Menu Prohledat web KVH EN

Varlam Šalamov: Levý břeh

Ilustrace
  • Kde: Galerie Montmartre
  • Kdy: 18. září 2013, 19:00 – 21:00

Večer věnovaný Varlamu Šalamovi (1907–1982), jednomu z nejvýznamnějších "spisovatelů GULAGu", otevře rusista Jan Machonin, který je zároveň autorem překladu druhého dílu jeho vybraných spisů Levý břeh.

Valerij Jesipov, ruský literární historik a přední znalec Šalamova života a díla poté představí svou nedávno vydanou biografii Šalamov a zmíní málo známé a kontroverzní okamžiky autorova života. Legendární americký slavista John Glad, jehož vůbec první anglický překlad Kolymských povídek, vydaný v roce 1980 v USA, získal Šalamovi slávu po celém světě, pohovoří o tom, jak se Šalamovy rukopisy dostávaly na Západ a o okolnostech jejich prvních zahraničních vydání.

Večer je součástí mezinárodní konference „Zákon o odporu rozpadu“: Zvláštnosti prózy a poezie Varlama Šalamova a jejich vnímání na počátku 21. století.

Pořadatelé: Národní knihovna České republiky – Slovanská knihovna, občanské sdružení shalamov.ru, Ústav pro studium totalitních režimů.

Partneři: Fond Michaila Prochorova, Ústav překladu v Moskvě, Památník národního písemnictví, Nadační fond angažovaných nestraníků, Knihovna Václava Havla, Nakladatelství GplusG.

Sdílet

Facebook | Twitter