
Cítím-li se být Evropanem, neznamená to přece, že přestávám být Čechem. Je tomu právě naopak. Jakožto Čech, jsem i Evropanem. Poněkud poeticky říkávám, že Evropa je vlast našich vlastí. Václav Havel, Projev v Evropském parlamentu, 11/11/2009
Klub / Novinky / Program

Zemřel Stanislav Milota 18/02/19
Ve věku 85 let zemřel kameraman a signatář Charty 77 Stanislav Milota. Manžel disidentky a herečky Vlasty Chramostové se stal předním obrazovým kronikářem srpna 1968 i Palachova týdne. Po revoluci působil jako první vedoucí sekretariátu prezidenta Václava Havla. Je laureátem Ceny Františka Kriegla a nositelem Čestné medaile TGM za věrnost jeho odkazu.

Miroslav Kusý (1931–2019) 14/02/19
Zemřel Miroslav Kusý, politolog, filozof, publicista a pedagog, signatář Charty 77, politik a vedoucí Kanceláře prezidenta Václava Havla v Bratislavě v době československé federace. Kusý patřil do okruhu blízkých přátel Václava Havla na Slovensku a byl to právě Kusý, kdo spolu s Milanem Šimečkou a několika dalšími signatáři vtiskli Chartě 77 česko-slovenský rozměr.

Výzva k zasílání nominací na Cenu Václava Havla za lidská práva 24/01/19
Parlamentní shromáždění Evropské Rady ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 zveřejňují výzvu k zasílání nominací na Cenu Václava Havla za lidská práva za rok 2019. Cena, již sedmá v pořadí, bude udělena ve Štrasburku 30. září 2019 a po slavnostním předání bude následovat konference k poctě laureáta, která se uskuteční v Praze. Více

Za Milošem Fikejzem / 1959–2019 17/01/19
Tváří v tvář majestátu smrti máme tendenci vykreslovat ty, kteří už nejsou mezi námi tak, že si často nebývají podobni. Filmový historik a fotograf Miloš Fikejz však skutečně byl čestný, velkorysý, nezištný, cele oddaný svému řemeslu a zároveň vždy ochotný poradit, pomoci. O to víc jeho odchod bolí... Více
Program na Únor 2019<>

Pavla Jazairiová: Jiná Afrika
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 4. únor 2019, 19:00 – 21:00
Pavla Jazairiová se nedávno vrátila z Etiopie a má tedy zcela aktuální pohled na celé téma, které rezonuje v její knize.
S Pavlou Jazairiovou hovoří afrikanista Vojtěch Šarše z Univerzity Karlovy a specialista na islám a afrikanista Luboš Kropáček.
Večer moderuje ombudsman Českého rozhlasu Milan Pokorný.

Petr Hruška: Nikde není řečeno
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 7. únor 2019, 19:00 – 21:00
Večer v Knihovně Václava Havla představí Hruškovu nejnovější knihu i jeho názory. Na uvedení sbírky Nikde není řečeno se budou podílet dva hosté: v Praze žijící bosenský básník, prozaik a překladatel Adin Ljuca a divadelní režisér, autor televizního dokumentárního cyklu Šumná města Radovan Lipus.
Zahrají Irena a Vojtěch Havlovi.
Nová kniha (s výtvarným doprovodem Jakuba Špaňhela) bude na místě k zakoupení.

