Menu Prohledat web KVH EN

Knihovna Václava Havla představuje nového ředitele

5. červen 2024

Ilustrace

Ředitelem Knihovny Václava Havla se dnes stal rodák ze Šumperka, vysokoškolský pedagog Milan Babík, D.Phil. Odborník na mezinárodní vztahy prožil celý profesní život ve Spojených státech. Jeho domovskou univerzitou je Colby College v Maine, kde se na uvedenou oblast specializoval. Je autorem řady odborných statí a knih. Organizoval mezinárodní konference zaměřené na střední Evropu a Václava Havla, na řadu konferencí byl pozvaný jako řečník. Založil zahraniční program v Praze, v jehož rámci seznámil desítky amerických studentů s českou historií a literaturou.

„Knihovnu považuji za aktivního spolutvůrce občanské společnosti. Rád bych ji více zpřístupnil širší veřejnosti nejen v Praze, ale i v regionech, a učinil z ní živou intelektuální a kulturní křižovatku. Ve vzdělávací oblasti spatřuji hlavní cíle v kultivaci historické gramotnosti, kritického myšlení, osobní iniciativy, občanské odpovědnosti nejen mladé generace. Na mezinárodním poli hodlám z Knihovny Václava Havla vytvořit hráče evropského významu, který bude úzce spolupracovat s hodnotově podobně orientovanými partnery a uplatňovat Havlův odkaz k pojmenovávání hrozeb vůči svobodě, lidským právům, reprezentativnímu politickému zřízení a liberálnímu světovému řádu,“ uvedl ke svému jmenování Milan Babík.
 
Gabriel Eichler, předseda správní rady Knihovny Václava Havla, která nového ředitele vybírala, k této volbě doplnil: „Milan Babík má bohaté mezinárodní zkušenosti a hluboké znalosti v oblasti mezinárodních vztahů a politické historie. Proto do této funkce přináší nejen odbornost, ale i osvědčené schopnosti vést lidi a strategicky přemýšlet. Jeho akademická práce a závazek podporovat demokratické ideály rezonují s posláním naší knihovny. Nyní, kdy oslavujeme 20. výročí založení Knihovny Václava Havla věříme, že knihovna pod vedením Milana Babíka přispěje k pozitivním řešením komplikovaného vývoje demokracie ve střední Evropě.“
 
Knihovna Václava Havla podporuje občanskou společnost. Je aktivní platformou prosazující hodnoty svobody a demokracie v regionu střední Evropy. V oblasti vzdělávání klade důraz na rozvoj kritického myšlení mladé generace. Pečuje o zachování globálního odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického, tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv.
 
Milan Babík se veřejnosti představí na (Za)hradní slavnosti na Pražském hradě, kde Knihovna Václava Havla oslaví 13. června dvacet let své existence. Pod záštitou prezidenta Petra Pavla na celodenní akci připomenou Dejvické divadlo, pamětníci, fotografové a novináři, filmy a výstavy dílo a osobnost prvního českého prezidenta.   

Sdílet

Facebook | Twitter