Akce: duben 2025
březen 2025
květen 2025
Václav Havel: Vernisáž. Uvádí Divadlo na tahu
1. duben 2025, 19:00
Jednoaktová hra Václava Havla z roku 1975 pojednává o tom, co je vlastně štěstí. Je to krásný byt se vším možným vybavením, dobrým jídlem a pitím, krásnou ženou a uvědomělým manželem? Nebo ke štěstí stačí studená večeře a v sobotu teplé řízky? Může být člověk šťastný i bez groomble a woodpaeku? Nejnovější nastudování Vernisáže režíroval dlouholetý člen hereckého souboru Radek Bár. Hrají: Tereza Tobiášová, Vojtěch Efler, Tomáš Zámečník
Magnesia Litera II
2. duben 2025, 19:00
Autoři nominovaní v některé z kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera budou číst ze svých knih. Vystoupí Bára Dočkalová: Kost (Litera za knihu pro děti a mládež), Lubomír Tichý: Místní (DILIA Litera za debut roku) a Jan A. Pitínský: Domácí potřeby (Luxor Litera za prózu). Večerem provede Pavel Mandys.
Zakazovaný historik Jan Slavík
4. duben 2025, 19:00
Kritičnost vůči vládnoucím poměrům přinášející úskalí vystihuje osobnost Jana Slavíka (1885–1978), svérázného historika, jenž patřil mezi výrazné osobnosti české historiografie meziválečného období. 140. výročí od Slavíkova narození nabízí příležitost připomenout i spletité cesty české historiografie a Slavíkovo dílo, které stejně jako on sám se ocitlo za bývalého režimu na indexu, byť za německé okupace nemohlo vycházet coby bolševické. V debatě vystoupí Jaroslav Bouček, Martin Kučera, Jakub Rákosník a David Svoboda. Diskuzi moderuje historik Michal Macháček. Více
Diskuse: 80 let od osvobození Buchenwaldu – osudy přeživších
7. duben 2025, 19:00
Osvobození koncentračního tábora Buchenwald 10. dubna 1945 ukončilo utrpení tisíců vězňů, včetně stovek dětí, které zachránil český politický vězeň Antonín Kalina. Jaké osudy čekaly na přeživší? Jak se v nelidských podmínkách projevovala odvaha, solidarita a naděje? O těchto otázkách budou diskutovat izraelská spisovatelka Limor Regev, autorka připravované knihy o Antonínu Kalinovi, a Michal Šmíd, správce portálu Paměť národa a redaktor Magazínu Paměti národa. Večer bude moderovat Martin Groman, novinář a spoluautor podcastu Přepište dějiny. Více
Debata N: Proč nám (ne)vadí nedostupné bydlení?
8. duben 2025, 19:00
Dostupnost bydlení se pravidelně vrací jako téma předvolebních kampaní, konkrétní opatření ale vlády úspěšně odsouvají na druhou kolej. Proč voliči přistupují na tento opakující se cyklus slibů a nečinnosti? A kdo na to nejvíc doplácí? O tom si bude povídat redaktor Deníku N Prokop Vodrážka s novinářem a ekonomickým komentátorem Davidem Klimešem, sociální antropoložkou Lucií Trlifajovou a ředitelem Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy Ondřejem Boháčem.
Magnesia Litera III
9. duben 2025, 19:00
Autoři nominovaní v některé z kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera budou číst ze svých knih. Vystoupí Martin Čepa: Zvon (DILIA Litera za debut roku), Apolena Vybíralová: Vzteklina (Litera za poezii) a Šárka Homfray: Lucie Václavková: Pay Gap (ČRo Plus Litera za publicistiku). Večerem provede Pavel Mandys.
Křehkost demokracie. Setkání s gruzínskou političkou Salome Zurabišviliovou
9. duben 2025, 14:30
Na pozvání Knihovny Václava Havla a předsedy Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR Pavla Fischera přijíždí do ČR Salome Zurabišviliová, gruzínská politička a historicky první žena na pozici prezidentky v zemi. Po říjnových parlamentních volbách 2024, jejichž výsledek označila prozápadní prezidentka za zmanipulovaný Ruskem, sdělila, že v úřadu setrvá, dokud neproběhnou volby nové. Poslanci vládní strany „Gruzínský sen“, kteří mají po říjnových volbách většinu v parlamentu, však uvedli do funkce Michaila Kavelašviliho jako nového prezidenta. O nedávném vývoji v zemi, o sestupu demokracie a o geopolitickém významu Gruzie povede rozhovor se Salome Zurabišviliovou ředitel Knihovny Václava Havla Tomáš Sedláček. Více
Debata historika Jiřího Suka a publicisty Martina Gromana
10. duben 2025, 19:00
Historik a politolog Jiří Suk přichází s novým svazkem Velkých dějin zemí Koruny české, ve kterém mapuje roky 1956–1967, pro něž se vžilo označení „období tání“ a během nichž docházelo k postupné destalinizaci v Sovětském svazu i jeho satelitech. Politické, hospodářské a kulturní dějiny v knize doprovázejí sondy do každodenního života za socialismu – od hodnocení životní úrovně přes bydlení, práci či zdraví po intimní zónu rodinného prostředí nebo náboženské víry. Nejen o knize, ale také o způsobu, jakým nový svazek Velkých dějin vznikal, bude s Jiřím Sukem debatovat publicista a autor knihy Kriegel: Voják a lékař komunismu Martin Groman. Více
Slovenská poezie z očí do očí
11. duben 2025, 19:00
Hudebně poetická kompozice z poezie šesti významných současných slovenských básníků v podání Divadla hudby a poezie Agadir představuje širokou škálu vyjádření od přírodní imprese přes poezii vztahů až po poezii reflexivní a existenciální. Vystoupí básníci Rudolf Jurolek, Juraj Kuniak, Peter Mišák, Erik Ondrejička, Milan Richter a Ján Zambor. Večerem provede Václav Buchta.
