Prezident
Lidská práva ve světě - Lidská práva doma (1989 - 2003)
Je třeba odhalovat všechny projevy šovinismu, rasismu, nesnášenlivosti a fanatismu. Odsuzovat všechny apely na národní cítění, které by z národa nejraději udělaly jen houf agresivních fotbalových fanoušků. Odmítnout démonizaci jakéhokoliv národa nebo komunity, jakož i rozněcování strachu či nenávisti ke komunikoliv. Bojí se a nenávidí jen ten, který nevěří sám sobě.
Václav Havel, 1992
Anotace lekce
Cílem této lekce je sledovat kroky Václava Havla jako bojovníka za lidská práva v nové roli prezidenta státu. V úvodu se studenti dozvídají, že se Václav Havel stává prezidentem nového demokratického Československa a pomalu vrací naši zemi zpět na mapu Evropy a světa. Na příkladu několika osobností pocházejících z různých částí světa (Dalajláma/ Aung San Su ťij/ Salman Rushdie) lekce ukazuje, že Václav Havel nikdy nepřestal bránit lidská práva ani v roli nejvyššího státníka a politika. Nadále se zajímal o situaci v zemích, kde stále byl totalitní režim a kde jeho odpůrci bojovali za svobodu. Snažil se je podporovat tím, že se s nimi otevřeně scházel a zajímal se o jejich osud.
Na dvou příkladech je v lekci zmíněn i Havlův zájem o lidskoprávní otázky na domácí scéně. Studenti se v rámci videolekce také dozví o „sametovém“ rozpadu Československa na dva suverénní státy a v kontrastu s ním také o dlouhotrvající občanské válce v bývalé Jugoslávii. Na Havla jako politika, který se na mezinárodním poli soustavně zasazoval o lidská práva, v lekci vzpomíná také Madeleine Albrightová.
Lekce č. 5 - Prezident
Cíle lekce
- pochopit, jaký byl Václav Havel typem politika – politika, který nezapomněl na svou minulost a minulost své země a hájil lidská práva i jako nejvyšší představitel země
- pochopit, že lidská práva jsou potlačována v různých zemí z různých příčin (etnických, náboženským, ekonomických) a že je důležité být k těmto problémům vnímaví, i když se netýkají země, v níž sami žijeme
Metodické materiály
- Metodický list pro pedagogy
- Pracovní list pro žáky a studenty
- Test
- Obecný metodický list pro pedagogy k problematice lidských práv - využitelný napříč lekcemi
Četba z Václava Havla
Pro dokreslení lekce je možné se studenty zhlédnout videoukázku z velmi osobního proslovu Václava Havla, který pronesl v roce 1991 při převzetí dánské Sonningovy ceny. V projevu se Václav Havel zamýšlí nad nebezpečím moci, před kterým on sám jako politik mající nejrůznější privilegia stojí. Havel si klade nadčasové otázky o smyslu politiky a zodpovědnosti politika. Projev trefně doplňuje pátou lekci série, v níž je na konci Havlova politika charakterizována jako politika principů a nikoli zájmů.
Projev Václava Havla při převzetí Sonningovy ceny (1991) – čte Matouš Ruml
Fotogalerie
Časová osa
Vyberte si další lekci

Mladý muž
Šťastné dětství - Únor 1948 - Tvrdá padesátá - Zlatá šedesátá (1936 - 1968)

Disident
Invaze - Normalizace - Dopis Gustávu Husákovi (1968 - 1976)

Politický vězeň
Plastici - Charta 77 - Vězení (1976 - 1983)

Revoluční vůdce
Perestrojka - Několik vět - Sametová revoluce (1983 -1989)

Prezident
Lidská práva ve světě - Lidská práva doma (1989 - 2003)

Občan
Občanská společnost - Občanská zodpovědnost (1989 - 2011)