Menu Prohledat web KVH EN

Večer vězeňské korespondence z dob normalizace

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 26. listopad 2015, 19:00 – 21:00

Literárně-historický večer o fenoménu vězeňské korespondence politických vězňů 70. a 80. let, jež se nedobrovolně rozvíjela v normalizačním Československu, o cenzuře a nástrahách komunikace přes dráty a mříže a „literárním úkolu, jak něco napsat, i když člověk vlastně nic napsat nemůže.“

V průběhu večera bude představena nová publikace Knihovny Václava Havla Perzekuce Václava Havla. Dopisy a dokumenty z let 1968–1989. Editor knihy Jan Hron, historikové Jiří Suk a Tomáš Bursík a literární historička Daniela Iwashita nahlédnou vězeňskou korespondenci perspektivou odborníků, zatímco přizvaní pamětníci – Petruška Šustrová a Jan Ruml – připomenou svou autentickou zkušenost pisatelů dopisů z/do vězení. Ukázky z dopisů přečte František Kreuzmann. Pořadem bude provázet Tomáš Černý.

Akce se koná jako doprovodný program kolokvia Možnosti a perspektivy interdisciplinárního zkoumání dějin vězeňství v Československu v 70. a 80. letech 20. století.

Večer pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s ÚSTRem, Ústavem pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. a spolkem Političtí vězni.cz.

Akci bude živě přenášet Česká televize na svých webových stránkách.

Sdílet

Facebook | Twitter