuses on interviews with world academics and experts, in-depth reporting related to social topics, and on reporting from abroad - in the last two years, mostly from Ukraine. Before joining the newsroom, she studied journalism with a focus on war and conflict at universities in Denmark and Great Britain.
Ukrajina jako úkol

Ukrajina jako úkol

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 25. červen 2024, 19:00 – 21:00

Diskusní fórum Rostislava Prokopjuka o minulosti, současnosti i budoucnosti Ukrajiny. V debatě vystoupí Michael Kocáb a Dominik Hašek.

Tchajwanský MAČ (začíná) v Knihovně Václava Havla

Tchajwanský MAČ (začíná) v Knihovně Václava Havla

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 26. červen 2024, 19:00 – 21:00

V červenci začíná 25. ročník Měsíce autorského čtení, největšího středoevropského literárního festivalu. Letos jeho hosty budou spisovatelky a spisovatelé z Tchaj-wanu. O této blízké, byť exotické literární destinaci budeme diskutovat s exkluzivními hosty. Účinkují spisovatelé Li Ang Kevin ChenLiang-ruey Ke, ředitel Tchajpejské ekonomické a kulturní kanceláře, a Táňa Dluhošová, ředitelka Orientálního ústavu AV ČR a kurátorka Měsíce autorského čtení. Večerem provede Petr Vizina.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

 • 83 vzdělávacích videí a podcastů
 • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
 • 6 workshopů
 • 5 webinářů  
 • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

 • 71999 záznamů celkově
 • 28920 událostí ze života VH
 • 2831 textů VH
 • 2125 fotografií
 • 403 video záznamů
 • 568 audio záznamů
 • 6595 dopisů
 • 15101 textů o VH
 • 8295 knih
 • 41017 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

 • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
 • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
 • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

ArchivKontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury