
Klub / Novinky / Program

Výzva mladým autorů/autorkám do třiceti let 27/11/23
Zamyslete nad Zahradní slavností Václava Havla a pošlete nám svůj text, ke kterému vás inspirovala. Může mít formu fejetonu, eseje, fotoeseje, grafického eseje, literární kritiky, studie či polemiky. Více

Čítanka Sešívaný deník Václava Havla 23/11/23
Vydali jsme novou elektronickou publikaci určenou školám – čítanku Sešívaný deník Václava Havla (1936–1979). K sestavení nás inspiroval sám Václav Havel, který celý život plánoval, že si povede deník. Bohužel k tomu – až na krátkou výjimku – nikdy nedošlo. Přitom v jeho textech nejrůznějšího druhu jsou autenticky a zajímavě popsány nejen události jeho života, ale i podstatná část příběhu našich moderních dějin, navíc s přidanou hodnotou vlastních prožitků a názorů jednoho z nejzajímavějších Čechů. Více

Podpořte nás a pomozte nám dokončit vzdělávací sérii „Devadesátá“ 21/11/23
Milí přátelé, příznivci a podporovatelé Knihovny Václava Havla, víte, že téměř polovina dětí starších 12 let netuší, co byla sametová revoluce nebo proč došlo k rozdělení Československa? Přestože devadesátá léta proměnila naši společnost v mnoha ohledech zásadním způsobem, školní osnovy jim dlouhodobě věnují jen velmi malou pozornost. To chceme napravit. Mladá generace by měla rozumět moderní historii své země, a měla by se dokázat na ni dívat kriticky i s poučením Více

Občané z Ostrovní #21: Takže spolu chodíme? 20/11/23
Další díl podcastu Občané z Ostrovní je o vztazích, tedy především o tom, jak se vztahy v dnešní době mění. Moderátorky Anna Klein a Pavlína Kašparová si povídají se socioložkou a terapeutkou Markétou Šetinovou o fenoménu single lidí či o nekonvenčních vztazích typu situationship či polyamorii. „Největší hrozbou pro současné vztahy je naše zaneprázdněnost,“ konstatuje na základě své praxe Šetinová a dodává, že ve vztazích je dnes výrazně větší důraz na seberealizaci.
Program na Prosinec 2023<>

Cleveringova přednáška: Hostem Yoeri Albrecht, novinář a mediální poradce
- Kde: Velvyslanectví Nizozemského království, Slavíčkova 10, Praha 6
- Kdy: 1. prosinec 2023, 17:00 – 18:30
Na počest bojovníků za lidská a občanská práva - Rudolfa Cleveringy a Václava Havla - pořádá již potřetí Velvyslanectví Nizozemského království v České republice ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla slavnostní večer pod záštitou velvyslance J. E. Daana Huisingy. Hostem letošní přednášky bude Yoeri Albrecht, ředitel De Balie, debatního a kulturního centra v Amsterdamu. Mezinárodně uznávaný novinář a mediální poradce svými postřehy a zkušenostmi s utvářením veřejného diskurzu slibuje poutavou diskusi o aktuálních evropských otázkách.

Knihy roku Deníku N: Má česká literatura šanci na mezinárodní úspěch?
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 4. prosinec 2023, 19:00 – 21:00
Jak si česká literatura stojí v zahraničí? Daří se mezinárodně překladům českých knih? A jaké z nich letos stály za to? Nad výsledky ankety Knihy roku Deníku N si budeme povídat se spisovatelkou a publicistkou Klárou Vlasákovou, socioložkou Lucií Jarkovskou, ředitelem Světa knihy Radovanem Auerem a Janem Zikmundem z Českého literárního centra. Diskuzi bude moderovat editorka kulturní rubriky Deníku N Irena Hejdová.

