Menu Prohledat web KVH EN

Večery s reportéry: Make Královec/Jablonec Czech Again

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 8. listopad 2023, 19:00 – 21:00

Lidé se vyměnili, města zůstala. Noví obyvatelé nedostali možnost zabydlet se po svém, o minulosti se smělo mluvit tak, jak chtěla komunistická strana. Jablonec měl před třiceti lety druhou šanci znovu spojit své dvojjazyčné dějiny do jednoho vyprávění, Kaliningradská oblast se po opatrném nahlížení do Evropy opět uzavřela. Zveme na diskusi polské reportérky Pauliny Siegień a českého spisovatele a publicisty Štěpána Kučery, autora knihy Gablonz/Jablonec. Součástí večera bude uvedení nového překladu knihy Královec. Město pohádka z nakladatelství Absynt.

Recesistická akce Make Královec Czech Again obrátila pozornost k malému kousku ruského území vklíněného mezi Polskem a Litvou. Co víme o Královci-Königsbergu-Kaliningradu kromě toho, že tam jsou rozmístěny rakety Iskander? Do jeho osudu rozhodně více zasáhl Stalin než Přemysl Otakar II., a dokonce i Kant už je nepohodlný. Polská reportérka Paulina Siegień do Kaliningradu pravidelně jezdila – dokud to ještě bylo možné. A právě teď česky vyšla v nakladatelství Absynt její kniha Královec. Město pohádka v překladu Michaly Benešové.

Štěpán Kučera napsal v roce 2022 o svém rodném městě knihu Gablonz/Jablonec. Fragmentární text využívá dobový tisk, citáty z literatury, rozhovory s pamětníky a obyvateli Jablonce i autorovo zažívání města. Z této mozaiky vystávají dramatické dějiny bižuterní metropole, které zásadně ovlivnila poválečná výměna obyvatel a socialistické plánování. A znáte jablonecké moře?

Večer pořádáme ve spolupráci s Polským institutem v Praze.

Debata proběhne polsky a česky s tlumočením do obou jazyků.

Související fotogalerie

Sdílet

Facebook | Twitter