Mark Slouka: Daleko v srdci
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 11. únor 2019, 19:00 – 21:00
Na životním příběhu autorova otce profesora Zdenka Slouky (1923–2012) by se daly demonstrovat dějiny 20. století. Za války totálně nasazený, později redaktor svobodných Lidových novin, jenž po komunistickém puči v roce 1948 prchá s rodinou do exilu, kde setrvá více než 40 let a stane se vysokoškolským pedagogem. Po návratu do vlasti navazuje na někdejší publikační činnost a je vyznamenán Cenou Ferdinanda Peroutky… Dalo by se očekávat, že právě tato silná, mnohovrstevná osobnost bude ústřední postavou synových pamětí. Ve skutečnosti je to však matka Olga, katastrofálně nespokojená v manželství, zmítaná záchvaty smutku a zloby, kterými terorizuje muže a traumatizuje jediného syna, jenž ji bezmezně miluje. Autor si pohrává s pamětí a snaží se oddělit fikci od pravdy, už nechce nic přibarvovat, omlouvat, vylepšovat. Pečlivě skládá dramatický příběh svých rodičů, na němž se vedle matčina fatálního vztahu k jinému muži podepsala nečekaně dlouhá a svízelná emigrace.
Debaty se společně s autorem zúčastní nakladatel Aleš Lederer a překladatel Josef Moník. Ukázky přečte herec Kajetán Písařovic.
Uvádí Denisa Novotná.
Večer pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Prostor.

Debata s Respektem: Jak bojovat proti nenávisti na sítích? A jde to vůbec?
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 12. únor 2019, 19:00 – 21:00
Existuje ve virtuálním prostoru spravedlnost? Jak často jsou viníci nenávistných příspěvků vypátráni a následně potrestáni? A jaká pravidla vlastně má diskuse na sociálních sítích?
Hosté: Nora Fridrichová, novinářka, Česká televize, Lukáš Houdek, Hate Free, Klára Kalibová, ředitelka společnosti In Iustia, a Ondřej Šťastný, mluvčí Unie státních zástupců
O tom bude s hosty v Knihovně Václava Havla debatovat redaktorka týdeníku Respekt Andrea Procházková.

Zůstat plamenem neohnutým
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 13. únor 2019, 19:00 – 21:00
Dopisy Karla Hiršla určené přátelům totálně nasazeným v říši jsou výpovědí nejen osobní a historickou, ale i generační. Jeden z tehdejších dvacetiletých se v nich doslova prodírá odkazem české i světové literatury, aby po šoku z Mnichova našel novou duchovní orientaci, která by umožnila udělat svět lepším a spravedlivějším. Najde ji jako tehdy mnozí v myšlenkách socialismu, a to zároveň znamená založení odbojové organizace Předvoj.
2. května 1945 bude Karel Hiršl patřit k padesáti mladým komunistům-odbojářům popraveným v Malé pevnosti Terezín. Ti, kteří přežijí, mezi nimi i filozof Karel Kosík, budou v šedesátých letech patřit k předvoji pražského jara.
Večer uvádějí vydavatelka dopisů Alena Wagnerová a nakladatel Tomáš Trusina.

O lásce, tmě a Amosi Ozovi
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 18. únor 2019, 19:00 – 21:00
Svým dílem vytvořil nezapomenutelnou galerii izraelské reality a jejích politických i duchovních kořenů a konfliktů. K jeho nejvíce ceněným dílům patří Můj Michael (česky Paseka, 2005), Až do smrti (česky Paseka, 2002) a autobiografický Příběh o lásce a tmě (česky v překladu Michaela Žantovského Paseka 2009, 2018).
Oz se dlouhodobě angažoval za mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Za jedinou možnou cestu považoval rozdělení na izraelský a palestinský stát. „To, co se děje v Izraeli, je srážka mezi oprávněným nárokem izraelských Židů na vlastní území se stejně oprávněným nárokem palestinských Arabů,“ řekl jednou.
Oz několikrát navštívil Prahu, kde kdysi studovala jeho matka, a spřátelil se s Václavem Havlem a dalšími českými literáty.
Hosté: Michael Žantovský a Alice Horáčková
Večer moderuje politolog Reda Ifrah.
Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s institutem TOPAZ.
(Na místě bude možné zakoupit dostupné knihy Amose Oze z produkce nakl. Paseka se speciální slevou.)