Konference: Veřejné kolektivní protesty obyvatel v letech 1948–1989
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 4. prosinec 2023, 09:00 – 15:30
Po celé trvání diktatury Komunistické strany Československa v letech 1948–1989 vynalézaly různé skupiny obyvatel rozmanité formy protestu, prostřednictvím kterých i v podmínkách omezené svobody projevu vyjadřovaly své postoje k řadě konfliktních aspektů tehdejší společenské reality – od neutěšené sociální situace, přes deficit náboženských a občanských svobod až po politické požadavky. Konference zaměří pozornost právě na jednotlivé formy kolektivních veřejných protestů pěstovaných v různých profesních a socio-kulturních prostředích. Nastíní jejich typologii a bude si klást otázky po proměnách společenské funkce protestu. Jednotlivé referáty představí vývoj strategií aktérů uplatňovaných například při demonstracích, stávkách, rolnických revoltách, náboženský poutích či petičních akcích.
PROGRAM
9.10 – 10.40 Politické a lidskoprávní protesty
Tomáš Bursík (ABS) – Protirežimní demonstrace v období tryzny za Edvarda Beneše v září 1948
Jiří Suk (ÚSD AV ČR) – Charta 77 a politická filosofie morálního vzdoru
Josef Halla (ÚPN Bratislava) – Petice na podporu perzekvovaných osob na Slovensku
Ladislav Kudrna (ÚSTR) – Pozadí zapomenuté demonstrace z 10. prosince 1987
11.00 – 12.30 Náboženské a antimilitaristické protesty
Marie Černá (ÚSD AV ČR) – Protesty proti Sovětské armádě v kontextu československé normalizace 1968–1989
Jiří Hlaváček (ÚSD AV ČR) – Protesty vojáků základní služby v listopadu a prosinci 1989
Stanislava Vodičková (ÚSTR) – Svatometodějská pouť na Velehradě jako nástroj odporu
Michal Pehr (ÚSTR) – Petice Podněty katolíků k řešení situace věřících občanů a její význam v době přestavby
14.00 – 15.30 Sociální a kulturní protesty
Jiří Urban (ÚSTR) – Protesty zemědělců proti kolektivizaci
Jakub Šlouf (ÚSTR/Národní archiv) – Stávky průmyslových dělníků v letech 1948–1968
Jaroslav Pažout (ÚSTR) – Nechtěná mládež? Projevy nonkonformity u československé mládeže v 60. letech 20. století
Tomáš Vilímek (ÚSD AV ČR) – Fenomén stávek a pohrůžek přerušení práce během normalizace
Konferenci pořádá Ústav pro studium totalitních režimů.

Pětadvacet na pamětnou. Dotazník osobnostem českého folku
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 5. prosinec 2023, 19:00 – 21:00
Mnozí z nich jsou vlastně průkopníci, zakladatelé žánru. Právě oni tvoří první českou (československou) folkovou generaci. Vystupovat začali ještě před normalizací, proti které se pak jako jeden muž – či žena – vymezovali. Jejich písně svým dílem přispěly ke změně režimu, nebo alespoň k tomu, že se to tady dalo jakžtakž vydržet. Ani dnes nežijí ze zašlé slávy, mnozí z nich tvoří a vystupují dál a jejich nové skladby se nekrčí ve stínu dřívějších hitů. Stále mají co říci. Publicista Aleš Palán proto pětadvaceti z nich položil otázky, které se běžně nedávají. Vznikl tak jakýsi folkový kádrový dotazník. Hudební host Vladimír Merta a jako překvapení další, kteří budou moci přijít.

Debata s Respektem: Vláda v problémech
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 6. prosinec 2023, 19:00 – 21:00
Vláda Petra Fialy v těchto dnech slaví dva roky svého úřadování. Je ale co slavit? Protesty ve školách, firmách nebo nemocnicích napříč Českou republikou, sílící opozice a rekordně nízká důvěra občanů v kabinet pěti stran. Je vláda opravdu tak špatná, jak lze číst z průzkumů? A znamená to, že ji za dva roky u moci vystřídá ANO a SPD?
Hosté:
Pavel Ranocha, analytik agentury Kantar CZ
Lubomír Kopeček, profesor politologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity
Debatu moderuje František Trojan.

Slavnostní vyhlášení esejistické soutěže Knihovny Václava Havla
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 7. prosinec 2023, 16:00 – 18:00
Vyhlášení výsledků šestnáctého ročníku studentské esejistické soutěže Knihovny Václava Havla za přítomnosti studentů i poroty. Téma letošního ročníku znělo: Druhým rokem ve stínu války. Jak se nás dotýká válka, kterou známe jen z médií, a přesto jsme její součástí?
Eseje Václava Havla jako Moc bezmocných či Slovo o slovu se staly klasickými texty české literatury, byly přeloženy do desítek jazyků a patří k nemnoha skutečně světově proslulým výtvorům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení.
V letošní porotě zasedly tyto osobnosti českého veřejného života: spisovatelka a novinářka Adéla Knapová, spisovatel a pedagog Vratislav Maňák, spisovatel a novinář Jiří Peňás, spisovatel, textař, historik a publicista Petr Placák, ukrajinistka Lenka Víchová.

