Menu Prohledat web KVH EN

Plné ruce revoluce

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 17. listopad 2015, 19:00 – 21:00

Slezské divadlo Opava uvedlo přesně před rokem premiéru divadelní hry Plné ruce revoluce režiséra Janka Lesáka a dramaturgyně Natálie Preslové. Představení je unikátním zobrazením někdejších událostí očima dětí revoluce – oba autoři se totiž narodili právě v listopadu 1989.

Vznik inscenace zachytili v krátkém časosběrném dokumentu studenti oboru Multimediální techniky Slezské univerzity, kteří také patří k těm, co se narodili už ve svobodných časech.

Knihovna Václava Havla uvede v rámci Festivalu Svobody dokumentární film Plné ruce revoluce v jeho české premiéře. Součástí večera bude beseda s autory hry i dokumentu, historikem Jiřím Sukem a revolucionářem Alexandrem Vondrou. Programem provází Petr Jančárek.

Hlavními hrdiny hry jsou tři skutečné osobnosti – Václav Havel, Jiří Křižan a Alexander Vondra, a režisér Lesák k jejímu vzniku prohlásil: „Často se říká, že nás, mladou generaci, už události z doby před pětadvaceti lety nezajímají a nic o nich nevíme. Že o nich nic nevíme, to klidně přiznáme, protože nejspíš nikdy nemůžeme pochopit i jen zlomek toho, co zažil účastník jedné statisícové demonstrace, a cítit atmosféru takového místa. To, že nás nezajímá, ale není pravda. Jsme generace, které rodina a známí od malička vyprávěli, jaké to bylo v době, kdy jsme se narodili. Revoluce nás zajímá nejen proto, že významně ovlivnila svět, ve kterém jsme vyrůstali a ve kterém dnes žijeme, ale také proto, že byla úzce spjata s prvními roky našeho života.“

Sdílet

Facebook | Twitter