Menu Prohledat web KVH EN

Křest knihy Most špionů aneb má cesta z pekla ke svobodě

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 6. listopad 2023, 18:00 – 20:00

Knihu Jaroslava Javorského ukazující neobvyklou sílu vůle a mohutnost duševního potenciálu, které by nám neměly chybět ani v dnešní době, plné nezakrývaných snah o nastolení nové totality, pokřtí vydavatel samizdatové literatury a ředitel knihovny Libri Prohibiti Jiří Gruntorád a Milan Horáček, německý politik českého původu a někdejší poslanec Evropského parlamentu. Večerem provede publicista a redaktor knihy Adam Drda.

Životopisné vyprávění začíná v roce 1969, kdy se autor a hlavní hrdina knihy v jedné osobě dostane nedobrovolně do osidel vojenské kontrarozvědky. Z nich se mu podaří vyprostit až útěkem na Západ, ale odváží se po emigraci riskantního tahu. Ten bohužel nevyjde a on končí v nejtěžším komunistickém žaláři ve Valdicích. Zde se spřátelí mj. s Ivanem M. Jirousem, ale dostane se i do nepříjemné společnosti nejtěžších kriminálních zločinců. 

Napínavý příběh graduje až do doby, kdy se matce autora podaří během několika let vyburcovat řadu organizací a politiků na Západě, včetně prezidenta USA Reagana a Jaroslav Javorský je zařazen do výměny špionů na pověstném Mostě špionů v Berlíně, který mj. proslavil stejnojmenný film s Tomem Hanksem. Zde je vyměněn za špiona československé rozvědky Karla Kochera, kterému se podařilo proniknout až do FBI, a jehož odhalení způsobilo v roce 1984 nebývalý skandál. 

Související fotogalerie

Sdílet

Facebook | Twitter