Václav Havel a film. Scénáře, analýzy a úvahy z let 1957–1989
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 19. únor 2019, 19:00 – 21:00
Pamětníci, kameraman Ivan Šlapeta a Dagmar a Ivan Havlovi, budou vzpomínat na dramatikovy filmařské a herecké pokusy například v Juráčkově filmu Každý mladý muž a v disidentské videoinscenaci Ať žije Fronda!
Z našeho archivu promítneme v premiéře krátký film Osudná noc, pro který napsal Václav Havel scénář (1988) podle pamětí Vasila Biľaka a který natočil Andrej Krob s Divadlem na tahu.

Václav Havel: Protest, Divadlo na tahu
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 20. únor 2019, 19:00 – 21:00
Připomeňme si méně známou „vaňkovku“ Václava Havla Protest z roku 1978.
Inscenace Divadla na tahu. Režie Andrej Krob, hrají Karel Beseda a Radek Bár.

Novináři v ohrožení
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 21. únor 2019, 19:00 – 21:00
V roce 2018 zemřelo ve světě 80 novinářů. Dalších 348 jich je uvězněných a 60 držených v zajetí.
Je role novináře čím dál náročnější? Proč klesá důvěra v novináře? Co může novinář dělat pro lepší pověst žurnalistické profese ve veřejném prostoru?
Diskutovat bude slovenský novinář a Kuciakův exkolega ze serveru Aktuality.sk Michal Badín, investigativní novinář ze zpravodajského serveru Seznamzpravy.cz Jiří Kubík a Pavla Holcová, novinářka, zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku, která s Jánem Kuciakem dlouhodobě spolupracovala.
Diskusi bude moderovat novinářka a dokumentaristka Šárka Kabátová.

Knihovna VH hostem malotrhu Kniha z kina
- Kde: Ponrepo, Bartolomějská 11, 110 00 Praha 1
- Kdy: 23. únor 2019, 13:00 – 19:00

Café republika: Český úděl
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 26. únor 2019, 19:00 – 21:00
V Knihovně Václava Havla v ní pokračuje i Michael Žantovský, který bude se svými hosty přemýšlet o údělu malých a velkých národů, o tom, jak náš národ obstál v dávných i nedávných dějinných testech, o možnostech demokracie atd.
Pozvání přijali Bohumil Doležal, Jiří Pehe, Petr Pithart a Matěj Spurný.

Večery s reportéry: Poláci a Češi 30 let poté
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 27. únor 2019, 19:00 – 21:00
Reportéři Marek Szymaniak a Saša Uhlová vydali v minulém roce velmi podobné knihy: Urobieni (Zpracovaní) a Hrdinové kapitalistické práce. Popisují v nich nevýhodné pracovní smlouvy, práci na černo, vydírání ze strany zaměstnavatelů, nedodržování a obcházení zákonů… Pokud byla před rokem 1989 komunistickým slibem i výhružkou centrálně plánovaná „práce pro všechny“, dnes se situace obrátila a dobrovolně děláme „všechno pro práci“. Kam jsme to tedy dopracovali?
Moderuje Petr Vizina.
Výroční debatní cyklus vznikl ve spolupráci Knihovny Václava Havla a Polského institutu v Praze.
Akce se koná za podpory Česko-polského fóra Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Publikace / E-shop
Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.
Konference
Evropské Dialogy Václava Havla
Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.
Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.
Praha 2018Evropa na křižovatcePraha 2017Praha 2016Brusel 2015Praha 2015Brusel 2014Berlín 2014Praha 2014 - J. GauckBruggy 2014Praha 2014
Cena Václava Havla za lidská práva
Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.
7. ročník Ceny (2019)6. ročník Ceny (2018)5. ročník Ceny (2017)4. ročník Ceny (2016)3. ročník Ceny (2015)2. ročník Ceny (2014)1. ročník Ceny (2013)Založení Ceny
Václav Havel
Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova
- spisovatel a dramatik, publicista a filozof
- jeden z trojice prvních mluvčích Charty 77
- vůdčí autorita československé společenské změny v listopadu 1989
- poslední prezident Československa a
- první prezident České republiky
- celoživotní zastánce lidských práv a svobod doma i ve světě.
Vzdělávací projekty

Každý může změnit svět - Lidská práva v životě a díle Václava Havla
Šestidílná vzdělávací videosérie seznamuje mladé diváky s nejdůležitějšími historickými událostmi druhé poloviny 20. století v Československu a ukazuje jim důležitost boje za lidská práva. Sérií provází zpěvačka a moderátorka Emma Smetana a choreograf a producent Yemi. Moderátory anglické verze jsou rodilí mluvčí.

