Menu Prohledat web KVH EN

(Za)hradní slavnost. 20 let Knihovny Václava Havla

Ilustrace
  • Kde: Pražský hrad – Královská zahrada – Míčovna, Praha 1
  • Kdy: 13. červen 2024, 10:00 – 21:00

20 let Knihovny Václava Havla v Královské zahradě na Pražském hradě  

Již dvacet let existuje na mapě místo, kde se vede dialog bez cenzury a předsudků, kde si svoboda podává ruku s nezávislostí, odpovědností a respektem k lidským právům, kde se poznávání moderních dějin prolíná s porozuměním principům demokracie a občanské společnosti - již dvacet let je tu Knihovna Václava Havla.

Spolu s našimi přáteli a podporovateli jsme toto výročí náležitě oslavili! V Královské zahradě na Pražského hradu. Od rána do soumraku. Pestrým “balábile”, namíchaným z divadelních představení, koncertů, diskusí, čtení, foto show, výstav, venkovních šachů, divadelních pouťových atrakcí a nejednoho překvapení. Děkujeme všem, kteří slavili spolu s námi a těšíme se opět na viděnou!    

(Za)hradní slavnost uspořádala Knihovna Václava Havla ve spolupráci se Správou Pražského hradu. 

 

Letní Míčovna 

10.00   Prezentace aktivit Knihovny Václava Havla, prodej publikací 
11.00   Michaelův Mashup – živé natáčení pořadu Michaela Rozsypala. Dva hosté. Jeden moderátor. Živé publikum. A jejich interakce. Bez konfliktu, ale s inspirací. Hosté: herečka Eva Holubová a novinář a youtuber Tony Havlík (Segment)
12.30   Rozhovor s pamětnicí Annou Freimanovou – Z Hrádečku na Hrad. Jak souvisí divadlo a politika? Co se dá vymyslet v pivovaru, nebo ve vězení? Co měl společného hodný hoch s drsnými rockery? Kudy vede cesta z vězeňské cely na Hrad? Nejen na tyto otázky odpoví ve vzpomínkovém rozhovoru Anna Freimanová, dlouholetá blízké spolupracovnice Václava Havla.  
13.30   Fotoshow Ondřeje Němce – Václav Havel 1976–2011 / Knihovna VH ve fotografiích. Fotograf Ondřej Němec patřil k blízkým přátelům Václava Havla. Také proto jej mohl během let zachycovat i v těch nejběžnějších situacích. Vznikl tak ojedinělý soubor snímků, který prvního polistopadového prezidenta představuje neokázale a osobně.  
14.00 Komentovaná prohlídka Královské zahrady (sraz před Prezidentským domečkem) – provádí architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš
14.30   Čtení z díla Václava Havla – Někam jsem to ukryl. Setkání spisovatele Jáchyma Topola a jeho hostů (Michael Žantovský, David Dušek, Anna Freimanová) nad nedávno objeveným textem, v němž první polistopadový prezident líčí první hodiny po zveřejnění Prohlášení Charty 77, následné vyšetřování, čtyřměsíční vyšetřovací vazbu, propuštění a následné mučivé sebezpytování.  
15.20   Projekce filmů z produkce Knihovny Václav Havla: Chyba (r. Jan Prušinovský) a Zahradní slavnost (r. Kateřina Popiolková)  
16.00   Debata s Respektem: Splnil se Václavu Havlovi jeho sen o aktivních Češích? Oblíbená debata redaktorů časopisu Respekt se při příležitosti 20 let výroční Knihovny Václava Havla dotkne havlovského tématu občanské společnosti a angažovanosti. Hosté: Erik Tabery Jiří Pehe, moderuje Ivana Svobodová.
17.00 Projekce filmu Havel na houbách (r. Knihovna VH), hudební doprovod k filmu Václav a Šimon Havelkovi a Vojtěch Havel
17.30   Přenos zahájení večera v Míčovně
17.45  Přenos slavnostního vyhlášení Ceny Toma Stopparda za rok 2024
18.00 Projekce dokumentárního filmu Petra Jančárka Tady Havel, slyšíte mě?
19.30   Koncert Rozálie 
20:00   Konec programu 

* Po celý den od 10:00 do 21:00 výstava Neznámý VH, aneb Václav Havel dvacetkrát jinak – výstava sestavená z dvaceti neokoukaných snímků z archivu Knihovny Václava Havla a stánky s občerstvením pro veřejnost.

Míčovna 

17.15 Otevření sálu – v předsálí výstava fotografií laureátů Ceny Václava Havla za lidská práva
17.30   Zahájení 
17.40   Slavnostní vyhlášení Ceny Toma Stopparda 
18.00   Dejvické divadlo – Václav Havel: Zítra to spustíme 
19.00   Přestávka  
20.00   Koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers 
21.00   Konec programu 

Potěšilo nás, že všichni návštěvníci dodržovali Návštěvní řád areálu Pražského hradu .

Související videa

Sdílet

Facebook | Twitter