Amerika a Trump
14. duben 2025, 19:00
Jaká je budoucnost našeho strategického partnerství se Spojenými státy americkými? Hroutí se západní spojenectví? Jaký je vztah ducha Evropy a ducha současných Spojených států Donalda Trumpa? O zásadních otázkách budoucnosti demokratického světa budou diskutovat Petr Kolář, bývalý velvyslanec ve Spojených státech amerických a v Rusku, Kateřina Březinová, amerikanistka, historička, vedoucí Iberoamerického centra MUP při katedře Mezinárodních vztahů a evropských studií, a Václav Dejčmar, ekonom, filantrop a investor do projektů společnosti RSJ, spolumajitel centra současného umění Dox Prague a příležitostný producent. Diskusi moderuje ředitel Knihovny Václava Havla Tomáš Sedláček.
Debata s Respektem: Jak na tom je střední třída po krizových letech?
15. duben 2025, 19:00
České domácnosti za sebou mají v posledních letech nepříznivý vývoj, mzdy rostly pomalu, a naopak inflace dosáhla na dosud neznámé výšiny. K drahému bydlení se tak přidaly i vysoké ceny za energie, potraviny i služby. Jaký měl tento vývoj dopad na střední třídu, o které se často mluví jako o základním pilíři demokracie? O tom a dalších aspektech budou diskutovat sociolog Daniel Prokop z organizace PAQ Research a ekonom Martin Janíčko, který vyučuje na Univerzitě Karlově a pracuje ve společnosti MND. Debatou provede Filip Zelenka.
Magnesia Litera IV
16. duben 2025, 19:00
Autoři nominovaní v některé z kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera budou číst ze svých knih. Vystoupí Bára Purmová: Diviška a červený provázek (Litera za knihu pro děti a mládež), Lenka Vrtišková Nejezchlebová: Zvířata v éře lidí (ČRo Plus Litera za publicistiku), Jakub Řehák: Konkrétní poštolka (Litera za poezii) a Kristina Hamplová: Lover/Fighter (Luxor Litera za prózu). Večerem provede Pavel Mandys.
Bořek Šípek a (nejen) Pražský hrad
22. duben 2025, 19:00
Přednáška představí Bořka Šípka (1949–2016), jednoho z předních evropských designérů postmoderní éry, který se stal architektem Pražského hradu v éře Václava Havla. Kromě hradních intervencí však navrhl řadu interiérů i staveb v několika zemích. Na postmodernismus v architektuře a designu i na spolupráci se Šípkem na Hradě i na škole zavzpomíná a jeho zčásti u nás neznámé práce připomene historik architektury Zdeněk Lukeš.
In Conversation With… Marcus Mucha
23. duben 2025, 19:00
Marcus Mucha is the great-grandson of the Czech art nouveau giant Alphonse Mucha and serves as executive director of the Mucha Foundation, which recently reopened its Mucha Museum at the renovated Prague centre Savarin Palace. Marcus, a Cambridge graduate, previously enjoyed a successful career in Hollywood, where he worked closely with Morgan Freeman. In Conversation With… is a series of occasional talks at the Václav Havel Library hosted by Ian Willoughby, a journalist with Radio Prague International.
Svobodná akademie: Zuzana Ozaniak Střížová – Naše imunita umí zázraky, ale stres mění všechna pravidla
24. duben 2025, 19:00
Imunitní systém je klíčový pro naše přežití – chrání nás před infekcemi, podporuje hojení a aktivně bojuje s nádorovými buňkami. Stejně jako srdce varuje vysokým tlakem či zrychlenou frekvencí, i náš imunitní systém vysílá signály, když něco není v pořádku. Bohužel je často ignorujeme. Chronický stres má devastující dopad na imunitu – přispívá k imunodeficitům, zánětům, autoimunitním onemocněním a rakovině. Přesto se mu v moderní společnosti nevyhýbáme a pocit nenahraditelnosti nás může stát zdraví i život. Více
Příští akce
Fifková, Matějčková: Budeme, kým jsme?
28. duben 2025, 19:00
Uvedení knižního rozhovoru Více