Uvedení knihy rozhovorů Pravdu říkat, pravdu žít
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 7. prosinec 2023, 20:00 – 21:00
Publicista a novinář Radek Gális představí knihu Pravdu říkat, pravdu žít, rozhovory s deseti výjimečnými osobnostmi (Marie Akvinela Ludmila Loskotová, Juraj Jakubisko, František Janouch, Josef Mašín, Ivan Medek, Josefina Napravilová, František Peřina, Jiří Stránský, Karel Šiktanc, Tomáš Špidlík), jejichž život ilustruje pohnuté dějiny Československa uplynulého 20. století. O setkání s osobnostmi československého disentu i exilu bude s autorem hovořit moderátorka Českého rozhlasu Plus Martina Mašková.

Petr Janyška: Polsko vejpůl
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 8. prosinec 2023, 19:00 – 21:00
Kniha o současném Polsku, jeho společnosti a politice. Velmi aktuální právě když volby vyhrála prodemokratická opozice. Přináší svědectví velkých jmen polské společnosti o situaci, do které Polsko dostalo osm let vládnutí Jarosława Kaczyńského a jak hlubokou propast mezi Poláky vytvořilo. Vykresluje spletitou pavučinu, kterou bude muset nová vláda rozmotat, aby Polsko vrátila do evropského hlavního proudu. A také nebezpečí, že pokud se jí to nepodaří, můžeme mít za několik let velmi nepříjemného souseda. Svůj pohled přinášejí bývalý prezident Lech Wałęsa, filmařka Agnieszka Holland, politik a novinář Adam Michnik a řada dalších polských osobností od levice po konzervatismus. Předmluvu napsal Petr Pithart. Debatují: politolog Jiří Pehe a autor knihy, novinář a diplomat Petr Janyška. Moderuje Ondřej Kundra z týdeníku Respekt.

Svobodná akademie: Karol Sidon – Tóra jako učení a zákon
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 11. prosinec 2023, 19:00 – 21:00
Přednáška upozorní na některé aspekty Tóry jako nauky, učení a výuky.
Karol Sidon je vrchní zemský a bývalý vrchní pražský rabín, dramatik, spisovatel, scenárista, náboženský myslitel, bývalý chartista a disident. Některé povídky a romány psal pod pseudonymem Chaim Cigan.

Karel forever
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 12. prosinec 2023, 19:00 – 21:00
Večer na počest Karla Jana Nepomuka Josefa Norberta Bedřicha Antonína Vratislava Menase knížete ze Schwarzenbergu (10. prosince 1937 – 12. listopadu 2023).
O své vzpomínky na Karla Schwarzenberga –zakladatele Československého dokumentačního střediska, vedoucího kanceláře prezidenta Václava Havla, ministra zahraničních věcí, politika, senátora, poslance, lesníka, hospodského a v neposlední řadě též zakladatele Knihovny Václava Havla – se s návštěvníky podělí:
Jan Dobrovský
Miroslav Kalousek
Petr Placák
Anna Šabatová
Michael Žantovský
a další...
Hudební části programové mozaiky se zhostí Jiří Stivín.
Moderuje Barbora Kroužková (Česká televize).

Zahradní slavnost patří všem!
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 14. prosinec 2023, 19:00 – 21:00
Komponovaný večer k výročí světové premiéry Zahradní slavnosti Václava Havla, která před šedesáti lety zatřásla československou kulturní scénou. Hry úspěšné, odvážné, vtipné, aktuální. Hry, s níž na československá jeviště vtrhlo absurdní divadlo.
Scénické čtení – Václav Havel: Motomorfóza
Šíří se nová choroba! Motomorfóza, která pomalu, ale jistě proměňuje lidi v auta.
V textu z roku 1961 sotva pětadvacetiletého autora už rozpoznáme základní kameny jeho poetiky. O okolnostech vzniku prvních hříček a her začínajícího dramatika a o spolupráci i lehké autorské rivalitě Ivana Vyskočila a Václava Havla promluví editorka hry Lenka Jungmannová.
Scénické čtení připravil divadelní spolek ArtWay v režii Kateřiny Březinové.
Krátký film – Zahradní slavnost
Nejsou některé jevy, které autor kritizuje a z nichž si dělá legraci, věčné?
Film je osobitým výkladem Havlovy hry a společným projektem studentů DAMU, FAMU a Knihovny Václava Havla.
Režie Kateřina Popiolková a Petr Vlček.