Rok revoluce
Sametový rok pohledem mladé youtuberky. Série sedmi video lekcí mapuje revoluční rok od ledna do prosince 1989 a přibližuje tak klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratickou zemi.

Číst Havla
Soubor krátkých videoklipů, v nichž mladé osobnosti českého veřejného prostoru představují ikonické i méně známé texty Václava Havla.

Václav Havel tady a teď
Cyklus putovních besed nejen o VH s Michaelem Žantovským a jeho kolegy, určený studentům středních škol, knihovnám a kulturním centrům.

Soutěž o nejlepší studentský esej
Jedním z ústředních žánrů tvorby Václava Havla je žánr eseje – na témata literární, umělecká, společenská, politická i duchovní. Eseje Václava Havla, jako je Moc bezmocných či Slovo o slovu, se staly klasickými texty české literatury, byly přeloženy do desítek jazyků a patří k nemnoha skutečně světově proslulým výtvorům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení. Literární soutěž pro studenty středních škol vyhlašuje Knihovna Václava Havla každoročně na začátku školního roku.

Knihovničky Václava Havla
Knihovničky Václava Havla jsou nově vznikající klíčový projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je vytvoření celorepublikové sítě základních a středních škol, které s podporou KnVH aktivně šíří odkaz Václava Havla mezi své žáky a studenty. Smyslem knihovniček je vytvořit na školách (po vzoru již existujících laviček VH) malé knihovny, na nichž škola bude shromažďovat jak texty Václava Havla, tak texty s ním úzce související. Knihovničky budou moci obsahovat i další písemné, zvukové a audiovizuální záznamy a fotografie.

Zítra to spustíme
Divadelně vzdělávacím projektem Zítra to spustíme si Knihovna Václava Havla připomněla 100. výročí založení Československa. V jeho rámci nazkoušelo 20 školních a amatérských studentských spolků z celé ČR hru Václava Havla Zítra to spustíme a během října 2018 ji odehrálo ve své třídě, škole, v místním kulturním domě či divadle. Všechny zapojené soubory se na konci projektu sešly na společném filmově-divadelním pásmu v Divadle v Dlouhé dne 27. 11. 2018, kde se formou živých a filmových ukázek všechny vytvořené inscenace prezentovaly.

Workshop: Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce
Interaktivní workshop v délce 180 minut je určen pro žáky a studenty základních a středních škol. Účastníci v něm pracují s vybranými texty Václava Havla a fotografiemi mapujícími dobové dění, kriticky se nad nimi zamýšlí a zpracovávají konkrétní badatelské úkoly. Workshop souvisí nejen s výukou českých dějin, ale i s osobnostní, literární, uměleckou a mediální výchovou a s výchovou k demokratickému občanství. Scénář vychází z cílů Rámcových vzdělávacích programů pro ZŠ a SŠ.

Prohlídka expozice Havel v kostce s výkladem
Komentovaná návštěva expozice Havel v kostce je určena všem zájemcům z řad základních a středních škol. Expozice se skládá ze známých i méně známých fotografií, na jejichž základě jsou žáci a studenti seznamováni s životem a myšlenkami Václava Havla. Doporučená délka návštěvy je 60 minut a doporučený počet osob ve skupině je 20.
Výstavy

Havel v kostce (stálá expozice)
Expozice Knihovny Václava Havla přibližuje návštěvníkům životní osudy Václava Havla kolážemi fotografií a citátů. Dotykové obrazovky vřazují jednotlivé kapitoly života do širších kulturněhistorických souvislostí. Velkoplošná interaktivní mapa umožňuje návštěvníkům učinit si plastickou představu o světové „stopě“ Václava Havla.

