Menu Prohledat web KVH EN

Transatlantické dialogy Václava Havla

Tento nový projekt Knihovny Václava Havla se opírá o mimořádný přínos velkého českého myslitele a státníka k politické, duchovní a kulturní sounáležitosti euroatlantické civilizace na obou březích Atlantiku a bude představovat protějšek úspěšných Evropských dialogů Václava Havla probíhajících již sedmým rokem. Transatlantické dialogy Václava Havla bude Knihovna VH organizovat v několika tematických okruzích ve spolupráci s dalšími nevládními institucemi v Evropě a severní Americe.

První Dialogy proběhnou 16. června 2021 od 17.20 hodin ve spolupráci s organizací GLOBSEC na jejím Bratislavském Foru a zaměří se na téma hrozeb, které pro transatlantickou bezpečnost představuje současné Rusko. V diskusi nazvané Ruská výzva: Kudy teď (The Russia Challenge – Where to Now?) vystoupí:

  • Andrej Kortunov, generální ředitel ruské Rady pro mezinárodní vztahy
  • Andrew Weiss, viceprezident Carnegieho nadace pro mezinárodní mír
  • Alena Kudzko, ředitelka Politického institutu GLOBSEC
  • Elena Lazarou, ředitelka odboru vnější politiky Evropského Parlamentu
  • Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla

Příští Transatlantické dialogy Václava Havla na téma lidských práv a demokratické transformace proběhnou ve spolupráci s organizací FORUM 2000 na její podzimní konferenci v Praze v říjnu tohoto roku.

Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii ve střední Evropě, bude udělena 15.6. v Bratislavě Václavu Havlovi in memoriam. Cenu, kterou udělují společně organizace Jagello 2000 a GLOBSEC, převezme na slavnostní večeři konference GLOBSEC 2021 ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Mezi dosavadní laureáty ceny patří Madeleine Albrightová, bývalá ministryně zahraničí USA, Carl Bildt, bývalý premiér a ministr zahraničí Švédska či Anders Fogh Rasmussen, generální tajemník NATO a bývalý premiér Dánska.