Uvedení knihy Nahoře nad mraky září slunce vždycky
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 15. prosinec 2023, 19:00 – 21:00
Večer věnovaný Petrušce Šustrové a její nové knize vzpomínek
Společenský večer, na němž bude představena a uvedena kniha vzpomínek Petrušky Šustrové Nahoře nad mraky září slunce vždycky, se nemůže konat jinde, než v Knihovně Václava Havla. Petruška zde byla častým hostem a debatérem, a je s ní tudíž neodmyslitelně spojena.
Večerem provedou, knihu a okolnosti jejího vzniku představí Jiří Fiedor z nakladatelství Pulchra a Petr Placák ze spolku Babylon.
Své vzpomínky na Petrušku vysloví její přátelé a kamarádi, někteří z nich zpestří setkání hudební produkcí.

Knihovna Václava Havla na Knihexu
- Kde: Technologické centrum UMPRUM, Mikulandská 134/5, Praha - Nové Město
- Kdy: 16. prosinec 2023, 10:00 – 17. prosinec 2023, 20:00
Tradiční knižní festival Knihex bude tentokrát probíhat v budově UMPRUM v Mikulandské ulici. Stánek s nabídkou knih a dalších nezbytností z produkce Knihovny Václava Havla tu budete moci navštívit po celý víkend.

Václav Havel: Protest
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 18. prosinec 2023, 19:00 – 21:00
Podepsat, či nepodepsat? Hra o složité otázce s ještě složitější odpovědí. Jednoaktovka o dilematu, které přetrvává a patří k ďábelským otázkám, jež jsou pro autorovu dramatickou tvorbu příznačné. Z nejistoty, z pocitu tísně, z obav, co bude zítra, ztrácíme odvahu se o něco prát a za něco se postavit. Staňkovo přemýšlení nahlas, zda se svým podpisem postaví, nebo nepostaví za zatčeného písničkáře a svého budoucího zetě, patří k nejlepším dialogům, které kdy Václav Havel napsal.
Inscenace Divadla na tahu.
Režie Andrej Krob, hrají Karel Beseda a Radek Bár.

Václav Havel tady a teď: Tři dny s Knihovnou VH v Táboře
- Kde: Tábor
- Kdy: 18. prosinec 2023, 17:00 – 20. prosinec 2023, 21:00
Třídenní kulturní maraton reflektující živý odkaz Václava Haval s přesahem k jeho politické, filozofické a především divadelní práci pořádá Knihovna ve spolupráci s Divadlem Oskara Nedbala v Táboře.
PROGRAM
18.–20. 12. | Po – St | Dům hygieny, Palackého 350, Tábor
Výstava fotografií Ondřeje Němce: Václav Havel 1976–2011
19. prosince od 17 hodin proběhne vernisáž za účasti autora s komentovanou projekcí fotografií, představením archivu a knižní produkce Knihovny Václava Havla nebo hudebním vystoupením Jakuba Čermáka (Cermaque)
18. 12. | Po | 19.00 | Divadlo Oskara Nedbala, Tábor
Václav Havel: Ztížená možnost soustředění
Představení Národního divadla Brno v režii Milana Glasera
19. 12. | Út | 20.00 | Pivnice U Zlatého lva, Vodní 3175, Tábor
Havel na houbách. Koláž filmových záběrů z 20. a 30. let minulého století
Projekce němého filmu s živou hudbou. Unikátní a dříve neviděné němé záběry z domácího archivu rodiny Havlových naživo doprovodí krautrocková kapela Sýček. Dokumentárně-komediální sestřih, zakončený narozením budoucího dramatika, disidenta a prezidenta Václava Havla v jeho první „filmové roli“
20. 12. | St | 17.00 | Divadlo Oskara Nedbala, DON klub, Tábor
Jáchym Topol a Daniel Hradecký
Literární večer. Básník a spisovatel Daniel Hradecký bude číst ze své autorské tvorby, Jáchym Topol přečte ukázky z knihy Václava Havla: Někam jsem to ukryl. Moderuje Libor Staněk II.
20. 12. | St | 19.00 | Divadlo Oskara Nedbala, malý sál, Tábor
Fenomén Václav Havel
O Václavu Havlovi jako dramatikovi, filozofovi a politikovi budou diskutovat editorka Knihovny Václava Havla Anna Freimanová, filozofka Tereza Matějčková, režisér Vladimír Morávek a někdejší politik a předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský. Moderuje Jáchym Topol.
Po celé tři dny budou knihy z produkce Knihovny Václava Havla dostupné v kavárně/knihkupectví Jednota (Pražská 158) a hodinu před začátkem akcí také ve foyer Divadla Oskara Nedbala.
Havel Channel
Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.
Publikace / E-shop
Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.
Karel Schwarzenberg, 2004
149,- Kč
Václav Havel, Silvestr 1976
149,- Kč
Paměti kulisáka
300,- Kč
Moc bezmocných a jiné eseje
349,- Kč
Podivná doba
299,- Kč
Poslední prezidentský projev
149,- Kč
S jeho svatostí Dalajlamou
149,- Kč
Konference a ceny
Evropské Dialogy Václava Havla
Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.
Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.
Praha Plzeň Brno 2022Olomouc Praha 2023Praha 2021Mnichov 2020Brusel 2020Praha 2019Brusel 2019Praha 2018Brusel 2018Evropa na křižovatcePraha 2017Brusel 2017Praha 2016Brusel 2016Praha 2015Brusel 2015Brusel 2014Berlín 2014Praha 2014 - J. GauckBruggy 2014Praha 2014
Cena Václava Havla za lidská práva
Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.
11. ročník Ceny (2023)10. ročník Ceny (2022)9. ročník Ceny (2021)8. ročník Ceny (2020)7. ročník Ceny (2019)6. ročník Ceny (2018)5. ročník Ceny (2017)4. ročník Ceny (2016)3. ročník Ceny (2015)2. ročník Ceny (2014)1. ročník Ceny (2013)O Ceně
Transatlantické dialogy Havel - Albrightová
Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.
Transatlantic Dialogues 2021Transatlantické dialogy 2022HATD 2022 Praha
Cena Toma Stopparda

