Menu Prohledat web KVH EN

Eugen Kukla: Svědectví z ulic Kyjeva

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Řetězová 7, 1. patro, 110 00 Praha 1
  • Kdy: 28. únor 2014, 18:00 – 6. duben 2014, 12:00

MAJDAN PROSINEC 2013 – ÚNOR 2014
Výstava dokumentárních fotografií Eugena Kukly.

Výstava dokumentárních snímků fotoreportéra Eugena Kukly (1963) sleduje vývoj ukrajinských událostí od poklidné situace v prosinci minulého roku do napjatých okamžiků poloviny tohoto měsíce. Autorovy fotografie poskytují přímý vhled do centra dění – na střety v Gruševského ulici, demonstranty na náměstí Nezávislosti, stavění barikád z pneumatik, symbolu ukrajinské revoluce, a ohořelých policejních aut, rozbité ulice Kyjeva jako hrozivé pozůstatky proběhlých bojů.

Snímky zároveň umožňují poznat pozadí „života na Majdanu“ v záběrech z improvizovaných nemocnic, pravoslavných modliteben nebo rozdělování přídělů jídla a oblečení. Nechybí portréty známých osobností jako ukrajinského profesora a režiséra Mychajla Iljenka či bývalého českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga při povzbuzování ukrajinské prozápadní opozice. Jedná se ale především o zachycení tamější atmosféry a jednotlivých demonstrantů s jejich osobními příběhy.

Slovy Eugena Kukly: „Spektrum demonstrujících bylo nesmírně široké, od babušek po matky s kočárky, mladí lidé, staří lidé, veteráni z Afghanistánu, studenti, střední vrstvy, Kozáci... prostě celá ukrajinská společnost.”

Související fotogalerie

Sdílet

Facebook | Twitter