Tváře vzdoru
On-line fotografická výstava Pavla Hrocha zobrazuje příběhy lidí, kteří se v rozpětí mnoha desítek let československé historie postavili proti zlu, nelidskosti, útlaku, barbarství a nekulturnosti, kteří v určitých chvílích projevili odvahu, vůli ke svobodě, lásku k bližním a zdravý rozum.

Přes Východ na Západ
Na podzim roku 1989 zaplavila Prahu vlna občanů Německé demokratické republiky. Československé hlavní město se pro ně mělo stát přestupní stanicí v cestě za svobodou, do západní části kdysi společné země, jejíž rozdělení symbolizovala Berlínská zeď. Jedním z hlavních důvodů pro nenadálý nárůst počtu uprchlíků byla obava, že NDR ještě před oslavami ke 40. výročí svého založení uzavře hranici s Československem, jedinou zemí, do které mohli východoněmečtí občané.

S chtíčem po svobodě
Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období transformace, počátku devadesátých let, kdy se v Československu dělo to, co bylo před tím nemožné a nepředstavitelné, dobu radosti, karnevalového veselí, dobu vizí, přání a velké a možná i trochu naivní víry v budoucnost. Poskytují po dvaceti pěti letech zrcadlo, jakým způsobem se tyto sny a vize podařilo naplnit a kde se právě teď nacházíme.

Srpnová invaze na Hrádeček
Setkání dětí disidentů a dalších osobností, které vzpomínaly na Václava Havla. Výstava je pestrou koláží fotografií, audiozáznamů – od vystoupení jednotlivých účastníků na téma „Můj život s Václavem Havlem“ až po koncert Moniky Načevy a Michala Pavlíčka – a unikátních archiválií.
Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.
- 50537 záznamů celkově
- 15290 událostí ze života VH
- 2994 textů VH
- 1783 fotografií
- 275 video záznamů
- 555 audio záznamů
- 5618 dopisů
- 14721 textů o VH
- 5442 knih
- 15111 bibliografických záznamů
Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.
Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.
Přihlášení (jen pro registrované)

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela
Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Rozhovory Václava Havla
Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Archiv Pavla Juráčka
Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ.
Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“
Vše o Knihovně
Knihovna Václava Havla shromažďuje, zkoumá, zveřejňuje, šíří a hájí myšlenkový, literární a politický odkaz velké postavy moderních českých dějin - spisovatele, dramatika, myslitele, bojovníka za lidská práva a československého a českého prezidenta. Zabývá se také osobnostmi, událostmi a jevy, které s odkazem Václava Havla souvisí, a snaží se je přibližovat a zasazovat do dobového i současného kontextu.
Od srpna 2014 sídlí Knihovna Václava Havla na adrese Ostrovní 13, Praha 1. Přízemní prostory této budovy jsou věnovány expozici „Václav Havel aneb Havel v kostce“ a klubovým akcím Knihovny VH: pořádání nejrůznějších seminářů, autorských čtení, výstav, přednášek, koncertů a divadelních představení. V prvním patře se nachází kanceláře, archiv, průběžně doplňovaná knihovna a badatelna pro veřejnost.
Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:
- organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
- formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
- organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Podpořte nás
Finanční dary
Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH
Nebo bankovním převodem do:
ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1
- číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
- číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
- číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD
V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.
Dárci s občanstvím USA nás mohou podpořit prostřednictvím Vaclav Havel Library Foundation New York.
Dary a zápůjčky archivu KnVH
Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.
V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.
Stáže
Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.
Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.
Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.
Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.
Mediální a propagační spolupráce KnVH
Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.
Dobrovolníci
Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.