Menu Prohledat web KVH EN

Výzvy, paradoxy, hry Václava Havla: Gauneři z Horních Počernic

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 3. listopad 2015, 19:00 – 21:00

Vlastní verzi hry Žebrácká opera napsal Václav Havel v roce 1972. Na českých profesionálních jevištích její uvedení nepřipadalo z politických důvodů v úvahu, a tak ji Andrej Krob nazkoušel a s Divadlem na tahu 1. listopadu 1975 zahrál v hospodském sále v Horních Počernicích svým a autorovým přátelům.

Atmosféru této zvláštní světové premiéry Havlovy hry připomenou vzpomínky pamětníků, ukázky ze záznamu představení, fotografie Bohdana Holomíčka, krátký dokumentární snímek Andreje Kroba a nová publikace z produkce KnVH Gauneři z Horních Počernic. Krobovu inscenaci Žebrácké opery z roku 1995 s vynikajicím Ladislavem Smoljakem v roli Macheatha připomenou fotografie Ondřeje Němce a filmové ukázky.

Cyklus věnovaný divadelním hrám Václava Havla připravuje Anna Freimanová.

Gauneři z Horních Počernic, tak se jmenuje pamětní publikace, v níž významnou roli hrají fotografie Bohdana Holomíčka, dosud nezveřejněné dopisy Václava Havla a dobové dokumenty. Knihu, kterou během večera představíme, vydává Knihovna Václava Havla ke 40. výročí amatérského představení hry Václava Havla, jehož pachatele i diváky pronásledovala StB.

Foto (c) Bohdan Holomíček

Sdílet

Facebook | Twitter