Menu Prohledat web KVH EN

Aldis Cilinskis v Praze

Ilustrace
  • Kde: Galerie Montmartre
  • Kdy: 21. srpen 2013, 19:00 – 21:00

Beseda s Aldisem Cilinskisem z Lotyšska, který za protesty proti okupaci Československa v roce 1968 strávil 4 roky v sovětských psychiatrických zařízeních. Besedu pořádá Knihovna Václava Havla a Ústav pro studium totalitních režimů. Návštěva Aldise Cilinskise proběhne pod záštitou lotyšské ambasády v Praze

Aldis Cilinskis

Narodil se v roce 1947 v Rize. Od srpna 1968 do května 1969 na různých místech Rigy a Siguldy napsal přes 20 ruských i lotyšských nápisů protestujících proti okupaci Československa („Sláva Dubčekovi“, „Pryč se sovětskými okupanty z Československa“ atp.).

Kromě nápisů také v březnu 1969 zalil barvou volební plakáty před volebními okrsky a v dubnu 1969 polil sochu sovětského vojáka v parku červenou barvou.

Po zadržení v červnu 1969 strávil dva měsíce ve vyšetřovací vazbě KGB. Poté byl v nepřítomnosti a bez možnosti se hájit odsouzen k časově neomezené psychiatrické „léčbě“. Sovětské orgány takovýmto způsobem zneužívaly psychiatrii k potírání disidentů a dalších nepohodlných osob, údajným „pacientům“ byly mimo jiné proti jejich vůli podávány nebezpečné léky.

Aldis Cilinskis pobýval rok v rižské centrální vězeňské nemocnici, poté byl transportován do leningradské Zvláštní psychiatrické kliniky spadající pod správu ministerstva vnitra. Tam se setkal s jedním z účastníků demonstrace na Rudém náměstí Viktorem Fajnbergem.

V září 1971 jej převezli zpět do centrální vězeňské nemocnice v Rize, odkud jej na podzim 1972 soud nechal převést do běžné psychiatrické léčebny. Odtud ho v květnu 1973 propustili. Do dalších protestů ani do disidentského hnutí se nezapojil, pracoval jako dělník v továrně na koženou galanterii a v tiskárně. Po roce 1991 pracoval jako hlídač, nyní je v důchodu.

Související články

Sdílet

Facebook | Twitter