Menu Prohledat web KVH EN

Návrat Agnieszky H.

Ilustrace
  • Kde: Kino Lucerna, Štěpánská 61, 116 02 Praha 1
  • Kdy: 16. leden 2014, 18:30 – 20:00

Slavnostní uvedení dokumentárního filmu Krystyny Krauze a Jacka Petryckého o Agnieszce Hollandové.

Významná polská režisérka Agnieszka Hollandová točila s velkými jmény Hollywoodu (například Meryl Streep či Leonardo di Caprio) a režii vystudovala na pražské FAMU. Když se loni do Čech pracovně vrátila, aby natočila mimořádně silný a úspěšný seriál Hořící keř, svolila k natočení dokumentu, ve kterém na svá studia v Česku vzpomíná. A nejen na studia, protože v Čechách našla svůj druhý domov a často se sem vrací.

Režisérka Krystyna Krauze loni uvedla film Náš Vašek o vztazích mezi českou a polskou opozicí.

Prvních 200 hostů dostane vstupenku zdarma.

Krystyna Krauze absolvovala studium na katedře dokumentaristiky pražské FAMU, je překladatelkou a propagátorkou českého dramatického umění v Polsku. Vydala tři antologie českého dramatu. V 80. letech se angažovala v polském opozičním hnutí. Od roku 1988 působila v Československo-polské solidaritě. Účastnila se demonstrace 17.11.1989, dva dny nato byla deportována z ČSSR s razítkem „nežádoucí osoba“. V letech  2008 až 2011 byla zástupkyní ředitele Polského institutu v Praze.

Jacek Petrycki byl kameramanem nejznámějších filmů z proudu tzv. kina morálního neklidu, mj. Klid a Amatér Krzysztofa Kieślowského. V sedmdesátých letech, kdy převládalo těžké a statické filmařské vybavení, se snažil oživit snímky vlastní technikou, která spočívala v používání delšího objektivu a účelové neostrosti prvního plánu. Jako kameraman spolupracoval s generací polských dokumentaristů, kteří začínali tvořit na přelomu 60. a 70. let. Angažoval se politicky jako tvůrce dokumentárních filmů věnovaných „Solidaritě” a také situaci v Čečensku, Rusku nebo Kosovu. Byl kameramanem řady filmů Agnieszky Holland.

Slavnostní uvedení se uskuteční ve spolupráci se společností Artcam a Palácem Lucerna.

Zdroj fotografie: Artcam

Sdílet

Facebook | Twitter