Menu Prohledat web KVH EN

Židé v gulagu

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Řetězová 7, 1. patro, 110 00 Praha 1
  • Kdy: 10. prosinec 2013, 19:00 – 12. leden 2014, 12:00

Přednáška a vernisáž výstavy Adama Hradilka a Jana Dvořáka věnovaná perzekuci československých Židů v gulagu během druhé světové války. Výstavu pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

Výstava Židé v Gulagu, jež se koná ve spolupráci Knihovny Václava Havla a Ústavu pro studium totalitních režimů, je již druhým projektem autorské dvojice Adama Hradilka a Jana Dvořáka. Navazuje tak na úspěšnou putovní výstavu Čechoslováci v Gulagu, jež byla poprvé k vidění minulý rok v březnu právě v Knihovně Václava Havla.

Tentokráte se tématem výstavy stala perzekuce československých Židů v sovětských táborech Gulagu v průběhu druhé světové války.

Na výstavě a doprovodných přednáškách bude představen dosavadní průběh výzkumu založený na rozhovorech s pamětníky a nově objevených dokumentech z archivů NKVD.

Na začátku druhé světové války hledaly statisíce uprchlíků z nacisty okupovaných zemí Evropy útočiště v mnoha státech světa a setkávaly se s rozličnou mírou pochopení a otevřenosti ze strany místních vlád. Se specifickým přístupem se setkali uprchlíci v Sovětském svazu. Stovky tisíc běženců, kteří překročili hranice do Sovětského svazu, případně přebývali na území, jež bylo okupováno v průběhu války Sovětským svazem, se často staly oběťmi tamějšího represivního režimu.

Po rozpadu Československa a nacistické okupaci Čech a Moravy
v březnu 1939 uprchly na sovětské území tisíce československých
Židů. Útěkem do SSSR se někteří vyhnuli nacistické perzekuci, mnozí z nich však byli zatčeni sovětskou tajnou policií NKVD a odsouzeni za nelegální přechod hranice či „špionáž“ k mnohaletým trestům vězení a stali se otroky nápravně pracovních táborů Gulagu, kde řada z nich zahynula.
Výstavu doplňují dokumenty a předměty denní potřeby vězňů Gulagu.

Vystavené předměty byly nalezeny během sibiřských expedic do
opuštěných táborů, které zorganizovalo občanské sdružení Gulag.cz

Sdílet

Facebook | Twitter