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“
Tom Stoppard
Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši.
Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard.
Václav Havel
Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova
- spisovatel a dramatik, publicista a filozof
- jeden z trojice prvních mluvčích Charty 77
- vůdčí autorita československé společenské změny v listopadu 1989
- poslední prezident Československa a
- první prezident České republiky
- celoživotní zastánce lidských práv a svobod doma i ve světě.
Knihovna Václava Havla školám
Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.
Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:
- 83 vzdělávacích videí a podcastů
- Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
- 6 workshopů
- 5 webinářů
- 14 digitálních výstav
Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.
- 68130 záznamů celkově
- 25241 událostí ze života VH
- 2831 textů VH
- 2125 fotografií
- 403 video záznamů
- 567 audio záznamů
- 6603 dopisů
- 15101 textů o VH
- 8126 knih
- 39013 bibliografických záznamů
Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.
Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.
Přihlášení (jen pro registrované)

Den za dnem s Václavem Havlem
Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Letem světem s Václavem Havlem
Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Jiná Evropa
Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela
Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Rozhovory Václava Havla
Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Archiv Pavla Juráčka
Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ.
Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“
Vše o Knihovně
Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost.
Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.
Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:
- organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
- formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
- organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Knihovna Václava Havla, nadační fond
Ostrovní 13, 110 00 Praha 1
Tel.: (+420) 222 220 112
info@vaclavhavel-library.org
Archiv přístupný pro badatele každé úterý od 9.00 – 17.00 hodin.
Účetní adresa
Knihovna Václava Havla, nadační fond
Ostrovní 13, 110 00 Praha 1
IČO 27169413 / DIČ CZ 27169413
Bankovní spojení
7077 7077 / 0600 CZK | IBAN: CZ30 0600 0000 0000 7077 7077 |
7755 7755 / 0300 EUR | IBAN: CZ40 0300 0000 0000 7755 7755 |
7747 7747 / 0300 USD | IBAN: CZ66 0300 0000 0000 7747 7747 |
SWIFT CODE: CEKO CZPP |
Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla
Domníváme se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.
Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!
Přítel
Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.
Patron
Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost
Partner
pro další informace
Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...
Podpořte nás
Finanční dary
Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH
Nebo bankovním převodem do:
ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1
- číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
- číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
- číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD
V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.
Základní pravidla dárcovství shrnuje etický kodex Knihovny VH.
Dary a zápůjčky archivu KnVH
Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.
V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.
Stáže
Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.
Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.
Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.
Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.
Mediální a propagační spolupráce KnVH
Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.
Dobrovolníci
Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.