Menu Prohledat web KVH EN

Osmdesátá: Roman Trabura - Začínají se dít věci...

Ilustrace
  • Kde: Galerie Montmartre
  • Kdy: 14. leden 2013, 19:00 – 17. únor 2013, 18:00

Galerie Montmartre Knihovny Václava Havla v roce 2013 představuje výstavní cyklus „Osmdesátá“, jenž prezentuje generaci umělců narozených v padesátých a šedesátých letech 20. století. Jsou mezi nimi zastoupeni jak umělci z undergroundu, tak ti, kteří v osmdesátých letech studovali a zároveň se účastnili neoficiálních výstav, jakými byla například řada Konfrontací. Mezi jinými zde budou vystavena současná díla Michala Cihláře, Otty Plachta či Libora Krejcara. Ideou tohoto cyklu je prezentace umělců, často solitérů, jejichž tvorba není veřejnosti dostatečně známa. Cyklus zahájila výstava Davida Němce, kterou je možné navštívit do 13. ledna 2013.

Roman Trabura (*1960 Vsetín) vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze až v devadesátých letech. Jak se k tomu sám vyjádřil: „S tím studiem to bylo tak, že za „bolševika“ mě ani nenapadlo to zkoušet. V té době jsem byl spíš underground, rocker a nihilista.“ Jeho výtvarná tvorba nemá na české scéně mnoho souputníků. Neustále zkoumá nové formální postupy, které proměňuje jako had svlékající kůži. Přesto zůstává věrný některým svým hlavním tématům, mezi něž patří také krajinomalba.

V Galerii Montmartre vystavuje svou sérii „lesů“, velkých pláten, která mají ale ke klasickým českým krajinkám dost daleko. Roman Trabura vychází ve své tvorbě z bohaté, někdy až nespoutané imaginace, jež chce diváka okouzlit a zároveň vyprovokovat. Jsou to jakési vnitřní krajiny, které se vztahují k reálnému, fyzickému světu. Těchto protikladů používá Trabura záměrně jako i mnoha různých inspiračních zdrojů. Nejde ovšem o přímé ovlivnění či syntézu, ale o pluralitní koncepci. Do vznešených romantických krajin inspirovaných Casparem Davidem Friedrichem umísťuje plebejské postavičky s prázdnými komiksovými bublinami. Stejně tak se člověk neubrání pocitu, že se za jeho pohádkovými až mystickými výjevy skrývá třeskutý černý humor.

V potemnělých lesích se plíží mezi kmeny stromů tajemné stíny postav s bambulovitými a uhrovitými nosy. Na horizontu se rozlévá obloha prosvícená magickým světlem. Osoby a zvířata něco dělají, ale nevíme co. Začínají se dít věci...

Marianna Placáková

Související články

Sdílet

Facebook | Twitter